Opis a charakteristika odrôd sóje v Rusku a vo svete, veľmi skoré dozrievanie a vysoká výnosnosť

Pri výsadbe osobnej alebo prímestskej oblasti nie je potrebné dať ju jednému druhu - zemiakom, paradajkám alebo kvetinám. Pomocou rozumnej zmesi prospešných plodín je možné plochu vyplniť rôznymi rastlinami. Výber semien a osevného materiálu na základe zozbieraných a spracovaných informácií zabráni typickým chybám začínajúcich amatérskych záhradníkov. A tento materiál pomôže pochopiť rôzne odrody záhradných sójových bôbov.

Opis zariadenia

Sója je jednoročná bylina, niekedy označovaná ako sója (pestovaná a konzumovaná). Pestuje sa všade, v rôznych častiach sveta. Má nasledujúce vlastnosti, ktoré vysvetľujú jeho vysokú popularitu:

vlastnosti odrôd

 • dobrá produktivita;
 • vysoké percento bielkovín;
 • stopové prvky a vitamíny;
 • použitie ako liek (na osteoporózu).

Sójové bôby sa okrem toho používajú na prípravu rôznych pokrmov (a ako náhrada za mäso alebo mlieko), ale tiež kŕmia zvieratá.

sóje v Rusku

Rané odrody sóje

Niet divu, že v 9 prípadoch z 10 bude pri výbere odrody uprednostnená skorá. Rýchla výsadba a zrenie zaručujú uvoľnenie pôdy na siatie inou plodinou, čo znamená, že zvyšujú efektívnosť využívania pridelenej pôdy.

Jeden z najrýchlejších druhov dozrievania - Bilyavka - dozrie asi za 80 dní, stúpa takmer na meter a prináša veľké fazule s hustou štruktúrou. Ďalšia odroda - Annushka - dozrie za 85 dní, dorastie na úroveň 110 centimetrov. Anastázia sa vyznačuje zvýšeným výnosom, zrná tohto typu rastú za 95 dní (niekedy skôr). Iné skoré odrody sú agronomom známe ako Aliancia, Sandra, Smuglyanka a Mavka.

daný skoro

Vysoko výnosné sóje

Odrody s vysokým výnosom, to znamená najmä plodne, tvoria samostatnú kategóriu - pestovaním rastlín dostanú poľnohospodári zaručený stabilný výsledok vo forme veľkého počtu veľkých a silných fazúľ. Je dôležité, aby prostredníctvom úsilia chovateľov tieto druhy získali ďalší ukazovateľ - nenáročnosť pestovania. Tieto odrody zahŕňajú:

 • Vilana;
 • lýra;
 • Slavia;
 • Chara.

Dôležité. Výťažný potenciál sóje je od 2 do 5,7 t na hektár, každé semeno bude obsahovať až 40% bielkovín a 23% oleja. Výška stoniek dospelej rastliny je v priemere asi 140 centimetrov, rady dolných zŕn začínajú na úrovni 14 - 15 centimetrov od zeme.

hojne plodný

Odrody sóje v Rusku

Bohužiaľ, nie všetky sóje rastú na území Ruskej federácie kvôli veľkým rozdielom v klimatických zónach a regiónoch.Zároveň existujú druhy, ktoré si dokonale zachovávajú svoje vlastnosti v podmienkach stredného Ruska. Sú to odrody Amur, Oressa, ako aj Annushka, Vilana, Lantsentnaya, Belgorodskaya.

Špecializované strediská (asi 15 z nich) sa zaoberajú chovom ruských sójových bôbov, vyvíjajú druhy pre Ďaleký východ, Sibír, Ural a severné regióny. Popis celej škály vytvorených odrôd bude trvať príliš dlho, medzi ne patrí Lyra s vegetačným obdobím až 96 dní, vysoko výnosná Vilana, ako aj Lika a Chara, ktoré ju v tomto ukazovateli presahujú (až 3 tony fazule na hektár).

rastú na území

Na území Krasnodarského a Kaukazského mora sa dokonale zakoreňuje celý rad fazúľ Lyra: úplné zrenie nastáva za 90 - 100 dní, rastlina nie je citlivá na nedostatok tepla, dobre odoláva suchu.

Fazuľa charakteristickej žltej farby dosahuje zrelosť v polovici augusta a takmer nie je náchylná na obvyklé choroby takýchto plodín.

Na Ďalekom východe sa pestujú skoré dozrievanie rastlín Soer-1 a Samer-3, ich semená obsahujú veľké množstvo bielkovín a môžu zostať na stonke až 25 dní. Existujú špeciálne chované skoré strukoviny, ktoré nie sú náchylné na umiestnenie a škodcov, čo zvyšuje používanie sójových bôbov od jedlých až po kŕmne odrody, na chov zvierat a priemyselné spracovanie.

dosiahnuť zrelosť

Taký široký výber vám umožní nájsť „požadovaný“ druh s úmyselne určitými ukazovateľmi a zaručeným výnosom.

Aká je najlepšia odroda sóje?

Výber konkrétnej odrody je spojený s niekoľkými faktormi:

špecifická odroda

 1. Klimatické pásmo, v ktorom sa plodina pestuje.
 2. Požiadavky na výnos (stredné, vysoké, nie dôležité).
 3. Rastúce obdobie.
 4. Dodatočné podmienky.

Podľa prvého ukazovateľa je rozpätie veľké - od oblasti Rostov, cez Kaukaz s relatívne miernym podnebím, až po Sibír a Ural, ktoré sa vyznačujú chladnými zimami a málo horúcimi letami. Moderné druhy fazule (Altom alebo SibNIIK 315) sa pohodlne zakorenia v južnej časti západného Sibíri, navyše patria k tým starším.

Schopnosť rodiť ovocie (výnos) nie je vždy kombinovaná s odolnosťou proti mrazu alebo s chuťou, nie je náhodou, že tento ukazovateľ je samostatnou položkou. Druhy s vysokou výnosnosťou (Annushka) majú často dobrú odolnosť proti chorobám a patria medzi najlepšie medzi hybridnými plodinami.

mierna klíma

Z počiatočných plodín sa odporúča Dione, Harmony alebo Okskaya - ich vegetačné obdobie nepresiahne 85 dní, druhy s priemernou zrelosťou (Mena, Medea) dozrievajú za 95 dní, neskôr (Liana, Danae) prinášajú ovocie za 110 dní. Medzi ďalšie podmienky patrí tolerancia k suchu, schopnosť rásť po dlhú dobu bez preliatia (do 25 dní) atď. A už, berúc do úvahy svoje vlastné preferencie, vyberú odrodu sóje s požadovanými indikátormi.

požadované ukazovatele

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica