Ako správne pestovať sóje v záhrade, najmä starostlivosť a hnojenie, zber a skladovanie plodín

Keď sa pôda dobre zahreje, zasejú strukoviny a nezabudnú na hojné zalievanie AO počas kvitnutia. Sója je dôležitou plodinou pre svoju schopnosť poskytovať rastlinné bielkoviny a oleje. Okrem toho má dobrú ziskovosť. Na pestovanie sóje nie sú potrebné žiadne osobitné podmienky. Preto ju obyvatelia leta často začali zasadiť do svojich osobných pozemkov.

Opis zariadenia

Sója je teplomilná rastlina. Na dobrý rast potrebuje teplé dni a noci bez námrazy. Rastlina rastie najaktívnejšie pri denných teplotách +32 stupňov a v noci + 22 stupňov. Dĺžka denného svetla by mala byť 12 hodín. Kultúra s vysokým výnosom.

správne rásť

Výška rastlín je v priemere 0,6 až 1 meter. Má trojlisté listy, ktoré po dozretí kultúry odpadnú. Sójové bôby kvitnú v malých kvetinách, zozbierané kvetenstvo - kefy, priťahuje hmyz slabo kvôli neprítomnosti svetlej vône. Dĺžka plodov nepresahuje 6 cm, obsahujú najviac 4 fazule, zvyčajne 2-3. Semená sú zelenkavé alebo žlté.

dobrý rast

Tipy na pestovanie sóje

Táto rastlina je v záhradách našich občanov relatívne „nová“. Nie každý má skúsenosti s pestovaním tejto plodiny v záhradách. Odborníci ponúkajú niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu získať kvalitnú a bohatú úrodu.

táto kultúra

  1. Sójové bôby sa môžu pestovať v oblastiach, kde sa predtým pestovali obilniny a kukurica, a môžu sa vysiať po zemiakoch a repe. Ale po kapuste alebo iných zástupcoch strukovín je lepšie nesiať sójové bôby. A tiež po slnečnici, pretože tieto rastliny môžu spôsobiť aktívne šírenie bakteriózy v pôde.
  2. S pestovaním sójových bôbov budúci rok na rovnakom mieste získať dobrú úrodu pšenice, repky, zeleniny.
  3. Sójové bôby sa nemôžu dva roky za sebou vysiať na tom istom poli, pretože značne ochudobňujú pôdu.
  4. Pôdu pripravte vopred. Vo vybranej oblasti je potrebné hnojenie aplikovať na jeseň do hĺbky 20 - 30 cm, na jar je pole zavŕtané. Malo by byť rovnomerné, bez žliabkov a hrčiek s výškovým rozdielom viac ako 4 cm. Koniec koncov, sójové bôby sú dosť nízke, bude ťažké ich zbierať.
  5. Na siatie je potrebné pripraviť nielen pôdu, ale aj semená. Zvláštnosťou prípravku je skutočnosť, že sadivový materiál v bežných domácich podmienkach by mal byť vyleptaný a potom ošetrený rhizotorfínom, aby sa mikroorganizmy v uzle aktívne vyvíjali. Spotreba roztoku je od 70 do 80 litrov na každú tonu semien. Namiesto ošetrovania semien rhizotorfínom sa na aplikáciu do pôdy používa dusičnan amónny. Tento spôsob je drahší, ale významne zvyšuje výťažok.
  6. Semená sóje nesádzajte pneumatickými vŕtačkami.
  7. Je dôležité, aby sa rastliny včas hnojili a hnojili, najmä zlúčeninami molybdénu, síry, kobaltu.
  8. Aby sa výnos neznížil, odrody pestované na mieste by sa mali pravidelne meniť, osivo by sa malo obnovovať a mala by sa uplatňovať striedanie plodín.

ochudobňuje krajinu

Výsadba sóje v otvorenom poli

Keď sa pôda dobre zahreje, zasiať strukoviny - až do 10 stupňov do hĺbky 5 cm a hrozba nočných mrazov zmizne. Toto je hĺbka výsadby semien. Je lepšie počkať, kým sa pôda nezahreje na 12-14 stupňov. Sójové bôby sa preto vysievajú častejšie koncom apríla alebo začiatkom mája. Zároveň musí byť v zemi dostatočné množstvo vlhkosti.

Za priaznivých podmienok sa sadenice objavia o týždeň. Ak zasejete strukovinu skôr, potom vyrastie neskoro, bude náchylná na rôzne choroby a stonka bude nadmerne napnutá.

zahrieva sa dobre

Všetky dvojklíčnolisté plodiny sú z hľadiska hĺbky výsadby veľmi náročné. Fazuľa sa nesmie zahrabať viac ako 3 až 5 cm, ak sa siatie vykonáva hlbšie, rastlina vôbec nevzrastie. Vzdialenosť medzi radmi je ponechaná na 40 - 60 cm, na každý meter sa vyseje asi 40 semien.

Obsah vlhkosti v pôde má rozhodujúci význam, musí sa udržiavať rôznymi agrotechnickými metódami. Napríklad pôdu uvoľnite iba mierne, aby nevyschla. Je výhodné, keď sa na pôde zachová vrstva rastlinných zvyškov.

Pre sójové bôby je dôležitá kyslosť pôdy, uprednostňuje neutrálne alebo mierne kyslé pôdy. Najlepšia voľba je 6,2 ... 8. Pri nižších hodnotách pH nie je rastlina pestovaná.

výsevná hĺbka

Funkcie starostlivosti o sóju

Kultúra je náročná z hľadiska okolitej teploty a osvetlenia. Pokiaľ nie je pre rastlinu dostatok slnečného žiarenia, potom sa stonky výrazne predlžujú, odrezky listov sa tiež zdĺhajú, výsledkom je zlá vaječník, ktorý sa predčasne opadá.

Táto strukovina je predovšetkým tepelne náročná v období, keď aktívne kvitne a vytvára plody. Pri teplotách pod 14 stupňov sója prestane rásť.

Je dôležité, aby sa rastliny buriny včas zbavili buriny a uvoľnila sa pôda medzi riadkami. Hrabanie sa vykonáva niekoľkokrát. Prvýkrát sú 4 dni po výseve, potom, keď rastlina dosiahne výšku 15 cm, tretíkrát, keď sa tvoria tretie listy. Hneď ako sa burina objaví, odstráňte burinu z medzier medzi riadkami. Počas vegetačného obdobia môžu byť od 2 do 5 rokov. Bez ďalšieho zalievania a hnojenia sója nebude mať vysoký výnos.

 sójová starostlivosť

Hnojenie sóje

Pre túto strukovinu je veľmi dôležité mať v pôde dostatočný obsah stopových prvkov. Týka sa to predovšetkým molybdénu a bóru. Je to spôsobené skutočnosťou, že vývoj baktérií viažucich dusík, ktoré žijú na koreňoch kultúry, je priamo závislý od týchto prvkov. Nodulové mikroorganizmy fixujú dusík zo vzduchu a obohacujú ním pôdu. Kŕmenie týmito látkami listami má pozitívny vplyv na rast kultúry, najmä v počiatočných fázach.

Spracovanie listov poskytuje syntézu chlorofylu. Ak sa to nevykoná, sója bude mať netypickú farbu: svetlozelenú a dokonca žltú.

Na vrchnú úpravu pôdy sa používajú dusíkaté hnojivá v množstve 10 - 20 kg na hektár pôdy, ako aj fosfor (15 - 30 kg) a potaš (25 - 60 kg). V období aktívneho rastu vyrobiť močovinu (na oplodnenie) listy budú vyžadovať 50 gramov zmesi na vedro vody), nitrophoska, UAN. Pred výsevom sa do pôdy, kde sa pestujú sóje, pridá soľnička alebo síran amónny.

stopové prvky v pôde

Ako uviazať?

Veľké kríky sú zviazané tak, aby vkladali asi meter vysoký. Na tento účel môžete použiť akékoľvek vetvy, s výnimkou vŕby. Rýchlo zakorenila. Často sa používajú aj kovové tyče. Na podväzok sa odporúča použiť plastové šnúry alebo prúžky z mäkkej látky.

kríky zviazať

Pravidlá zavlažovania sóje

Ďalším faktorom, ktorý je dôležitý pre strukoviny, je množstvo vody a vzduchu. Predtým, ako sa objavia kvety, sója môže ešte tolerovať suché obdobia, ale to znižuje výnosy, pretože spodná fazuľa sa nebude dobre vyvíjať.

Keď sú postele hojne pokryté kvetmi a zrná sa začínajú zviazať, rastlina potrebuje dostatočné množstvo vlhkosti, inak budete musieť na úrodu zabudnúť. Aj v tomto vegetačnom období je pre sójové bôby žiaduci vlhký vzduch. Zalievanie by preto malo byť časté a bohaté. V suchých podmienkach kultúra jednoducho prelieva kvety, prvý tvorený vaječník a netvorí nový.

vlhký vzduch

Je lepšie zalievať strukoviny teplou vodou a potom, aby sa vlhkosť neodparila, je pôda posypaná rašelinou alebo slamou.

Ako spracovať sóje?

Na ochranu plodín sóje pred výskytom burín je potrebné včasné ošetrenie herbicídmi. Najčastejšie sa používa Harnes, ktorý sa aplikuje v množstve 2 litre na hektár pôdy. Sadenice dobre tolerujú herbicídy v rastovej fáze od prvého trojlístka po začiatok tretej trefolovej formácie. Konečným termínom kontroly buriny je výskyt piatej úrovne listov pred začiatkom tvorby púčikov. Neskôr je ošetrenie plodín herbicídmi pre ňu veľmi škodlivé.

plodiny s herbicídmi

Imunita rastlín je pomerne slabá, a preto je veľmi dôležité kontrolovať prítomnosť prvých príznakov choroby. Zo škodcov táto kultúra obľubuje vošky a roztoče. Z ľudových metód praktizujú spracovanie s odvarmi horkého paliny, feferónky. Ak sa vegetačné obdobie vyskytuje pri nadmernej vlhkosti a súčasne pri nízkych teplotách, potom môže rastlina trpieť múčnatkou.

Potom sa postriekajú prípravkami na báze medi, napríklad síranom medi. Všetky poškodené časti zariadenia musia byť odstránené a spálené. Na prevenciu je lepšie liečiť liekmi Imazamox, Imazethapir alebo Bentazon, keď sa prvých päť až sedem listov už objaví na sadeniciach.

príznaky choroby

Ako zbierať sóje?

zavčas odrody strukovín dozrieva už po 85 dňoch, zatiaľ čo neskoré odrody budú trvať 245 dní. Obdobie zberu závisí aj od klimatických charakteristík pestovania, regiónu. Z tohto dôvodu sa sóje zberajú od konca júla do konca septembra.

Hlavným faktorom signalizujúcim, že je čas na zber, je pokles listov rastlín. Fazuľa sa do tejto doby zmení na sivú. Musí sa zberať pomerne rýchlo, za 3-4 dni, inak sa samy začnú otvárať, úroda sa stratí. Sójové bôby sa zberajú na poliach pomocou kombajnov, na malých posteliach sa kosia a mlátia. Po zbere fazule sa stonky rastlín odstránia z poľa a listy sa jednoducho vykopú.

žatvy

Predtým, ako začnete mlátiť fazuľa, je najlepšie nechať si ich na slnku, aby sa otvárali zo slnečného svetla.

Ak sa obdobie zberu zhodovalo s obdobím dažďov, potom sa rastlina vytiahne z malých plôch spolu s koreňmi a zavesí sa do sucha v interiéri. Fazuľa v tomto stave dozrie.

mlátenie fazule

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica