Pôvodca a príznaky anaeróbnej bariéry jahniat, liečba a následky

Anaeróbna úplavica novorodencov je krvavá hnačka, ktorá postihuje nezrelé mláďatá. Táto nebezpečná infekčná choroba je spôsobená baktériami, ktoré môžu prenášať aj zdravo vyzerajúce dospelé ovce. Mikroorganizmy žijú a množia sa v črevách jahniat, vedú k tvorbe vredov na slizniciach, ich toxíny ľahko prenikajú do krvného obehu a spôsobujú všeobecnú intoxikáciu a bleskovú smrť zvierat.

Príčinná látka a opis choroby

Anaeróbna úplavica alebo, ako sa hovorí latinsky, Dysenteria anaerobica agnorum, je infekčné ochorenie spôsobené nebezpečnými mikroorganizmami. Príčinou ochorenia sú baktérie Cl. Perfringens typu B. Infekcia vstupuje do tela novonarodených zvierat, zvyčajne cez bradavky matky znečistené infikovaným hnojom.

Baktérie môžu bezpečne žiť v črevách dospelých a zdravo vyzerajúcich oviec a môžu sa vylučovať trusom, pričom kontaminujú podstielku a celé územie stajne, ovce. Tieto mikroorganizmy sú mikroorganizmy tvoriace spóry. Spóry sa vyskytujú nielen v hnoji, ale aj v zemi, kde si napriek sezónnym výkyvom teplôt zachovávajú svoju životaschopnosť až štyri roky. Baktérie sa ničia iba 5% kreolínom, vápenným roztokom, hydroxidom sodným, kyselinou karbolovou a alkoholom.

Dysentéria postihuje mladé jahňatá v prvých dňoch po narodení. Je pravda, že chorí sú len ľudia s oslabenou imunitou. Stáva sa to, ak tehotné bahnice dostávali krmivo chudobné na vitamíny a minerály. Podľa štatistík opísaných v mnohých prezentáciách a vedeckých prácach bolo 7 z 10 novorodencov predtým chorých na úplavicu a zomrelo 3 až 5 osôb.

Nemali ani čas sa vysporiadať s touto chorobou. Koniec koncov, infekcia zasiahla jahňatá počas prvých 3 dní po narodení. U mláďat po 6 dňoch bola dyzentéria zaznamenaná menej často. U postihnutých jahniat sa vyvinula hnačka s krvou, intoxikáciou a dehydratáciou. Je známe, že mikróby začnú svoju deštruktívnu aktivitu v tele 5 - 6 hodín.

anaeróbna bariéra jahniat

Infekcia dnes postihuje jahňatá z nefunkčných fariem. K tomu zvyčajne dochádza na jar, keď sa mladí narodia zo žien oslabených zlým stravovaním. Nepriaznivé podmienky zadržania môžu spôsobiť chorobu. Infekcia postihuje jahňatá chované na špinavej podstielke, vlhké, chladné a preplnené.

Príznaky a klinické príznaky

Anaeróbna dyzentéria sa dá ľahko identifikovať podľa jej charakteristických symptómov. Choroba sa zvyčajne vyvíja rýchlo a je akútna. Dysentery je primárne nepríjemný zápach. Na začiatku je stolica tenkej, zelenkavej alebo žltohnedej farby.Následne sa stávajú hustými a tmavými, s nečistotami krvi a hlienu. Dôvodom tohto stavu je životne dôležitá činnosť nebezpečných mikróbov.

Akonáhle baktérie vstúpia do tela novonarodených zvierat, začnú sa rýchlo množiť a uvoľňujú toxické látky.

Vredy sa objavujú na črevnej sliznici. Krvácajú a celý obsah zčervenal. Keďže sú toxíny absorbované do krvného obehu, otrávia aj telo malých jahniat a spôsobujú akútnu toxikózu. Z tohto dôvodu sa u chorých jedincov rozvíja tekutá a krvavá hnačka a vlna v blízkosti konečníka sa kvôli častým pohybom čriev znečistí a zlepí.

Ochorenie je tiež charakterizované poruchou nervového systému a depresívnym stavom. Príznaky anaeróbnej dyzentérie sú tiež svalové kŕče a zhoršená motorická koordinácia. Choré zviera nemusí reagovať na zvuky, stáť celý deň, sklonené a nasávané do žalúdka a potom spadnúť na bok. Jeho telesná teplota stúpa na 40 - 43 stupňov, jeho pulz a dýchanie sa stávajú častejšie. Choroba môže trvať niekoľko hodín alebo jeden až tri dni a končí smrťou chorých jahniat.

Je pravda, že stále existuje subakútna forma úplavice. Počas 3 týždňov môže zviera zvädnúť. V tomto prípade sú príznaky nasledujúce: pacient leží väčšinou, jeho stav je depresívny, jeho chuť do jedla je zlá. Jahňacie mäso vyzerá veľmi vychudlo v dôsledku neustálej dehydratácie tela, namiesto hnačky sú tu husté stolice, ktoré sú rozptýlené krvou a hlienom. Následne môže z dôvodu vyčerpania zomrieť.

Odborný názor
Zarechny Maxim Valerievich
Agronóm s 12 ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na chaty.
Existuje dokonca chronická úplavica, pri ktorej jahňatá často hnisajú v prvých týždňoch života, a v priebehu času často umierajú toxickou otravou a ulceróznymi črevnými léziami.

diagnostika

Anaeróbna dyzentéria sa diagnostikuje na základe klinického obrazu a výsledkov laboratórnych testov. Ochorenie postihuje iba novorodencov. Staršie ovce môžu mať podobné príznaky, ale naznačujú salmonelózu alebo kokcidiózu. Na stanovenie diagnózy sú potrebné krvné testy a testy stolice. V prípade hromadnej smrti jahniat sa do laboratória pošle čerstvá mŕtvola. Zvyčajne sa vyšetruje krv, stav tenkého čreva a ďalšie orgány a systémy zosnulého jedinca.

anaeróbna bariéra jahniat

Liečba a prevencia

Anaeróbna úplavica sa lieči okamžite po nástupe prvých príznakov (hnačka). Predpíšte antitoxické sérum, sulfonamidy (Norsulfazol), antibiotiká (Syntomycín). V počiatočnom štádiu je ochorenie prístupné rýchlej a účinnej liečbe. Jahňatá, ktoré sa zotavili z úplavice a zotavili sa, tvoria silnú imunitu proti tejto infekcii.

Je pravda, že preventívne očkovanie proti úplavici je najlepšie. Mláďatá narodené z očkovaných bahníc sú voči tomuto typu baktérií odolné. Na nefunkčných farmách sa odporúča očkovať všetky ovce, pokiaľ možno vo veku troch mesiacov. Je dokonca možné vakcinovať gravidné mačky jeden až tri mesiace pred porazením.

Na tento účel sa používa špeciálna viacmocná GOA vakcína alebo antilostridiálny polyanatoxín. Je možné imunizovať novonarodené zvieratá v prvých hodinách života špecifickým antitoxickým sérom.

anaeróbna bariéra jahniat

Okrem očkovania sa odporúča, aby sa tehotným ženám poskytovala dobrá starostlivosť a primeraná výživa. Zvyčajne nastáva tehotenstvo v zimnom období. Miestnosť, v ktorej sa ženy nachádzajú, by nemala byť vlhká, studená alebo špinavá. Narodené deti musia byť udržiavané čisté a teplé. V miestnosti pred jahňaním je potrebné nielen vymeniť posteľnú bielizeň, ale aj dezinfikovať všetky predmety a dokonca aj podlahu.Na tento účel sa zvyčajne používa roztok bielidla alebo kreolínu.

Možné následky

Anaeróbna úplavica sa spravidla vyvíja u slabých jahniat. Ak sa choroba nelieči, môže zomrieť päť z desiatich novonarodených oviec. Táto choroba je nebezpečná pre svoju rýchlosť blesku. Infekcia sa vyskytuje rýchlo a infikuje jahňacie telo behom niekoľkých dní.

Baktérie otrávia všetky orgány a systémy, vedú k vredom v tenkom čreve, závažnej krvavej hnačke. Toxická otrava a dehydratácia majú za následok smrť jahniat.

Je pravda, že v 5 z 10 prípadov sa novonarodené ovce zotavujú aj bez liečby. Ale následne sú zakrpatené a priberajú na váhe. Odobraté jahňatá môžu mať problémy s gastrointestinálnym traktom, zníženú chuť do jedla. Negatívnym dôsledkom je možné predísť, ak sú bahnice očkované proti úplavici a kŕmené vysoko kvalitným krmivom, ktorým sa počas tehotenstva dostávajú vitamíny a minerály vo farmácii.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica