Čo sa dá vyrobiť z ovčej vlny, druhov a klasifikácie vlákien

Vlna sa široko používa v mnohých oblastiach života. Tento materiál si pevne získal svoje právoplatné miesto medzi najužitočnejšími materiálmi, ktoré obklopujú človeka. Je ťažké vymenovať všetko, čo sa dnes vyrába z ovčej vlny. Výrobky vyrobené z tohto vlákna nás spoľahlivo chránia pred chladom. Mäkké a našuchorené kusy oblečenia v rôznych farbách vás rozveselia. Priaznivé vlastnosti sa používajú pri liečení chorôb.

histórie

Vedci sa domnievajú, že vlnené vlákno sa objavilo pred plátnom. Naši predkovia sa naučili spracovávať ovčie kože pred zvládnutím textilnej technológie. Archeologický výskum naznačuje, že Egypťania toto zviera skrotili pred niekoľkými tisíckami rokov. Vzorka vlnenej textílie, ktorá sa nachádza na brehu rieky Oka, dokazuje, že v staroveku sa objavuje tkáčsky stav.

V starom Ríme sa čas od nepamäti naučili krížiť ovce. Výsledkom je merino plemeno zvané tarantino. Vlákno sa používalo na výrobu odevov.

Charakteristiky materiálu

Vlnené výrobky sa vyznačujú užitočnými vlastnosťami. Dôvodom je skutočnosť, že vláknina sa skladá hlavne z proteínového keratínu. Užívatelia berú na vedomie nasledujúce pozitívne vlastnosti materiálu:

 1. Schopnosť absorbovať ľudský pot pri zachovaní prirodzenej telesnej teploty. Pot sa vyparuje do atmosféry.
 2. Vlastné čistenie. Prírodná vláknina nehromadí baktérie a baktérie.
 3. Liečivé vlastnosti. Liečivý lanolín sa vyrába z ovčej kože. Hojí rany, odstraňuje vyrážky a zmierňuje zápaly. Vlna normalizuje krvný tlak a spánok, upokojuje svaly a kĺby.

Našípané tenké rúno má najvyššiu hodnotu. Práve tento produkt je základom výroby značkových odevných modelov šetrných k životnému prostrediu.

čo je vyrobené z ovčej vlny

Výroba, spracovanie, triedenie

Proces výroby vlákien má niekoľko stupňov:

 1. Strihala ovce. Elektrické prístroje s odnímateľným príslušenstvom v posledných rokoch nahradili mechanické nožnice. Výrazne uľahčili prácu predáka a zabezpečili vysokú produktivitu. Rúno sa opatrne vyberie, aby sa nepoškodilo zviera a nepoškodilo vlákno. Znečistenú ovčiu kožu treba okamžite odstrániť.
 2. Strihané vlákno je triedené podľa dĺžky, farby, hrúbky a zvlnenia. Najlepšie je fleece jarného strihu.
 3. Pranie by nemalo byť sprevádzané poškodením vlákna. Preto je tejto práci dôverované informovanými ľuďmi.
 4. Po umytí materiál prechádza cez česací stroj.Na fixáciu lanolínu sa vlákno ošetrí olejom.
 5. Vlna je česaná kefami. Potom sa v rovnakých prúžkoch vedú do stroja, aby sa získala tenká niť, ktorá sa nazýva prameň. Odošle sa do spriadacieho stroja, kde jedno vlákno tvorí niekoľko vlákien.

Na inom stroji sa získa hotová tkanina na výrobu rôznych tovarov.

Pokyny pre chov vlnených zvierat

Ovčia vlna môže mať také vlastnosti ako lesk, farba a ďalšie. Závisia od mnohých podmienok a parametrov:

 • plemeno a vek oviec;
 • doba strihu;
 • podmienky kŕmenia a pastvy.

V chove vlnených oviec existujú 4 známe smery. V zásade sa horniny líšia hrúbkou vlákien.

jemné wooled

Vlákna jemne vlnených zvierat majú svoju vlastnú klasifikáciu. Rozdeľujú sa na dva typy:

 1. Najtenšia je v rozmedzí 10 až 14 mikrónov.
 2. Tenké - od 15 do 25 mikrónov.

ovčej kožušina

Dĺžka vlákien by mala byť 75 - 100 mm. Takýto materiál sa získava z divých oviec, merino. Podsada niektorých plemien s hrubými vlasmi má tiež vlastnosti vlákna z jemnej vlny. Ovce Merino sa chovajú v Austrálii, na Novom Zélande av Južnej Afrike. Podmienky púští a stepí sú pre nich vhodné. Štandardom kvality je vlákno austrálskeho a novozélandského merina s hrúbkou nie väčšou ako 16,9 mikrónov. Pružnosť materiálu umožňuje vydržať až 20 000-krát.

Odborný názor
Zarechny Maxim Valerievich
Agronóm s 12 ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letnú chatu.
Jemne vlnené vlákno sa používa na výrobu značkového oblečenia. Jedna ovca plemena merino môže dať až 6 kg rúna. To je dosť pre pletenie až 5 svetrov.

Polojemná vlna

Tieto suroviny sa získavajú z oviec chovaných v miernom a vlhkom podnebí. Tie obsahujú:

 • plemeno tsigai;
 • nové ruské plemená;
 • Plemeno Romney Marsh, Lincoln z Anglicka.

Patrí sem kríženec niektorých druhov jemnej vlny a hrubej vlny. Hrúbka vlákna - od 26 do 40 mikrónov.

Semi-hrubé

Hrúbka vlákien poloohutných hornín sa pohybuje od 41 do 60 mikrónov. Suroviny s takýmito parametrami sa získajú z oviec chovaných v horských podmienkach. Sú to hrubovlasé a niektoré odrody dlhosrstých plemien. Vlákno týchto oviec je hrubšie ako merino, vyznačuje sa však svojou silou a dostatočnou dĺžkou (20 - 25 mikrónov). Je vhodné to roztočiť. Výrobky vyrobené z týchto surovín sa vyznačujú hodvábnym leskom.

hrubé vlasy

Biotopom oviec s hrubými vlnami sú púšte a polopúšte. Hrubá vláknina sa získava aj z mäsa, mäsa a mliečnych zvierat. Hrúbka vlákna dosahuje 61 mikrónov. Suroviny sa používajú na výrobu vrchného ošatenia, plsti a kobercov, ktoré sú trvanlivé.

čo je vyrobené z ovčej vlny

Aplikácia vlny

Ovčia vlna sa široko používa v rôznych oblastiach. Používa sa pri výrobe mnohých výrobkov, konkrétne:

 1. Koberce. Výrobcovia používajú vlnu ako základňu a povrchovú povrchovú úpravu. Takéto koberce sa vyznačujú vysokou hustotou a krásou.
 2. Posteľné šaty. Šesť sa používa na výrobu prešívaných prikrývok, vankúšov a kobercov, ktoré sú hygroskopické.
 3. Odevy. Vlnené vlákno sa používa na šitie a pletenie ponožiek, pančúch, svetrov a iných odevov. Vlnené odevy vás udržiavajú v teple.
 4. Uteráky. Materiál dobre absorbuje vlhkosť a poskytuje pohodlie po procedúrach kúpeľa.

Vlnená tkanina má pre všetky svoje výhody menšie nevýhody. Niektoré druhy vlákien majú návyk.

Ako sa z ovčej vlny vyrába odev?

Naučili sa vyrábať oblečenie z tohto materiálu pred stovkami tisíc rokov. Ak to boli skôr jednoduché čiapky vyrobené zo zle spracovaných koží, teraz sú najmodernejšie odevy pripravené z vlneného vlákna.

oblečenie z ovčej vlny

Tkalcovský stav spôsobil revolúciu vo výrobe výrobkov z vlny. Nové technológie umožňujú vytvárať najkvalitnejšie vlákna na výrobu vynikajúceho tovaru.Výrobné procesy sú väčšinou automatizované a umožňujú výrobu produktov v obrovských množstvách.

Jemnosti spracovania doma

Proces spracovania vlny prešiel v posledných desaťročiach zásadnými zmenami. V 90. rokoch ruské chov oviec upadli. Harmonický systém obstarávania vlákien sa rozpadol. Počet hospodárskych zvierat prudko poklesol. Technológie pestovania surovín sa postupne stali minulosťou.

V priebehu času sa situácia začala meniť k lepšiemu. Objavili sa farmárske a roľnícke farmy. Potreba spracovania vlastných výrobkov prinútila dedinčanov zapamätať si remeslo nedávnej minulosti.

Chovatelia hospodárskych zvierat si uvedomili, že predaj vlny bezprostredne po strihu bol nerentabilný. Chov oviec sa navyše stal rodinným podnikom. V podmienkach vyspelých technológií nie je potrebné hovoriť o úplnom cykle spracovania surovín na mieste. Primárne spracovanie je opodstatnené a zahŕňa nasledujúce kroky:

 1. Triedenie. Tento proces je zdĺhavý a zodpovedný. Vlákna od jedného zvieraťa sa líšia v kvalite, dĺžke, čistote.
 2. Čistenie. Suroviny sa musia očistiť od zvyškov rastlín, hnoja a iných nepotrebných prvkov.
 3. Návaly tepla. Povinný postup, ktorým sa materiál dostáva do reprezentatívnej formy. Na umývanie sa používajú špeciálne prostriedky. Na každý kilogram suroviny pridajte 250 - 300 g. prášok. Premytá vlna sa prepláchne horúcou vodou. Počet procedúr závisí od stupňa kontaminácie vláknami.
 4. Sušenie. Suroviny sa ukladajú na mriežku v tenkej vrstve. Hrúbka by nemala presiahnuť 1,5 cm, v opačnom prípade vlna dlhodobo zaschne.
 5. Česanie. Táto práca sa vykonáva dvoma spôsobmi. Najobľúbenejšia je mykaná metóda založená na kefovaní jemnými štetinami z tenkých, ale odolných kovových drôtov. Druhá metóda sa nazýva česaná, ale takmer nikdy sa nepoužíva.

Priadzu z hotového vlákna si môžete vyrobiť vlastnými rukami. Takmer nikto nepoužíva staré spriadacie stroje. Na získanie vysoko kvalitnej priadze sa používajú elektrické stroje.

Ako si vyrobiť prikrývku z ovčej vlny vlastnými rukami?

Prikrývky sú vyrobené z vlny vlastnými rukami. Tento proces je jednoduchý, ale časovo náročný. Pozostáva z niekoľkých fáz:

 1. Nákup materiálu. Na trhu nájdete čistú aj nemytú vlnu. Premytý materiál je drahší a bude potrebovať 2-krát viac. Deka pre dospelého bude potrebovať 2,5 kg.
 2. Prerušenie vlákna. Na túto prácu musíte pripraviť dlhú palicu. Vlna by sa mala rozprestrieť, ľahko posypať vodou a biť na nej, pravidelne ju obracať. Množstvo materiálu by sa malo vizuálne zvýšiť 2-krát.
 3. Príprava krytu. Vyrába sa z kalika alebo kalika. Jedna strana je ponechaná otvorená. Produkt je otočený naruby.
 4. Vlnený štýl. Materiál sa nanáša na roztieranú gázu. Vlákno by sa malo ručne sploštiť a valcovať na oboch koncoch. Potom musíte uchopiť nezasunutý okraj krytu a pritiahnuť ho na kotúčik. Potom kryt otočte opačným smerom. Vlna bude vo vnútri. Po jemnom vyhladení je prikrývka úplne našitá.
 5. Prešívaná prikrývka. Na túto prácu budete potrebovať hrubú bavlnenú niť a veľkú ihlu. Z rohov musíte ustúpiť o 10 cm. Deka musí byť pritlačená k zemi tak, aby ležala nehybne. Stehy sa robia vo vzdialenosti 10 cm, keď sa niť dokončí, zväčší sa.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica