Funkcie kastrácie baranov a 5 najlepších spôsobov doma

Keď dorazia do puberty, berani začínajú cítiť zle. Títo jedinci potrebujú, aby prilákali ženy. Zároveň však môže negatívne ovplyvniť kvalitatívne vlastnosti mäsa. Vyvinie nepríjemný zápach a stane sa nepoužiteľným jedlom. Na odstránenie tohto problému je dôležité včas vykonať kastráciu barana, ktorá spočíva v odstránení jej pohlavných orgánov.

Načo to je

Existuje niekoľko dôvodov pre kastráciu baranov:

 1. Testy by sa mali odstraňovať pre jahňatá, ktoré nie sú vhodné na chov. Táto operácia umožňuje zabrániť narodeniu jahniat samcov, ktoré nespĺňajú charakteristiky plemena, a upraviť ich správanie. Po zákroku sa jahňatá upokojia, čo pomáha výrazne znížiť počet zranení.
 2. Ovce dozrievajú oveľa skôr, ako je telo pripravené niesť jahňatá. Pri spoločnom chove samíc so samcami v rovnakej miestnosti existuje riziko neživých mláďat. To je spojené so značnými stratami. Kastráciou sa takýmto problémom dá predísť.
 3. Jahňatá sa často kastrujú, aby upravili chuť mäsa. Po tomto postupe nemá zápach, obsahuje viac tuku a menej vlákniny.
 4. Odstránenie pohlavných žliaz má priaznivý vplyv na kvalitu a množstvo zvieracích chlpov. Pri zabíjaní takýchto baranov je omnoho ľahšie kožu.
 5. V zriedkavých prípadoch sa barany kastrujú zo zdravotných dôvodov. Je to potrebné, ak sa zistí množstvo chorôb alebo poškodení pohlavných orgánov.

Kastrácia zvierat včas pomáha pri odstraňovaní mnohých problémov pri chove oviec a výrazne zvyšuje ziskovosť farmy.

V akom veku by ste mali robiť

K puberte zvierat dochádza šesť mesiacov. U niektorých plemien sa to stáva ešte skôr. Najlepšie je odstrániť semenníky 3 až 4 týždne pred koncom tvorby genitourinárneho systému. Jahňatá sa kastrujú najskôr 3-4 mesiace. Ak sa zákrok uskutoční skôr, existuje riziko významných metabolických porúch a oneskorení vývoja. Ak sa operácia uskutočnila neskôr, existuje možnosť, že sexuálne behaviorálne reakcie pretrvávajú určitý čas.

Odborný názor
Zarechny Maxim Valerievich
Agronóm s 12 ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na chaty.
Dospelé barany, ktoré sa nechovajú, by sa mali kastrovať niekoľko mesiacov pred zabitím. Počas tohto obdobia je samec vykrmovaný. Okrem toho mäso stráca svoju špecifickú chuť.

Aby sa predišlo komplikáciám, kastrácia sa najlepšie vykonáva na jeseň alebo na jar. Počas týchto období je teplota nízka a chýba hmyz.Pomáha to predchádzať krvácaniu, zápalom a iným problémom.

kastrácia baranov

Kastračné metódy

Na odstránenie pohlavných orgánov sa môžu použiť rôzne metódy. Zároveň si mnoho poľnohospodárov vyberá metódy bez krvi. Sú považované za jednoduchšie a poskytujú rýchlu regeneráciu zvierat.

Žiadna krv

Medzi kľúčové typy bezkrvnej kastrácie patrí elastácia, deštrukcia parenchýmu semenníkov alebo spermatickej šnúry.

elastikace

Toto je jedna z najjednoduchších metód kastrácie. Počas manipulácie sa na krk drieku aplikujú špeciálne gumové krúžky a používajú sa kliešte. Tieto akcie môžu vykonávať skúsený poľnohospodár aj začiatočník. Je však lepšie vykonávať kastráciu s elastickým pásom do 4 týždňov. Potom sú semenníky značne zväčšené, a preto je problematické aplikovať krúžok.

Zničenie spermatickej šnúry

Toto je zložitejšia kastračná možnosť. Pozostáva z použitia rôznych klieští. Špecifická odroda závisí od vekovej kategórie barana. Prvý deň po operácii existuje riziko mierneho opuchu mieška. V tomto prípade sa celkový stav zvieraťa nezmení.

Zničenie parenchýmu semenníkov

Táto metóda bez krvi nezahŕňa fyziológiu pohlavných orgánov zvierat. Používa sa však zriedka. Kastrovanie zvieraťa týmto spôsobom je potrebné pomocou klieští v tvare vetvy. Pripomínajú lyžicu vzhľadu.

V tomto prípade je telo semenníkov umiestnené na jednej časti zariadenia a druhé je zachytené a zničené parenchýmom.

krvavý

Aplikácia týchto metód si vyžaduje viac znalostí ako predchádzajúca skupina. Je to kvôli potrebe narušenia štruktúry kože a riziku infekcie.

Elastiácia baranov

Uzavretá cesta

Táto metóda je vhodná na kastráciu zvierat akejkoľvek vekovej kategórie. Najčastejšie sa však používa po 2-6 mesiacoch. Ak to chcete urobiť, musíte vziať skalpel, nožnice, jódovú tinktúru. Budete tiež potrebovať kliešte a dezinfekčný prášok.

Ak chcete vykonať postup, mali by ste urobiť toto:

 1. Opravte baranidlo a do každého semenníka vstreknite 5-10 mililitrov novokainu s koncentráciou 0,5%.
 2. Odstráňte vlasy z mieška.
 3. Na pole sa pôsobí roztokom jódu.
 4. Potiahnite pokožku mieška nadol a semenníky vyberte.
 5. Odrežte hornú časť mieška. Odporúča sa to robiť s ostrými nožnicami.
 6. Odstráňte kožu z trieslových krúžkov. Potom odoberte semenníky.
 7. Pomocou klieští vytlačte cievy a spermatickú šnúru.
 8. Odrežte semenníky skalpelom. Odporúča sa to urobiť 1 cm pod upínacou oblasťou.
 9. Do výslednej rany vložte antiseptikum.

Uzavretá cesta

Otvorená cesta

Na vykonanie operácie otvorenia sa urobia priečne rezy v spodnej časti mieška alebo pri odrezaní jeho dna. Na tento účel sa odporúča:

 1. Nastreknite anestetikum na niekoľko miest v oblasti operácie.
 2. Rezané cez kožu. Malo by sa to urobiť na niekoľkých miestach. Dostaňte semenníky dierami. Následne musia byť zviazané ligatúrou. Spermatickú šnúru môžete tiež stlačiť klieštikmi.
 3. Nakoniec ranu posypte antiseptickým práškom. Ak je veľký, gáza by sa mala umiestniť do dutiny, namočená do antibiotika alebo „jodoformu“.

Funkcie kastrácie starých jednotlivcov

Staršie zvieratá je potrebné kastrovať, aby sa znížila ich sexuálna motivácia a odstránil nepríjemný zápach mäsa. Pohlavne dospelí muži majú nadmerne rozvinuté miešky. To ovplyvňuje kastráciu.

Na dokončenie postupu musíte urobiť nasledovné:

 1. Odstráňte vlasy z mieška a injikujte novokain.
 2. Upevnite samca potiahnutím panvovej končatiny k hlave.
 3. Kruhovú škrupinu odrežte na koži. Toto by sa malo vykonať pred membránou semenníkov.
 4. Utiahnite spermatickú šnúru a fixujte pinzetou.
 5. Odrežte semenníky. To sa deje pomocou šourku a časti šnúry.
 6. Kliešte pripevnite 2-3 minúty, potom ranu posypte antiseptikom.

Možné komplikácie

Negatívne následky sa najčastejšie vyskytujú po otvorenom zákroku. Súčasne sa u baranov pozoruje prolaps črevnej slučky. Môže tiež vypadnúť spermatická šnúra. Ak sa takéto komplikácie odstránia včas, neovplyvnia to výsledok operácie.

Medzi nebezpečnejšie následky patrí krvácanie. V takom prípade môže byť potrebné znovu zašiť. Neskoré komplikácie sa považujú za hromadenie zrážanej krvi a infekcie. Ak zvieraťu nedostanete pomoc včas, existuje riziko vzniku gangrény, sepsy a smrti domáceho maznáčika. Kastrácia oviec sa môže robiť rôznymi spôsobmi. Aby bol postup úspešný, je dôležité zvoliť správnu metódu chirurgického zákroku a prísne dodržiavať všetky pravidlá a pokyny.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica