Ako dlho čakať na ovce dlhovlasých oviec a ako sa narodí doma

Baranie ovce sa vyznačuje mnohými vlastnosťami. Na včasné zaznamenanie nástupu práce je dôležité vziať do úvahy správanie zvieraťa a množstvo vonkajších príznakov. Pomôže to vykonávať prípravné činnosti a podľa potreby ženám. V opačnom prípade hrozí riziko komplikácií. Môžu mať negatívny vplyv na novorodenca a jahňa samého. V takejto situácii nebude možné urobiť bez pomoci veterinárneho lekára.

Ako sa volá narodenie oviec

Narodenie oviec sa nazýva jahňatá alebo jahňatá. V tomto prípade bol proces plodenia potomkov nazývaný „tehotenstvo“. Tieto obdobia majú množstvo funkcií. Jahňatá sa vo všeobecnosti nedajú považovať za veľmi ťažké. Vo väčšine prípadov ženy nepotrebujú ľudskú pomoc. Nemalo by sa však dovoliť absolvovať tehotenstvo. Musíte sa pripraviť na narodenie detí.

Koľko oviec znáša a prináša jahňatá naraz

Pôrod obvykle nastáva 146 dní po párení. To znamená, že tehotenstvo trvá 5 mesiacov. Niekedy sa však jahňacie mäso vyskytuje skôr alebo neskôr ako je stanovené obdobie. Je to ovplyvnené kvalitou výživy a zdravím zvieraťa.

Pri nevyváženej strave sa plod vyvíja pomaly. Výsledkom je, že pôrod sa objaví neskôr. Podobná situácia sa pozoruje pri oslabení zdravia. Preto musia byť počas gravidity ovcom dodávané minerálne doplnky. Patria k nim stolová soľ, drvená krieda, kostná múčka.

Nielen dĺžka tehotenstva závisí od výživy, ale aj od počtu jahniat. Tento ukazovateľ je tiež ovplyvnený charakteristikami plemena a zdravím samice. V priemere ovce porodia 2 jahňatá. Niekedy sa môžu narodiť 3 deti. Niektoré plemená sa vyznačujú zvýšenou produktivitou. Rímske ovce sú teda schopné porodiť 5 životaschopných jedincov.

Lambing

Správanie zvierat pred porazením

Pred začiatkom pôrodu sa ovce chovajú nepokojne. Začína sa veľa pohybovať okolo pera a neustále sa rozhliada. Chuť zvierat sa tiež zhoršuje. Ihneď pred jahňaním jahňa neustále vstáva a ľahne si.

Prípravné činnosti

Príprava na pôrod by sa mala začať skoro. Odporúča sa ostrihať vlasy okolo vemena 1 mesiac pred očakávaným zabíjaním. 2 týždne pred porazením sa ovce premiestnia do samostatnej miestnosti. Malo by byť teplé a priestranné. Je dôležité zabezpečiť, aby tu neboli žiadne koncepty. Úplné osvetlenie je veľmi dôležité. 1 jednotlivec by mal mať plochu najmenej 2,5 štvorcových metrov.

Odborný názor
Zarechny Maxim Valerievich
Agronóm s 12 ročnými skúsenosťami.Náš najlepší odborník na letnú chatu.
Odporúča sa vyčistiť miestnosť, vetrať ju, ošetriť dezinfekčnými prostriedkami a položiť na podlahu suchú rohož.

Pre úspešný priebeh pôrodu počas posledných 2 týždňov tehotenstva sa odporúča kontrolovať strava a pitný režim oviec. Je dôležité, aby podávala jedlo, ktoré je ľahko stráviteľné. Ovce musia byť napojené 2-krát denne.

Lambing

Jahňatá a spôsob, ako rodiť

Ak sa ovca narodí doma, možno bude potrebovať pomoc. Preto je také dôležité oboznámiť sa s hlavnými etapami pôrodu. V prvej fáze porážky sa otvorí hltan maternice. Pod vplyvom kontrakcie maternice sa plodová voda dostáva do pôrodného kanála. Táto fáza trvá 1 - 2 hodiny. Kontrakcie sa zároveň zosilňujú a stávajú sa častejšími, vemeno a pysky sa sfarbujú jasne na červeno a výrazne napučiavajú.

Na konci tejto fázy vyjde z vagíny bublina, praskne a potom voda opúšťa. Ovce olizujú plodovú vodu. Potom začne ďalšia fáza. Nazýva sa vyhostenie plodu a trvá 5 až 50 minút. V tomto okamihu dochádza k častejším sťahom jahniat. Zároveň robí rytmické pohyby zvieraťa.

V tejto fáze je z prasknutej bubliny vidieť baránok. V normálnom priebehu procesu by mala vychádzať s prednými končatinami a hlavou. V intervaloch medzi kontrakciami jahňa stúpa, čicha a olizuje plodovú vodu. Keď vystupujú kopytá predných končatín a hlavy, dieťa vypadne a pupočníková šnúra sa zlomí.

Po narodení jahňa samica očistí nos od slizníc a plodovej vody a potom ju úplne olizuje. Kontakt matiek s teľatami sa považuje za dôležitý aspekt jahniat. Ak teľa nie je osamelé, samica porodí po 10-45 minútach druhú. Pretože pôrodný kanál je už otvorený, fáza vylúčenia plodu sa začína okamžite. Po určitej dobe vyjde zvyšná plodová voda. Po ďalších 4-6 hodinách oplodnenie odchádza. V tomto okamihu končí baranie.

Keď sa objaví jedno teľa, pôrod v priemere trvá 5-9 hodín, dve - 6-10 hodín. S väčším počtom jahniat môže tento proces trvať 10 - 18 hodín.

Na porodenie oviec sa odporúča pripraviť:

  • uteráky;
  • jódu;
  • horúca voda;
  • ostré nožnice - musia byť sterilné.

Lambing

Ak jahňatá vyjdú dozadu, je potrebná ľudská pomoc. V tejto situácii je dôležité čo najskôr vytiahnuť hlavu dieťaťa z plodovej vody. V opačnom prípade sa môže zadusiť. Ak jahňacie mäso vyjde nabok, nemôžete to urobiť bez pomoci lekára.

Ak sa pupočníková šnúra neodtrhla, je potrebná pomoc ovciam. V tejto situácii sa odporúča nožnice dezinfikovať jódom a orezať. Malo by sa to urobiť 8 až 10 centimetrov od brucha jahniat. Potom sa odporúča vyčistiť nos dieťaťa z hlienu. Urobí sa to handrou namočenou vo vode. Je tiež dovolené používať prísavku na hlien dieťaťa. Tento postup je potrebný, ak to samica neurobila.

Čo robiť po oviec

Po prísahe oviec by sa nemali podniknúť žiadne zvláštne kroky. Do niekoľkých dní po narodení sa samica zotaví sama. V takom prípade sa odporúča odobrať jahňatá od matky, pretože sa môže správať nepredvídateľne. Mláďatá sa môžu kŕmiť iba v blízkosti matky. Batoľatá by mali jesť každé 3 hodiny.

Ak sa z rôznych oviec narodilo niekoľko jahniat, je možné ich nechať v tej istej miestnosti. Žena môže nájsť svoje mláďa zápachom.

Niekoľko dní po porazení sa odporúča starostlivo monitorovať stav oviec. Aj pri normálnom priebehu práce existuje riziko komplikácií. Najčastejšie sa vyskytuje popôrodná paréza. Táto patológia je schopná vyvolať smrť zvieraťa.

Lambing

Monitorovanie môžete zastaviť 8 dní po porazení. Počas tejto doby sa z pohlavných orgánov uvoľňuje tekutina. Toto sa považuje za variant normy. Ak proces trvá viac ako týždeň, naznačuje to poškodenie genitálií. Malo by sa pamätať na to, že najprv po porážke sa žena zdráha ísť na prechádzku a nechce sa pasieť. Je to kvôli strachu z nedostatku jahniat. Ale po chvíli to prejde.

Aké komplikácie môžu existovať?

Niekedy sú situácie, keď ovce nemôžu rodiť samy. Toto je zvyčajne vidieť, keď je mláďa umiestnená ako prvá. V takejto situácii je lepšie zapojiť špecialistu. Ak to nie je možné, musíte si zásielku prevziať sami.

Pred pokusom o ovce sa odporúča dôkladne si umyť ruky. Potom by ste mali roztrhnúť plodovú vodu, uvoľniť tekutinu a nasadiť dieťa. Tento postup je dôležité vykonávať veľmi opatrne.

Nedostatok mlieka môže byť ďalším problémom po porážke. V tomto prípade sa mláďatám odporúča doplniť mlieko od inej ovce. Ak takáto možnosť neexistuje, musí sa použiť kravské mlieko. Je však dôležité zvážiť, že je menej výživný. Preto sa odporúča používať viac výrobkov. Na kontrolu vývoja jahniat sa oplatí viesť tabuľku na zvýšenie telesnej hmotnosti.

Odborná rada

Aby tehotenstvo oviec pokračovalo bezpečne a skončilo narodením zdravých potomkov, odporúča sa venovať pozornosť jeho strave. Musí obsahovať dostatočné množstvo minerálnych prísad.

Je tiež dôležité včas si všimnúť nástup práce. Pomôže to poskytnúť zvieraťu pomoc. Ak sa vyskytnú komplikácie, odporúča sa kontaktovať svojho veterinárneho lekára.

Ovčie jahňacie mäso má niekoľko charakteristík. Pre úspešné narodenie je dôležité sa naň správne pripraviť. Ak je to potrebné, je potrebné poskytnúť ženám včasnú pomoc. Plná starostlivosť po porážke nemá žiadny malý význam.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica