Charakteristiky a vlastnosti oviec z jemnej vlny, plemien TOP 6 a úžitkovosti vlny

Plemeno cenných oviec z jemnej vlny je už dlho rozšírené vo všetkých kútoch sveta. Domáce zvieratá nepretržite poskytujú svojim majiteľom cenné vlákniny a chutné stravovacie mäso. Hladké zvieratá sa ľahko vyrovnajú s akýmikoľvek podmienkami chovu a zvyknú si na nepriaznivé podnebie. Chov jemných flísových domácich miláčikov sa tradične považuje za ziskovú spoločnosť.

Všeobecné vlastnosti oviec z jemnej vlny

Rôzne ovce pochádzajú od predkov - merino. Obyvatelia Talianska a Malej Ázie úspešne chovajú nenáročné domáce zvieratá už viac ako 1000 rokov a v polovici 18. storočia sa zvieratá preslávili v iných krajinách.

Dnes existuje veľa plemien jemne vlnených zvierat. Každá z nich má svoje vlastné vlastnosti, ale základné vlastnosti cenných zvierat zostávajú nezmenené. Hlavnou výhodou domácich miláčikov je schopnosť ľahko sa prispôsobiť akýmkoľvek klimatickým podmienkam. Zvieratá majú dobre vyvinutý kostrový systém.

Všetky plemená z jemnej vlny majú dlhé hodvábne srsti. Strižné vlákna majú vlnovú štruktúru. Jemnosť vlasov nie je väčšia ako 30 mikrónov. Dĺžka prameňov nepresahuje 10 cm a zvieratá vylučujú pôsobivé množstvo mastnoty. Táto látka obsahuje lanolín.

produktivita

Kučeravé krásy sú dodávateľom mäkkej a teplej vlny. Materiál sa používa na výrobu odevov, izolácií, vankúšov a prikrývok. Zvlášť oceňované sú výrobky z popruhu. Toto meno dostalo jahňacie kože už pred mnohými rokmi. Jednotlivci z jemnej vlny a polojemnej vlny dávajú cenné potomstvo. Zvieratá sa používajú ako zdroj mäsa a mlieka. Čistokrvní domáce zvieratá sú chované na vývoj nových plemien a zlepšenie kvality domácich oviec.

ovce z jemnej vlny

vlna

Ľahká vlna jemne vlnených oviec je jednotná a pozostáva hlavne z dole. Maximálna jemnosť cenného vlákna je 25 mikrónov. Domáce zvieratá sú pravidelne krájané. Ročné strihanie zvieraťa z jemnej vlny závisí od plemena oviec. V priemere berany dávajú až 16 kg rúna, ovce - 7-8 kg.

Odborný názor
Zarechny Maxim Valerievich
Agronóm s 12 ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na chaty.
Výťažok čistej vlny po spracovaní za mokra je 30 - 50% pôvodného množstva surovín.

plodnosť

Aby bol chov oviec ziskový, musia sa zvieratá aktívne rozmnožovať. Mladé domáce zvieratá dosahujú sexuálnu zrelosť medzi 6 a 12 mesiacmi. Gravidita u zvierat trvá 146 dní. Ak sú predstavitelia plemena oviec z jemnej vlny schopní produkovať potomstvo niekoľkokrát do roka, obdobie gravidity sa skracuje. V jednej chvíli môže bahnica priviesť od 1 do 3 jahniat.

Odrody hornín

Podľa účelu odborníci delia zvieratá z jemnej vlny na 3 kategórie: vlna, mäso-vlna (polojemná vlna) a mäso.

Sovietske merino

Sovietske merino

Plemeno sa vyvíjalo v prvej polovici 20. storočia. Predchodcami sovietskych oviec merino boli ovce nové Kaukazské a Mazayev, ako aj predstavitelia plemien Altaj a Askanian. Zvláštnosťou sovietskych merino zvierat je rozdelenie zvierat na 2 druhy: jedinci z vlny a z vlny. Zvieratá sú ľahko rozpoznateľné 2 priečnymi záhybmi na koži umiestnenej v krku. Na tej istej časti tela oviec z oviec a vlny je len jeden pozdĺžny dlhý záhyb. Sovietske merino sú odlišné:

 • harmonické, proporcionálne zloženie tela;
 • výkonný kostrový systém;
 • rovné, mohutné končatiny;
 • pôsobivá telesná hmotnosť (baran váži 100 - 110 kg, ovce - 50 - 55 kg);
 • husté, husté, snehovo biele vlasy, ktoré pokrývajú celé telo zvieraťa.

Na rok prinesú samce až 16 kg rúna. Z bahníc sa narezá 6 - 7 kg vlny, akostná trieda 64 - 70. Po mokrom vyčistení je výťažok suroviny 40%.

Klady a zápory
Sovietske merino stromy sú úrodné. Samice sú dobré matky.
Jednotlivci sú prispôsobení zimným podmienkam chovu a pasenia
Svaly sú slabo vyvinuté.
Dávajú malé mäso.

Salská ovca

Salská ovca sa objavila ako výsledok práce sovietskych odborníkov. Vedcom sa podarilo krížiť cenné ovce plemena Rambouillet s ovcami New Caucasian a Mazayev. Zvieratá sú prispôsobené teplému podnebiu Rostovského regiónu. Veľké zvieratá majú závideniahodnú výdrž a silnú imunitu. Zástupcovia plemena Salsk sa vyznačujú:

 • silná postava;
 • široká rozložená hruď;
 • pretiahnutý trup;
 • hmotnosť pohlavne zrelého barana dosahuje 90 - 95 kg, maternice - 50 kg;
 • prítomnosť 2 hlbokých priečnych a jedného dlhého pozdĺžneho záhybu v oblasti krku.

Ľahké pramene zvieracích chlpov dorastajú do 7-8 cm, z baranov sa strihá ročne 16 kg surovín, z oviec až 7 kg. Strižové rúno získané z kráľovien je zaradené do triedy 70. Muži dávajú hladinu vlasov 64.

Klady a zápory
Jemná štruktúra vlasov.
Vynikajúci výnos čistej runy.
V nešľachtiteľskom šľachtení sa nachádzajú jedinci s nízkou kvalitou vlny.
Dávajú malé mäso.

Stavropol

Ovčie vlny Stavropol sa objavili v 50. rokoch minulého storočia. Na vývoj nového plemena sa krížili miestne zvieratá s austrálskym merino, rambouille baranmi a predstaviteľmi nových kaukazských druhov oviec. Domáce zvieratá Stavropol sa vyznačujú:

 1. Malý rast. Jednoročné barany ťažko dorastú do 62 cm, veľkosť samice je o niečo skromnejšia.
 1. Vyvinutý, silný kostrový systém.
 2. Mierne klesajúci kríž a široká bedrová oblasť.
 3. Priemerná hmotnosť barana dosahuje 95 - 100 kg, samica získava 45 - 50 kg.
 4. Silný krk je ozdobený pármi záhybov. Barany majú rohy.

Ovce Stavropol sú držiteľmi rekordov pri výstavbe veľkého množstva mäkkej vlny. Dĺžka snehovobielych prameňov dosahuje 9 - 11 cm, obzvlášť brucho, hlava a končatiny domáceho maznáčika. Každý rok sa z každého barana získa viac ako 15 kg vynikajúcej vlny a z bahníc sa vyreže až 8 kg surovín. Po spracovaní za mokra je čistý výťažok vlny 43%. Hustý, jemný fleece sa vzťahuje na 64-70 stupeň kvality.

Klady a zápory
Ľahko sa prispôsobí suchu.
Hustý hodvábny fleece.
Nie príliš plodné.
V šľachtiteľskom šľachtiteľstve sa nachádzajú jedinci s deformovanými piatami a slabou kvalitou srsti.

Ovce južného Uralu

Vlasťou oviec južného Uralu je región Orenburg. Experti zlepšili miestnu rozmanitosť hrubohnedých zvierat pomocou baranov Prekos, ako aj domácich miláčikov plemien Tsigai a Stavropol.

Jednotlivci sú dobre prispôsobení drsným klimatickým podmienkam.Domáce zvieratá sú schopné získať jedlo aj pod vrstvou snehu. Mäso a vlna oviec South Ural sa líšia:

 • silná postava;
 • zaoblené obrysy tela;
 • prítomnosť „brady“ v krku;
 • pôsobivá hmotnosť (hmotnosť barana - 120 kg, hmotnosť oviec - 65 kg);
 • kvalitná vlna. Dĺžka vysoko zvlnených prameňov dosahuje 9 cm, značka kvality je 60 - 64 stupňov. Po spracovaní je čistý výťažok surovín 50%.

Toto plemeno je známe kvalitným mäsom. Produkt má jemnú, rafinovanú chuť a takmer úplne mu chýba špecifická vôňa. Zvieratá rýchlo rastú a aktívne priberajú na váhe.

Klady a zápory
Dávajú veľa mäsa.
Domáce zvieratá majú dobre vyvinuté svaly.
Nie je plodný.
Vydáva sa malé množstvo tuku. To je zlé pre kvalitu runy.

Ovce prekos

Zvieratá plemena Prekos sa objavili vďaka francúzskym odborníkom. Chovatelia krížili jemne ovinuté ovce oviec merino s rambouille ovcami. Chovatelia hovädzieho dobytka z južných oblastí krajiny sa zamilovali do predstaviteľov ovčieho mäsa a vlny, takže ich možno nájsť na mnohých farmách. Vďaka špeciálnej štruktúre kopýt sa zvieratá pohybujú voľne po svahoch kopca.

Pre prekos sú charakteristické:

 • rovný, rovný chrbát;
 • dobre vyvinuté svaly;
 • masívna kostra;
 • končatiny s veľkým odstupom;
 • priemerná hmotnosť u mužov je 82 - 100 kg, u žien - 52 - 68 kg.
 • hlava a končatiny sú bez chlpov;
 • dĺžka snehobielych prameňov je 10 cm a indikátor kvality je 60 - 64 stupňov.

Na baranko sa na 1 rok odstrihne 8-9 kg vzácnej vlny. Maternica poskytuje 4 až 5 kg surovín. Čistý výťažok vlákien po spracovaní (premytí) je 50%. Predsady sú plodné - v polovici narodenia rodia samice 2 jahňatá. Hlavnými výhodami plemena Prekos sú rýchle dozrievanie mladých a vynikajúca kvalita mäsa. Vo veku 9 mesiacov zvieratá priberajú na váhe a porážajú sa.

Klady a zápory
Ľahko sa prispôsobí nepriaznivým podmienkam.
Samice sú dobré matky.
Priberajte na váhe rýchlo.
Dajte malú ranu.
Brušná oblasť je v prekos zle zarastená.

Kazašské plemeno jemnej vlny

V dôsledku kríženia miestnych zvierat s tučným chvostom s domácimi miláčikmi plemena Prekos, austrálskeho merino a rambouille sa zrodili kazašské ovce jemných flís.

Zástupcovia plemena sa vyznačujú:

 • pevne pletené predĺžené telo;
 • pôsobivá hmotnosť (samec - 100 - 116 kg, žena - 60 - 70 kg);
 • rast kučeravého domáceho maznáčika dosahuje 75 cm.

Kazajské ovce bez srsti sú spoľahlivými dodávateľmi hodvábnej ľahkej béžovej vlny. Z každého muža sa strihá až 12 kg suroviny, ženy dávajú vlnu nie viac ako 5 až 6 kg. Jemnosť vlasov je 19,5 až 0,5 mikrónov. Úroveň kvality prameňov je 64 - 70. Domáce zviera každý rok dáva majiteľom 152 litrov tuku (do 9%).

Po celý rok trávia ovce pastviny. Zvieratá sa vyznačujú vzácnou výdržou, pokojne vydržia teplo a mráz. Domáce zvieratá nie sú vyberaví na jedlo. Dokonca aj s chudou stravou, kučeravé vlasy krása ľahko priberajú na váhe.

Klady a zápory
Ľahko si zvyknite na celoročnú údržbu vonku.
Plodné.
Vhodný na zlepšenie miestnych odrôd.
Hustota a mäkkosť srsti zanechávajú veľa želania.
Produkuje malé množstvo tuku.

Ktorý z nich je lepšie zvoliť

Výber plemena zvierat závisí od klimatických podmienok a geografickej polohy farmy. Odporúča sa venovať pozornosť nenáročným a vytrvalým krížom. Takéto zvieratá sa rodia od predstaviteľov rôznych plemien. Od čistokrvných jedincov sa merino vyznačuje vysokou produktivitou.

Domáce zvieratá sú známe ako zdroj kvalitnej vlny. Jedna z odrôd merino plemena prišla k ruským chovateľom dobytka z Austrálie.

Údržba a starostlivosť

V zime sú domáce zvieratá chované v spoločenskej miestnosti. Na tieto účely je vhodná akákoľvek priestranná, vetraná budova. Ovce s malými jahňatami sú izolované v samostatných stánkoch. Zimná strava domáceho maznáčika pozostáva z sena, kukuričnej siláže a koreňových plodín. Soľ sa vždy vkladá do napájačov a do nápojov sa nalieva čistá voda.

Za teplého počasia sa zvieratá posielajú na pasienky. Malo by existovať niekoľko miest, pretože domáce zvieratá jedia trávnu pokrývku až po samotné korene. Striedaním pasienkov umožňujú chovatelia regeneráciu vegetácie. V noci sa zvieratá držia pod baldachýnom. Z času na čas sú domáce zvieratá orezávané kopytami, narezajú znovu zarastenú vlnu a ošetrujú sa proti helmintom.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica