Odtiene chovných oviec mäsových plemien, ako rýchlo rastú a pravidlá kŕmenia

Mäso je chované v súkromných domácnostiach a chované na veľkých farmách. Veľká pozornosť by sa mala venovať strave zvierat. Vyvážené krmivo podporuje rýchly prírastok na hmotnosti. Nákup, udržiavanie mäsových oviec a chov sa vyplácajú do dvoch rokov v závislosti od dopytu po produkte. Na pasienkoch sa však môžu držať nenáročné zvieratá, ktoré šetria vybavenie stáda.

Výhody chovu mäsových oviec

Je výhodné zapojiť sa do výroby jahniat z týchto dôvodov:

 • jedna ovca poskytuje veľké množstvo mäsa a sadla;
 • plemená mäsa sa môžu držať na otvorených pastvinách a okrem potravín;
 • Zvieratá dobre znášajú chlad a v zime môžu zostať na tebenevka.

Ovce plemien hovädzieho dobytka rýchlo priberajú na váhe aj pri skromnej strave. Je ľahšie sa o ne starať ako hovädzí dobytok. Bezplatné pasenie v lete a zime zvýši objem výroby a ušetrí na zariadeniach na kŕmenie a stodole. Ak sa zvieratá chovajú vo vnútri, dobrovoľne jedia kŕmne zmesi.

Pravidlá výberu plemena

Pri výbere plemena sa musíte rozhodnúť o type produktu. Existujú dva druhy mäsových plemien: mäsové a mäsové vaty. Okrem mäsa poskytujú tuk alebo tukový chvost a vlnu. Mäsové plemená produkujú veľa mlieka. Preto sa po zriedení získajú najmenej dva cenné výrobky - mäso a mlieko. Medzi domáce plemená sú populárne Romanov, Gorky, Katum, Západný Sibír. Z cudzích plemien sa Dorper, Texel, Prekos vyznačujú vysokou produktivitou. Pri výbere oviec s vlnou a mäsom by ste mali venovať pozornosť plemenám Edilbaev, Hissar a Saraja. Hlavné kritériá výberu:

 • multiplicita;
 • vytrvalosť;
 • vysoká miera prírastku hmotnosti;
 • silná imunita.

chov hovädzích oviec

Na začiatok chovu sú vhodné nenáročné plemená, odolné voči chladnému podnebiu - Romanov a Gorky. Ovce Kuibyshev sa vyznačujú vysokou produktivitou. Môžu sa pásť po celý rok a jahňatá rýchlo priberajú na váhe. Vo veku 6 mesiacov vážia 60 kilogramov a sú pripravené na zabitie.

Podmienky zadržania a starostlivosti

Výber spôsobu údržby závisí od finančných možností poľnohospodára a klímy v regióne. Najúspornejšou možnosťou je pasenie sa na otvorených pastvinách po celý rok. Mäso z týchto oviec má vyššiu hodnotu ako výrobok šetrný k životnému prostrediu. Je vhodné držať ovce na pasienkoch v južných oblastiach. Ale obyčajne je pasenie zadarmo spojené s chovom kosharov, pretože zvieratá a pastieri potrebujú úkryt pred nepriaznivým počasím a poludňajším slnkom. Starajú sa o ovce dôkladnejšie:

 • kopytá sa orezávajú každé 2 mesiace;
 • na zimu sú inštalované vyhrievané misky na pitie;
 • kŕmené trikrát denne.

V stánkoch je potrebné vymeniť podstielku a odstrániť hnoj, aby sa cenné zvieracie chlpy neznečistili. Ovce na pastvinách neprichádzajú do styku s hnojom, takže ich vlna je čistejšia ako vlna hospodárskych zvierat.

chov hovädzích oviec

pasienok

Ovce plemien mäsa sa pasú na prírodných alebo umelých pastvinách. Najlepším terénom na pasenie sú suchá krajina, step, horské svahy. Stepné pastviny zabezpečujú výživu vitamínov na jar. Najhodnotnejšie a najuniverzálnejšie oblasti sú suché a horské oblasti.

Pri výbere miesta dávajte pozor na rastúce bylinky. Pre hovädzie ovce sú užitočné hovädzie mäso, strukoviny, ďatelina biela a timotejka. Nebezpečné a jedovaté rastliny - ďatelina červená, rod pichlavý, preslička poľná a perie tráva.

Ďatelina červená v prvom roku rastu a blatouch obsahujú nervový jed, ktorý u zvierat spôsobuje záchvaty. Presličky sú pre mačky ovce nebezpečné, pretože vyvolávajú potrat. Srsť z péřovej trávy kazí srsť a stonky sú príliš ostré na žuvanie. Človek by sa nemal pásť oviec po daždi alebo rosa, najmä na poli lucerny. Vlhká zelená hmota kvasí v žalúdku a nestrávi sa.

Chov hovädzieho mäsa na umelých pastvinách je bezpečnejší, ale pracný. Polia sú zbavené burín, zasiate trvalými trávami a zabezpečujú, aby sa škodca nezačalo. Gopherove diery sa stávajú stredobodom helmintov, na ktoré sú jahňatá citlivé.

chov hovädzích oviec

V lete sa stádo vyberie po roztavení rosy. Zvieratá sa kŕmia do poludnia. Potom sú privedené k rieke na zavlažovaciu dieru alebo na prístrešok s dodávanou vodou. Keď teplo ustane, ovce sa opäť privedú do krmiva. Sú na pasienkoch od asi päť ráno do desiatich večer.

Odborný názor
Zarechny Maxim Valerievich
Agronóm s 12 ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na chaty.
Pasenie zimou alebo tebenevka sa začína o jedenástej ráno a končí o ôsmej večer. V nepriaznivom počasí zostávajú zvieratá doma.

Koshara

Chov oviec sa používa ako hlavný spôsob chovu mäsových oviec. Ak budú zvieratá neustále v interiéri, je potrebné im poskytnúť pohodlné podmienky:

 • jasné osvetlenie - v súmraku klesá reprodukčná schopnosť baranov, takže s lampami treba zvýšiť denné hodiny;
 • teplá podlaha - vrstva slamky by sa mala naliať na tvrdý ílový povrch;
 • čerstvý vzduch - v uzavretých chovoch oviec je potrebné vybaviť ventilačný systém.

Počas výstavby priestorov sa počíta počet stajní metrov potrebných pre stádo.

chov hovädzích oviec

Počet metrov kubických na zviera:

 • jahňacie - 0,7;
 • ram - 3;
 • ovce s novorodencami jahňatá - 2.5.

Na chôdzu sa buduje plocha 4 štvorcových metrov na jednotlivca as plotom 1,5 metra. Vstup je navrhnutý v závislosti od veľkosti budovy a počtu zvierat. Dvere široké 1,5 metra sú inštalované v malom ovčiarku tak, aby jedna ovca mohla voľne prechádzať otvorom. Pre veľké stádo je nainštalovaná dvojkrídlová brána.

Poskytujú tiež samostatný vchod do kŕmnej miestnosti a príjazdovú cestu pre kamióny.

Pozdĺž stajní sú umiestnené podávače s ochrannou sieťou s hrubými okami. Ovce si strčia hlavu cez sieť, ale jedlo mu nebudú šliapať. Pitné misky s objemom 10 litrov poskytnú dobytku dostatok pitia. Materiál pre napájače a napájače je drevo. Technické priestory sú vybavené v salaši:

 • skladovanie krmiva;
 • miestnosť na zrážky;
 • jatočné oddelenie.

Budete potrebovať aj samostatnú chladiarenskú miestnosť pre jatočné telá.

chov hovädzích oviec

diéta

Mäsové menu sa skladá z troch zložiek:

 • zelené krmivo - čerstvá tráva na pastvine, siláž v zime;
 • hrubé krmivo - slama zo zelených strukovín, jačmeňa, ovsa, sena z lucerny, ďateliny, konzervovaného sena;
 • zelenina - kŕmna repa, mrkva, tekvica, cuketa;
 • koncentráty - zrná pšenice, ovsa, kukurice, otrúb, slnečnicový koláč.

Denná kŕmna dávka dospelých oviec na výkrm:

výrobokNorma v kilogramoch
Pre dospelé zvieratáPre jahňatá do 6 mesiacov
Seno ďateliny alebo lucerny1,5-21,5
Siláž, čerstvá tráva2-51,5
koncentrát0,50,3

Aby zvieratá rýchlo priberali na váhe, potrebujú bielkoviny. Ich najvyšší obsah je v koncentrátoch z hrachu, jačmeňa a kukurice. Dávajú tiež minerálny dresing - krieda sa premieňa na drvené zrno. Kŕmne žľaby vykrmovaných zvierat sú neustále plnené. Koncentráty sa podávajú po opití oviec a pred kŕmením vodou zelenou farbou a krmivom.

Ako dlho narastie baran na jatočnú váhu

Mäso jahňatá sa rýchlo zvyšuje. Po štyroch mesiacoch získajú polovicu hmotnosti dospelých zvierat a do roku ich takmer úplne dohonia. Kŕmenie začína vo veku štyroch mesiacov a po 4 mesiacoch jahňatá môžu jesť. Denný prírastok na hmotnosti závisí od plemena a stravy. Svalová hmota sa zvyšuje až na šesť mesiacov.

Skúsení poľnohospodári predávajú mäso, keď barani dosiahnu vek 10 mesiacov. V tomto veku zvieratá dosahujú svoju maximálnu hmotnosť, takže nie je výhodné kŕmiť ich ďalej. Ovce veľa jedia, ale málo pribúdajú. Dospelé barany a ovce sa vykrmujú po zabití počas 2 mesiacov. V priemere beránky rastú od narodenia po porážku 8 až 9 mesiacov.

chov oviec

porážka

Príprava zvierat a postup:

 • vlasy sa strihajú jeden mesiac pred zákrokom;
 • premiestnené do samostatnej miestnosti denne;
 • nejedzte, ale dajte na pitie;
 • ovce sú zviazané a hrdlo je odrezané v polohe ležiace alebo visiace;
 • krvácať;
 • koža, mäsiarstvo.

Jatočné telo by malo byť nakrájané na veľké kúsky, pretože malé kúsky sú menej skladované. Ovce sú pokojné a intelektuálne nevyvinuté zvieratá. Preto nepredpokladajú nebezpečenstvo pred zabitím.

zabíjanie barana

Jemnosti reprodukcie

Hniezdna sezóna mäsových oviec sa začína na jeseň, v októbri a trvá do januára. Gravidita je 5,5 mesiaca. Poćas obdobia prikrývania sa do potravín výrobcov oviec pridáva ovsená kaşa, jačmeń a plec a seno. Ovce musia diverzifikovať svoju stravu so zeleninou, poskytnúť dostatok nápoja.

Lambing vyžaduje čistotu v miestnosti, musíte odstrániť hnoj a zmeniť posteľnú bielizeň. Ovce môžu počas pôrodu stáť alebo ľahnúť. Preto by sa na podlahu mala umiestniť hrubá vrstva čistej slamy, aby sa zabránilo zraneniu alebo infekcii.

Ovce olizujú novorodenca a kŕmia ho mliekom. Ak sú vo vrhu viac ako dve mláďatá, budú sa musieť kŕmiť umelo. Jedna žena nemôže kŕmiť viac ako dve jahňatá.

Po pôrode musíte skontrolovať, či po narodení nedošlo - ulita plodu. Zvyčajne to vyjde okamžite alebo po kŕmení novorodenca. Ak pôrod neprišiel alebo čiastočne nevyšiel, musíte kontaktovať svojho veterinárneho lekára. V dôsledku oneskorenia v membráne sa počas dňa vyvíja zápal maternice.

Nákup oviec

Pri kúpe hovädzieho barana berte do úvahy vzhľad dospelých zvierat a hmotnosť jahniat.

dospelí

Známky zdravého barana:

 • silná postava;
 • široká hruď;
 • čistý kabát, oči a uši.

Chovné samce musia vážiť 100 kilogramov. Svetlý sa vyznačuje pevným zaobleným vemenom.

Mladé zvieratá

Mladé jahňatá sa vyberajú pre rovnaké kvality ako dospelí. Informujte sa u predajcu o očkovaní zvierat. Je dôležité skontrolovať uhryznutie mladých. Ak sú zuby v nesprávnej polohe, ovce nebudú môcť žuť pevné jedlo a priberať na váhe.

jahňatá

Jahňatá vo veku štyroch mesiacov musia spĺňať vývojové normy stanovené podľa štandardu plemena. Norma pre hmotnosť vypestovaných jahniat je 45 kilogramov a viac. Zdravé jahňatá sa bojia a utekajú, keď sa ľudia približujú.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica