Príčiny a liečba chorôb papriky, keď sadenice majú pupienky a listy zvlnené

Listy korenia sú indikátorom zdravia sadenice. Odrážajú akékoľvek problémy spôsobené nesprávnou starostlivosťou, infekciou alebo zamorením škodcami. Tí, ktorí sa chystajú prvýkrát zasiať semená papriky pre sadenice, by to mali pochopiť a pravidelne kontrolovať mladé rastliny od klíčenia po presadenie do zeme.

Pupienky na sadeníc korenia

Semená korenia patria medzi prvé, ktoré sa majú vysiať. Presné dátumy závisia od odrody a regiónu, ale najčastejšie v lete dostanú obyvatelia leta papriku vo februári. V marci tmavo zelené lístie sadeníc intenzívne zelene na parapety a police. Nie každý má šťastie, niekedy je obraz veľmi smutný. Na listoch sadenice sa objavuje opuch, listy strácajú svoju elasticitu, kučerajú sa a nakoniec odpadnú.

Ak má korenie pupienky, nemusíte panikáriť. V tomto prípade by ste sa mali vyzbrojiť lupou a preskúmať listy problémových rastlín. U pupienkov sú listové platne spôsobené týmito problémami:

 • edém - edém;
 • vošky;
 • Thrips;
 • pavúkový roztoč.

Príčiny edému

Edém (edém) je fyziologický edém, nie choroba. Nie je spôsobená infekciami a vírusmi, nie je nákazlivá. Porucha nastáva na bunkovej úrovni, pri ktorej tekutina spotrebovaná koreňmi nemá čas absorbovať sa v bunkách listovej platne a akumulovať sa tam, čo spôsobuje výskyt tuberkúl.

Niekedy dokonca ani skúsení záhradníci nechápu, prečo včera zdravé sadenice vyzerajú dnes nudne kvôli skutočnosti, že sa na sadeníc korenia objavili pupienky. Najbežnejšie príčiny edému sú:

korenie výhonky

 • zamokrenie pôdy;
 • podchladenie koreňov;
 • príliš vlhký a studený vzduch v miestnosti, kde sú skrinky so sadenicami;
 • prudká zmena teploty a svetelných podmienok spôsobená prenosom sadeníc do inej miestnosti;
 • nedostatočné osvetlenie;
 • hustá výsadba alebo umiestnenie väčšieho množstva sadeníc na jednotku plochy, ako je povolené.

Príznaky a ošetrenie sadeníc korenia

Dôvody sú jasné. Teraz objasníme príznaky, pomocou ktorých je možné určiť fyziologický edém. V prvom rade ide o vzhľad útvarov podobných kapsulám umiestneným na oboch stranách listu. Zvyčajne majú zelenú farbu, ale môžu sa vyskytnúť aj biele. Ak sa škvrny šíria po celom povrchu listu, nakoniec odumrú a spadnú.

sadenice korenia

Neexistuje žiadna liečba, pretože to nie je choroba, ak má korenie sadenice pupienky a listy kučeravé. Nie je potrebné liečiť, ale jednoducho prijímať tieto opatrenia:

 1. Obmedzte zalievanie.
 2. Teplota vzduchu sa udržuje na 20 ° C.
 3. Vytvorte drenážne otvory v nádobe na sadenie, aby ste vypustili prebytočnú tekutinu.
 4. Dopĺňajte prirodzené osvetlenie umelým svetlom z denných svietidiel.
 5. Sadenice umiestnite od seba, aby ste zabezpečili dobré vetranie.
 6. Na chvíľu vylúčte použitie akýchkoľvek hnojív.
 7. Ovládajte kyslosť pôdy.

Včasná pomoc môže zachrániť rastliny. Hlavná vec je nezmeškať túto chvíľu, a preto stojí za to pravidelne skúmať listy a stonky sladkej papriky.

Škodlivé korenie

Sadenice majú medzi hmyzom veľa nepriateľov. Niekedy sa príznaky, ktorých príčinou je životne dôležitá aktivita škodcov a ich lariev, veľmi podobajú pupienkom. Zadná strana plachty so škvrnami a opuchmi môže naznačovať prítomnosť:

 • vošky;
 • Thrips;
 • pavúkový roztoč.

Vošky na sadenice

Musíte poznať spôsoby infekcie sadeníc voškami. Po ich poznaní sa môžete vyhnúť preventívnym opatreniam proti vniknutiu škodcov. Možné možnosti požitia lariev a dospelých na mladých rastlinách:

 1. Larvy pochádzajú z pôdy zhromaždenej v záhrade alebo na záhrade.
 2. Na balkóne (lodžia) cez otvorené okno lietali vošky.
 3. V kvetinárstve bola zakúpená nová okrasná rastlina infikovaná jednou z vošiek.

Spôsob, akým škodca vstupuje do miestnosti s mladými sadenicami, je jasný. Oslabené rastliny vysadené v pôde nízkej kvality, odobraté zo záhrady a neobsahujúce potrebnú sadu stopových prvkov, trpia viac.

choroba korenia

Hlavnou metódou prevencie je príprava vysoko kvalitnej pôdy a jej dezinfekcia. Na výsadbu sa používajú tieto metódy dezinfekcie pôdy:

 1. Zmrazovanie vriec s výsadbou zeminy v zime.
 2. Zahrievanie Zeme pol hodiny pri teplote 70 ° C.
 3. Polievanie vriacou vodou.
 4. Pred výsadbou pripravte roztok manganistanu draselného a vylejte pôdu do polí.
 5. Na dezinfekciu použite roztok fytovermu.

Mimochodom, debny a šálky potrebujú dezinfekciu, ak sú znovu použité. Pre nich bude najlepším dezinfekčným prostriedkom mydlo na bielizeň (72%). Pred naplnením zeminou musia nádoby dôkladne umyť.

Karanténa pre kvety

Ak sú v byte mladé papriky, nekupujte si nové kvety. Platí to aj pre rezané skleníkové kvety. Kvetinové kytice môžu byť nositeľmi rôznych foriem vošiek alebo strapcov. Interiérové ​​kvety by mali byť odvedené do inej miestnosti alebo aspoň odložené z krabíc papriky.

Metódy ničenia škodcov

Už ste prehliadli škodcov, objavili sa voškové kolónie na mladých paprikách, alebo ešte horšie, na strapcoch? Čo robiť v tomto prípade? Beží do obchodu s insekticídmi alebo bojuje s ľudovými metódami pomocou mydla, popola, horkých, voňajúcich bylín.

pestovanie korenia

Predtým, ako sa rozhodnete, dôkladne sa pozrite na rastlinu a posúdite mieru poškodenia a počet škodcov. Ak je na paprike málo, môžete sa obísť ľudovými metódami.

Rozpustite 20 g mydla na pranie vo vode pri izbovej teplote a nalejte 1-2 lyžice. l. popol. Keď je roztok infúzny, môžete umyť listy korenia na obidvoch stranách alebo ho postriekať sprejovou fľašou. Počet hmyzu na listoch korenia sa čiastočne zníži. Spracovanie sadeníc sa musí opakovať po niekoľkých dňoch, aby sa účinok posilnil.

Niektorí letní obyvatelia namiesto popola pridávajú trochu amoniaku. Roztok amoniaku bojuje proti škodcom na listoch a slúži ako dobrá profylaxia a odstraňuje hmyz zo zdravých rastlín.

Ešte jednoduchšie je uložiť sadenice pred kliešťami. Rastliny sú veľmi dobre napojené a okamžite sa dajú na celofánové vrece. Zvýšená vlhkosť vaku zabíja roztoče.

Chémia proti škodcom

Príliš lenivé oplachovať listy mydlovou vodou - kúpiť chémiu. Dobré recenzie na lieky:

 • "Vertimek";
 • Fitoverm;
 • Akarin;
 • Sunmight.

Jednorazové spracovanie tu nestačí - sadenice musíte spracovať najmenej 2 - 3-krát v sedemdňovom intervale. Uvedené drogy úspešne bojujú nielen vošky, ale aj strapky a kliešte. Spracovanie papriky sa najlepšie vykonáva ráno, kým vyjde slnko. Ak sa to nedodrží, okrem pupienkov sa na listoch korenia objavia aj spáleniny od slnka.

Ošetrenie osiva - prevencia chorôb

Mnoho problémov sa dá predísť pri pestovaní mladej papriky ošetrením semien v predvečer výsevu. Osivo sa najčastejšie dezinfikuje manganistanom draselným - je to najlacnejšia a najdostupnejšia príprava na pestovanie zdravých sadeníc. Každé letné bydlisko má vo svojej skrinke pre domáce lieky mangán.

spracovanie papriky

Pár kryštálov mangánu a voda zafarbí ružovo. Semená korenia položte na 15 minút alebo trochu viac. Po vypustení roztoku manganistanu draselného je opláchnite vo vode pri izbovej teplote a trochu vysušte. Ošetrené semená sú pripravené na pestovanie.

Okrem manganistanu draselného účinné obväzy:

 • "Baktofit";
 • popol;
 • "Albit".

Prípravky na ošetrenie papriky by sa mali používať podľa pokynov na obale. Popol sa pridá k 0,5 litra 1 polievková lyžica. l. - paprika sa týmto roztokom dezinfikuje.

Vďaka poznaniu možných príčin curlingových listov a pupienkov na nich a použitím navrhovaných opatrení môžete zachrániť mladú papriku a pestovať zdravé sadenice.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica