Správne ošetrenie chorôb korenia v skleníku, kontrolné opatrenia

Choroby papriky sa dajú rozoznať podľa vzhľadu rastliny. Preto s vedomím počiatočných znakov si môžete vybrať správne kontrolné opatrenia na uloženie celej plodiny.

Bakteriálne choroby

V skleníkových podmienkach je klíma priaznivá pre vývoj mnohých patogénov. Infekcia sa šíri rýchlejšie ako na otvorených posteliach. Preto musíte postupovať podľa odporúčaní, aby ste tomu zabránili. Ak je skoré rozpoznať chorobu papriky v skleníku, bude sa s ňou správne zaobchádzať.

Fytoplasmóza (stolbur) papriky je vyvolaná mykoplazmami. Infekcia sa objavuje kvôli voškám, kliešťom a iným škodcom.

Rastlina nerastie do deklarovanej veľkosti, Bush je malý. Horné listy začínajú trpieť. Ich okraje sa stočia nahor, stočia sa a postupne vyschnú. Ak nezačnete bojovať, suché listy zožltnú, odpadnú a rastlina zomrie. Plody so stĺpcom korenia sú tvorené malé, zdeformované, sčervenané. Korenie chutí horké a nie šťavnaté.

Medzi hlavné preventívne opatrenia, ktoré pomôžu proti chorobám, patria:

choroba listov

 • preventívne ošetrenie proti škodcom;
 • najlepšie je zvoliť hybridy, sú odolnejšie voči všetkým chorobám;
 • ak sa objavia choré kríky, musia byť vykorenené a odnesené z postele;
 • je nevyhnutné dezinfikovať podporné štruktúry skleníka, záhradné náradie a samotnú pôdu;
 • vrcholy po zbere by nemali zostať na mieste;
 • burinu, aby sa zabránilo nadmernému rastu buriny.

Baktérie spôsobujú vertikálne korenie vädnutia korenia. Listy s takouto chorobou sa najskôr zblednú, sú drsné a tvrdé. Plody sú formované malé, tvar je zdeformovaný a vo vnútri je len veľmi málo semien.

Ak choroba zasiahla odrodu odolnú voči tejto chorobe, šírenie je pomalé a plody majú čas dozrieť.

choroba korenia

Verticilóza nie je liečiteľná. Uložte ho, len ak s výsadbovým materiálom a zemou manipulujete opatrne.

Prečo korenie listy sčernie? Bežné choroby rastlín korenia sú doplnené chorobami, ako je čierna bakteriálna škvrna. Príčinou choroby sú baktérie, ktoré pretrvávajú na semenách. Preto je pred vysadením sadeníc rastlín dôležité vykonať dezinfekčný postup. Horúce počasie a vysoká vlhkosť prispievajú k masívnemu šíreniu baktérií.

Na listoch sa objavujú tmavohnedé škvrny. Ako sa choroba šíri, škvrny na listoch korenia zmenia farbu na čiernu a rastú, ale nezlučujú sa. V dôsledku podvýživy listy začínajú vysychať a plody dozrievajú.

Na ochranu pred chorobami by sa mali vyberať odrody odolné voči tejto chorobe.Ako spracovať rastlinné plodiny? Boj proti mikroorganizmom môžu sprevádzať lieky, ako napríklad fosforečnan sodný, Fitosporín, Planriz.

Vírusová povaha

Bronzovanie korenia (bodkované vädnutie) je spôsobené vírusmi. Výrazným príznakom choroby je sivofialová alebo bronzová farba listov. Keď sa infekcia šíri, na listoch sa tvoria hnedé škvrny alebo pruhy, najskôr na základni a potom sa presunú k špičkám.

vírusové ochorenia

Plody sú tiež ovplyvnené bodkovaným vädnutím. Na paprikách sa objavujú hnedé, žltkasté alebo zelené krúžky a na spodnej časti sa tvoria tmavé pruhy.

Čo robiť, aby sa zabránilo bronzovaniu papriky? Je potrebné prijať niekoľko preventívnych opatrení:

 • pred výsadbou nezabudnite semená dezinfikovať;
 • papriky nemôžete zasadiť vedľa kvetinovej záhony;
 • zbaviť sa buriny včas;
 • musíte sa zbaviť chorých listov, ktoré sa objavia, sú odrezané a spálené;
 • rada skúsených záhradkárov: „Bojujte s chorobou Fundazolom.“

hnedé korenie

Závažné ochorenie tabakovej mozaiky môže zničiť celú plodinu alebo výrazne znížiť jej množstvo. Príčinnou látkou je vírus. Listy s mramorovaným vzorom je možné vidieť na rastline. Žlté, tmavé a svetlo zelené škvrny sa striedajú. Listy sa skrútia, vývoj sa zastaví, plody sú malé a dozrievajú. Na paprikách sú viditeľné hnedé škvrny.

Ako sa vysporiadať s vírusom? Aby ste zabránili mozaike papriky, musíte semená pred výsadbou spracovať, nezasádzajte v tej istej oblasti niekoľko rokov v rade. Z ľudových liekov je efektívne riešenie srvátky a jódu.

Ďalším ochorením, ktoré ovplyvňuje korenie, je horná hniloba korenia. Vyvíja sa, keď rastlina nemôže poskytnúť ovocie vápnik.

Faktorom rozvoja choroby je nielen nedostatok vápnika, ale aj prostredie vírusov, baktérií alebo húb na povrchu plodov.

Najprv sa na spodku plodu objavia tmavozelené škvrny, ktoré nakoniec získajú hnedý odtieň. Poškodená oblasť sa zmenšuje a stáva sa suchou.

Ako preventívne opatrenie sú to: udržiavanie vlhkosti v skleníku, uvoľnenie a burenie pôdy, pravidelná pomoc pri zalievaní. Odporúča sa mulčovanie. Je užitočné, aby sa koreňový dresing vykonával najmenej trikrát počas celého vegetačného obdobia, napríklad pomocou dusičnanu vápenatého.

Plesňový útok

Plesňové ochorenie, ako je pleseň plesňová, môže spôsobiť značné poškodenie plodiny. Spóry môžu byť prenášané vzduchom a zostať v pôde po dlhú dobu.

plesňové choroby

Po prvé, listy sú choré. Spočiatku sa na nich objavia hnedé škvrny, malých rozmerov. Rastú vysokou rýchlosťou a šíria sa po celej rastline vrátane ovocia. Na povrchu škvŕn je možné zistiť svetlošedý povlak.

V suchom počasí sa listy skrútia a vyschnú. Ak je počasie daždivé, na listoch sa vyvíjajú čierne škvrny a hnilobe sa nedá vyhnúť.

Prípravky, ktoré môžu zastaviť šírenie húb v paprikách a zabrániť infekcii všetkých sadeníc: Alirin B, Gamair, Oksikhom, Ordan, Fitosporin M, Quadris.

Ak spodná časť stonky korenia stmavla, príčinou môže byť plesňové ochorenie, ako je napríklad čierna noha. Infekcia najčastejšie postihuje sadenice, ale môže ochorieť aj dospelá rastlina. Patogén vstupuje do rastliny cez pôdu alebo spolu s infikovanými semenami. Distribučné faktory sú príliš časté výsadba sadeníc alebo zle vetraného skleníka. Miesto začína vysychať, hniloba, po ktorej zomrie celé sadenice.

starostlivosť o korenie

Boj proti patogénu sa môže uskutočniť nasledujúcimi spôsobmi:

 • rastliny by sa mali denne kontrolovať;
 • pri prvom zistení choroby sa odporúča pripraviť roztok manganistanu draselného a naliať na pôdu;
 • pôda sa musí pred výsadbou sadeníc dezinfikovať; vhodné sú prípravky ako Baikal, Radiance;
 • odporúča sa ošetrenie semien liekmi, ktoré zvyšujú imunitu: Epín, achát;
 • je nevyhnutné dodržiavať režim zavlažovania;
 • miestnosť musí byť vetraná, aby sa zabránilo prievanu.

paprička

Medzi huby patrí aj výskyt fusáriových vädnutí papriky. Spóry upchávajú cievy vo vnútri stonky a rastlina prestane dostávať výživu a vlhkosť. Listy sadenice sú žlté, stočené. Fusáriové vädnutie korenia sa nedá liečiť. Ak sa nájde choré klíčenie, musí sa okamžite zničiť.

Prevencia spočíva v týchto činnostiach:

 • vybrať odrody papriky, ktorá vykazuje odolnosť voči fusáriu;
 • semená musia byť ošetrené špeciálnymi prípravkami, napr.
 • po zbere odstráňte staré vrcholy.

V skleníku papriky často trpia perloporózou, pri podozrení na stmavnutie listov existuje podozrenie.

Huba je aktívna najmä tam, kde je vysoká vlhkosť. Na vonkajšej strane listov korenia sa vyvíjajú hnedé škvrny. Vo vnútri môžete pozorovať sivý kvet.

Ako liečiť perloosporiu a hlavné preventívne opatrenia:

 • na jeseň, po zbere, je nevyhnutné dezinfikovať síranom meďnatým;
 • každý rok si vyberte iné miesto na pestovanie papriky;
 • ak sa vyskytne choroba, odporúča sa znížiť zavlažovanie a vlhkosť vzduchu v skleníku;
 • môžete liečiť rastlinu drogami ako Zaslon, Barrier.

starostlivosť a kultivácia

Šedá hniloba je spôsobená hubami. Môže sa vyskytnúť v dôsledku vysokej vlhkosti. Najskôr sa na spodku stonky objavia hnedé bodky. Potom sa na všetkých častiach rastliny môžu objaviť čierne škvrny. Ako infekcia postupuje, celá rastlina je plesnivá.

Kontrolné opatrenia na zabránenie plesňovým chorobám korenia a ich liečbe:

 • udržiavanie vzdialenosti počas pristátia;
 • udržiavanie normálnej teploty a vlhkosti;
 • v prehľadoch sa často nachádza: „Liečba Fitosporínom, Fundazolom alebo Previkurom pomáha zbaviť sa choroby. Postele spracovávame aj na preventívne účely. ““

V dôsledku častých dažďov, vysokej vlhkosti sú sladké papriky ovplyvnené streptoriou. Na listoch korenia sa objavujú biele škvrny, ktoré môžu mať rôzne veľkosti. E

Ak nezačnete bojovať, listy začervenajú, vrásky, vyschnú a spadnú. Prvé príznaky sa pozorujú najskôr na spodných listoch a vrchná vrstva sa postupne začína rozjasňovať.

Huba často postihuje oslabenú rastlinu, takže musíte monitorovať hnojenie, osvetlenie a pôdnu vlhkosť. Chorá rastlina musí byť okamžite odstránená zo záhrady. Zvyšok sadenice sa odporúča ošetriť prípravkami obsahujúcimi meď.

Skleníky môžu byť živnou pôdou pre hrdzu. Na listoch sa vytvára hrdzavý povlak. V prípade silnej infekcie rastlina zomrie.

Pri pestovaní sadeníc korenia doma môžete čeliť aj vyššie uvedeným chorobám. Patogény veľmi často ovplyvňujú práve mladú krehkú vegetáciu. Preto je v tejto fáze dôležité začať s prevenciou.

recenzia
 1. Liza
  12.12.2017 01:03

  Aby paprika dobre rástla a nebola ovplyvnená rôznymi chorobami, používam liek BioGrow, slúži ako celkom dobré nabitie, stojí to oveľa menej ako analógy.

  Odpovedať
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica