Základné metódy, ako sa vysporiadať s čiernym korením

Záhradníci a záhradníci sa niekedy stretli s chorobou rastlín - čierna noha alebo hniloba koreňového goliera sadeníc, ale nie každý vie, čo s touto chorobou robiť. Šíri sa na mladé výhonky nezrelých rastlín. Poďme zistiť, o aký druh infekcie ide a ako sa s ňou vyrovnať.

Príčiny choroby

Príčina choroby spočíva v zemi, v ktorej sa pestuje korenie. Ide o bakteriálne ochorenie - mikróby množiace sa v pôde, bez ktorých nie je krajina úrodná, sa stávajú nebezpečnými nielen pre škodlivé rastliny, ale aj pre sadenice korenia. Nie je schopná zničiť zdravú a posilnenú rastlinu, ale tieto baktérie ničia slabé, práve naklíčené výhonky. Ak rastlina nezomrela, neposkytne požadovaný výnos. Infikované sadenice sa odstránia z pôdy spolu s koreňom. Tým sa zabráni ďalšiemu šíreniu škodlivých baktérií. Mikroorganizmy, ktoré spôsobujú živý organizmus a množenie v pôde pri teplotách od 5 stupňov, pomáha im vlhké prostredie. Z tohto dôvodu je odstránenie tejto choroby v paprikách problematické.

vážna choroba

Je ťažké zistiť prítomnosť čierneho stehna v pôde pred poškodením sadeníc, baktérií v zemi, ale nakazený korenistý výhonok vyzerá takto:

 • Na začiatku je stonka pokrytá čiernymi škvrnami.
 • Noha sa potom stáva tenšia.
 • Listy žltnú.
 • Kmeň sa stáva mäkkým.
 • Rastlina zomrie.

čierne škvrny

Neodstránená chorá paprika niekoľkokrát znásobí prítomnosť mikróbov v pôde. Prežívajúce klíčky neprinášajú rovnaký výnos ako zdravá rastlina, a preto sa v prípade, že sa na zeleninových plodinách vyskytuje čierne plesne, mali by sa prijať opatrenia na okamžité zničenie mikróbov.

Nesprávna starostlivosť o sadenice korenia tiež spôsobuje šírenie choroby. Bezpečnostné opatrenia pri pestovaní sadeníc korenia:

nesprávna starostlivosť

 • neprepúšťajte pôdu,
 • používať čistú, nekontaminovanú zeminu,
 • vyhnúť sa zahusťovaniu semien,
 • udržiavať požadovaný teplotný režim,
 • vyhnúť sa nedostatku vzduchu,
 • potápať sadenice v čase.

 nedostatok vzduchu

Aké rastliny sú náchylné na choroby
Choroba čiernych nôh postihuje sadenice nasledujúcich rastlinných plodín:

 • kapusta,
 • Paprika,
 • uhorka,
 • paradajky,
 • kvety.

choroba uhoriek

Spravidla sa jedná o oslabenie alebo iba začiatok rastu. Dospelá rastlina, ktorá má čiernu nohu, bude naďalej rásť, ale bude oslabená a bude sa vyvíjať oveľa pomalšie ako zdravá. V mikrobiálnej kontaminovanej pôde ochorie aj ďalšia sadenice. Existujú metódy na boj proti tejto infekcii.

Ako sa vysporiadať s čiernym korením

Choroba sa častejšie šíri s vysokou kyslosťou na zemi, preto sa musí znížiť, aby sa jej zabránilo. Na tento účel sa používa vápno, krieda, dolomitová múka a popol. Pri prvom náznaku musíte pôdu dezinfikovať 1% roztokom manganistanu draselného (3 gramy na 10 litrov vody). Po spracovaní po dobu 3 dní by sa rastliny nemali napojiť. Roztok formalínu tiež účinne dezinfikuje pôdu. Vývoj choroby v pôde je stimulovaný dusíkatými hnojivami, takže s nimi musíte byť opatrní. Na napadnuté sadenice sa pôsobí popolom alebo uhlím, aby sa zabili baktérie. Rastliny korenia, ktoré neboli včas ošetrené, sa ošetria Fitosporinom, Batolitom, Fitolavinom.

účinná dezinfekcia

V prípade miestnej infekcie 1 až 3 výhonky sa odstránia úplnou výmenou pôdy za sadenice. Je možné ďalšie použitie pôdy kontaminovanej baktériami, ale iba po dezinfekcii.

Proti tomuto ochoreniu sa môžete chrániť jednoduchou, ale účinnou metódou - hilling. Za týmto účelom sa naklíčené sadenice zastavia zalievanie po dobu 2 až 3 dní, po ktorých sa pôda okolo každého klíčku spudí. Voda sa nalieva medzi rastliny pod podmienkou, že stonka zostáva suchá. Tento postup sa uskutočňuje počas celého obdobia rastu semien. Riedenie sa vykonáva odrezaním prebytočných rastlín - korene tak zostanú nezranené. Táto metóda využívajúca zdravú pôdu zaručuje rast kvalitných sadeníc korenia.

metóda hilling

Ak je nakazený veľký počet semenáčikov, sú okamžite rozrezané na oddelené nádoby s dezinfikovanou pôdou. Sú umiestnené na 5-6 dní v tieni, po zakorenení sadeníc sú exponované na slnečnom mieste. Prvé zalievanie by malo byť vykonané s Fitosporinom alebo Maximom. Tieto kontrolné metódy ušetria úrodu.

zoradené do pohárov

prevencia

Aby sa v novom roku potešila chutná paprika, uskutoční sa prevencia tejto choroby. Pred výsadbou dezinfikujte nádobu, v ktorej bude vysadená rastlina. Zem je tiež dezinfikovaná - kalcinovaná v peci alebo na pare. Znížte kyslosť popolom. Nemôžete použiť nezrelý kompost, v takom prostredí sa baktérie vyvíjajú najčastejšie.

Pred výsadbou sa semená korenia namočia do roztoku manganistanu draselného po dobu 3 hodín, až potom sa zasadia do zeme. Sadenice by sa mali zalievať striedmo, nadbytočná vlhkosť sa stane pôvodcom choroby.

Pri hustej výsadbe rastlín bude viac sadeníc trpieť infekciou, preto sa odporúča sadenice sadiť do samostatných kvetináčov. Sadenice by sa mali umiestňovať na parapet s dostatočným svetlom a teplotou vzduchu 18 až 25 stupňov. Film sa odstráni počas klíčenia semien, vytvára pre rastliny nedostatok vzduchu.

spracovanie miesta

Na výsadbu nemôžete použiť pôdu, v ktorej sa pestujú paradajky, paprika, uhorky.

Aby sa usmrtili baktérie pri výsadbe veľkého počtu semien, pridá sa k zemi trichodermín. Je to vynikajúci prostriedok, ktorý bojuje s viac ako 60 druhmi pôdnych mikroorganizmov, ktoré spôsobujú hnilobu koreňov rastlín. Určené na prevenciu infekčných chorôb koreňov izbových rastlín.

ničenie baktérií

Sadenice v rašelinových peletách sú chránené pred touto infekciou. Tablety sú impregnované fungicídom a sterilné, v tomto prípade sa sadenice zbavia bez vytrhávania. Spolu s tabletou sa presádzajú do samostatných kvetináčov.

v rašelinových tabletách

Základné pravidlá pre pestovanie korenia

Tak sme zistili, aká je to infekcia, kde sa môže objaviť a ako sa vysporiadať s čiernou nohou v sadeníc korenia. Ak chcete pestovať zdravé sadenice, musíte postupovať podľa jednoduchých pokynov. Potom skončíte s veľkou úrodou.

pestovanie korenia

 1. Na siatie sa používajú semená namočené v manganistane draselnom.
 2. Pred výsevom sa kvetináče premyjú mydlom alebo roztokom manganistanu draselného.
 3. Pôda sa pred výsadbou dezinfikuje.
 4. Je lepšie klíčiť semená v samostatných nádobách, aby sa zabránilo kontaminácii celej dávky sadeníc.
 5. Hilling je účinný spôsob, ako sa vysporiadať s Blackleg.
 6. V prípade infekcie je dôležité okamžite prijať opatrenia na neutralizáciu pôdy a sadeníc.
 7. Ak sa nakazí niekoľko sadeníc, musia sa okamžite odstrániť spolu s pôdou.

zdravý korenie

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica