Pestovanie a starostlivosť o okrasné papriky doma

Efektnou ozdobou každého parapetu je dekoratívny korenie. Nie je to len skvelá dekorácia, ale používa sa aj pri varení. Existuje niekoľko desiatok odrôd rastlín. V procese dozrievania sa však ich farba môže zmeniť, v dôsledku toho ovocie dozrieva s pálivou chuťou. Je veľmi ľahké pestovať takúto rastlinu doma.

Odroda výber

K množeniu okrasného korenia dochádza najčastejšie pomocou semien. Správny výber sadivového materiálu bude určovať ľahkú kultiváciu, citlivosť rastliny na starostlivosť a produkciu krásneho a voňavého ovocia.

Semená odobraté zo sušených rastlín sú vynikajúce pre budúce výsadbu. Táto metóda je vhodná pre tých, ktorí už majú skúsenosti s pestovaním podobnej plodiny. Ak sa musíte starať o malé dekoratívne puzdro prvýkrát, je lepšie kontaktovať obchod s výsadbovým materiálom. Tam si môžete kúpiť semená takmer všetkých rastlín, ktoré sa môžu pestovať doma.

Ak zasadíte semená okrasných paprík vo februári alebo marci, už začiatkom jesene môžete získať ovocie, ktoré sa dá použiť na varenie. Načasovanie zberu závisí od druhu rastliny, výšky kríka, druhu ovocia.

Všetky informácie nájdete na obale. Osobitná pozornosť by sa mala venovať dátumu zberu osiva.

Dátum prijatia sadivového materiálu je zásadne dôležitý okamih, pretože klíčivosť sa každým rokom znižuje. Semená je potrebné pred výsadbou skontrolovať: nemali by mať škvrny, poškodenie, skrútenie, známky kazu. Farba materiálu by mala byť od bielej po bledožltú.

výber korenia

Je tiež dôležité, ako dlho po výsadbe môžete očakávať, že dostanete úrodu. Prvé odrody vám to umožnia urobiť 2-3 mesiace po klíčení. Ak odroda oneskorene dozrieva, opeľuje sa neskoro a plody sa tvoria až po 120 - 150 dňoch. Nezabudnite na opelenie korenia, bez ktorého nemôžete získať ovocie.

Čo hľadať

Pri výbere odrody by sa malo vychádzať z niektorých faktorov, ktoré môžu byť dôležité pre budúceho agronóma:

 1. Výška rastliny. Tí, ktorí si ako rastúcu rastlinnú rastlinu vyberú izbovú okrasnú papriku, uprednostňujú krátke kríky, ktorých výška sotva dosahuje 30 cm. Veľkosti rastlín sa pohybujú od 0,15 do 1 m na výšku, napríklad Queen of Spades.
 2. Ovocný tvar. Existujú iba dve možnosti: buď rastlina tvorí bobule, ktoré sú ovocím, alebo na jeseň rastú klasické papriky, ktorých veľkosť je miniatúrna. Tradičným predstaviteľom tejto rodiny je klasický korenie Carmen.
 3. Farbu.Ak bude rastlina pestovaná výlučne ako dekoratívna, môžete si zvoliť možnosť, ktorá až do dozrievania niekoľkokrát zmení farbu, napríklad Celá obloha je v hviezdach. Niektoré druhy sa vo finále objavujú v červeno-oranžových odtieňoch. Listy môžu byť tiež rôzne: so škvrnami, čiarkami, pruhmi, ktoré môžu meniť jas v rôznych časoch dozrievania ovocia. Paprika Filius je veľmi krásna. Plody okrasnej odrody Aladdin v technickej zrelosti majú rôzne odtiene.
 4. Ovocná štipľavosť. Ak máte v úmysle jesť horúcu papriku, mali by ste si pozorne prečítať informácie na obale, pretože niektoré z týchto druhov sú úplne mierne a niektoré z nich štrajkujú. Niektoré druhy sa vyznačujú jedinečnou vôňou citrusov a kvetov. Docela ostré ovocie u druhov kráľovných rýčov. Jesť niektoré plody, môžete si spomenúť na hviezdy, sú také ostré.

odrody korenia

Ak je túžba pestovať korenie iba kvôli kráse korenia Aladdin, potom môžete ostrosť ignorovať. V tomto prípade je dôležitejšie zvoliť správne semená, z ktorých vyrastie krík požadovanej výšky, tvaru a farby.

Populárne odrody

Medzi najrôznejšie odrody patrí:

 1. Korenie ohňa ohňa. Výška puzdra dosahuje 30-35 cm, aktívne kvitnutie. Lusky sú umiestnené v celom puzdre. Počas obdobia zrenia je mini strom veľmi krásny.
 2. Pepper Black Pearl. Zelené lístie dobre s čiernym ovocím.
 3. Kerové korenie Phoenix. V sezóne odporúčaná vnútorná odroda na sušenie a konzervovanie.
 4. Pepper Malý zázrak. Medvede hojne, prvé plody sa objavia za menej ako 30 dní.

Pestovateľské pravidlá

Okrasné papriky by sa mali pestovať koncom februára alebo začiatkom marca. Materiál môže byť vopred namáčaný po dobu 3-5 hodín. Do vody je možné pridať stimulanty rastu alebo antiseptické lieky, po ktorých sa uskutoční výsadba.

Výsev papriky doma by mal byť chaotický a nádoby, v ktorých sú osivá, sú pokryté fóliou a umiestnené na dobre osvetlené a svetlé miesto. Neznepokojujte sa, ak sa semenáčiky neobjavia dlhšiu dobu. Obdobie môže dosiahnuť 15 - 20 dní. Ak bol materiál získaný pred dvoma alebo tromi rokmi, potom bude pestovanie výhonkov trvať dlhšie.

Domáca starostlivosť je veľmi dôležitá. Sadenice sa pravidelne vetrajú. Zdvihnite veko nádoby a postupne predlžujte čas na čerstvom vzduchu. Po objavení sa pár skutočných indických letných listov korenia sa sadenice vysadia a je potrebné ich presadiť. Horúca paprika sa ukladá do kvetináčov alebo nádob s väčším objemom. Do jednej nádoby by mala byť umiestnená iba jedna rastlina.

Keď sú sadenice trochu staršie, sú zaseknuté a presadené. Musíte vedieť, ako správne privrieť zariadenie. Rastlina sa potom začne rozširovať namiesto zvyšovania výšky. Vyberá sa asi mesiac po výsadbe.

Pre fanúšikov korenených druhov často vyvstáva otázka, či je potrebné opeľovať rastliny. Pravidelne je potrebné opeľovať korenie doma a potriasť ho.

Polievanie rastlín akejkoľvek odrody sa vykonáva pravidelne, ale malo by byť mierne. Ak nalejete dekoratívne korenie, korene sa začnú hniť a strom odumrie. Izbové papriky sú mimoriadne citlivé na nedostatok slnečného žiarenia. Výber miesta by sa mal starostlivo zvážiť.

Bežné chyby

Pri pestovaní dekoratívnych paprík v interiéroch by ste mali starostlivo zvážiť rady odborníkov. Ak urobíte chyby v procese výsadby alebo starostlivosti o rastliny, môže to zomrieť. Môžu sa objaviť choroby, ktoré negatívne ovplyvňujú stav korenia.

pálivá paprika

Chyby sa zvyčajne robia nasledovne:

 1. Porušenie režimu zavlažovania.Voda by mala byť teplá, pri použití chladu bude koreňový systém hniť.
 2. Drvenie koreňa v čase riedenia. To nebude viesť k smrti, ale vysadené korenie bude trvať dlho, kým sa zotaví.
 3. Vzhľad škodcov. Ak ich nájdete, nemusíte vyhodiť kríky, len ich ošetrite chemickým alebo ľudovým liekom.
 4. Nedostatočná vlhkosť vzduchu. Tento problém sa dá ľahko vyriešiť nákupom zvlhčovača ihneď po výseve.

Rastlina môže zbaviť svoje listy, ak sa pri prenose okrasnej kríky z miestnosti do miestnosti prudko zmenila teplota vzduchu. Tento problém je možné vyriešiť použitím dodatočného osvetlenia.

Vlastnosti a použitie

Domáce pestované okrasné papriky sa môžu používať ako prísada v prvom a druhom chode. Bez tohto korenia sú teplé omáčky a koreniny nenahraditeľné.

dekoratívne korenie

Pomocou strukov môžete stimulovať chuť do jedla. Drakosha to dokáže svojím vzhľadom a chuťou. Po vykonaní tinktúry na základe dekoratívneho korenia sa môže použiť ako liek. Recenzia takýchto liekov je mimoriadne pozitívna. Choroby gastrointestinálneho traktu, pečene, pankreasu, neuralgických chorôb a ischias - toto nie je úplný zoznam chorôb, ktoré je možné zmierniť použitím finančných prostriedkov založených na plodoch papriky Gorgon. Queen of Spades nachádza svoje uplatnenie pri varení.

Používajte papriky opatrne. Nie je skoro taký neškodný, ako sa zdá.

Kontraindikácie zahŕňajú problémy so žlčníkom, pečeňou a pankreasom. Ak pri varení použijete horúcu červenú papriku v miestnosti nekontrolovateľne, môžete získať exacerbáciu chronických chorôb a vyvolať vývoj nových.

Pestovanie papriky v interiéri je mimoriadne vzrušujúcou a zaujímavou činnosťou, ale zároveň je ťažké. Popularita dekoratívnej kultúry je celkom zrejmá. Krásny vzhľad, citlivosť na dobrú starostlivosť, možnosť získať skutočnú, jedlú úrodu papriky Peperoncino - všetky tieto faktory vysvetľujú popularitu tejto kultúry medzi milovníkmi domácich rastlín. Malý fialový ker musí obkolesovať iba opatrne a bude reagovať bohatou úrodou.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica