Výsadba, pestovanie a starostlivosť o papriku na otvorenom poli

Pestovanie papriky vonku nie je ľahká úloha. Rastlina milujúca teplo si vyžaduje delikátny prístup a bolestivo reaguje na akékoľvek zmeny klimatických podmienok. Šťavnaté a sladké klíčky pálivých chilli papričiek sú obľúbeným liekom pre rôzne druhy hmyzu.

Ako pestovať silné a krásne výhonky a potom od nich zbierať slušnú úrodu. Poďme zistiť, čo potrebujete vedieť a ako sa správne starať o feferónky.

Ako si vybrať odrodu

Proces výberu semien na výsadbu by sa mal brať vážne. Hlavné výberové kritériá sú nasledujúce.

 1. Čas zrenia je najdôležitejším parametrom. Obdobie vegetácie pre väčšinu odrôd je 4-5 mesiacov a dĺžka leta nemusí stačiť na rozvoj kultúry. Najprv by ste mali získať údaje o dĺžke letného obdobia s priaznivou priemernou teplotou papriky vo vašej oblasti. Potom korelujte s dobou dozrievania konkrétnej odrody. S najväčšou pravdepodobnosťou budete musieť získať skorú zrelú odrodu a zasadiť ju do sadeníc.
 2. Odolnosť proti vírusom, extrémnemu osvetleniu a extrémnym teplotám je dôležitou charakteristikou odrody. Faktom je, že korenie netoleruje prudkú zmenu teploty a môže zomrieť. Okrem toho, škodcovia tiež milujú hostinu na chilli papričkách, najmä voškách. Rastliny so slabým odporom budú oslabené neustálymi útokmi parazitov a nebudú schopné včas pestovať plodiny v záhrade.
 3. Horkosť a výnos ovocia sú spotrebiteľskými vlastnosťami plodiny. Na zabránenie otravy pri akútnom očkovaní by sa mala používať stupnica Scovilleho pungencie. Podľa tohto parametra sa plody menia od mierneho po štipľavý v prítomnosti kapsaicínu, ktorý je zodpovedný za štipľavú chuť. Výnos vám umožňuje naplánovať odhadovaný objem produktu z vysiatej oblasti.

pestovanie a starostlivosť

Ak správne vezmete do úvahy vyššie uvedené parametre, môžete zvoliť optimálnu odrodu pre pestovanie v krajine.

Dôležité! Obdobie pestovania väčšiny odrôd korenia je 4-5 mesiacov.

doba zrenia

Vhodné odrody

Napriek tomu, že horká paprika má veľa odrôd, nasledujúce odrody sú u záhradníkov najobľúbenejšie.

vegetatívne obdobie

 1. Jedným z najžiadanejších hybridov je Astrachaň 147. Táto odroda je odolná voči chorobám a rozmarom počasia. V južných oblastiach je vegetačné obdobie 4 mesiace. Kríky strednej veľkosti, výnosy sú nadpriemerné. Papriky majú atraktívny podlhovastý tvar a miernu štipľavosť.
 2. Žltá maďarčina je jedným z najvyhľadávanejších druhov na svete. Odroda dozrieva do 4 mesiacov, odolná voči chorobám. Zvláštnosťou je odolnosť proti hnilobe.Kríky sú kompaktné, vyzerajú dobre v posteliach aj v kvetinových záhonoch. Plody majú charakteristickú žltú farbu a predĺžený tvar. Chuť je šťavnatá so stredným stupňom štipľavosti.
 3. Horká paprika Dunaja sa pestuje vonku a je známa vysokým výnosom. Odolnosť mu umožňuje bojovať proti chorobám a klimatickým zmenám, suchu. Pestovateľská sezóna je 3,5 mesiaca, čo umožňuje zber aj v miernom podnebí. Pri pestovaní papriky je charakteristická výška kríkov, ktorá je viac ako 1 meter. Plody sú veľké, pretiahnuté, červenej alebo zelenej farby.
 4. Odroda Impala je hybrid vytvorený špeciálne pre náročné klimatické podmienky. Vyznačuje sa mimoriadne krátkou dobou zrenia, niečo viac ako 2 mesiace. Výsadba a starostlivosť o odrodu je jednoduchšia kvôli jej vysokej odolnosti voči rôznym chorobám vrátane vírusu tabakovej mozaiky. Vyznačuje sa tiež vyváženou korenistou chuťou a predĺženým, elegantným tvarom ovocia.
 5. Ukrajinská paprika je mimoriadne obľúbená u letných obyvateľov. Je vysoko odolný voči najznámejším chorobám a vírusom. Pestovateľská sezóna je 4 mesiace. Výťažok dosahuje 1,5 kg na 1 meter štvorcový plodín. Miluje slnko, nerastie v tieni. Vysadené sadenice vydržia prudkú zmenu teploty.

rezistencia na vírusy

Možnosti nákupu by sa nemali obmedzovať na uvedené odrody. Po znalosti kritérií si môžete pre svoje stránky nezávisle vybrať dobré rastliny.

Ako správne zasadiť

Pretože chilli papričky milujú teplo, často nemajú dostatok času na zber v miernom podnebí. Preto by sa mal pestovať na otvorenom priestranstve pomocou sadeníc. Vykonajú sa nasledujúce kroky.

závod správne

 1. Po prvé, semená musia klíčiť pri teplote najmenej 25 stupňov. Za týmto účelom sa zabalia do mokrého plátna a odstránia sa na zahrievanie na 7 dní. Musí sa to uskutočniť najneskôr začiatkom marca.
 2. Ďalej musíte pripraviť boxy s pôdnym plnivom, v ktorých sa budú sadenice pestovať. V spodnej časti je drenážna hmota pozostávajúca z úlomkov tehly, expandovanej ílovej horniny alebo peny. Zložky sú zmiešané. Ďalšou vrstvou je vrstva drinku s kompostom a pridaním piesku. Pred formovaním výsadby je lepšie dezinfikovať pôdu. Povrch musí byť trochu vyrovnaný a stlačený, oplodnený. Potom urobte odsadenia v ňom pre výsadbu semien asi 1 cm. V akej vzdialenosti od rastliny sa určuje individuálne, ale táto vzdialenosť je viac ako 5 cm.
 3. Klíčiace semená sa umiestnia do zeme a zavlažujú sa vodou. Nádoby by mali byť zakryté priehľadným filmom a umiestnené na teplom mieste, aby kultúra mohla vytvoriť prvé výhonky. Keď sa na povrchu objavia klíčky, nádoby sa musia premiestniť na dobre osvetlené miesto a fólia sa musí z povrchu odstrániť.
 4. Keď sa listy objavia na stonkách rastlín, výhonky sa ponoria. Aby ste to dosiahli, musíte nožičky opatrne vytiahnuť nožom a snažiť sa čo najmenej poškodiť koreň. Potom sú vysadené v rašelinových kvetináčoch. Zalievanie rastlín sa môže vykonávať pomocou usadenej ohriatej vody.
 5. Papriky sa presádzajú na otvorenom priestranstve po 2 mesiacoch kultivácie v rašelinových kvetináčoch. Najprv musíte skontrolovať, či je korenie pripravené na ulicu, preto musíte na parapet položiť pár kríkov a zistiť, ako reagujú na teplotu. Potom zasadíme obsah kvetináčov do zeme.

rozšírená ílová hornina

Aby bola tvorba horkého korenia úspešná, musí sa o ňu neustále starať. Kultúra si vyžaduje časté napájanie. Je tiež dôležité pravidelne uvoľňovať pôdu pri koreňoch a odstraňovať burinu. Pred výsadbou papriky je potrebné kŕmiť pôdu hnojivami.

Ak sú sladké a horké papriky vysadené blízko seba, môže dôjsť k opeleniu, zmena chuti ovocia.

 pestovanie v kvetináčoch

Vonkajšia starostlivosť o korenie

Správna starostlivosť o papriku je kľúčom k dobrej úrode. Je potrebné dodržiavať nasledujúce pokyny.

akútna starostlivosť

 1. Monitorujte pôdnu vlhkosť. Optimálne by malo byť mierne vlhké. Starostlivosť o feferónky zahŕňa šetrné zavlažovanie. Neodporúča sa presušiť, ale nemôžete ho ani naplniť. Nedostatok vlhkosti vedie k degenerácii veľkosti a tvaru plodu. Stonky strácajú flexibilitu, stávajú sa krehkými v mieste, kde boli vysadené. Polievanie je žiaduce teplou vodou.
 2. Zabezpečte dobré osvetlenie plodín. Výsadba zeleniny sa najlepšie vykonáva na južnej strane pozemku. Je dôležité zabezpečiť, aby boli rastliny počas celého dňa dobre osvetlené a aby neboli vystavené tieňu. Pri nedostatočnom svetle sú stonky vytiahnuté. Rastlina oslabuje, začína strácať vedľajšie výhonky.
 3. Starostlivosť v súlade s teplotným režimom. Je dôležité pochopiť, že vývoj kultúry korenia sa zastaví na 13 stupňov a keď teplota klesne na 0 stupňov, rastlina zomrie. V klimatických zónach, kde pokles teploty v krátkom čase predstavuje desiatky stupňov, vaječníky a púčiky odumierajú. Teplo je tiež nebezpečné pre kultúru... Vonkajšia starostlivosť pri teplotách nad 25 stupňov zahŕňa zatienenie plodín. Na zachovanie nepriaznivej teploty plodiny musia byť plodiny pokryté fóliou alebo musia byť použité špeciálne tunely.
 4. Chilli papričky sa počas rastu tiahnu. Podväzky sa používajú na zníženie napätia na trupe. Za týmto účelom je tyč zaseknutá do pôdy pozdĺž výšky rastliny, ku ktorej je stonka priviazaná lanom.
 5. Bankovanie umožňuje správne pomery rastlín a zvyšuje výťažok pri pestovaní papriky vonku. Stonku pritlačte, ak rastie nad 25 centimetrov. Odstránia sa aj bočné výhonky, pričom zostane iba 5 najsilnejších. Okrem toho by sa mal prvý kvet odrezať tak, aby rastlina vynakladala energiu na vytvorenie kríka a nie ovocia.

vhlkosť pôdy

Správna kultivácia papriky a starostlivosť o ňu sú dosť náročné. Ale bez toho nemôžete získať krásne a šťavnaté ovocie, ktoré si môžete nielen užívať, ale aj liečiť svojich priateľov.

šťavnaté ovocie

Užitočné tipy

 1. Ak si chcete vypočuť odporúčania skúsených záhradníkov, môžete pestovať pálivé papriky. Na zabezpečenie dobrého rastu a výnosu je vhodné postupovať podľa týchto krokov.
 2. Je dôležité kŕmiť plodinu správnymi hnojivami. Pred kvitnutím sa do pôdy pridávajú prípravky obsahujúce dusík. Po objavení kvetín sa kŕmia prísadami fosforu a draslíka.
 3. Znakom súčasnej výsadby sladkej a horkej papriky v tej istej oblasti je krížové opelenie. Takže, ak zasadíte vedľa seba dve plodiny, potom ovocie sladkej papriky bude mať horkú chuť. Aby sa tomu zabránilo, pestujú sa plodiny ďalej. Okrem toho sú medzi lôžkami zasadené ďalšie rastliny. Môžete tiež pestovať sladké a pálivé papriky na rôznych stranách domu.
 4. Pravidlá pestovania určujú, že stužené papriky by sa nemali zbierať, ale stužovať. Ovocie s mäkkou textúrou sú nezrelé a zbierajú sa na pestovanie papriky, nie na spotrebu.
 5. Čili papričky by mali byť vytrhané stopkou. Potom sa musia skladovať na suchom mieste pri teplote asi 20 stupňov. Potom korenie dozrie a jeho chuť sa výrazne zlepší.

kŕmenie plodín

Ak budete postupovať podľa vyššie uvedených tipov, môžete pestovať pálivú papriku pre seba aj na predaj, pretože pravidlá sa vyhnú nepríjemným chybám, ktoré vedú k strate plodín.

trhať ovocie

recenzia
 1. irina
  5.05.2019 09:52

  Takéto korenie sa môže pestovať na parapete, nie je zložité. Ale ak existuje miesto, potom je nevyhnutné pestovať ďalej z jednoduchých paprík, inak budú všetky horké, ktoré už boli testované viackrát.

  Odpovedať
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica