Je možné pestovať baklažány a papriku v rovnakom skleníku alebo na otvorenom poli

Spomedzi rastlín, ktoré milujú teplo, papriky a baklažány dobre koexistujú v rovnakom skleníku. Koniec koncov, majú veľa spoločného, ​​pokiaľ ide o podmienky pestovania a metódy starostlivosti o nich. Kompatibilita zeleniny im umožňuje priniesť vysoké výnosy, dokonca aj keď sú na tej istej záhrade. Je dôležité správne umiestniť rastlinné plodiny, pretože ostatné záhradné rastliny s podobnými požiadavkami na starostlivosť sa pestujú v skleníkoch.

Porovnávacia charakteristika zeleniny pre skleník

Ak chcete umiestniť zeleninu do jedného skleníka, musíte poznať ich vlastnosti, či sú kompatibilné z hľadiska teploty, vlhkosti, zloženia pôdy.

Paprika a baklažán sú v podmienkach pestovania podobné. Mierne koexistujú, pretože majú spoločné také ukazovatele, ako sú:

 • vysoká vlhkosť vzduchu a pôdy až do 80 a 70 percent;
 • teplota vzduchu nie je nižšia ako 20 - 25 stupňov;
 • kyslosť pôdy je normálna alebo mierne zvýšená;
 • doba dozrievania plodín dosahuje štyri mesiace odo dňa, keď sa objavia prvé výhonky.

Je lepšie pestovať baklažány a papriku v skleníku, pretože na otvorenom poli nemôžu dozrieť v nepriaznivých klimatických a poveternostných podmienkach.

papriky a baklažány v rovnakom skleníku

Príprava sadeníc do skleníka

Semená korenia s baklažánom sa začínajú osiať koncom februára. Je príliš neskoro na to v marci - na jeseň nebudú mať čas dať zrelé ovocie.

Príprava semien na výsadbu

Po kontrole klíčenia semena sa najskôr namočí do roztoku manganistanu draselného počas dvadsiatich minút, potom do stimulátora rastu Epin alebo Zircon. Stačí osemnásť hodín udržať semená v stimulačnej tekutine. V ďalšom štádiu sa semeno umiestni najskôr do teplej vody na jeden deň a potom do chladničky na vytvrdenie.

Keďže semená sú známe, aké je ťažké pestovať papriku a baklažány, sú usporiadané vzduchovými bublinami alebo bublajúcimi.

Po umiestnení semien zeleniny do nádoby s teplou vodou spustia kompresor pre akvárium. Procedúra trvá pol hodiny. Teraz sú semená nasýtené kyslíkom, z nich sa objavia silné zdravé rastliny. Zostáva sa domnievať, že pristátie a odchod by boli správne.

Správna príprava pôdy a nádob

Hlboké nádoby, vopred naparené, sa plnia výživnou sypkou zeminou. V prípade papriky a baklažánu je dôležité, aby pôda nebola príliš kyslá. Preto by najlepšou voľbou bola zmes rašeliny a humusu, ktorá sa bude brať v rovnakých množstvách spolu s pilinami.Odpad z dreva je možné nahradiť hrubým riečnym pieskom. Zavedením popola sa pôda stane drobivou a vzdušnou. Fosforečné hnojivo nasýti pôdnu zmes užitočnými látkami.

Pred zasiatím zeleniny na sadenice sa pôda rozleje vriacou vodou na dezinfekciu. Účinné bude aj vyprážanie v rúre. Takéto pôsobenie umožní, aby sadenice neboli napadnuté patogénnymi hubami a baktériami. Po dezinfekcii nechajte pôdu na čerstvom vzduchu, aby ste ju nasýtili prospešnými mikroorganizmami.

Výsadba semien

Výsadba sa začína týždeň po prípravných prácach. Šrafované semená sa rozprestierajú vo vzdialenosti jeden a pol centimetra na pôdu nádoby, pokrývajúc ich zeminou, vrstvou jeden a pol až dva centimetre. Môžete umiestniť baklažány vedľa korenia. Po zasiatí nezabudnite do pôdy vysypať teplou vodou.

Pre rýchle klíčenie sú nádoby zakryté polyetylénovou fóliou navrchu a umiestnené na teplom a slnečnom mieste. Každý deň sa vetrané mini skleníky, aby sa zabezpečilo, že nebudú žiadne prievan.

Po výskyte sadeníc sa odstráni krycí materiál. Hneď ako sa vytvoria dve až štyri pravé listy, sadenice baklažánu s potápaním korenia.

skleníkové korenie

Starostlivosť o sadenice pozostáva z:

 • zalievanie teplou usadenou vodou;
 • šetrné uvoľňovanie pôdy v kvetináčoch;
 • kŕmenie hnojivami obsahujúcimi dusík;
 • postrek pomocou stimulátorov rastu;
 • zvlhčovanie vzduchu pomocou sprejovej fľaše.

Silné sadenice sú kľúčom ku kvalitnej úrode papriky a baklažánu.

Príprava sadeníc a skleníka na výsadbu

Výsadba papriky a baklažánu v skleníku je rovnaká ako v otvorenom poli. Sadenice sa postupne vytvrdzujú a vytiahnu na balkón alebo na verandu, najskôr na niekoľko hodín a potom sa čas predĺži. Temperovanie sa môže vykonať znížením teploty miestnosti. Zároveň sa zníži aj počet zalievaní. Týždeň pred presadením do skleníka sa baklažány a paprika postriekajú tekutinou Bordeaux. Pri tomto postupe sa päťdesiat gramov látky nariedi v desiatich litroch teplej vody. Takéto preventívne postupy znížia riziko plesňových chorôb v skleníkových podmienkach.

Výsadba sadeníc vyžaduje skleníkovú prípravu:

 1. Aby sa v nich vytvorila vysoká teplota, miestnosť je od konca februára naplnená horúcim hnojom.
 2. Hnoj je zahrievaný horúcou vodou, vápnom a nalievaný do špeciálnych hniezd.
 3. Hneď ako sa zahrejú všetky vrstvy hnoja, zmieša sa.
 4. Hnoj sa rozdeľuje po stenách miestnosti a dobre zhutňuje.
 5. Vonkajšia časť skleníka pokrytá rohožami sa dobre zahreje, čo pomôže paprikám a baklažánom v skleníku úspešne prinášať ovocie.
 6. Usadený hnoj je pokrytý vrstvou zeme. O dva dni neskôr, odborníci radia, zasadiť pestované sadenice zeleniny.

sadenice skleníkového korenia

Opatrne vytiahnite rastliny z nádoby a spustite ich do špeciálne pripravených otvorov. Výsadba v skleníku prebieha skôr ako na záhrade. Pre sadenice existujú určité požiadavky:

 1. Sadenice by mali byť vysoké až pätnásť až dvadsať centimetrov, so silnou stopkou.
 2. Baklažán - so šiestimi alebo viac pravými listami. Sadenice korenia majú až desať listov a niekoľko vaječníkov kvetov.
 3. Vek pripravený výsadba sadeníc baklažánu na otvorenom priestranstve aj v skleníku - sedemdesiat dní. To je ich kompatibilita s paprikou.

Kompetentne pripravené sadenice vás v budúcnosti potešia zdravým a chutným ovocím.

Podmienky a schémy pestovania papriky a baklažánu

Pestované sadenice rastlín sa presádzajú začiatkom mája. Postele sú pripravené vopred. Vstupné otvory nie sú hlboké viac ako pätnásť centimetrov. Papriky by sa mali pestovať vedľa seba nie viac ako štyridsať alebo päťdesiat centimetrov. Rastliny baklažánu sú vysadené vo vzdialenosti šesťdesiat centimetrov.

Základné pravidlá pre výsadbu sadeníc zahŕňajú:

 • pridanie humusu, drevného popola do dier;
 • ponorenie klíčkov do prvého pravého listu;
 • výsadba sadeníc večer;
 • zalievanie každého kríka dvoma až tromi litrami vody.

Je lepšie pestovať baklažány a papriku na meter štvorcový v množstve šiestich kusov. Potom budú mať dostatok živín, vlhkosti a vzduchu. Môžete určiť, v akej vzdialenosti sa pestuje presne v závislosti od oblasti v miestnosti. Zahustenie výsadby však povedie k zníženiu úrody.

Nezabudnite, že znášanlivosť zeleniny sa vzťahuje iba na sladkú papriku. Je lepšie pestovať horkú papriku osobitne, pretože po opelení bude narušená chuť sladkého ovocia. Stanú sa veľmi horkými.

Tipy na starostlivosť o papriku a baklažány v skleníku

Po výsadbe zeleniny je potrebné sa o ne riadne postarať. Príslušná starostlivosť pozostáva z nasledujúcich techník:

 1. Zelenina sa často polieva, monitoruje stav ornice a zabraňuje tak jej vysychaniu.
 2. Hnojivá sa aplikujú päťkrát počas vegetačného obdobia zeleniny. Prvýkrát stačí zaliať zriedeným mulleínom v pomere 1: 5 alebo vtáčou truskou - 1:15. Následne sú zavedené minerálne obväzy - dusičnan amónny, superfosfát, draselná soľ.
 3. Veľké odrody papriky vyžadujú podväzky a baklažány v skleníku si vyžadujú štípanie.
 4. Pôdu okolo rastlinných kríkov pravidelne uvoľňujte do malej hĺbky.

sadenice baklažánu v skleníku

Starostlivosť o teplom milujúce plodiny nie je náročná. Je to rovnaké ako pri pestovaní papriky, baklažánu na otvorenom poli.

Ale pre rastliny v interiéri, najmä ak sa paprika a baklažán pestuje v polykarbonátovom skleníku, je dôležité dodržiavať teplotný režim. Teplota by nemala prekročiť 27 stupňov, inak sa listy zeleniny spália.

Vetranie rastlín chladí horúci vzduch a má pozitívny vplyv na opeľovanie kríkov. Aby sa urýchlilo opelenie, rastliny sa každé ráno otriasajú. Hmyz, ktorý sa pravidelne vypúšťa do skleníka, tiež pomôže: osy, včely, čmeliaky.

Mnoho ľudí zaujíma, či je možné pestovať zeleninu v okolí. Sladká paprika a baklažán vychádzajú dobre. Horké odrody sa však často vysádzajú na záhrade. Výsadba baklažánu na otvorenom teréne je nežiaduca. Táto zelenina rastie dobre iba v teplom podnebí.

Pestovanie papriky a baklažánu v skleníku je vždy úspešné, prináša bohaté výnosy zeleniny.

Choroby rastlinných rastlín

Zlučiteľnosť papriky, baklažánu, dokonca aj v tom, že sú náchylné na rovnaké choroby:

 1. Čierna noha je rozpoznávaná stenčovaním a rozkladom koreňovej časti stonky. Ochorenie sa prejavuje, ak nie je pozorovaná vzdialenosť medzi rastlinami, s hustotou výsadby. Prispieva k rozvoju patologických príznakov, daždivého počasia a náhlym zmenám teploty. Rastliny môžu byť ošetrené postrekom chemikáliami, ako je Fitoverm. Táto metóda tiež pomôže: posypeme pôdu drevným popolom alebo drveným dreveným uhlím. Používa sa polievanie zeme roztokom sódy na pečenie.
 2. Zvädnutie, žltnutie dolných listov rastlín sa pozoruje v skleníkoch, ale u rastlín baklažánu na otvorenom poli je toto ochorenie zriedkavé. Spóry huby v pôde sa rýchlo šíria a pretrvávajú veľmi dlho. Nesprávna starostlivosť prispieva k rozvoju príznakov choroby. Infekcii možno predchádzať vytvorením optimálnych podmienok pre vývoj rastlinných plodín, predbežnou dezinfekciou pôdy.
 3. Vírusová patológia - mozaika - sa prejavuje v zvláštnej farbe listov. Vzor je získaný kombináciou tmavých a svetlých plôch povrchu doskovej platne. Toto ochorenie sa rýchlo šíri a infikuje všetky rastliny v skleníku. Choroba postihuje semená, preto sa musia pred výsadbou dezinfikovať.
 4. Podzemné časti rastlín sú pokryté koreňovou hnilobou. Výhonky začínajú uschnúť, neprinášajú ovocie.Ak sa neprijmú nápravné opatrenia, rastlinné plodiny zomrú. Postrek ich fytocídmi ich uloží.
 5. Neskorá pleseň sa prejavuje ako hnedé škvrny vo forme tvrdej hniloby na ovocí. Ako choroba postupuje, premieňa zeleninu na ovsenú kaše. Pred výsadbou baklažánu, papriky a sadenice sa ošetrí zmesou Bordeaux, roztokom oxychloridu medi. Striekané trikrát za sezónu.

Papriky a baklažány sú vystavené chorobám s nesprávnou starostlivosťou, ak pre ne vytvárajú nevhodné podmienky pre vegetáciu.

baklažány rastú v skleníku

Škodcovia korenia a baklažánu - ako ich zničiť

Vošky často vstupujú do skleníka zo škodcov. Na mladých listoch sú viditeľné zhluky miniatúrneho hmyzu. Jesť šťavy, vošky sa môžu pohybovať z jednej rastliny do druhej. Takže všetka zelenina je nakazená na otvorenom poli. Bojujú proti škodcom pomocou Pirimicarb a Karbofos je súčasťou preventívnych opatrení.

Zemiakový chrobák z Colorado miluje hostinu na baklažáne, ničí listy a jedí vaječníky. Insekticídny liek Prestige sa úplne vyrovná s škodcom.

Kvôli stagnujúcemu vzduchu v skleníku, vysokej vlhkosti, roztoč pavúk zvyšuje aktivitu. Zistili ju pavučiny, ktoré sa viažu okolo spodných listov papriky a baklažánu. Z ľudových liekov bude účinná infúzia vyrobená z cibule, cesnaku s prídavkom tekutého mydla. Všetky zložky sa riedia v kbelíku s vodou a nastriekajú sa na napadnuté rastliny.

baklažán a korenie

Svätojánsky parazit - chrobák škvrnitý poškodzuje listy zeleniny v skleníkoch. Na odstránenie chrobáka sa zbiera z rastlín, opeluje sa alebo sa postrekuje insekticídmi.

Ak medvede vyliezú do skleníka, bude to zreteľné pri pohyboch, ktoré prerazia v zemi. Oštepením stoniek rastlín hmyz prispieva k smrti zeleniny. Na šetrenie skleníkových plodín sa do otvorov medveďov nalieva infúzia papriky (150 gramov na vedro vody). Aby sa zabránilo útoku škodcov, je zem v skleníku postriekaná Thunderom.

Kompatibilita zeleniny milujúcej teplo prispieva k ich úspešnému pestovaniu. Pokiaľ ide o papriku a baklažány, najlepšie podmienky budú skleníky, v ktorých nebudú vystavené poveternostným a klimatickým katastrofám. V uzavretých izbách bude vhodné ošetrovať rastliny bez ďalších poplatkov.

recenzia
 1. nina
  1.01.2019 00:36

  Pri pestovaní takýchto plodín musíte postupovať podľa schémy, pretože inak žiadne hnojivá a vrchný dresing nezískajú dobrú úrodu. Nezabudnite tiež na bohaté a pravidelné zavlažovanie.

  Odpovedať
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica