Ako nakŕmiť korením jódom a dá sa použiť ako hnojivo?

Jód je chemický prvok, ktorý je nevyhnutný pre normálny vývoj ľudí i rastlín. Okrem antiseptickej látky sa na korenie pôsobí peroxidom vodíka a manganistanom draselným. Aby sa sadenice udržali silné, rastliny sa zavlažujú alebo postriekajú slabo koncentrovanými roztokmi. Prečo potrebujete liečbu takýmito prostriedkami a v ktorých prípadoch to stojí za to?

Môžem naliať jód na papriku?

Nie „možné“, ale dokonca nevyhnutné. Roztoky založené na liečivých prípravkoch sa používajú na kŕmenie rastlín a prevenciu chorôb a škodcov. Jód má okrem toho na korenie množstvo ďalších účinkov:

nalej korenie

 1. Zvyšuje obsah vitamínu C v ovocí.
 2. Zvyšuje veľkosť a zlepšuje sfarbenie.

Zvlášť dôležité je ošetriť papriku rastúcu na podzolických pôdach, sivých pôdach a slaných močiaroch roztokom, ktorý neobsahuje dostatok jódu. V oblastiach nachádzajúcich sa pri mori, kde prevláda čierna alebo gaštanová pôda, rastliny nevyžadujú ošetrenie jódom.

Pretože peroxid vodíka neobsahuje v prostriedku výživné látky, mnohí sú zmätení, ako sa roztoky s pridaním tohto prípravku môžu použiť na kŕmenie kultivovaných rastlín. Kvapalina zachytená v pôde zlepšuje prevzdušňovanie, v dôsledku čoho korene aktívnejšie odvádzajú látky potrebné pre rastlinu.

zväčšuje veľkosť

Pravidlá kŕmenia

Pri používaní jódu na hnojenie papriky musíte vziať do úvahy skutočnosť, že patrí medzi toxické látky. Požitie 3 g lieku spôsobuje vážne poškodenie zdravia ľudí. Aby však bola liečba jódovým roztokom bezpečná a účinná, rovnako ako akékoľvek roztoky založené na koncentrovaných prípravkoch, musíte pamätať na nasledujúce odporúčania:

 1. Nie je možné zvýšiť dávku jódu, pretože paprika sa zdeformuje a stáva sa nebezpečnou pre spotrebu.
 2. Pred ošetrením koreňov roztokom jódu musí byť rastlina hojne napojená.
 3. Kvôli bezpečnosti očí by sa paprika mala postriekať okuliarmi.
 4. Rastliny sa spracúvajú za oblačného počasia. Obliekanie listov za slnečného dňa vyvoláva na listoch popáleniny.

roztok jódu

Dodržiavaním týchto jednoduchých odporúčaní zabráni liečba včasnou antiseptickou liečbou vývoju chorôb a zvýši výťažok papriky.

Ako použiť

Ako je uvedené vyššie, roztoky z liekov sa používajú na rôzne účely. Nižšie sú uvedené najúčinnejšie recepty na koreňové a listové zmesi.

semená v handre

Ošetrenie osiva

Vďaka tomu, že semená papriky majú nízku mieru klíčivosti, je potrebné sadivový materiál jednoducho namočiť do slabého roztoku jódu.... Na prípravu stimulantu sa do 1 litra vody pridá 1 kvapka liečiva. Namáčanie trvá 6 hodín. Semená, ktoré boli v takom kúpeli, rýchlo vyklíčia a uvoľnia silné výhonky.

jednoduché odporúčania

Existuje niekoľko ďalších receptov:

 • Peroxid sa tiež používa na dezinfekciu semien. Sadivový materiál sa namočí do 3% peroxidu po dobu pol hodiny, potom sa semená premyjú čistou vodou a sušia sa do voľne tečúceho stavu. Toto ošetrenie nielen ničí baktérie, ale tiež urýchľuje vznik sadeníc a tiež posilňuje sadenice.
 • Je tiež možné urýchliť vznik sadeníc postrekom sadivového materiálu 1% roztokom peroxidu. Akonáhle je povrchová vrstva aktívna, ničí inhibítory, ktoré bránia klíčeniu semien.
 • Semená dezinfikujte manganistanom draselným. Na prípravu zmesi na 1 liter vody pridajte na špičku noža suchý prášok.

dezinfekcia semien

Ako nakŕmiť korením jódom?

Koreňové kŕmenie roztokom 3 litrov vody a 1 kvapkou jódu sa osvedčilo. Na to, aby sadenice aktívne rástli a aby častejšie ochoreli, musí sa hnojivo počas tvorby kefiek aplikovať raz. Na rastlinách hnojených takýmto roztokom sa viažu veľké plody, ktorých veľkosť je o 15% väčšia ako priemerná hodnota.

Obdobie dozrievania sa tiež skracuje, čo je veľmi dôležité v regiónoch s chladnou klímou, kde korenie nemusí vždy dozrieť.

Aby ste doplnili zásoby živín, môžete korenie zaliať kombinovanou zmesou každých 14 dní. Na prípravu vrchného obvazu na 10 litrov vody sa pridá 10 g jódu a fosforu, 20 g draslíka.

kŕmne korenie

Ako doplnok ku koreňovej zálievke sa korenie postrieka slabým roztokom peroxidu. Na 1 liter vody pridajte 1 - 2 lyžice. l. peroxidu. Vrchné obliekanie korenia jódom je najodôvodnenejšie na ťažkých ílovitých pôdach, pretože látka uvoľňuje ich štruktúru. A ako viete, rastliny žijúce vo voľnom prostredí nie sú prakticky hnilobou.

Ako hnojivo na korenie sa jód používa aj na obväz listov. Na prípravu roztoku na 1 liter vody pridajte 2 kvapky lieku. Kríky sa striekajú v intervaloch 10 dní.

roztok peroxidu

Kontrola chorôb a škodcov

Na to, aby paprika mohla aktívne rásť a pestovať veľa plnohodnotného ovocia, je dôležité dbať nielen na kŕmenie, ale aj na preventívne postrekovanie. Len pravidelným ošetrením možno chrániť teplomilnú kultúru rastúcu na otvorenom poli pred kolonizáciou húb a hmyzu. Medzi záhradníkmi sú veľmi populárne nasledujúce recepty:

kontrola chorôb

 • Aby sa predišlo plesňovým chorobám a objaveniu sa červov, vošiek, korenie sa postrieka roztokom pozostávajúcim z 10 litrov vody, 2 lyžice. l. peroxid, 40 kvapiek jódu. Zmes sa tiež používa na ošetrenie rastlín.
 • Nalejte 8 litrov vody do veľkej panvice, zapálte a privarte. Pridajte 2 1 popola, dobre premiešajte a nechajte vychladnúť. Injekčná liekovka s jódom a 1 lyžička sa nalejú do mierne teplého roztoku. kyselina boritá. Zmes sa vylúhuje 12 hodín a zriedi sa vodou v pomere 1:10. S pomocou tohto nástroja sa lieči neskorá pleseň.
 • Prevencia chorôb sa uskutočňuje pomocou roztoku peroxidu a popola. V vedre s vodou premiešajte 1 pohár popola, 1 polievkovú lyžicu. l. peroxidu. Na dosiahnutie terapeutického účinku sa dávka peroxidu zdvojnásobí.
 • V boji proti chorobám a hmyzu sa používa aj tento liek: pridajte 50 ml 3% peroxidu do 900 ml vody, 2 lyžice. l. alkohol. Aby ste udržali tekutinu na listoch dlhšie, pridajte 3-4 kvapky tekutého mydla. Každú sezónu sa vykonáva niekoľko postrekov.
 • Liečivo s peroxidom a cukrom pomôže liečiť papriku a ničí nenásytný hmyz. Na 1 liter vody sa pridá 50 ml peroxidu a 50 g cukru.
 • Na prevenciu plesňových chorôb sa korenie zalieva roztokom jódu a séra. Na 1 liter vody sa pridá 100 g mliečneho výrobku a 2 kvapky antiseptika.

Ako vidíte, môžete zlepšiť stav kríkov a zabrániť vzniku plesňových chorôb dostupnými prostriedkami, ktoré je možné kúpiť v ktorejkoľvek lekárni. Na to, aby bolo ošetrenie účinné, je iba správne pripraviť produkt. Nie je možné zvýšiť dávku účinných látok, pretože rastliny sa môžu spáliť.

plesňové choroby

recenzia
 1. Olya
  4.04.2018 00:00

  Jedná sa o pomerne silné hnojivo, ktoré nie je vždy možné používať, všetko záleží na zložení pôdy. Lepšie je kúpiť produkt BioGrow, aktivuje rast sadeníc a chráni ich.

  Odpovedať
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica