Výsadba, starostlivosť a pestovanie papriky Spark na parapete doma

Pepř Ogonyok priťahuje pozornosť mnohých záhradníkov svojou chuťou a jasným ovocím. Používa sa nielen na prípravu rôznych pokrmov, ale aj na ošetrenie prechladnutia. Táto odroda je tiež vynikajúcim dekoratívnym prvkom, ktorý možno použiť na dekoráciu každej kuchyne. Ak chcete získať vysoko kvalitnú úrodu, musíte sa oboznámiť s osobitosťami pestovania červenej papriky doma.

popis

Charakteristika tejto odrody vám umožňuje podrobnejšie študovať jej vlastnosti.

Paprika Ogonyok rastie vo forme malého kríka, ktorého výška nepresahuje 35 - 40 cm. Približne 80 - 100 paprík sa môže zbierať z jedného kríka za sezónu. Dĺžka plodov nie je príliš veľká a dosahuje iba 5 až 7 cm. Hmotnosť jednej červenej papriky je asi 35 g. Plody sa líšia nielen hmotnosťou a veľkosťou, ale aj tvarom. Môžu byť oválne, okrúhle alebo špicaté.

Táto odroda patrí do média skoro, pretože prvé plody sa začínajú objavovať 120 až 125 dní po výsadbe. Rastlinu môžete pestovať v skleníkoch, na otvorenom teréne alebo na parapete.

Výsadba sadeníc

Pestovanie sadeníc zo semien pozostáva z niekoľkých hlavných stupňov.

Výber sedadla

Najprv si musíte zvoliť vhodnú miestnosť, v ktorej budú stáť hrnce s rastlinou. Rastúce korenie na okennom parapete sa uskutočňuje na najviac osvetlenom a chladnom mieste. Neodporúča sa pestovať izbovú papriku na oknách, kde dopadá priame slnečné žiarenie. Ak je teplota na parapete nad 15 stupňov, listy rastliny začnú žltnúť a odpadnú. V tomto prípade je lepšie premiestniť kvetináče do juhovýchodnej alebo juhozápadnej časti domu.

Príprava pôdy

Do pôdy je potrebné pridať piesok, záhradnú pôdu a humus v pomere 2: 1: 1. Za zmienku stojí tiež starostlivosť o drenážny systém.

príprava pôdy

Za týmto účelom je dno hrnca posypané rozdrveným kameňom, rozbitými tehlami alebo expandovanou hlinkou. Aby ste nestrácali čas prípravou pôdy, môžete použiť zakúpenú zmes pôdy.

Príprava osiva

Pred výsadbou musia byť semená ponorené do 1% roztoku manganistanu draselného na pol hodiny. Potom by mali byť prikryté mokrou gázou a počkať, kým nezačnú klovať. Semená sa potom môžu rozdeliť medzi kvetináče.

výsadba

Výsev osiva sa musí vykonávať veľmi opatrne, aby nedošlo k náhodnému poškodeniu klíčkov. Nemali by ste to zasadiť príliš hlboko. Bude stačiť znížiť semená 10-15 mm hlboké. Potom sa nádoby s puzdrami pokryjú fóliou, až kým sa neobjavia prvé výhonky.

vyberanie

Vyberanie sa vykonáva vo fáze vývoja niekoľkých párov pravých listov. Nové sadenice by sa mali vysádzať v plytkých nádobách s priemerom asi 7 - 8 cm. Ak ich zasadíte do hlbších kvetináčov, potom sa v čase, keď sa korenie vysadí na otvorenom teréne, jeho pôdna časť bude menej rozvinutá ako koreňový systém. Pred začatím zberu musí byť pôda dôkladne napojená.

korenie vybrať

Tento postup sa musí vykonávať veľmi opatrne, aby sa nepoškodili korene rastliny.

Starostlivosť o sadenice

Starostlivosť spočíva v pravidelnom kŕmení a zalievaní pôdy. Na zalievanie papriky použite horúcu usadenú teplú vodu. Nalieva sa na samotnú pôdu, ale do panvice hrnca. Ak je tekutina absorbovaná príliš rýchlo, je potrebné vysadenú rastlinu opäť zalievať.

Sadenice je potrebné kŕmiť špeciálnymi minerálnymi hnojivami, ktoré sa používajú pri pestovaní domácich rastlín. Toto by sa malo urobiť okamžite po zalievaní, aby bola pôda dostatočne vlhká.

Výsadba na otvorenom priestranstve

Výsadba korenia na otvorenom teréne sa uskutoční po tom, čo sa na kríkoch objavia prvé púčiky.

Deje sa tak na jar, keď priemerná denná teplota neklesne pod 15 stupňov.

Prípravok na sadenie

Niekoľko týždňov pred výsadbou sa musí paprika stvrdnúť. K tomu treba hrnce so sadenicami pravidelne vyberať na ulicu. Najprv by ich čas na čerstvom vzduchu nemal prekročiť 20-30 minút denne. Postupne sa zvyšuje, až kým sa sadenice nebudú môcť celý deň nachádzať vonku. Keď si paprika pestovaná v črepníku zvykne na podmienky prostredia, môže sa pestovať vonku.

Výber miesta a príprava pôdy

Horký korenie miluje teplo a svetlo, takže sa pestuje v dobre osvetlenej oblasti s teplou zeminou. Pred výsadbou sa pôda vykopie a hnojí sa humusom a rašelinou. Vodotesná a ľahká pôda musí byť na jeseň hnojená prezretým hnojom.

výsadba

Počas výsadby môžete použiť metódu vnorenia so schémou 50x50. Na pestovanie papriky je potrebné urobiť otvory vo vzdialenosti najmenej 30 - 45 cm. Vzdialenosť medzi radmi by mala byť asi 50 - 60 cm. Hĺbka otvoru závisí od dĺžky koreňového systému rastliny. Sadenice by mali ísť do zeme až po koreňový golier.

výsadba korenia

Pred výsadbou sadenice musíte do každej diery pridať lyžicu minerálnych hnojív. Potom sa sadenice starostlivo vyberú z kvetináčov a umiestnia sa do zeme.

Všetky postele musia byť zabalené malou vrstvou rašeliny. Ak sú korenisté kríky dosť vysoké, mali by byť priviazané k podperám.

Starostlivosť

Papriky je potrebné starostlivo ošetrovať, aby sa dosiahla dobrá úroda.

zalievanie

Rastlina veľmi potrebuje počas plodenia a kvitnutia vlhkosť. Preto nie je možné, aby bola pôda v lôžkach suchá. V lete sa papriky musia napojiť každý deň.

zalievanie korenia

Ak je vonku príliš horúce, budete musieť pôdu navlhčiť niekoľkokrát denne. Na zalievanie je lepšie používať teplú vodu, usadenú na slnku.

Vrchný dresing

Korenie sa nedá pestovať bez kŕmenia. Podporuje rýchlu tvorbu ovocia a pomáha vyrovnať sa s mnohými chorobami. Pôda je hnojená prostriedkami, ktoré obsahujú dusík. Na tento účel môžete použiť dusičnan draselný: 50 g liečiva sa zmieša s 10 litrami vody. Môžete tiež použiť zmesi obsahujúce fosfor, dusík, draselnú soľ a superfosfát.

liečba

Pestovanie korenia by malo byť sprevádzané pravidelnými ošetreniami, ktoré pomôžu chrániť ho pred rôznymi škodcami a chorobami. Pomocou fungicídnych prípravkov môžete bojovať proti hubovým chorobám. Z tohto dôvodu sú zmesi Bordeaux, Bayleton alebo Oxyhom perfektné.Ak sa chcete zbaviť škodcov, môžete použiť akaricídne alebo insekticídne prípravky: Karate, Akarin, Kleschevit.

záver

Pepř Ogonyok je pomerne nenáročný závod, ktorý môže každý začať rozmnožovať. Ak ju chcete pestovať, musíte sa vopred zoznámiť so všetkými vlastnosťami jej kultivácie.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica