Prečo sa listy korenia sfarbili po výsadbe do zeme alebo skleníka a čo robiť

Jednou z najbežnejších odrôd korenia je paprika, ktorá sa často používa v rôznych pokrmoch. Táto zelenina často trpí rôznymi chorobami, ktoré vedú k zosvetleniu listov rastúcich na kríkoch. Aby ste sa zbavili bielych listov, musíte zistiť, prečo sa listy korenia stávajú bielymi.

Hlavné príčiny problému

Existuje niekoľko dôvodov, ktoré vedú k tomu, že listy sadeníc korenia menia farbu alebo začnú zafarbiť. Hlavným dôvodom výskytu tohto príznaku je výskyt tohto alebo tohto fungálneho ochorenia.

stávkokaz

Najčastejším hubovým ochorením, ktorému čelí väčšina pestovateľov počas pestovania skleníkových sadeníc v skleníku, je čierna hniloba. Toto ochorenie môže zničiť väčšinu mladých sadeníc. Zvlášť ak sú vysadené v skleníku so zlým osvetlením a vysokou úrovňou vlhkosti.

Plesňová infekcia sa šíri prostredníctvom zvyškov rastlín, zle dezinfikovanej pôdy alebo neošetrených semien. Medzi hlavné príznaky čiernej nohy patria:

 • listy na kríku sa zosvetľovali a prestali byť zelené;
 • koreňový golier stmavne;
 • rozpad stonky rastliny.

Na túto nákazu nie sú citlivé iba papriky, ale aj dospelá rastlina, ktorá rastie v skleníku. Počas porážky dospelých kríkov ich stonka postupne tmavne hnedú.

listy bieleho korenia

Vertikilárne vädnutie

Prejavy tohto ochorenia sa niekedy veľmi podobajú príznakom. mozaika uhoriek... Tieto choroby sú veľmi podobné, pretože narúšajú cievny systém rastlín. Medzi hlavné príznaky verticilia patria:

 • rastlina rastie pomalšie;
 • listy korenia sa zmrštia a zblednú;
 • v priebehu času listová čepeľ dolných listov žltne;
 • ak boli infikované mladé kríky, potom na nich prestávajú tvoriť vaječníky;
 • rastliny napadnuté neskôr v raste zbavia svoje listy.

Septoriasis

Ochorenie poškodzuje listy papriky, ich plody a stonky. Huba sa vyvíja aktívne, ak sa pestovanie uskutočňuje v skleníku s teplotou asi 25 stupňov a vlhkosťou vzduchu vyššou ako 80 - 85%. Sliečok Septoria najskôr postihuje spodnú časť rastliny a spôsobuje, že staré listy budú najskôr trpieť. Na nich sa objavujú biele škvrny av priebehu času sa niektoré rozpadajú.

Potom septoria stúpa vyššie a vyššie a ovplyvňuje mladšie listy. V tomto prípade sa počet miest výrazne zvyšuje. Vyskytujú sa vo všetkých žilách listu.

Keď sa na listoch objavia prvé biele škvrny, je potrebné ich ošetriť špeciálnymi prípravkami, ktoré obsahujú meď.

Alternaria

Táto choroba sa prejavuje nielen na povrchu listov papriky v skleníku, ale aj na ovocí. Najprv sa na nich vytvárajú malé škvrny s nahnedlým odtieňom. Postupom času sa objavujú na listoch, ktoré sú umiestnené nad nimi. Postupne sa zvyšujú a začínajú sa spájať. Ak sa Alternaria nezbavíte včas, zelené listy začnú vysychať.

Pri zasiahnutí stoniek sa na nich vytvárajú hnedé oválne škvrny. Niekedy sa na nich objaví hniloba, kvôli ktorej padajú listy.

Cladosporium

Ochorenie postihuje vaječníky korenia, stonky, stopky a listy. Medzi hlavné príznaky cladosporie patria:

 • vzhľad bledo zelených škvŕn, ktoré sú zvonku prekryté plesňovým kvetom;
 • rýchle šírenie choroby od spodnej časti krovia po vrchol;
 • vädnutie a sušenie listov po vysadení sadeníc.

cladosporióza v korení

Šírenie choroby sa uskutočňuje prostredníctvom zvyškov rastlín, kontaminovaných nástrojov a pôdy. Charakteristickým rysom kadosperiózy je to, že sa neprenáša semenami.

Biela hniloba

Pomerne často je to práve dôvod, prečo listy sadeníc korenia sfarbia na bielo. Ochorenie postihuje listy nachádzajúce sa v blízkosti koreňovej zóny korenia. Postupom času sa objavuje aj na ovocí, a preto je mäkší a vodnatejší. Pôvodca bielej hniloby sa nachádza v pôde alebo rastlinných zvyškoch.

Aby ste zabránili sfarbeniu listov, musíte neustále monitorovať vlhkosť vzduchu, odstraňovať vädnuté listy a nevlastné jedince.

Činidlá na kontrolu chorôb

Po tom, ako ste sa rozhodli pre dôvod, prečo listy korenia sfarbujú farbu na bielu, môžete tento problém začať riešiť. Mnoho pestovateľov zeleniny nevie, čo robiť, keď sa listy so žilami na korenistých kríkoch rozjasnia. Tento problém sa môžete zbaviť pomocou špeciálnych liekov.

Alirin-B

Tento biologický prípravok pomáha zbaviť sa takých chorôb, ako sú septoria, cladosporium, alteraria a pleseň. Pred použitím musí byť zriedený vo vode. Najskôr sa zmieša s malým množstvom tekutiny a potom sa naleje do celkového množstva vody. Ak potrebujete zalievať 10 metrov štvorcových pozemku, do 10 litrov vody sa pridajú 2 tablety lieku. Existuje niekoľko spôsobov, ako používať Alirin-B:

 1. Pred výsadbou sadeníc na otvorenom teréne. Roztok sa aplikuje na pôdu pomocou kanvy a zmieša sa s ňou. Na to môžete použiť bežnú lopatu alebo rezačku.
 2. Pridávanie do jamiek. Do jednej jamky sa pridá 300 g pracovného roztoku. Ak ju chcete vytvoriť, pridajte jednu tabletu Alirin-B do litra vody.
 3. Použitie počas vegetačného obdobia. Počas tohto obdobia sa kríky kŕmia niekoľkokrát mesačne v intervale 4 až 6 dní.

Bordeauxská tekutina

Je to jedno z najúčinnejších činiteľov proti bakteriálnym a hubovým chorobám. Na prípravu kvapaliny je potrebné pridať 250 gramov vápna a síranu meďnatého do 7 až 8 litrov vody. Pred použitím sa zmes dôkladne premieša a prefiltruje sa cez tenkú vrstvu zloženú do niekoľkých vrstiev.

bordová tekutina

Správne pripravený roztok by nemal obsahovať veľa medi a mal by mať svetlo modrú farbu. Na kontrolu kyslosti zmesi by ste mali použiť železný klinec, ktorý sa ponorí do tekutiny na 3-5 minút. Ak sa na ňom objaví červený povlak, zmes obsahuje príliš veľa medi.

Quadris SC

Má ochranné vlastnosti, pomocou ktorých sa môžete nielen zbaviť hubových chorôb, ale tiež zabrániť ich výskytu.

Odporúča sa používať liek po výsadbe sadeníc do zeme.Zároveň by sa to malo robiť v sútra alebo večer, keď vonku nie sú silné nárazy vetra. Quadris SC preniká do listovej platničky a chráni ju pred hubovými chorobami.

Liečivo sa používa vo forme vodného roztoku. Na jeho prípravu sa do 5 litrov vody pridá 300 g Quadris SC. Pracovnú zmes použite do 24 hodín po príprave.

Trichodermin

S pomocou tohto biologického agens sa môžete zbaviť mnohých plesňových chorôb. Prípravok obsahuje huby Trichoderma.

Trichodermín sa používa po výsadbe sadeníc pre zalievanie kríkových kríkov v skleníku... Na prípravu pracovného roztoku musíte zmiešať liter vody a 10 gramov lieku. Počas zalievania sa musí tekutina naliať pod koreň každého puzdra.

Pripravený roztok sa môže uchovávať v chladničke najviac jeden mesiac.

prevencia

Existuje niekoľko odporúčaní, pomocou ktorých môžete zastaviť vývoj plesňových chorôb na korení.

výsadba korenia

Pred výsadbou sa musia semená dezinfikovať. To sa dá urobiť pomocou tepelného spracovania. Aby to bolo možné urobiť, pár týždňov pred výsadbou semien sa musia pol hodiny umiestniť do slabého roztoku zinku. V tomto prípade by teplota kvapaliny mala byť asi 100 stupňov. Potom sa semená môžu ochladiť v studenej vode a sušiť.

Mali by ste tiež robiť a hnojiť pôdu. Aby sa to dalo dosiahnuť, musí byť pôda dvakrát až dvakrát kŕmená teplým roztokom mangánu. Na jeho prípravu sa 5 až 7 gramov liečiva zmieša s 10 litrami vody.

záver

Môžete sa sami zbaviť rôznych plesňových ochorení papriky. Na to stačí pochopiť, prečo listy papriky môžu zafarbiť a aké lieky pomôžu tento problém vyriešiť.

recenzia
 1. Olya
  5.05.2018 10:43

  Ak sa tak stane, odporúčam na kŕmenie použiť bioaktivátor “BioGrow", Žiadne ľudové prostriedky ho nemôžu nahradiť. Nástroj dobre posilňuje sadenice, urýchľuje ich rast.

  Odpovedať
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica