Prečo papriky hnijú a začerňujú na kríkoch v skleníku a čo majú robiť

Letní obyvatelia-záhradníci chcú na svojom pozemku pestovať čo najviac rôznych plodín, takže všetko, čo je na stole, je domáce, pestované láskou a vlastnými rukami. Mnohí z nás kladú prirodzenú otázku: Prečo korenie hnije v skleníku? Koniec koncov, nie je vystavený priamemu slnečnému žiareniu, dažďu a vetru. Je veľmi smutné, že po tvrdej práci začnú naše rastliny ochorieť. Zdá sa, že všetko sa urobilo správne: skleník je vybavený a zavlažovanie je pravidelné a plodina umiera. Pozrime sa bližšie na tento problém.

Aké podmienky sú potrebné na pestovanie sladkej papriky

Podmienky potrebné pre normálny rast a vývoj kríkov sladkej papriky:

podmienky pre rast

 • sypká ľahká zemina;
 • vlhkosť vzduchu nie vyššia ako 60%;
 • zalievanie, keď horná vrstva pôdy vyschne;
 • správne oplodnenie;
 • režim vetrania;
 • teplota pôdy do 25 stupňov.

Týchto päť bodov je základom dobrej úrody papriky.

 Paprika

Choroby papriky

Príčinou choroby papriky môže byť porušenie jednej alebo viacerých podmienok ich rastu. Napríklad vysoké teploty alebo vlhkosť, nevyvážené kŕmenie, nízka kvalita ťažkej pôdy alebo nedostatok vetrania. Zvážte niektoré z hlavných typov chorôb korenia:

bulharské odrody

 • Horná hniloba.
 • Neskorá pleseň.
 • Blackleg.
 • Strakaté vädnutie.
 • Šedá hniloba.

horná hniloba

Vrcholová hniloba

Ak sa na korení objavia hnedé škvrny, potom je to začiatok apikálnej hniloby. Prejavuje sa tým, že na vrchole plodov sa objavujú tmavo hnedé škvrny, ktoré rastú. Tieto škvrny sú na dotyk suché. S ďalším rozvojom choroby sa škvrny zväčšujú a objavujú sa ploché alebo depresívne oblasti suchej hniloby. Postihnutá zelenina prestane rásť a dozrieva rýchlo. Nemôžete jesť také plody, ktoré boli zasiahnuté hornou hnilobou, pretože majú zlú chuť a neprinášajú žiadne výhody.

hnedé škvrny

Niektoré odporúčania:

Pri štúdiu hornej hniloby sa zistilo, že v 90% prípadov tohto ochorenia je príčinou nepravidelné zalievanie pri zvýšených teplotách. Pravidelnosť zvlhčovania pôdy, teploty a vlhkosti vzduchu by mala byť optimálna (teplota 18 - 22 stupňov, vlhkosť 60%). Pri zvyšovaní teploty vzduchu by sa malo zalievať a naopak. Dôležitú úlohu hrá aj vetranie papriky v skleníku.

identifikované choroby

Tradičné metódy ošetrovania hniloby

Čo robiť v prípade, že sa na sladkej paprike začala horná hniloba:

 1. Jeden liter mlieka sa naleje do vedra a naplní sa vodou do 10 litrov.Tento roztok sa aplikuje na listy a plody korenia raz týždenne. Postup zopakujte 2-3 krát.
 2. Používajú sa aj sušené škrupiny vajec rozdrvené v trecej miske. Rozdrví sa na prášok, ktorý sa pred výsadbou sadeníc posype dierami.
 3. Dve polievkové lyžice kriedy rozdrvené na prášok sa zmiešajú s jedným litrom teplej vody a krovinou sa porazí voda.

liter mlieka

Je však potrebné pamätať na to, že nadbytok vápnika môže viesť k nedostatku draslíka v zelenine, čo je spojené s poruchami dozrievania ovocia. Preto je potrebný integrovaný prístup a zmiernenie pri hnojení pôdy.

Komplexný prístup

Neskorá pleseň

Bežnou chorobou papriky je plesni. K otázke: prečo ovocie korenia sčernú, môžeme určite povedať, že je to v dôsledku preniknutia huby fytophthora do buniek zeleniny. Nástup choroby je charakterizovaný výskytom malých špinavých zelených škvŕn na ovocí. Potom sa tieto bodky stanú veľkými a sčernelými bodkami a kazia celý ker. Listy kríkov rastlín sa stočia, akoby boli spálené. Rastlina zomrie. Plesňové spóry sa prenášajú do susedných rastlín a dostanú sa do pôdy.

neskorá pleseň v paprike

Odporúčania na prevenciu chorôb

Ošetrenie papriky pre fytofóru sa vykonáva pomocou špeciálnych chemikálií. A prevencia sa uskutočňuje pomocou roztoku Bordeauxovej kvapaliny, tiež postrekovaním Fitosporin-M, dusičnanom vápenatým atď. Veľmi dôležitú úlohu hrá aj vetranie v skleníkoch a zalievanie kríkov teplou vodou.

neskoré plesňové ošetrenie

stávkokaz

Blackleg zvyčajne postihuje sadenice korenia. Ovplyvňuje však aj ovocie, keď sa na ovocí objavia jeho škvrny. Vyznačuje sa tým, že na kríku, bližšie ku koreňu, sa objaví tmavošedá alebo čierna oblasť nekrózy. Potom koreň zhnije a rastlina zomrie. Infikcii čiernou nohou na korení sa dá zabrániť nasiaknutím semien roztokom manganistanu draselného a zalievaním sadeníc teplým slabým roztokom manganistanu draselného. Prírodné antimykotikum Fitosporin tiež dobre účinkuje. Ak však stonky sčerneli, takéto rastliny sa z miesta neodkladne odstránia a spália.

stávkokaz

Strakaté vädnutie

Odpoveď na otázku: Prečo papriky hnijú v skleníku na kríkoch, je možné, že rastlina predbehla škvrnitú vädnúcu vrstvu. Toto ochorenie začína tmavo žltými alebo nahnednutými škvrnami, ktoré sa objavujú na listoch. Sú podobné popáleninám od slnka, a preto sa s nimi často zamieňa vzhľad tmavej kruhovitej suchosti na listoch a ovocí korenia.

Dôvodom objavenia sa bronzu je to, že túto chorobu prenáša hmyz: vošky, cikáda, strapky. Ak sa na rastlinách objaví hmyz, musí sa ošetriť vhodnými insekticídmi a rastlina sa musí ošetriť Fundazolom.

škvrnité vädnutie

Šedá hniloba

Šedá hniloba papriky sa vyvíja, keď je rastlina vystavená veľmi vysokej vlhkosti a teplu. Ovplyvňuje všetky časti rastliny. Stonka môže hniť, rovnako ako listy, plody a kvety rastliny. Rast šedých plesní prispieva k rozkladu. Ak je skleníkový vzduch veľmi vlhký, choroba veľmi rýchlo pokryje veľkú plochu papriky. Prečo celá plodina môže zomrieť.

V prípade, že paprika rastie na ulici, na záhrade, nikdy ju nezasadte pod stromy a kríky. Šedá hniloba sa môže objaviť po dlhotrvajúcich dažďoch alebo nedostatočnom vetraní. To sa môže stať, ak je pestovanie papriky silné alebo slabé vetranie v skleníku.

šedá hniloba

Tipy:

 • Liečba šedej hniloby by sa mala vykonať okamžite po zistení jej prvých príznakov. Kríky sa ošetria po odstránení postihnutých oblastí rastlín a ovocia fungicídnym roztokom.

Prevencia chorôb je dôležitá. Spočíva v dodržiavaní noriem vlhkosti pôdy a vzduchu.

miery vlhkosti

recenzia
 1. natalia
  3.03.2018 11:58

  Nikdy som si nemyslel, že rastový aktivátor BioGrow ovplyvňuje nielen výnos, ale aj odolnosť voči všetkým druhom chorôb a iných problémov. Tento rok som to vyskúšal na paprikách - a bez hniloby! A žatva je rekordná.

  Odpovedať
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica