Výsadba, pestovanie a starostlivosť o papriku na otvorenom poli

Pestovanie papriky vonku je možné nielen v oblastiach s teplým podnebím. Preto v záhrade mnohých pestovateľov zeleniny nájdete postele s touto pestovanou rastlinou. Aby každý ker mal silný stonku a silné korene a plody sa začali formovať včas, je potrebné zasadiť semenáčiky pestované doma.

Príprava tuhej bázy

Ako pestovať papriku na otvorenom teréne, sadenice alebo semená, je na výber každého. V prvom prípade je však pravdepodobnejšie dosiahnuť dobrý výsledok. Semená klíčia samostatne doma v súlade s niekoľkými pravidlami.

Vonkajšia pestovanie papriky sa začína tri mesiace po zasiatí semien. Preto je potrebné zasadiť zrná začiatkom februára. Aby sa mohli zdravé výhonky rýchlo objaviť, musia semená podliehať rôznym manipuláciám.

V prípade papriky zeleninovej začína starostlivosť o semená. Prípravná fáza technológie pestovania korenia na otvorenom poli je založená na úprave semien. Na odstránenie plesňových a bakteriálnych infekcií z obalu semena sa vykonáva dezinfekčný postup. Užitočný je slabý roztok manganistanu draselného.

Stačí pridať do vody 1 g látky, roztok by mal mať jemný ružový odtieň. Čas zadržania zŕn v takomto roztoku by mal byť asi 25 minút.

Po dezinfekcii sa odporúča vykonávať starostlivosť tvrdením semien. Ako postupovať správne? Za týmto účelom sa semená striedajú na tri dni na chladnom a teplom mieste. Vytvrdenie umožní kríkom odolávať nepriaznivým poveternostným podmienkam v budúcnosti.

Aby sa sadenice rástli rýchlejšie a aby sa v budúcnosti tešili kvalitnej úrode, odporúča sa vynechať postup namáčania. Za týmto účelom si môžete kúpiť špeciálne prípravky alebo sa pripraviť z prírodných surovín. Môžete použiť recept na báze popola alebo šťavy z aloe. Aloe šťava ďalej zvýši vašu odolnosť voči rôznym chorobám. Vrecko na tkanivá so semenami korenia sa umiestni do šťavy dvoch mäsitých listov.

sadenice korenia

Výsadba semien

Pestovanie papriky je rýchlejšie, ak sú semená zabalené do vlhkej handričky a odstránené na teplé miesto. Po dvoch dňoch môžu byť semená zasiate do pripravenej nádoby s pôdou. Vzdialenosť medzi otvormi by mala byť najmenej 1,5 cm a do každého otvoru umiestniť jedno semeno. Nádoba je pokrytá polyetylénovou fóliou alebo sklom. Akonáhle sa objaví väčšina sadeníc, sadenice sa otvoria.

Mletá paprika by mala byť ľahká. Čiernu zeminu, humus a piesok si môžete sami zmiešať. Uhlie je užitočné.Pôda so sadenicami sa zaleje vodou, ktorá sa usadila najmenej jeden deň.

Sadenice by mali byť chránené pred prievanom a mali by poskytovať primeraný prístup k svetlu. Používajte minerálne alebo organické hnojivá. Prvýkrát sa sadenice kŕmia hneď, ako kvitnú prvé listy. Posledné kŕmenie sa uskutočňuje dva týždne pred presadením na otvorenom priestranstve.

Papriky sa veľmi ťažko tolerujú pri presádzaní, takže veľa skúsených záhradkárov vynecháva jav spojený s zberom (štiepanie dlhých koreňov). Ak je však výsadba sadeníc korenia sprevádzaná správnym a starostlivým výberom, koreňový systém bude rozvetvený a silný. V jednom z experimentov bol opísaný pozitívny výsledok tohto postupu: „Papriky pestujem už niekoľko rokov. Postup zberu mnohonásobne zvyšuje pevnosť každého kríka a umožňuje sadencom rýchlejšie sa adaptovať na nové miesto. ““

Ak sa rozhodne pestovať papriku so semenami na otvorenom priestranstve, výsev sa začne o tri týždne skôr ako sadenice. Odporúča sa vkladať 4 - 5 zŕn do otvorov s hĺbkou asi 4 cm. Spôsob usporiadania haldy semien uľahčuje proces vývoja sadeníc. Viac pozornosti by sa malo venovať výsevu semien.

Vlastnosti pristátia pod holým nebom

Existuje veľa tajomstiev o tom, ako pestovať dobrú úrodu papriky vonku.

Ako pestovať papriku v otvorenom teréne so sadenicami? Pred výsadbou papriky sadenice na otvorenom teréne musíte nájsť miesto a pripraviť postele. Výsadba papriky by sa mala vykonávať na mieste, kde nebude žiadny prenikavý vietor. Na jeseň je vykopaná a oplodnená vhodná časť pôdy. Výsadba papriky a starostlivosť na otvorenom poli nie je úplná bez doplňovania látok potaše a fosforu.

Aj paprika na otvorenom poli netoleruje príliš horúci vzduch a priame slnečné žiarenie. Musíte sa postarať o zatienenie postelí v horúcom počasí.

korenie v záhrade

Na jar je potrebné znovu uvoľniť zeminu zavedením dusičnanu amónneho. Výsadba korenia sa môže líšiť, ale odroda sa vždy berie do úvahy. V akej vzdialenosti od seba sa odporúča pestovať sadenice v zemi? Otvory sa vykopávajú vo vzdialenosti 35 cm. Vzdialenosť medzi radmi by mala byť približne 45 cm. Ak sú do otvoru vysadené dva kusy, vzdialenosť by sa mala zväčšiť na 60 cm.

Známy a často používaný štvorcový spôsob výsadby. Otvor by mal mať rovnaké strany, minimálne 60 cm. Do každej drážky môžete umiestniť dva kríky v každej prehĺbenine. Ako zasadiť rastlinu, ak sú do hniezda umiestnené tri kusy? V tomto prípade by rozmery strán mali byť 70 cm. Viac o tomto spôsobe výsadby rastlín je možné vidieť vo videu.

Výsadba korenia v zemi sa vyskytuje na konci jari. Ak sa počasie nevyrovná, výsadba papriky sa odloží na začiatok júna. Je lepšie zasadiť papriku do zeme vo večerných hodinách alebo v zamračených dňoch.

Sadenice sa dôkladne zavlažujú a opatrne sa vyberajú jeden po druhom z nádoby spolu s hlinenou hrudkou, ktorá zakrýva korene. Aké hnojivá by sa mali používať pri pestovaní papriky? Pri výsadbe je užitočné do otvoru pridať zmes s humusom a nitrofosom. Rastlina sa umiestni do hĺbky prvého páru listov.

Ihneď po vylodení sa odporúča namontovať kolíky, na ktoré sa v budúcnosti priviažu puzdrá. Po zabití a mulčovaní by sa mal zviazať. Takáto starostlivosť nedovolí, aby sa jemné listy zlomili a stonka sa ohla.

Užitočná vrstva

Mulčovanie korenia je cenným krokom v starostlivosti. Zvláštnosťou kultivácie je pokrytie pôdy organickou alebo anorganickou vrstvou, ktorá sa nazýva mulč. Mulčovanie pôdy je nevyhnutné na zníženie buriny, udržanie vlhkosti a ochranu pred teplom a chladom. Pôda pokrytá mulčom šíri prospešnú flóru a stáva sa úrodnou.

mulčový korenie

V oblasti, kde bude paprika vysadená, môžete mulčovať nasledujúcimi látkami.

 • Organická vrstva slamy dokáže rýchlo ochladiť pôdu, znížiť počet burín a získať dobrú úrodu. Hĺbka vrstvy mulča je najmenej 10 cm.
 • Humus a kompost sú užitočné a výživné komposty na pestovanie sladkej papriky. Obsahujú prospešné mikroorganizmy, ktoré bojujú proti patogénom. Paprika rastie lepšie, plody dozrievajú rýchlejšie a šťavnaté.
 • Mulčujte zem nasekanou trávou. Môže byť použitá akákoľvek bylina. Výsadba papriky zeleninovej na takomto mieste prospeje iba. Vrstva si dobre udržuje vlhkosť, prispieva k rýchlemu vývoju rastlín a tvorbe ovocia. Hrúbka kompostu musí byť najmenej 30 cm.
 • Sadenice môžete pestovať pomocou anorganického kompostu. To zahŕňa čierny film. Pôda pod čiernym filmom dobre udržuje vlhkosť a chráni pred burinou. Mnoho skúsených pestovateľov zeleniny pestuje papriku tesne pod filmom, pretože sa stráca potreba neustáleho zalievania a odburinenia postelí.

Na internete nájdete podrobné informácie o každom type kompostu a tiež si pozrite video.

Okrem výhod môže mulčovanie viesť k problémom. Toto sa najčastejšie vyskytuje, keď je nainštalovaná silná vrstva mulča. Stagnujúca pôdna vlhkosť môže viesť k hnilobe koreňov. Starú vrstvu by ste mali pravidelne meniť za novú.

Aby sa predišlo chybám, mal by byť každý typ kompostu položený v hrúbke odporúčanej agronómom. Vrstva sa kladie na dobre zahrievanú suchú zem. Stará vrstva mulča by sa mala odstraňovať každú jar.

Starostlivosť

Prvé dni po transplantácii rast korenia spomalí, listy sú letargické a znížené. Po pár dňoch, keď sa kríky zakorenia, sa začne vyvíjať silný kmeň. Starostlivosť o korenie vonku je sprevádzaná pravidelným zalievaním, hnojením pôdy a reguláciou buriny.

Pestovanie a odchádzanie papriky na otvorenom poli by malo byť sprevádzané riadnym a pravidelným zalievaním. Prvé zalievanie sa uskutoční v čase výsadby a potom po 5 dňoch. Ak sa počasie nevydáva do dažďov, potom sa zalievame, až kým sa neobjavia prvé plody. Odporúča sa každý týždeň. Počas rýchleho plodenia sa zalievanie znižuje. Hneď ako sa zozbiera prvá plodina a na rastlinách sa objavia nové kvety, obnoví sa predchádzajúci režim zavlažovania.

zalievanie korenia v záhrade

Akonáhle výška rastliny dosiahne 35 cm, pritlačte vrch. Vďaka tomu pôjdu nové vedľajšie vetvy. Aby bolo kvitnutie hojné a tvorilo mnoho vaječníkov, kvet, ktorý sa nachádza v strede, sa odstráni.

Po celú dobu, kedy paprika rastie, musíte odtrhnúť prebytočné listy a vetvičky. To umožňuje lepší prístup slnečného svetla a vzduchu k stonke.

Pepř miluje mäkkú, dobre uvoľnenú pôdu. Preto by tvrdá kôra nemala byť povolená. Počas uvoľňovania je pôda obohatená o kyslík, rastlina rastie rýchlejšie a zlepšuje sa prospešnosť baktérií. Súčasne sa vykonáva kontrola buriny. Prvé uvoľnenie by sa malo vykonať nie hlbšie ako 6 cm av budúcnosti je vhodné uvoľniť pôdu po každom zalievaní alebo daždi.

Keďže papriky sú teplomilné rastliny, môžu sotva znášať nepriaznivé počasie. Papriky môžete chrániť pred mrazom nasledovne. Prístrešky sú vyrobené z kartónu, z teplej látky cez postele. Ak chladné noci trvajú dlhšiu dobu, je lepšie prikryť plastom.

Ďalšie výživové zložky

Pestovanie bulharského korenia nie je úplné bez zavedenia živín. Frekvencia oplodnenia by mala byť raz za 12 až 14 dní. Hnojiť rastlinu najmenej trikrát. Papriky potrebujú výživu obzvlášť akútne počas kvitnutia a tvorby ovocia.

Prvé kŕmenie výživnými látkami sa uskutočňuje 14 dní po vylodení. Počas tejto doby sa papriky zakorenia a zvyknú si na nové miesto. Najlepšie formulácie v tomto štádiu sú tie, ktoré obsahujú mulleín. Voda sa pridá do hnoja v pomere 1: 5, trvá na tom a pred vodou sa mieša s vodou 1: 2.

Keď sa objavia kvety, môžete použiť nasledujúci recept na základe bylinnej infúzie a mulleínu. Listy žihľavy, banánovníka a púpavy sa nalejú do vody, pridá sa mullein a trvá na tom týždeň. Pripravený roztok pridajte do koreňa každej kríky. Polievanie sa môže opakovať každé 2 týždne. Živiny získané počas tohto vrchného obväzu prispievajú k aktivácii rastu a lepšej tvorbe ovocia.

Na prilákanie hmyzu, ktorý sa opeľuje v období kvitnutia, môžete použiť roztok s cukrom. Cukor a kyselina boritá sa rozpustia vo vode. Výsledná kompozícia sa postrieka puzdrámi. V dôsledku toho sa vaječníky tvoria rýchlejšie.

korenie korenie

Pri tvorbe ovocia sa o to môžete postarať hnojivom založeným na kuracom hnoji a nitroammophoske. Zložky sa zmiešajú a nechajú sa vylúhovať celý týždeň. Hnojivo sa prenesie na záhradné lôžko medzi riadkami.

Môžete sa postarať o papriku pomocou žihľavy. Samotná infúzia žihľavy stimuluje rast a vývoj korenia. Mladá žihľava sa najlepšie hodí na infúziu. Obsahuje horčík, železo, draslík a ďalšie esenciálne mikroživiny. Stonky sú drvené a namočené do suda s vodou, pokryté vekom na dva dni. Pred naplnením sa roztok zriedi vodou v pomere 1:10.

Pred aplikáciou organického alebo minerálneho hnojenia by sa postele mali napojiť čistou vodou. Takáto starostlivosť rovnomerne rozdelí živiny a zabráni obareniu koreňového systému.

Agrotechnológia pestovania papriky neumožňuje použitie čerstvého hnoja ako hnojiva. Hnoj obsahuje veľa dusíka, takže riziko prebytku tohto prvku sa zvyšuje. Stonka a listy začínajú získavať hmotu a silu a plodnice sa zastavia.

Problémy, ktoré sa objavujú

Ak sa zistilo, že listy menia tvar, farbu, stonky vyzerajú letargicky alebo sa objavili iné príznaky, často je príčinou nedostatok minerálnych zložiek:

 • s nedostatkom draslíka sa listy zvlnia a ich špičky sú suché a zožltnú;
 • Nastal čas aplikovať dusíkaté hnojivá, keď listy stratili svoju bohatú zelenú farbu a sivú farbu;
 • ak sú listy pritlačené k stonke a získali namodralý odtieň, potom nie je dostatok fosforu;
 • biele škvrny označujú nedostatok horčíka;
 • listy a vaječníky padajú s prebytkom dusíka.

Na pestovanie papriky musíte vytvoriť podmienky. Pri nesprávnej starostlivosti je vystavený vývoju rôznych chorôb. Najčastejšou chorobou je čierny kôň, ktorý sa vyvíja vo príliš vlhkej pôde. Môžete si všimnúť problém tmavý kvet stonky, ktorá beží v blízkosti zeme. Ak neurobíte nič, potom všetky korene podľahnú hnilobe a rastlina zomrie.

korenie v záhrade

Aby sa znížilo riziko vývoja čierneho stehna, semená sa vysádzajú iba v ošetrenej pôde, na silné terény sa presádzajú iba silné a zdravé sadenice. Vzdialenosť medzi kríkmi musí byť veľká, čím sa zníži miera šírenia choroby. Okrem toho úzko vysadené kríky zle prenášajú vzduch a svetlo.

Phytophthora je plesňová infekcia, ktorá ovplyvňuje zelenú časť rastliny. Môžete to zistiť podľa hnedých škvŕn na stonke a listoch. Aby sa tomuto ochoreniu zabránilo, musí sa začať so semenami. Pred výsadbou sa namočia do manganistanu draselného, ​​uskutoční sa postrek listov sadenice na otvorenom teréne ochranným roztokom. Mali by ste sa tiež vyhnúť susedstvu papriky s paradajkami a zemiakmi.

Ďalším bežným hubovým ochorením je biela hniloba.Spodná časť stonky je pokrytá belavým kvetom, zatiaľ čo vnútorná časť stonky je čierna. V dôsledku toho stonka stráca svoju silu a rastlina zomiera. Aby sa tomu zabránilo, sadenice korenia sa presádzajú do zeme dobre zohriatej slnkom. Nezabudnite odstrániť ochabnuté listy v čase a kríky zalejeme iba teplou vodou. V počiatočnom štádiu nástupu ochorenia sa môžete pokúsiť zbaviť sa ho pomocou roztoku s drevným popolom.

recenzia
 1. Oleg
  4.04.2018 08:34

  Minulý rok som dokončil všetky výrobky na ošetrovanie korenia a použil som ich BioGrow, bioaktivátor rastu rastlín. Myslím si, že ak by nebol, nezožal by, pretože minulé leto bolo veľmi chladné. Túto sezónu ju tiež využijem znova, aby som ju neriskoval.

  Odpovedať
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica