Ako pestovať a starať sa o papriku v skleníku od výsadby po zber

Je ťažké nájsť osobu, ktorá by nechcela jesť korenie alebo jedlá vyrobené z tejto zeleniny. Preto je pestovanie papriky v skleníku bežnou praxou mnohých pestovateľov zeleniny. Aj ten, kto to predtým neurobil, môže pestovať korenie. Predtým však musíte podrobnejšie študovať, ako pestovať papriku v skleníku. Koniec koncov, nie každý pozná vlastnosti pestovania korenia v skleníku.

Výsadba semien

Pestovanie papriky v skleníku by sa malo začať výsadbou semien. Papriky je potrebné pestovať na konci zimy, takže už po troch mesiacoch môžete začať s výsadbou do zeme.

Príprava osiva

Pred pestovaním papriky v skleníku musíte začať s prípravou sadivového materiálu. Papriky môžete pestovať iba v skleníku s vysoko kvalitnými semenami. Na výber semien vysokej kvality je potrebné skontrolovať ich klíčivosť. Za týmto účelom sa všetky semená zabalia do gázy a umiestnia sa do nádoby s vodou a soľou. V tomto prípade musí byť teplota použitej kvapaliny najmenej 25 stupňov. V priebehu 10-15 minút začnú všetky odmietnuté semená stúpať na povrch.

Pred výsadbou papriky je potrebné semeno dezinfikovať. Na tento účel sa používa slabý roztok pripravený z manganistanu draselného. Semená sa v nich musia uchovávať pri teplote 20 stupňov. Procedúra netrvá dlhšie ako pol hodiny, po ktorej sa všetky semená premyjú a vysušia.

Aby sa zlepšil výnos a urýchlil rast sadeníc, pred výsadbou papriky v skleníku z polykarbonátu by sa mal rastlinný materiál ošetriť výživnými roztokmi. Na tento účel použijeme zmes pripravenú z jedného litra vriacej vody a 20 g žihľavy. Semená sa musia uchovávať v tomto roztoku 20 až 30 minút.

Príprava pôdy

Určite by ste sa mali rozhodnúť, akú pôdu musíte použiť pri pestovaní mladých sadeníc. Skutočne záleží na pôde, či bude možné v budúcnosti získať dobrú úrodu.

Vysadený ker bude rásť oveľa lepšie na ľahkej, voľnej pôde s pórovitou štruktúrou. Takáto pôda zlepšuje tok vlhkosti a vzduchu. Okrem toho by malo obsahovať dostatočné množstvo železa, dusíka, zinku, medi a fosforu. Musíte tiež zvoliť pôdu s neutrálnou kyslosťou, ktorá by mala mať pH približne 5 až 6.

Pred výsadbou semien musí byť na korenie pripravená špeciálna pôdna zmes. Počas prípravy sa časť pôdy zmieša s rovnakým množstvom piesku a rašeliny. Potom sa pripravená zmes naleje do živného roztoku draslíka a superfosfátu.

príprava pôdy

Môžete pripraviť pôdnu zmes z iných zložiek.Takáto zelenina miluje humus, takže môžete do výsadbovej pôdy pridať trochu humusu zmiešaného s popolom. Niektorí záhradníci tiež pridávajú 300 g rašeliny.

Výber kapacity

Pestovanie papriky zeleninovej v skleníku pred presadením do zeme by sa malo vykonávať v osobitných nádobách. Na tento účel sú vhodné takmer všetky hlboké kontajnery. Mnoho pestovateľov pestuje sadenice vo svojich obľúbených kvetináčoch. Používajú sa aj rašelinové hrnce, ktoré je možné kúpiť v akomkoľvek prímestskom obchode.

Krabičky, ktoré sú príliš nízke, by sa nemali používať, pretože to negatívne ovplyvňuje rýchlosť rastu sadeníc.

pristávacia

Poľnohospodárska technológia pestovania papriky v skleníku a pestovanie semien je pomerne jednoduchá. Najskôr musíte naplniť nádoby na výsadbu pôdnou zmesou pripravenou skôr. Potom je potrebné v každom hrnci urobiť niekoľko malých otvorov, ktorých vzdialenosť by mala byť 2 - 3 cm.

výsadba korenia

Po vysadení všetkých semien by mali byť hrnce zakryté, pretože by sa mali nachádzať pod krycím materiálom počas niekoľkých prvých dní. Niektorí záhradníci pokrývajú nádoby polyetylénovými fóliami.

Pred pestovaním sadeníc by ste sa mali rozhodnúť, aká teplota sa udržuje vnútri. Pri pestovaní sadeníc je potrebné dodržiavať teplotný režim. Teplota v budove by nemala klesnúť pod 25 stupňov.

Výsadba sadeníc

Výsadba papriky v polykarbonátovom skleníku sa uskutočňuje na samom konci jari, keď mladé sadenice majú čas na posilnenie.

Príprava pôdy

Výsadba papriky v skleníku by sa mala vykonávať v pripravenej pôde. Sladká paprika sa musí vysádzať do pôdy, ktorá obsahuje tieto zložky:

  1. Listová pôda. Táto pôda je ideálna na pestovanie zeleniny.
  2. Prášok do pečiva. Sadenice korenia by mali byť zasadené do zeme so značným množstvom riečneho piesku, čo je vynikajúci prášok do pečiva.
  3. Rašelina. Pôda sa vďaka nej stane pórovitejšou a lepšie absorbuje vlhkosť.

Pred výsadbou sa odporúča mulčovať pôdu. Mulčovanie tráv sa vykonáva s cieľom spomaliť rast burín a odparovanie vlhkosti z pôdy. Zem môže pestovať každý pestovateľ zeleniny. Na tento účel sa pripravuje špeciálny kompost, ktorý pokryje zemský povrch. Tento proces sa uskutočňuje v niekoľkých etapách.

Najprv mulčujem pôdu trávou, potom vyplním plochu teplou vodou. Pre lepšiu ochranu je možné umiestniť malú vrstvu vetvičiek na vrchnú stranu kosenej pôdy.

výsadba

Po príprave pôdy by ste sa mali oboznámiť s tým, ako vysádzať sadenice korenia v skleníku.

Výsadba papriky v skleníku je celkom jednoduchá. Najprv musíte zistiť, v akej vzdialenosti musíte pestovať papriku v skleníku. Vysadia sa vo vzdialenosti asi 60 cm, takže kríky nie sú zatienené. Ich hĺbka je taká, že pri výsadbe je koreňový golier v rovnakej úrovni so zemou.

výsadba korenia

Po vytvorení všetkých dier môžete papriku zasadiť do skleníka. Najprv ich musíte dostať von z kvetináčov. Toto sa musí robiť veľmi opatrne, aby sa náhodne nepoškodili korene. Všetky kríky sú vysadené do otvoru, po ktorom by mali byť na polovicu pokryté pôdou a naplnené zohrialou vodou. Zvyšok jamky sa naplní po úplnom vstrebaní kvapaliny.

Ošetrovacie funkcie

Ak chcete získať veľké ovocie, musíte sa oboznámiť s tým, ako sa starať o papriku v skleníku.

zalievanie

Starostlivosť o neho spočíva v pravidelnom zalievaní mladých kríkov, keďže korenie miluje vlhkosť. Odporúča sa zvlhčiť pôdu nie viac ako dvakrát týždenne. Zároveň by sa na každý štvorcový meter malo spotrebovať približne 10 litrov vody. Ak je paprika zle ošetrovaná v skleníku a napojená menej často, potom môže ochorieť šedou hnilobou.

zalievanie korenia

Počas kvitnutia sa o sladké papriky treba starať opatrnejšie. Počas tohto obdobia je lepšie používať počas zavlažovania teplú vodu zohriatu na 20 - 25 stupňov. Studená tekutina môže negatívne ovplyvniť rast kríkov a množstvo plodiny.

opelenie

Rastliny pestované v skleníkoch potrebujú opelenie, aby vytvorili ovocie. Znečistenie je povinný postup, vďaka ktorému sa rastlina rozmnožuje a umožňuje jej využívať zdroje nielen na rast, ale aj na tvorbu ovocia. Ak kríky nie sú opeľované, potom v budúcnosti nezačnú prinášať ovocie. Preto je potrebné dbať na to, aby boli všetky kríky opeľované.

Rastliny sa opeľujú niekoľkými hlavnými spôsobmi. Mnoho pestovateľov zeleniny používa na tento účel rôzne druhy hmyzu. Najbežnejšími opeľovačmi sú čmeliaky.

Počas obdobia výskytu prvých kvetov sa odporúča umiestniť ich do skleníka a nechať tam niekoľko dní. To bude stačiť na opeľovanie sadeníc.

Veľké papriky v polykarbonátovom skleníku sa tiež opeľujú ručne. Takéto opelenie sa uskutočňuje pomocou bežnej elektrickej kefy. Ak to chcete urobiť, zapnite ho a niekoľko sekúnd podržte nad kvetenstvo. Odporúča sa vykonať tento postup ráno 2-4 krát týždenne.

podväzok

Starostlivosť o korenie zahŕňa aj viazanie mladých kríkov. Pomerne často sa zlomia v dôsledku zaťaženia ovocia, a aby ste tento problém vyriešili, mali by ste sa naučiť, ako uviazať kríky v skleníku. Mnoho ľudí používa pre podväzky malé podpery vyrobené z kovu alebo dreva. Sú inštalované blízko každého puzdra na krátku vzdialenosť od nich.

Stonky pritiahnite veľmi opatrne, aby nedošlo k náhodnému presunu rastliny. Odporúča sa používať mäkkú handričku, ktorá by nepoškodila stonky.

Vrchný dresing

Starostlivosť o papriku musí byť sprevádzaná pravidelným kŕmením. Po výsadbe v skleníku potrebujú kríky organickú hmotu. Preto sa v čase kvitnutia kŕmia hnojivami vyrobenými z močoviny a kalu. Niektorí pestovatelia zeleniny pridávajú do vrchného obväzu 100 gramov nitrofosy.

Nabudúce sa hnojivo pridáva po vytvorení ovocia. Počas tohto obdobia sa vtáčie trus rozriedený v vedre studenej vody umiestni do zeme. Potom sa kŕmenie uskutočňuje každých 10-15 dní.

záver

Výsadba papriky v skleníku a starostlivosť o papriku nie je príliš náročná. Aby ste svoj voľný čas venovali pestovaniu tejto zeleniny, odporúčame vám pozrieť si video, ktoré podrobne popisuje pestovanie a starostlivosť o papriku v skleníku od výsadby po zber.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica