Škodcovia sladkej papriky a boj proti nim: čo robiť, čo liečiť

Väčšina záhradkárov si nekupuje papriku v obchodoch, ale pestuje ich sama. Pred začatím kultivácie sa musíte zoznámiť s tým, čo škodcovia korenia v skleníku a na otvorenom poli môžu poškodiť kríky a ako sa ich doma zbaviť.

Hlavné príznaky škodcov

Škodcovia papriky v skleníku sa často objavujú kvôli nesprávnej starostlivosti o rastliny alebo kvôli nedostatku prevencie na ich ochranu. Nasledujúce znaky naznačujú, že sa objavili škodcovia sadeníc korenia:

 • listy korenia postupne začínajú meniť farbu a chradnú;
 • infikované papriky rastú pomalšie;
 • pri vädnutí môžu trpieť nielen listy kríkov, ale aj ich vaječníky s stopkami;
 • nízka produktivita;
 • na listoch sa objavia malé larvy škodcov, ktoré je možné vidieť voľným okom.

Keď sa na kríkoch objavia prvé príznaky prítomnosti škodcov, je potrebné okamžite zistiť, ktorý rastlinný parazit napadol rastlinu.

známky prítomnosti

Druhy škodcov

Rôzne druhy hmyzu môžu napadnúť sadenice korenia, a preto by ste sa pred ochranou papriky pred škodcami mali oboznámiť s najbežnejšími parazitmi.

druhy škodcov

molica

Listy korenia najčastejšie trpia takým škodcom, ako je molica. Navonok vyzerajú ako malé motýle, ktorých veľkosť nepresahuje 3 až 5 milimetrov. Whitefly má výraznú vlastnosť - slabý biely kvet na krídlach.

listy korenia

Larvy a dospelí používajú papriku na získanie živín, ktoré z nej potrebujú. Mačka však absorbuje nielen korenkovú šťavu, ale prenáša aj rôzne vírusy.

Je celkom ľahké uistiť sa, že molica je na kríkoch. Stačí to preto, aby ste starostlivo preskúmali listy rastliny. Na ich povrchu sa objaví hrubý hlien, v ktorom sa vyvíja huba. Ak listy nestriekate včas a neodstránite hlien, začnú listy sčernieť a vyschnúť.

larvy a dospelí

Ako liečiť sadenice papriky z škodcov molíc

Najčastejšie sa molica vyskytuje na sadeníc, ktoré sa pestujú vo vysokej vlhkosti. Preto sa na ochranu papriky pred týmto hmyzom odporúča pravidelne vetrať skleník a sadenice príliš zasadiť.

Ak sa však tento hmyz už objavil v skleníku, kríky by sa mali zaistiť a ošetriť. Whitefly sa bojuje nasledujúcimi metódami:

lepiaca páska

 • Potiahnuté pásky. Povrch takýchto pások je pokrytý lepivou látkou, ktorá bojuje a ničí škodcov. Tieto pásky si môžete kúpiť alebo vyrobiť sami.Aby sme to dokázali vlastnými rukami, vezmeme malý kúsok preglejky a spracujeme ho pomocou vazelíny. Je potrebné umiestniť jeden taký kus preglejky blízko každého kríka.
 • Cesnakový roztok. Niekedy sa kontrola škodcov korením vykonáva pomocou ľudových liekov vyrobených z cesnaku. Na prípravu roztoku jemne nasekajte dve časti cesnaku a naplňte ich vodou. Ďalej sa zmes vylúhuje asi týždeň, potom sa spracujú kríky.
 • Chemikálií. Ak všetky vyššie uvedené metódy nepomohli, kríky sa musia postriekať špeciálnymi chemikáliami. Na spracovanie papriky sa používajú Grizzly, Aktar, Zeta, Fitoverm a Iskra.

chemikálie

Roztoč pavúk

Spider lepidlo navonok vyzerá ako neškodný a malý hmyz. V skutočnosti je však veľmi nebezpečný, pretože tento škodca je schopný úplne zničiť všetky kríky v lokalite. Za výhodných podmienok môžu kliešte žiť 2 až 3 mesiace. Po smrti nechajú svoje vajíčka na zemi, ktoré v nej môžu byť uložené viac ako päť rokov.

Rozlišovanie roztočov od ostatných škodcov nie je príliš ťažké. Listy postupne začnú byť pokryté pavučinami. Okrem toho paprika v skleníku bude mať vo svojich listoch malé diery. Ak sa pozriete pozorne, môžete na webe vidieť malý hmyz.

listy postupne

Ako sa zbaviť roztočov

Aby ste sa zbavili roztočov na sadeníc korenia, môžete použiť nasledujúce kontrolné opatrenia:

lepidlo na pavúče

 • Pracie mydlo. Výroba mydla na pranie nie je tak zložitá. Za týmto účelom sa nastrúhajú 2-3 kusy mydla a pridajú sa do 20-litrovej nádoby naplnenej vodou. Dôkladne premiešajte roztok a zbavte ho kliešťov.
 • Cibuľová kôra. Počas boja proti hmyzu môžete použiť cibuľovú infúziu na ochranu rastlín pred kliešťami. Na jej prípravu rozpustite 200 gramov cibuľovej šupky v 10 litroch prevarenej vody.
 • Cesnaková tinktúra. Niektorí záhradníci používajú cesnakové roztoky na odstránenie roztočov. Na vytvorenie liečivej zmesi, ktorá by bojovala proti hmyzu, sa do piatich litrov vody pridá 150 gramov strúhaného cesnaku. Pripravený roztok sa odporúča použiť okamžite.
 • Chemikálií. Keďže je pomerne ťažké vysporiadať sa s roztočmi, vyššie uvedené metódy boja nie vždy pomáhajú a musíte použiť účinnejšie prostriedky. Kríky môžete od kliešťov očistiť pomocou Anti-tick alebo Apollo.

cibuľa a plevy

slimáci

Pomerne často sa na paprike objavujú slimáky. Hneď ako sa hmyz objaví na kríkoch, zje listy a plody rastliny. Vzhľad takýchto slizovitých slimákov uľahčuje teplé podnebie a podmáčaná pôda.

slimák pri práci

Ako sa zbaviť slimákov

Na boj proti slimákom sa odporúča použiť tieto prostriedky:

návnada v pohári

 • Návnadu. Môžete si ich kúpiť v špecializovaných predajniach alebo si vytvoriť svoj vlastný. Niektorí pestovatelia robia dieru v zemi blízko papriky a umiestnia do nej malý sud piva, aby upútali pozornosť slimákov.
 • Rastliny. Aby sa zabránilo objaveniu slimákov na korení, mali by ste blízko pestovať cesnak, cibuľu alebo bazalku. Všetky tieto rastliny pomôžu odradiť škodcov od papriky.
 • Sodové riešenie. Na zabránenie zahryznutiu listov slimákmi môžete použiť sódu. Pri riedení sódy vo vode by sa do 10 litrov kvapaliny nemalo pridať viac ako 100 gramov sódy.

roztok sódy

mravce

Pomerne často sa v skleníku vyskytujú také problémy ako mravce. Tento hmyz sa vynára z hniezda a jesť mladé papriky. Vzhľad mravcov môže viesť k rôznym chorobám korenia, a preto ich treba rýchlo zbaviť.

mravec na špičke

Metódy kontroly

Existuje niekoľko pomerne účinných spôsobov zaobchádzania s mravcami v skleníkoch:

 • Dezinfekcia mravca. Aby mravce zmizli, odporúča sa ošetriť mravce rastlinným olejom, horúcou vodou alebo petrolejovým roztokom. Spracovanie je potrebné urobiť večer, keď budú všetky mravce v mravenisku. Pred vykonaním postupu sa odporúča trochu vykopať brlohu, aby sa tekutina lepšie absorbovala.
 • Použitie práškov. Mravce môžu byť usmrtené špeciálnym práškom pozostávajúcim z vápna, popola a sódy. Môžete tiež použiť proso alebo krupicu, pretože ich hmyz nemá rád.
 • Spaľovanie brlohu. Najradikálnejším spôsobom boja proti mravcom je zapáliť ich hniezdo. Za týmto účelom sa okolo mravca vykopáva priekopa, do ktorej sa pridáva malé množstvo síry. Potom je všetko zapálené a nezhasne 10 až 15 minút. Tentoraz stačí, keď zomrú všetky mravce v hniezde.

efektívny boj

Thrips

Škodcovia, ako sú strapce, sú na koreninách pomerne bežné. V skleníkových podmienkach je veľmi ťažké ničiť strapce, a preto sa mnohí pestovatelia zeleniny snažia jednoducho kontrolovať ich počet tak, aby ich prítomnosť žiadnym spôsobom neovplyvnila výnos.

Po nastúpení na rastliny strapky okamžite začnú vysávať šťavu z nej. To vedie k žltnutiu listov a ich ďalšiemu sušeniu. Ak sa škodcom včas nezbavíte, kríky môžu zomrieť.

škodcov ako trusky

Spôsoby boja

Thrips možno zničiť iba pomocou špeciálnych príprav:

 • Vertimek. Na prípravu pracovného roztoku sa zmiešajú 3 ml Vertimeka s 10 litrami vody. Kríky sa postriekajú pripravenou zmesou jedenkrát týždenne. Po spracovaní je potrebné na každé puzdro vložiť plastové vrecko, ktoré bude potrebné odstrániť až nasledujúci deň.
 • Fitoverm. Výrobok sa predáva ako roztok, ktorý sa pred použitím musí zriediť vodou. Na tento účel sa do pol litra vody nepridáva viac ako 5 ml liečiva. Postrek sa vykonáva večer, keď nie je silný vietor.
 • Intavir. Pred použitím Intaviru pripravte pracovný roztok. Na prípravu sa jedna tableta liečiva pridá do 10-litrovej nádoby.

zničené drogami

záver

Takmer všetci pestovatelia zeleniny, ktorí pestujú túto plodinu, čelia škodcom na paprike. Okrem toho mnoho z nich nevie, čo robiť, ak sa na listoch korenia objavia diery. Ak sa ich chcete zbaviť, musíte zistiť, kto jedie listy na kríkoch a prečo. To vám pomôže nájsť správne metódy na ničenie škodcov na korení a zbaviť sa ich.

sadenice korenia

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica