Pestovanie chilli papričiek doma na parapete alebo balkóne

Hot chili pepper nie je len korenie, ktoré sa často používa pri varení mäsových jedál, ale aj pekná rastlina. Výsadba sa podieľa na mnohých pestovateľoch zeleniny. Najčastejšie sa snažia pestovať feferónky na parapete. Niektorí ľudia pestujú korenie na balkóne. Pestovanie papriky na vlastnú päsť doma nie je také ľahké. Preto sa odporúča, aby ste sa vopred oboznámili s tým, ako pestovať feferónky na parapete a ako sa starať o chilli papričky.

Najlepšie odrody pre domácnosť

Pred pestovaním papriky zo semien doma sa musíte rozhodnúť, aké najlepšie papriky na tento účel. Existuje niekoľko druhov nedosahujúcich veľkosť, ktoré sú ideálne na pestovanie chilli doma v kvetináči.

Ostrov pokladov

Najčastejšie sa kupuje na pestovanie domu na okne. Priemerný čas dozrievania ovocia má. Prvá plodina odrody sa môže zozbierať 110 dní po výsadbe semien v kvetináčoch. Pestované ovocie má tvar srdca a červenú farbu s oranžovým odtieňom. Nie sú príliš veľké, pretože ich priemerná hmotnosť je 60 - 80 gramov.

ostrov pokladov

Darček z Moldavska

Mnoho pestovateľov pestuje tieto chilli papričky doma. Nebude vhodný pre milovníkov skorej úrody, pretože prvá paprika začne spievať iba 140 dní po výsadbe. Počas pestovania odrody sa na kríkoch tvoria pomerne veľké plody tmavočervenej farby. Každá z nich váži približne 80 - 100 gramov. Ich charakteristickou črtou je chuť, ktorá obsahuje horkosť, zmiešaná s jemnou sladkosťou.

darček od Moldova

akvarel

Tieto papriky rastú dobre na parapete alebo na balkóne. Plody odrody úplne dozrievajú 110 dní po zasiatí semien. Vyznačujú sa kónickým tvarom a šarlátovou farbou pokožky. Veľkosť plodov Aquarelle je veľmi malá, pretože hmotnosť každého z nich zriedka presahuje 30 gramov.

akvarel na okne

trpaslík

Pomerne často sa odroda nakupuje na účely pestovania chilli papričky na parapete. Za charakteristickú črtu odrody možno považovať jej ovocie. Sú zúžené a veľmi mäsité. Trpaslík patrí medzi odrody papriky v polovici sezóny a dozrieva 100 dní po objavení prvých výhonkov.

Trpaslík sa rozrástol

Sibírsky prvorodený

Táto červená paprika dobre rastie nielen na balkóne, ale aj vonku. Plody odrody sa líšia svojou veľkosťou a hmotnosťou. Každá paprika váži najmenej 100 gramov. Všetky zrelé plody sú sfarbené jasne červeno.

Sibírsky prvorodený

Príprava osiva

Pestovanie papriky doma začína prípravou sadivového materiálu. Dobrú úrodu môžu získať iba vopred pripravené semená.

extrakcia semien

Kalibrácia

Aby ste správne vybrali semená najvyššej kvality, mali by ste ich začať kalibrovať. Najskôr musia byť všetky semená rozmiestnené na rovnom povrchu a malé semená musia byť zlikvidované. Odporúča sa pestovať stredne veľké osivo.

Počas kalibrácie budete musieť použiť soľný roztok. Semená chilli by nemali byť prázdne, a preto sa musia ponoriť do roztoku vyrobeného zo 40 gramov soli a litra zohriatej vody počas 5 až 10 minút. Dobre rastúce semená zostanú na dne nádoby a odmietnuté semená okamžite vystúpia na povrch.

pohár vody

dezinfekcia

Pred pestovaním chilli papričky v byte sa odporúča dezinfikovať všetky semená. Ak sa tak nestane, pravdepodobnosť infekcie rastliny jedným alebo druhým ochorením sa niekoľkokrát zvyšuje. Na spracovanie semien sa veľmi často používa roztok vyrobený z mangánu.

Semená sa umiestnia do nádoby s roztokom na 20-40 minút, po ktorej sa musia opláchnuť teplou vodou a dôkladne vysušiť.

Horúcu papriku je tiež možné ošetriť fytosporínom. Na prípravu roztoku sa do pohára vody nepridajú viac ako štyri kvapky liečiva. V takejto tekutine by sa semená mali namočiť nie dlhšie ako 20 minút.

roztok manganistanu draselného

Príprava pôdy

Pestovanie papriky doma by sa malo uskutočňovať v predpripravenej pôde. Preto by ste sa pred výsadbou rastliny mali oboznámiť so základnými odporúčaniami na prípravu výsadbovej pôdy. Odporúča sa pestovať papriku v špeciálne zakúpenej pôde, ktorá je najvhodnejšia na pestovanie sladkej papriky na parapete. Táto pôda obsahuje potrebné množstvo stopových prvkov, ktoré potrebujú korenie kríky.

ruky v zemi

Mnoho neskúsených pestovateľov zeleniny sa pýta, či je možné pripraviť pôdu na pestovanie samostatne. Určite je to možné, a niektorí záhradníci radšej pripraviť sami. Na to môžete použiť bežnú záhradnú pôdu. Musí však byť vopred impregnovaný roztokom mangánu a vyliata horúcou vodou. Potom môžete začať s prípravou sadivovej pôdy. Na to budete potrebovať:

 • dve časti pôdy;
 • časť starostlivo preosiateho piesku;
 • časť humusu.

Je lepšie pestovať horúcu papriku v drsnej pôde, ktorá sa získava z miesta, kde sa pestuje ďatelina lúčna. Počas prípravy zmesi pôdy môžete do nej pridať niekoľko polievkových lyžíc popola. Používa sa často na zníženie kyslosti zeme. Niekedy sa do pôdy pridávajú špeciálne hydrogély. Používajú sa na zvýšenie vzdušnosti a voľnosti pôdy.

príprava pôdy

výsadba

Ak chcete zistiť, ako pestovať korenie na balkóne, určite sa musíte zoznámiť s vlastnosťami jeho výsadby. Doma na parapete by sa pestovanie malo robiť v malých rašelinových kvetináčoch. Do nádob sa vopred pridá upravená výsadbová pôda. Potom sa v nej urobia malé diery na sadenie semien.

Zároveň by vzdialenosť medzi vykládkami mala byť najmenej 5 cm.

V každej nádobe nesedia viac ako dve semená. Aby sa semená lepšie pestovali, pestovaná paprika sa zakryje polyetylénovým filmom a prenesie sa do teplej miestnosti. Pestovanie zo semien je pomerne zdĺhavý proces, pretože sadenice sa začínajú objavovať až po niekoľkých týždňoch. Keď papriky začnú vyrážať na balkón, budete musieť urobiť niekoľko dier vo filme. Postupom času sa toho môžete zbaviť.

pristávacia loď

vyberanie

Pred pestovaním papriky budete musieť urobiť výber.Tento postup sa vykonáva, keď sú mladé sadenice stiesnené v malých kvetináčoch. V skutočnosti sa v priebehu času korenový systém začne aktívne vyvíjať a na to bude potrebovať viac voľného miesta. Po zbere korene lepšie drží pôdnu guľu a sú niekoľkokrát silnejšie. Tento proces má tiež pozitívny vplyv na produktivitu.

lopatka a korenie

Krok za krokom sa vyberá nasledovne:

 • deň pred vykonaním postupu bude potrebné zeminu v nádobách naliať teplou vodou;
 • v nádobe na transplantáciu musíte urobiť predčasnú malú depresiu v samotnom centre;
 • niekoľko hodín pred zberom sa pôda v blízkosti klíčkov zvlhčí vodou;
 • mladé sadenice vytiahnite z rašelinových kvetináčov veľmi opatrne, aby nedošlo k poškodeniu koreňového systému;
 • ak sa rastlina vyberie z kvetináča, koreň sa musí skrátiť o tretinu;
 • sadenice sa opatrne umiestnia do nového kvetináča tak, aby ich listy boli nad zemou a korene neboli ohnuté;
 • po presadení by sa mala zemina zhutniť okolo sadeníc;
 • transplantované kríky by sa mali napojiť horúcou vodou.

Ošetrovacie funkcie

Pestovanie sladkej papriky doma by malo byť sprevádzané náležitou starostlivosťou.

hotové sadenice

opelenie

Ak chcete získať dobrú úrodu, musíte vedieť, ako opeľovať papriku doma. Znečistenie sa odporúča, ak sú lístky rastliny znížené. Ak nie sú ohnuté, opeľovanie sa neoplatí.

Papriky sú opeľované rôznymi spôsobmi. Pomerne často sa to robí pomocou bežnej zubnej kefky. Musí byť veľmi blízko kvetenstvo a trochu sa ho dotknúť. To bude stačiť na opelenie.

kefovanie

zalievanie

Mladé kríky potrebujú pravidelné zvlhčenie zeme, a preto by mali byť pravidelne zalejte ich korením nebol príliš horký. Stojí za to vážne zalievať týždeň po presadení pestovaných sadeníc. Ak sa kríky pestujú v lodžii, bude potrebné ich napojiť najmenej raz týždenne. V lete to budete musieť robiť častejšie, pretože teplota vzduchu bude stúpať a pôda rýchlejšie schne. V takom prípade to musíte urobiť 2-3 krát týždenne.

Pri zalievaní nepoužívajte príliš studenú vodu, pretože môže poškodiť kríky. Preto sa odporúča predhriať na plynovom sporáku alebo na slnku.

po zalievaní

Vrchný dresing

Počas kultivácie môžu kríky zachytiť určité minerálne prvky. Preto musíte pôdu pravidelne kŕmiť. Aby ste pochopili, čo presne sadenice chýbajú, odporúča sa starostlivo monitorovať stav ich listov:

 • na okrajoch listov sa objaví suchá kôra a začnú sa krútiť - nedostatočné množstvo draslíka (do pôdy by sa malo pridať malé množstvo dusičnanu draselného alebo síranu draselného);
 • farba listov je matná - to naznačuje nedostatočné množstvo dusíka (dusičnan amónny sa pridáva do zeme, čo je jedna tretina dusíka);
 • listy sa začínajú rozťahovať a ich farba sa mení na fialovú - nedostatok fosforu (do pôdy sa bude musieť pridať kyselina fosforečná);
 • koruna listov sa mramoruje - nie je dostatok horčíka (na vyriešenie problému je do pôdy pridávaný síran horečnatý).

hnojivo na korenie

Počas obliekania sa neodporúča pridávať k zemi chlorid draselná alebo draselná soľ... Ich použitie môže mať negatívny vplyv na zdravie koreňového systému.

záver

Každý si môže pestovať chilli papričky doma. Aby ste to mohli urobiť, musíte sa vopred oboznámiť s niektorými odporúčaniami pre výsadbu tejto rastliny. Môžete tiež vyhľadať video, ktoré podrobne popisuje pestovanie a starostlivosť o papriku doma.

chili doma

recenzia
 1. nina
  11.11.2017 17:27

  Chilli papričky pestujem už mnoho rokov doma, v lete zoberiem kvetináče na balkón a v zime ich kladiem na parapet. Pridám trochu BioGrow do pôdy, dobre stimuluje rast. Kúpil som to tento obchod.

  Odpovedať
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica