Dôvody, prečo listy korenia žltnú, spadnú a vysušia, čo robiť

Keď listy korenia zožltnú, musíte vedieť, prečo sa to deje. Len v tomto prípade je možné situáciu napraviť a úrodu uložiť. Dôvodov môže byť veľa.

Najčastejšie sú nevhodná starostlivosť, choroby alebo zamorenie škodcami.

Dôvody zmeny farby

Existuje niekoľko dôvodov pre žltnutie listov papriky vysadených na záhrade.

 1. Nesprávne zalievanie. Paprika má veľmi jemný a zraniteľný koreňový systém, takže rastlina silne reaguje na nedostatok vlhkosti alebo naopak nadmerné zalievanie. Vlhká pôda vedie k hnitiu najskôr z koreňov, potom z hornej časti. Nedostatok vlhkosti spôsobí vyschnutie listov.
 2. Zavlažovanie studenou vodou, ktorá sa neusadila, zastaví vývoj rastliny. Ak je voda na zavlažovanie pravidelne studená, pozoruje sa skutočný pokles lístia.
 3. Prudké kolísanie teploty. Listy zožltnú, a to z chladného aj priameho slnečného svetla. To platí najmä pre mladé sadenice. Preto je potrebné sa starať o zatienenie v horúcom dni a prikryť sa pred mrazom.
 4. Pokiaľ ide o korenie, musíte nájsť správne miesto na webe v otvorenom poli. Nemôžete pestovať rastliny, v ktorých sa pestovali paradajky, zemiaky, baklažány. Zvyškové korene týchto rastlín začínajú vylučovať látky, ktoré poškodzujú vývoj korenia. Namiesto nočnej zeleniny je potrebné zasadiť najskôr tri roky. V opačnom prípade korenie zbaví listy a odolnosť voči chorobám sa zníži.
 5. Nedostatok živín. Po prvé, stav je ovplyvnený nedostatkom dusíka. Najprv sa horné listy rozjasnia a potom začnú zo stredu žltnúť. Ovocie má zároveň tenké steny a zvlnenie. Ak dolné listy zožltnú, môže byť nedostatok draslíka. Zároveň sa špičky listov vyschnú, kmeň zmení farbu, stane sa tvrdou, na ovocí sa objavia škvrny. S nedostatkom zinku sa na zelene nachádzajú žltozelené škvrny. Je celkom možné situáciu napraviť alebo zabrániť problémom s včasným kŕmením.
 6. Listy korenia padajú a menia farbu kvôli hmyzu. Všetci pestovatelia zeleniny čelia škodcom. Najčastejšie korenie napadá roztoče. Živí sa šťavou listov, ktorá spôsobuje žltnutie a vysychanie. Čoskoro, ak nebudete konať, okraje listov začnú zasychať, a potom nielen oni, ale aj plody môžu úplne odpadnúť. Proti škodcom pomáha akýkoľvek insekticíd, napríklad Fitoverm, Aktara alebo vlastné riešenie na báze popola, vtáčieho trusu, zelenej trávy a ďalších zložiek.
 7. Stáva sa, že listy papriky žltnú od chorôb a čo v tomto prípade musíte urobiť. Ak je rastlina infikovaná vírusom, listy začnú žltnúť a vysušiť, plody sa ohnú.Ak chcete zachrániť celé lôžko, je potrebné okamžite odstrániť infikovanú rastlinu a ošetriť pôdu dezinfekčným roztokom, napríklad manganistanom draselným.
 8. Nedostatok slnečného svetla vedie k zažltnutiu lístia. Problém sa často objavuje, keď sú kríky vysadené v tieni.

žlté listy v blízkosti korenia

Z preventívnych dôvodov je dôležité liečiť rastlinu pred škodcami a chorobami, aplikovať hnojivá najmenej trikrát počas celého vegetačného obdobia, predchádzať burinám v záhrade a včas rozpoznať, prečo sa žlté listy korenia stali, aby nedošlo k zničeniu celej plodiny.

Niekedy sa v dôsledku dozrievania a rastu zeleniny objaví žltý list na spodku stonky. Zároveň všetky ostatné časti puzdra vyzerajú dobre.

Problém mladých sadeníc v skleníku

Odporúča sa pestovať sadenice papriky v skleníku. Najprv musíte vykopať pôdu, zbaviť sa buriny, ošetriť škodcov a aplikovať organické alebo minerálne hnojenie.

Mnoho pestovateľov zeleniny sa obáva problému, prečo listy listov sladkej papriky zožltnú aj za priaznivých skleníkových podmienok? Aby ste pochopili, čo sa deje s rastlinou, musíte monitorovať jej rast a vývoj v každej fáze.

Sadenice korenia nemôžu byť chránené pred rôznymi nešťastiami, a to ani na zdanlivo chránenom mieste, ako je skleník. Existuje niekoľko dôvodov, prečo listy sadenice zožltnú a nakoniec úplne spadnú.

 • Nepravidelné zalievanie môže byť príčinou pádu listov v skleníkových rastlinách. Neodporúča sa nechať pôdu vyschnúť. Počas sucha sa sadenice uschnú a na zeleni sa objaví žltkastý odtieň. Mladé sadenice sa odporúča každých päť dní zalievať usadenou vodou.
 • Príliš častá vlhkosť pôdy je tiež škodlivá. Pri prebytku vlhkosti padajú spodné listy sadeníc.
 • Nedostatok dusíka, draslíka alebo fosforu v pôde.
 • Teplota vzduchu v skleníku by nemala klesnúť pod 14 stupňov. V opačnom prípade pôda zamrzne a spodné listy sadeníc korenia žltnú. Ak sa teplota nevráti k normálu, celá rastlina zomrie.
 • Papriky reagujú na pokles vlhkosti vzduchu. Ukazovateľ vlhkosti 70% sa považuje za normálny.
 • Nedostatočný prísun svetla vedie k tomu, že listy sú suché a drobivé. Mesiac po výsadbe semien musia sadenice poskytnúť ďalšie osvetlenie.
 • Prečo sadenice majú listy v zlom stave, tiež závisí od vzdialenosti, v ktorej sú semená zasiate. Ak sú sadenice v blízkosti, korene a listy sa začnú vzájomne ovplyvňovať, preplietajú sa. V dôsledku toho sa stonky roztiahnu a lístie sa zmení na žlté.
 • Rastlina môže zbaviť svoje listy v dôsledku intenzívnej aktivity hmyzích škodcov. Ak sú príčinou škodcovia, môžu sa ľahko zaznamenať. Najbežnejšie sú vošky, strapce, roztoče.
 • Keď listy korenia žltnú a dokonca odpadnú, príčinou je často plesňové, vírusové alebo bakteriálne ochorenie.

list žltého korenia

Správna starostlivosť o sadenice sa začína výberom semien na výsadbu. Musíte si vybrať iba veľké a husté zrná. Potom sa musia nejaký čas uchovávať v roztoku manganistanu draselného, ​​aby na šupke semien nezostali žiadne baktérie.

Prvé hnojivo pre sadenice by sa malo robiť, keď sa objavia dva listy. Potom musíte počkať, kým sa rozvinie 6 listov. Ako organické obväzy je vhodná infúzia hnoja alebo trusu z hydiny. Čerstvý hnoj by sa nemal aplikovať na pôdu, pretože to môže viesť k popáleniu koreňového systému rastliny. Z minerálnych hnojív sú potrebné prvky fosforečnanu draselného.

Pestovanie sadeníc doma

Keď sa sadenice pestujú doma, na okennom parapete, potom sa tu nedá vyhnúť problémom. Ak sadenice korenia zožltli, musíte sa s dôvodom vyrovnať včas, aby ste v budúcnosti mohli získať bohatú úrodu.

sadenice korenia

Prečo sa mení farba a stav sadeníc? Ak listy všetkých sadeníc korenia zožltnú, je potrebné vypočítať hlavnú príčinu, ktorá pomôže obnoviť rastlinu.

 1. Sadenice zožltnú kvôli slabému koreňovému systému. U mladých sadeníc sú korene najslabšou časťou, žltnutie spôsobuje ich poškodenie alebo silný rast. Korene sa spletú a vzájomne sa prepletú, živiny sú zle distribuované a korene odumrú. Korene môžu byť tiež poškodené počas hlbokého uvoľnenia. Odporúča sa opatrne vykopať rastlinu z nádoby a skontrolovať korene. Ak existuje málo koreňových vetiev a stmavli, rastlina zomrie. Ak sú korene vzájomne previazané, biele sa musia starostlivo narovnať.
 2. Ak je všetko v poriadku s koreňovým systémom, dôvodom môže byť nedostatok dusíka. Odporúča sa používať dusíkaté hnojivá, môžete použiť močovinu alebo dusičnan amónny. Ale nepreháňajte to. Pretože prebytok dusíka ovplyvňuje aj stav rastlín. Hnojivá by sa mali aplikovať v intervaloch dvoch týždňov.
 3. Niekedy je odpoveď na otázku, prečo listy klesnú a zožltnú, spojená so znížením teploty vzduchu v miestnosti. Mladé sadenice netolerujú teploty pod 14 stupňov. Krabica so sadenicami by sa nemala umiestňovať do prievanu.
 4. Dôvodom pádu z listov môže byť nesprávne dávkovanie vody. Čerstvo vysadené sadenice sa zalievajú raz za 5 dní, hneď ako klíčky získajú silu, zalievanie sa zvýši na raz za tri dni. Nezabúdajte na tieto pravidlá, pretože nadmerný alebo nedostatočný obsah vlhkosti môže ovplyvniť skutočnosť, že listy korenia začínajú žltnúť a spadnúť.
 5. Nedostatočné zásobovanie svetlom môže viesť k blednutiu listov a napínaniu stoniek. Sadenice sa preto najlepšie umiestnia na parapet južného okna. V krátkych alebo oblačných dňoch by malo byť zabezpečené ďalšie osvetlenie.

Sadenice sa musia včas presadiť na trvalé miesto. Ak to vyrastie, korene budú veľké a na novom voľnom mieste sa začnú odkláňať ešte viac do strán. Všetky živiny a silné stránky pôjdu k svojmu vývoju a nie na vrchol. V dôsledku toho paprika nerastie a listy vyschnú.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica