Ako ukladať broskyne doma v chladničke, mrazničke a pivnici

Skladovanie zrelých broskýň sa vyznačuje množstvom zvláštností, ale nie je na nich nič komplikované. Existuje mnoho spôsobov, ako to urobiť, ale vo väčšine prípadov je najlepšie udržať ovocie pri nižšej teplote, napríklad v chladničke.

Pravidlá a termíny zberu

Broskyne začnú žať v druhej polovici leta. Prvé zrelé ovocie na strome je možné vidieť už koncom júna. Vrchol dozrievania plodiny však klesá v júli a auguste. Ak chcete zistiť, kedy si vybrať broskyne zo stromu, musíte jemne pritlačiť akékoľvek ovocie. Ak je po stlačení mäkká a trochu pružná, nastal čas zberu. Týmto spôsobom je vhodné skontrolovať všetky plody, aby sa nevyberali nezrelé plody.

Zber v niekoľkých fázach. Mali by sa odstrániť iba plody, ktoré dosiahli technickú zrelosť. Nezrelé broskyne sú tvrdé a chutné. Hneď po dozretí sa plody zo stromu odstránia okamžite. Ak niektoré broskyne spadli, nemali by sa zbierať zo zeme. Tieto plody sú prezreté a nevhodné na konzumáciu.

Výber kvalitnej a chutnej broskyne

Broskyňová sezóna sa začína v polovici leta. Ovocie môžete vidieť v obchodoch na pultoch kedykoľvek v roku, ale v chladnom období nie je možné nájsť skutočne chutné a zdravé ovocie. Ale aj v broskyňovej sezóne je dôležité mať možnosť zvoliť si ovocie správnej kvality. Zrelé broskyne sú po stlačení voňavé a mierne pružné. Ak hľadáte ovocie na trhu, musíte venovať pozornosť včelám a osám. Hmyz pociťuje dobré ovocie a kŕdeľ im.

skladovanie broskýň

Mali by ste si kúpiť broskyne bez toho, aby ste poškodili pokožku. Koža by mala byť hladká a zamatovo hebká a jej farba by mala byť prirodzená. Príliš svetlé zafarbenie naznačuje, že ovocie bolo ošetrené chemickými látkami. Ak sa po zakúpení zistilo, že kameň vo vnútri ovocia bol pokrčený a popraskaný, naznačuje to spracovanie ovocia chemickými látkami, ktoré im umožňujú zachovať ich krásny vzhľad počas prepravy.

Všeobecné podmienky skladovania zrelých broskýň

Nestačí si len vybrať broskyne, je dôležité ich správne skladovať, aby zostali čerstvé po dlhú dobu. Najjednoduchší spôsob, ako ušetriť ovocie doma, je v chladničke, ale existuje niekoľko ďalších možností, ako uložiť úrodu čerstvú zo stromu.

skladovanie broskýň

Pri akej teplote

Ak sa rozhodnete uchovávať akékoľvek ovocie v teple alebo chlade, malo by sa uprednostniť toto ovocie. Ak necháte plodinu v teple, veľmi skoro začnú broskyne hniť a kvasiť. Za týchto podmienok sa zber skladuje asi 2 až 3 dni. Najoptimálnejšia teplota na udržiavanie je 0 stupňov.

Pri tejto teplote je možné udržiavať úrodu čerstvú až 7 až 10 dní v závislosti od stupňa zrelosti, v ktorom boli broskyne odstránené zo stromu.

Optimálna vlhkosť pre ovocie

Broskyne môžete udržiavať čerstvé po dlhú dobu pri veľmi vysokej vlhkosti, asi 90%. Na zvýšenie vlhkosti v chladničke môžete umiestniť nádobu s vodou vedľa broskýň. Nízka úroveň vlhkosti spôsobí vyschnutie plodov. Ak poskytnete ovocie všetky potrebné podmienky, môžu sa skladovať až 2 - 4 týždne, v závislosti od obdobia zrenia. Neskoré odrody sa skladujú dlhšie ako skoršie odrody.

skladovanie broskýň

Trvanie skladovania

Broskyne patria medzi ovocie, ktoré sa po zbere dlho neskladuje, preto sa oplatí vopred sa rozhodnúť, ako rýchlo ich plánujete jesť. Odrody neskoro dozrievajúce sa môžu skladovať až 4 týždne (pokiaľ boli zozbierané trochu nezrelé). Vo fáze technickej zrelosti je doba použiteľnosti približne 2 týždne. Ak je ovocie zrelé, v chladničke je doba použiteľnosti asi 10 dní pre skoré odrody.

Mimo chladničky zostávajú plody nedotknuté asi 3 dni. Hlavná vec je zistiť, kde je najlepšie udržať úrodu.

Ako postupovať pri dlhodobom uchovávaní

Nie je žiadnym tajomstvom, že ovocie z obchodu sa lieči chemickými látkami, aby sa zvýšila životnosť. Je však možné tieto postupy vykonávať doma a neznižovať kvalitu.

skladovanie broskýň

V priemyselnej výrobe sa ovocie spracúva:

  • metylbromid;
  • etylén;
  • dif;
  • oxid siričitý;
  • kyselina sorbová;
  • vosk.

Doma je ošetrenie ovocia chemickými látkami problematické a nežiaduce. Je lepšie nájsť bezpečné spôsoby skladovania.

Ako uchovávať nezrelé ovocie

Nezrelé broskyne sa môžu skladovať omnoho dlhšie ako zrelé, ale ich chuť nebude taká vysoká, aj keď sú úplne zrelé. U nezrelého ovocia je hladina cukru nižšia. Ak sú zrelé broskyne uložené v chladničke alebo suteréne, kde je teplota chladná a vysoká vlhkosť vzduchu, potom sú nezrelé broskyne opakom.

skladovanie broskýň

Broskyne sa odporúča umiestniť niekde v kuchyni tak, aby postupne dosiahli technickú zrelosť. Ak necháte ovocie v chladničke, ovocie buď zmizne alebo zostane tak tvrdé, ako bolo. Nezrelé ovocie je možné skladovať na balkóne av suteréne. Ak ich je veľa, sú na to vhodné obyčajné drevené škatule. Broskyne sú v nich položené v jednej vrstve.

Ako urobiť broskyne zrelé

Po zbere je potrebné doma zrýchliť zrenie ovocia. Existuje niekoľko spôsobov, ako to dosiahnuť bez toho, aby sa pokazilo ovocie. Aby plody dozrievali rýchlejšie, nevkladajú sa do chladničky, ale nechávajú doma pri izbovej teplote. Ďalším účinným spôsobom, ako urýchliť zrenie zberanej plodiny, je dať ovocie do tej istej tašky s banánmi. Banány vylučujú špeciálne enzýmy, ktoré urýchľujú dozrievanie nielen broskýň, ale aj mnohých ďalších druhov ovocia.

skladovanie broskýň

Plodina, ak ešte nedozrela, sa necháva niekoľko dní na slnku, napríklad na okne. Broskyne postačujú na dosiahnutie technickej vyspelosti tri dni.

Používame papierové vrecko

Ďalším spôsobom, ako zrýchliť zrenie nezrelých broskýň, je ich vloženie do papierového vrecka. Na rozdiel od celofánových vriec ovocie nehnije ani nehnije v papierových vreckách. A ak do vrecka vložíte veľa banánov, proces dozrievania pôjde ešte rýchlejšie. Nádobu na ovocie skladujte pri tieni pri izbovej teplote. Je nežiaduce dávať na slnko, aby plody nezačali hniť.

Tiež sa oplatí pravidelne preverovať obal a ak sa na ovocí začnú objavovať príznaky hniloby, takéto ovocie sa okamžite vyhodí, až kým sa hniloba nerozšíri na celý obsah.

Použitie ľanu

Na urýchlenie dozrievania zeleného ovocia použite vrece vyrobené z prírodnej ľanovej textílie. 4 - 7 druhov ovocia sa umiestni do jedného vrecka tak, aby neklesli na seba a odstránili sa v chladnej miestnosti.

skladovanie broskýň

Ako sa pripraviť na zimu

Existujú dva spôsoby, ako zachrániť úrodu na zimu - zmrazením broskýň v mrazničke alebo ich sušením na slnku alebo v rúre. Na sušenie sa používa aj elektrická sušička. Zároveň sa však mrazené ovocie skladuje dlhšie ako sušené ovocie. Na zimu môžete broskyne brošať aj cukrom. Na tento účel sa rezka naseká v mixéri, zmieša sa s cukrom a rozloží sa do pohárov. Potom ju vložte do mrazničky. Tento džem je vhodný na výrobu čajov, na zdobenie zmrzliny a ako náplň do koláčov.

Skladujeme v chladničke

V chladničke by sa mali skladovať iba zrelé plody. Hlavná vec je poskytnúť priaznivú teplotu a vlhkosť. Skladovateľnosť ovocia sa tak môže výrazne zvýšiť. Broskyne sa chovajú oddelene od všetkých druhov ovocia, najmä banánov. Blízkosť banánov urýchľuje proces zrenia. A ak to nie je zahrnuté v plánoch, je lepšie dať banány preč. Ak chcete zvýšiť vlhkosť, umiestnite misku s vodou vedľa ovocia a denne ju vymieňajte.

skladovanie broskýň

Uchovávanie nektáriniek v mrazničke

Mnoho ľudí mylne verí, že nektarinky sú krížom broskýň a sliviek. Ale v skutočnosti sú to rovnaké broskyne, iba s hladkou pokožkou. Okrem toho môžu nektarinky a broskyne rásť na rovnakom strome. Rozdiel je v tom, že nektarinky sú šťavnatejšie a obsahujú menej cukru. Preto sa ukladajú rovnakým spôsobom.

Skladovanie ovocia môžete predĺžiť uložením do mrazničky. Na to stačí opláchnuť nektarinky a osušiť ich. Vložte do plastového vrecka a vložte do mrazničky.

Celé broskyne s jamami

Pred umiestnením ovocia do mrazničky by sa malo dôkladne opláchnuť a vysušiť, aby na pokožke nebola voda. Ovocie vložte do vrecka alebo plastovej nádoby a vložte do mrazničky. Nevýhodou tohto spôsobu skladovania je jeho obmedzené použitie. Mrazené ovocie je vhodné iba na tepelné spracovanie. Keď sú čerstvé, nie sú príliš chutné.

skladovanie broskýň

Plátky bez kože

Aby ste prácu zjednodušili, pred použitím ovocia na varenie ich môžete vopred ošúpať a nakrájať. Aby sa pokožka ľahšie odstránila, máčame ovocie na pár minút vo vriacej vode. Horná časť sa potom priečne reže a koža sa odstráni. Potom zložte a vložte plastový sáčok do mrazničky.

S pergamenom

Broskyne môžete pripraviť na zimu ich sušením na slnku na pergamene. Za týmto účelom sa plody nakrájajú na plátky a rozotrú na pergamenový papier v jednej vrstve. Je lepšie usporiadať tak, aby sa plátky navzájom nedotýkali. Vložte pergamen na slnko a nechajte niekoľko dní. Akonáhle plátky začnú vyschnúť, obrátia sa. Toto pokračuje, kým nie sú broskyne úplne suché.

sušenie

Zozbierané ovocie je možné sušiť na zimu. Z tohto dôvodu sa ovocie umyje a nakrája na 4 časti. Predhrejte rúru na 40 stupňov. Plátky rozprestrite na plech a vložte do rúry na 2 hodiny. Plátky sa musia pravidelne kontrolovať a otáčať. Sušené obrobky sa zmenšujú a sú tuhé. Sušené broskyne sa skladujú v sklenenej nádobe.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica