Pestovanie a starostlivosť o reďkovky čierne na otvorenom poli, ako a kedy sa pestujú

Mnoho záhradkárov sa zaoberá pestovaním čiernej reďkovky. Táto plodina sa dá ľahko kúpiť v obchode s potravinami. Ale koreňová plodina z vašej vlastnej záhrady je omnoho chutnejšia.

Reďkovkové pokrmy diverzifikujú menu dacha. V zime je dodávateľom vitamínov a minerálov. Tradičná medicína nazhromaždila dostatok receptov z koreňovej zeleniny.

Kultúra sa ľahko pestuje. V tom uspeje aj neskúsený záhradník. Ak chcete dosiahnuť vysoký výnos, mali by ste dodržiavať pravidlá poľnohospodárskej technológie.

pestovanie a starostlivosť

Opis odrody

Chovatelia ponúkajú mnoho druhov čiernej reďkovky. Líšia sa v období dozrievania. Časté príznaky:

 1. Rastlina predstavuje krížovú rodinu. Príbuzní: kapusta, repa, reďkovka.
 2. Vytvára koreňovú plodinu v prvom roku po výsadbe. V druhom - stopka.
 3. Zaoblená koreňová plodina rastie od 200 do 600 g. Koža je čierna, hustá. Buničina je biela, šťavnatá. Chuť je pikantná, niekedy štipľavá.
 4. Rastlina má zelené listy stromčeka.
 5. Semená sú malé, tmavé, okrúhle.
 6. Pokiaľ ide o dozrievanie, delí sa na skoré (40 - 50 dní od klíčenia po zber), stredné (50 - 65 dní) a neskoré (100 - 120 dní) odrody.

neskúsený záhradník

Reďkev je nenápadná. Postarať sa o ňu je ľahké. Charakteristickou vlastnosťou odrody je odolnosť proti chladu. Rastlina poskytuje trvalo vysoký výnos.

Záhradníci uprednostňujú pestovanie zimnej (neskorej) nigely. Má hustejšiu a štipľavú dužinu. Obchody dobre.

Príprava osiva

Na siatie môžete použiť zakúpené semená alebo zbierať z predtým pestovanej reďkovky.

odroda

Získanie vlastného materiálu

Obyvatelia leta sa zaujímajú o to, ako získať semená sami. Za týmto účelom zasadte koreňovú úrodu z minuloročnej úrody. Mala by byť rovná, bez poškodenia, so zdravým rastovým bodom.

Rastlina uvoľní stopku. Malo by byť zviazané. Aby sa zabránilo vyrážkam zrelých semien, odporúča sa zviazať stopku kvetu s gázou. Po dozretí je potrebné stonku nakrájať, vysušiť a potom mlátiť.

získať semená

Oddeľte zvyšky a stonky od semien. Skladujte v pohári s pevne priliehajúcim vekom. Mal by sa napísať rok zberu: pomôže zabrániť osivu semien, ktoré stratili klíčivosť.

Predsebná práca

Pred výsevom by záhradník mal pripraviť semená. Ako postupovať:

uzatvárateľné veko

 1. Semená od známych výrobcov sú vopred vysadené. S nimi nemusíte robiť nič.
 2. Vlastné semená by sa mali testovať na klíčivosť. Nalejte 20 pohárov vody do pohára. Zamiešame.Plní budú klesať na dno, prázdne zostanú plávajúce. Počítajte plné, vydeľte 20 a vynásobte 100. Toto je percento klíčivosti. Určuje, koľko semena je potrebné na siatie.
 3. Dezinfikujte svoje semená v roztoku manganistanu draselného. Roztok je tmavo ružový.
 4. Na urýchlenie klíčenia namočte roztok humátu draselného po dobu 30 minút.

Niektorí záhradníci na tvrdenie a zvýšenie klíčivosti zahrievajú semená 2-3 hodiny v teplom vodnom roztoku (40 stupňov Celzia). Potom sa umyjú v studenej vode a sušia sa.

Pravidlá pestovania reďkoviek

Černushka je nenáročná kultúra. Pestovanie v záhrade je ľahké. Musíte však poznať poľnohospodársku technológiu. Veľkosť a kvalita plodiny závisí od presného vykonávania pravidiel.

nenápadná kultúra

Kedy zasadiť?

O letných obyvateľov sa zaujíma: zmeškali dátumy výsevu, či je možné vysadiť neskôr. Dodržiavanie režimu je nevyhnutné, aby sa zabránilo kultúre streľby. Reďkovka je kultúra krátkych denných hodín. So zväčšením dĺžky slnečného obdobia vyhodí stopku.

Výsev:

 • Apríl - skoré odrody;
 • máj - predčasné zrenie;
 • začiatok polovice júla - zima.

Niektorí záhradníci si pamätajú: odstránili cesnak - je čas zasadiť zimnú reďkovku.

závod neskôr

Kde pestovať?

Kultúra miluje slnečné oblasti s ľahkými úrodnými pôdami. Musia prechádzať vodou a vzduchom. Je vhodné zabezpečiť prúdenie vody: rastlina miluje vlhkú pôdu, ale neznášajú zamokrenie.

Pôdna reakcia: neutrálna alebo mierne zásaditá. Kyselina sa neutralizuje dolomitovou múkou, vápnom alebo popolom.

úrodné pôdy

Pri výsadbe na akomkoľvek otvorenom poli je potrebné sledovať striedanie plodín zeleniny. Zakazuje sa pestovať reďkovky po reďkovkách a iných krížových druhoch. Vynikajúcimi predchodcami sú cukety, uhorky, paradajky a cesnak.

Ak nie je dostatok miesta, odporúča sa pestovať reďkovky ako zhutňovacie plodiny pre paradajky, zemiaky, cibuľu.

zeleninové plodiny

Ako pestovať?

Aby sa dosiahol vysoký výnos, rastlina by sa mala vysádzať štvorcovým spôsobom. Vzdialenosť medzi susednými otvormi by mala byť 10 až 12 cm. Rané odrody sa pestujú hustejšie (8 cm) a neskôr menej často (15 cm).

Odporúča sa prehĺbiť ju o 2 až 3 cm, do každej jamky zasiať 3 semená. Pôda by sa mala udržiavať vlhká až do klíčenia.

klíčenie pôdy

Ošetrovacie funkcie

Reďkev je nenápadná kultúra. Vyžaduje si to však určitú starostlivosť.

určitá starostlivosť

riedenie

Táto udalosť poskytuje záhradníkovi ešte väčšie koreňové plodiny.

Keď sa 3-4 pravé listy výsadby dorastú späť, odporúča sa riedenie prvýkrát. Najslabší výhonok sa musí odstrániť. Po 3 týždňoch opäť riediť. Najsilnejší výhonok zostáva v diere.

skutočné listy

uvoľnenie

Reďkovka netoleruje kôru vytvorenú na povrchu pôdy. Po daždi sa odporúča uvoľniť záhradné lôžko. Tento postup ničí kanály, cez ktoré sa odparuje vlhkosť. Pamätajte: uvoľnenie je „suché“ zalievanie.

uvoľnite záhradu

zalievanie

Rastlina vyžaduje rovnomernú pôdnu vlhkosť. Striedanie suchých období a zalievanie vedie k praskaniu koreňových plodín.

Prvé odrody vyžadujú hydratáciu týždenne, neskôr odrody - 2-krát mesačne. Zalievanie sa odporúča ráno alebo večer (keď teplo ustupuje). Voda by nemala padať na vrcholy. Malo by sa zabezpečiť zavlažovanie.

vodný roztok

Vrchný dresing

Pre skoré odrody stačí 2 obväzy. V zime - 3. Prvé kŕmenie sa odporúča dusíkom po objavení sa listov kotyledónu. K zvyškom obväzov by sa mal pridať minerálny komplex (dusík: draslík: fosfor). 2 týždne pred zberom by sa malo kŕmenie zastaviť.

zber krmiva

Reďkovka farba odchádza

Záhradníci niekedy zbierajú kvety namiesto zberu. Rastliny idú na šípku. Existuje niekoľko dôvodov:

 • nedodržanie dátumov vykládky;
 • nadmerná suchosť pôdy;
 • zosilnené výsadby;
 • bez buriny;
 • teplé počasie.

Dodržiavanie pravidiel starostlivosti zabráni rozkvetu.

dátumy vykládky

Ochrana pred chorobami a škodcami

Koreňová plodina je ovplyvnená krížením blchami.Na boj proti nemu sa odporúča vysádzať výsadbu popolom alebo makhorkou. kĺb výsadba reďkovky a cibule.

Na boj proti slimákom sú okraje hrebeňov posypané vápnom alebo rozdrvenými vaječnými škrupinami. Niektorí záhradníci používajú insekticídy.

Rastlina je chorá múčnatkou, mozaikou. Dodržiavanie pravidiel poľnohospodárskej technológie pomôže predchádzať chorobám. Niekedy je múdre použiť ošetrenie obsahujúce meď.

choroby a škodcovia

Zber a skladovanie

Reďkovka by sa mala zbierať včas. Pri dozrievaní sa vykopávajú skoré odrody. Odporúča sa skladovať ich v chladničke na ovocie. Termín je 7-10 dní.

Zimná reďkovka je vykopaná koncom októbra pred prvým mrazom. Na zber by ste mali použiť vidličku: menej poškodzujú koreňové plodiny.

Reďkev musí byť zbavená vrcholov, usušená v tieni a uložená v podzemí alebo v pivnici. Kontajnery s plodinami sa niekedy plnia pieskom. V miestnosti je potrebné udržiavať vlhkosť 50 - 70 percent: inak korene vyschnú.

skladovanie plodín

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica