Opis odrody Daikon Dubinushka, vlastnosti pestovania a starostlivosti

Jedna z odrôd japonskej reďkovky, daikon Dubinushka, bola šľachtená špecialistami na selekciu a produkciu osiva zeleninových plodín na All-Russian Research Institute na konci minulého storočia. Charakteristiky záhradnej kultúry sú založené na vlastnostiach, ktoré zodpovedajú predstaviteľom rodiny ukrižovaných.

Daikon z japonských botanikov nahradil ruskú reďkovku, ktorá má štipľavú chuť. Na tichomorských ostrovoch je zelenina obľúbená vďaka svojim prospešným vlastnostiam. Vďaka jemnej chuti daikon ho možno konzumovať čerstvé a vo veľkých množstvách.

Opis odrody

Vlastnosti Daikon Dubinushka v:

  • rozrezané listy svetlozeleného odtieňa, mierne dospievajúce, oválne pretiahnuté;
  • polotovar;
  • koreňové plodiny valcovitého tvaru, smerujúce nadol, dlhé 30–40 centimetrov;
  • šťavnatá biela dužina ovocia.

Odroda Dubinushka patrí medzi stredne veľké druhy, dozrieva 65 až 70 dní odo dňa vzniku. Plody reďkoviek sú veľké, vážia od 600 gramov do 2,5 kilogramu a dužina je sladkastá s minimálnym množstvom štipľavých látok. Po konzumácii je daikon príjemne osviežujúci, takže si z neho môžete pripraviť chutné šaláty. Koreňová plodina si počas zimy dobre zachováva svoje užitočné vlastnosti. Daikon Dubinushka môžete jesť až do ďalšej úrody.

Semená Daikon Dubinushka

rastúce

Daikon Dubinushka sa pestuje na začiatku jari a na jeseň. V severných oblastiach môžete pestovať plodiny pod krytom filmu. Hoci reďkovka rastie dobre pri nízkych teplotách, nie je chladnejšia ako 10 stupňov so znamienkom plus. Dlhšie chladné počasie zastaví rast daikonu a zelenina nezomrie. Šťavnaté koreňové plodiny potešia obyvateľov leta, ak je leto chladné a silné dažde.

Odroda Dubinushka sa pestuje na otvorenom poli, pretože daikon bude mať čas úplne dozrieť pred začiatkom chladného počasia.

štart výsadba semien daikon od polovice apríla do začiatku mája. Sadenice sa vysádzajú skôr vo veku 30 dní, keď sa vytvorili 3 alebo 4 pravé listy.

Neodporúča sa pestovať daikon neskôr, inak rastlina prejde na šípku.

Prípravné opatrenia pre výsadbu spočívajú v zahriatí semien v horúcej vode pri teplote 50 stupňov. Potom sa semeno v chladničke vytvrdzuje 24 hodín. Semená sa môžu dezinfikovať v 1% roztoku manganistanu draselného znížením semien po dobu 20 až 30 minút.

Pozemok pre zeleninu sa volí s voľnou a výživnou pôdou, neutrálnou kyslosťou. Je lepšie, keby miesto predtým zaberali zemiaky, mrkva, cuketa a paradajky. Ale po iných rastlinách krížencov sa daikon vysadil.Mnoho škodcov, ich larvy a patogénne mikroorganizmy zostávajú v pôde a neumožnia úplný rozvoj rastlinných plodín.

Jarná výsadba daikon vyžaduje kopanie stránky na jeseň. Pred oraním sa na štvorcový meter aplikuje 1–2 kilogramy humusu, 40 gramov superfosfátu a 20 gramov síranu horečnatého. Preto sa pred výsadbou v zime vyžaduje príprava pôdy na jar.

vzhľad Daikon Dubinushka

Pre valcový typ reďkovky Dubinushka sa zvolí vzor výsadby 30 x 60 centimetrov. Je lepšie vložiť 2 zrná do každej diery, zatavené do hĺbky 2 centimetre. Aby sa sadenice objavili rýchlejšie, boli postele pred výsadbou zvlhčené. Po zasiatí tiež postrekujú pôdu vodou, kompostom slamy, rašeliny alebo humusu. Keď je zima, môžete postele prikryť fóliou a na deň ich odobrať.

Na prípravu sadeníc sa 2 semená umiestnia do rašelinových kvetináčov alebo do rašelinových tabliet. Nádoby s plodinami sú pokryté sklom alebo fóliou, čím sa vytvárajú skleníkové podmienky. Po objavení sa Sentov, po 5-7 dňoch, sa z kontajnerov odstráni prístrešok.

Sadenice sa presádzajú do dobre zahriatej pôdy.

Daikonova úroda Dubinushka

Ošetrovacie funkcie

Daikon je nenáročný, ale potrebuje veľa vlhkosti, pretože klíma v vlasti zeleniny je vlhká. Pri pestovaní plodín by sa mal záhradník ošetrovať s osobitným dôrazom na zalievanie. Malo by byť pravidelné a bohaté. Ale premena záhrady na močiare za to nestojí. Po vysušení pôdy daikon prežije, ale pôjde do šípu a jeho pokožka bude drsná, chutí húževnatá. Počas horúcich letov môže ovocie praskať.

Uvoľnenie pôdy každý týždeň po silných dažďoch a zavlažovaní umožní, aby sa pôda stala priepustnou pre vzduch.

Aby ste sa nemuseli obávať neustáleho zvlhčovania pôdy v záhradnom lôžku s reďkovkami, je potrebné kompostovať zeleninové sadenice vrstvou slamy alebo rašeliny. Prevzdušňovanie sa uskutočňuje spolu s burinou, takže burina sa často stáva zdrojom chorôb rastlinných rastlín.

vzhľad Daikon Dubinushka

Odroda Daikon Dubinushka potrebuje ďalšie kŕmenie, keď je pôda ochudobnená a neobsahuje potrebné prvky dôležité pre rozvoj rastliny. Organické a minerálne komplexy pozostávajú z mulleínu zriedeného v pomere 1: 5, síranu draselného - 4 gramy na vedro vody. Kombinujte vrchný dresing s polievaním. Je užitočné pridať do pôdy nitrofosfát zriedením 2 polievkových lyžíc v 10 litroch vody. Pre sezónu stačí kŕmiť strednú sezónu odroda daikon dvakrát.

Zahustené výsadby daikon Dubinushka sú nežiaduce. Koreňové plodiny nebudú mať dostatok priestoru pre plnohodnotné vegetačné obdobie a rastlina bude strieľať. Aby sa predišlo nepríjemnej situácii, vo fáze 2 týchto listov sa reďkovka riedi. Zvyčajne sú odstránené slabé, zdeformované a poškodené stonky.

Odporúča sa zhroutiť odrodu Dubinushka, pretože časť koreňovej plodiny vyčnieva nad zem. Na to, aby sa valcové ovocie menej tlačilo smerom hore z pôdy, je potrebné lôžko pred vysadením semien uvoľniť do hĺbky 30 a výhodne 50 centimetrov.

obrovská veľkosť Daikon Dubinushka

Výhody a nevýhody

Pestovatelia zeleniny zdôrazňujú pozitívne vlastnosti záhradnej plodiny:

  1. Šťavnatá, snehovo biela dužina ovocia chutí dobre a je dobrá pre ľudské zdravie. Tí, ktorí trpia dysfunkciou pečene a obličiek, konzumujú sladkavé reďkovky. Použitie daikon v rôznych jedlách zvyšuje chuť do jedla, stimuluje sliznicu tráviaceho traktu.
  2. Produktivita daikon Dubinushka je vysoká. Z 1 m2 sa zozbiera 5 až 7 kilogramov koreňových plodín.
  3. Odroda zeleniny je odolná voči bakteriálnej infekcii.
  4. Zozbierané koreňové plodiny si dlhodobo zachovávajú svoje prospešné vlastnosti, podliehajú pravidlám zberu a ukladania v pivniciach na zimu.
  5. Japonská reďkovka Dubinushka dozrieva rýchlo a už koncom júla si môžete vychutnať šťavnaté ovocie.

Medzi nevýhody daikonu patrí citlivosť na plesňové infekcie, keď sa nedodržiavajú pravidlá striedania plodín a počas období vlhkého a studeného leta.

Daikon Dubinushka v otvorenom poli

Chorobám a škodcom

Odroda Dubinushka je rovnako ako všetci predstavitelia ukrižovaného dikobrazu citlivá na huby čiernej. Opis symptómov choroby zahŕňa stmavnutie stonky rastlín, jej rednutie a zakrivenie. Ak sa neprijmú opatrenia, zariadenie zomrie. Prevenciou choroby je správna rotácia plodín zeleniny, umiestnenie rastlín vo vzdialenosti 30 centimetrov. Pred výsadbou by sa semená daikon mali zahriať v horúcej vode a následne ochladiť v studenej vode pomocou gázových vreciek. Keď pestujú daikon prostredníctvom sadeníc, sledujú jeho vývoj a včas ničia choré a slabé rastliny.

Pri fome v počiatočnej fáze stonka tiež sfarbí na spodnej časti, ale potom sa listy pokryjú svetlohnedými škvrnami a čiernymi bodkami. Koreňová plodina sa nevyvíja, ale vysychá a rastlina zomiera.

Od škodcov japonskej reďkovky je možné rozlíšiť kapustovú mušku, ktorej larvy ničia stonky a koreň dikoptéry Dubinushka, do nich sa zahryznú. Húsenice kopčeka kapusty sa zimujú v pôde. A na jar z kukly letí malý motýľ s hnedo-šedými krídlami. Lopatka kladie vajcia na spodnú stranu reďkovkových listov. Potom sa húsenice, ktoré z nich vyšli, živia dužinou reďkovky a nakoniec sa presúvajú na ovocie.

semená Daikon Dubinushka

Škodcov sa môžete zbaviť tak, že na dikikon ošetríte roztok tabakového prachu a spodnú časť stonky poprášite popolom a červenou paprikou. Postrek pomocou infúzie cibuľovej kôry pomáha zbaviť sa parazitov. V prípade masívneho poškodenia výsadby japonskej reďkovky používa Dubinushka insekticídne prípravky: Aktofit a Lepidotsid.

Zber a skladovanie

Koreňové plodiny, ktoré dozreli o 2 mesiace, sa začínajú zberať v suchom a slnečnom počasí. Daikon sa ľahko vytiahne zo zeme, ak je pôda uvoľnená. Pri hustej pôde je potrebné vykopať lôžka vidličkou. Vytiahnuté korene sa nechajú na zemi sušiť. Uchovávať možno iba suché ovocie. Na to sú vhodné drevené bedne, do ktorých sa vkladá reďkovka. Nádoba sa umiestni do miestnosti s teplotou vzduchu 3 až 4 ° C a vlhkosťou 75 až 80 percent. V suteréne alebo pivnici musí byť vetranie. Počas zimy sa monitoruje stav plodov, poškodené sa odstraňujú. Pri správnom skladovaní daikon Dubinushka bude úroda z jedného záhradného lôžka postačovať pre celú rodinu na celú zimu na prípravu vitamínových šalátov.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica