Výsadba, pestovanie a starostlivosť o daikon, kedy sa zasadiť na otvorenom priestranstve

Strava ľudí, ktorí sledujú svoje zdravie, zahŕňa zeleninu, ktorá má prospešné vlastnosti. Mnoho záhradníkov sa preto zaujíma o kompletné informácie o pestovaní daikonu, jeho pestovaní, načasovaní výsadby a starostlivosti o koreňové plodiny, ktoré k nám prišli z Japonska.

Pristátie na otvorenom teréne

Nie je ťažké pestovať daikona, ak poznáte zvláštnosti tejto kultúry. Mnoho záhradníkov najčastejšie zlyháva kvôli chybám s dátumom výsadby a výberom miesta pre pestovanie koreňových plodín. Po pochopení zložitosti starostlivosti a výsadby japonskej reďkovky môžete pestovať veľké exempláre s hmotnosťou od 0,5 do 3 kg.

otvorené priestranstvo

Charakteristiky koreňovej plodiny (hmotnosť, dĺžka, priemer, tvar) závisia od odrody, starostlivosti a poveternostných podmienok. Reďkev rôznych odrôd môže dorásť v dĺžke od 10 do 60 cm, s priemerom 4 až 8 cm. Tvar priamo závisí od odrody. V otvorenom poli sa daikon pestuje podľa schém:

 • Odrody strednej veľkosti 30 x 50 cm;
 • 40 x 50 cm veľkoplodé odrody.

Semená sa prehlbujú o 2 cm Pred pôdou sa pôda zvlhčí z konve s jemným difúzorom.

jemný rozptyľovač

Výber sedadla

Výber miesta pre záhradné lôžko je rozhodujúci okamih, ktorý určuje kvalitu a množstvo plodiny. Výsadba daikon v tieni (čiastočný tieň) je hrubá chyba, ktorá bude mať za následok veľké množstvo vrcholov a malých plodov, ktorých tvar a veľkosť sa nezhodujú s popisom vytlačeným na vrecku na osivo.

Charakteristika pozemku vhodného na pestovanie veľkých japonských reďkoviek:

 • úplná neprítomnosť tieňa po celý deň;
 • 2 roky na tomto mieste boli pestované plodiny, ktoré nepatria do rodiny ukrižovaných;
 • vhodná pôda (ľahká hlina).

plodiny boli pestované

Príprava pôdy

Jeseň je vhodný čas na prípravu pôdy na jarnú výsadbu. Ak sa má siatie daikon uskutočniť v lete, pôda sa pripravuje v lete po zbere kultúry predchodcu. Pôdna štruktúra je dôležitá pre daikon, rastie lepšie vo voľnej pôde.

Vzhľadom na možnú dĺžku koreňovej plodiny (60 cm) musí byť pôda vykopaná hlboko. Ak sa riaďte radami skúsených pestovateľov zeleniny, hrebeň by sa mal pripraviť pomocou nasledujúcej technológie:

príprava pôdy

 • odstráňte vrstvu pôdy do hĺbky lopaty bajonetu a odložte ju;
 • vykopať takto pripravenú plochu a pridať do nej humus;
 • vráti predtým odstránenú pôdu na jej pôvodné miesto;
 • pridať humus v množstve 3-4 kg / m²;
 • použiť minerálne hnojivá (superfosfát, síran draselný).

Je potrebné skontrolovať hladinu pH pôdy. Daikon, ako člen rodiny ukrižovaných, uprednostňuje neutrálne alebo mierne alkalické krajiny.Vápno sa pridáva do kyslej pôdy každých 5 rokov. V súčasnej sezóne pomáha popol normalizovať úroveň pH, ​​aplikačná dávka je 2 st / m². Drevný popol nielen deoxiduje pôdu, ale slúži aj ako dodávateľ mikro a makro prvkov užitočných pre daikon.

vziať lopaty

Výber sadivového materiálu

Pri výbere semien na výsadbu by ste si vždy mali prečítať opis odrody, ako ju vysadiť, v akom časovom rámci a analyzovať, či je vhodná na pestovanie v tejto klíme. V strednom pruhu dozrievajú odrody rajčinov skorých a stredných období. Keď sa vysádzajú neskoré odrody reďkovky, rastú malé korene. Použitím rôznych metód výsadby sa daikon úspešne pestuje v rôznych regiónoch.

Mechanické zloženie pôdy ovplyvňuje kvalitu pestovanej plodiny. Je tiež potrebné vyhodnotiť hrúbku úrodnej vrstvy. Koreňové plodiny akéhokoľvek tvaru dobre rastú na sypkých pôdach. Vhodný na ílovitú pôdu a akúkoľvek ťažkú ​​pôdu s tenkou úrodnou vrstvou. odrody daikon okrúhle alebo oválne.

výber semien

Pestovanie sadeníc zo semien

Na jarnú výsadbu sa semená reďkovky získavajú zo semien doma. Na zasiatie semien daikon použite:

 • rašelinové hrnce do 0,5 l;
 • rašelinové tablety;
 • plastové nádoby s hĺbkou najmenej 10 cm.

Pôda (neutrálna, mierne zásaditá) sa dá použiť ako na záhrade, tak aj na zakúpenie na sadenie zeleniny. Hĺbka výsevu je 2 cm. Niekoľko semien sa zasieva súčasne do kvetináčov, po objavení prvých výhonkov sa slabé odoberú. V pravých listoch fázy 4 sa sadenice vysadia do zeme.

doma

Dátum pristátia

Pokiaľ nie je dodržaný čas výsadby, daikon strieľa a netvorí plnohodnotnú koreňovú plodinu. Pre normálny vývoj nepotrebuje táto rastlina viac ako 12 hodín denného svetla a teplotu do 20 ° C. V horúcom prostredí a pri predĺženom dennom svetle sa koreňová plodina prestane vyvíjať, rastlina uvoľní šípku a kvitne.

Ak chcete získať dobrú úrodu, musíte presne pochopiť, kedy daikon vysadiť semená rastlín, kedy sadenice a kedy sa musí vysadiť.

daikon strieľa

Použitím rôznych metód výsadby (semená, sadenice) sa pestovatelia zeleniny daikon s rôznymi obdobiami dozrievania pestujú v rôznych obdobiach (jar, leto, jeseň). Pre strednú zónu a sibírsky región je vhodný čas na výsadbu v júli (od 1 do 15) alebo v posledných júnových dňoch, na juhu sú to prvé augustové dni.

Môžete zasadiť daikon pred zimou a na začiatku jari. Semená Daikon nezamŕzajú, klíčia, ak sa pôda zahreje na 3 ° C. Na jar musíte zasiať veľmi skoro, hneď ako sa roztopí sneh a iba odrody, ktoré dozrievajú skoro. Na konci apríla by ste nemali strácať čas siatím daikon, korene nebudú mať čas tvoriť pred začiatkom horúceho počasia.

odrody pestovateľov zeleniny

Kedy zasadiť pred zimou

Záhradníci zvládli technológiu siatia semien pred zimou, aby na jar mohli získať skorú úrodu daikon pomocou metódy bez semien. Vylodenie by sa malo vykonať po stanovení stabilných nízkych teplôt. Na jeseň by semená nemali klíčiť.

Záhradné lôžko je pripravené za teplého počasia. Humus alebo zemina na nalievanie do brázd sa naleje do akejkoľvek nádoby a uloží sa do miestnosti s pozitívnou teplotou. Na vykopaných a formovaných hrebeňoch sú vyznačené brázdy.

sejacia technológia

Spotreba osiva pre jesenné siatie je dvojitá, siatie hrubšie. Brány sú pokryté zozbieranou zmesou pôdy. Celý povrch záhradného lôžka je posiaty silnou vrstvou rašeliny alebo humusu. V zime na neho hádzajú sneh, ak to nestačí.

Mulčovanie sa zberá s nástupom teplých dní, keď je krajina úplne bez snehu. Na urýchlenie klíčenia semien zakryte posteľ priehľadným filmom. Akonáhle sa objavia výhonky, zdvihnú ho na oblúky.

teplé dni

Starostlivosť

Daikon je nenáročný závod, ale musíte poznať určité funkcie starostlivosti. Zoznam hlavných činností:

 • zalievanie;
 • pleťou;
 • povoľovania;
 • vrchné odevy;
 • kontrola a prevencia chorôb.

nenáročný závod

Napájací rozvrh

Daikon je rastlina milujúca vlhkosť.Je nevyhnutné prísne dodržiavať program zavlažovania, aby ste mohli pestovať veľké koreňové plodiny s jemnou dužinou. Nalievanie reďkovky za to nestojí, stačí udržiavať konštantnú pôdnu vlhkosť. Štandardný harmonogram napájania pre chladné počasie je raz za 5 dní. V teple je potrebné vodu častejšie.

Z dôvodu šetrenia vody a zachovania vlhkosti v pôde zahĺbia záhradníci hrebene s daikonom z akýchkoľvek dostupných materiálov (suchá tráva, sekaná kôra, slama). Pod vrstvou mulča si pôda udržuje vlhkosť dlhšie, nestane sa chrumkavým. V neprítomnosti mulča sa musia uličky po každom zalievaní uvoľniť.

napájací rozvrh

pleťou

Počas výsadbovej sezóny sa reďkvičky burinou 2-3 krát. Potrebujeme hlboké odburinenie. Okrem odstraňovania buriny uvoľňujú aj pôdu. Pri dobrej dodávke kyslíka do koreňovej plodiny rastie do veľkej veľkosti. Sadenice sa niekoľkokrát riedia, odstraňujú slabé výhonky a medzi výhonkami sa ponecháva požadovaná vzdialenosť 30 - 40 cm. Interval závisí od odrody, veľké plodiny potrebujú na rozvoj veľkú plochu.

reďkovka buriny

Vrchné obväzy a hnojenie

Na úrodnej pôde, dobre hnojenej organickými látkami a minerálnymi hnojivami, sa veľké plody môžu pestovať bez ďalšieho hnojenia. Ak je pôda chudobná, potom sa na kŕmenie používa popol, do ktorého sa pridáva malé množstvo minerálnych hnojív. Prvýkrát sa popol zavádza do pôdy, keď sa v reďkovke tvoria 3 listy. Pri pomalej tvorbe koreňových plodín sa postup opakuje po 3 týždňoch.

hnojivá organická hmota

Choroby a škodcovia

Ak dôjde k porušeniu pravidiel poľnohospodárskej technológie, kultúra je ovplyvnená chorobami. Neustále podmáčanie pôdy vyvoláva vírusové ochorenie - bakteriózu. Je to dva typy: cievne, mukózne.

Výsev osiva - prevencia všetkých krížových chorôb. Skúseným poľnohospodárom sa odporúča používať biologický produkt Planriz. Môže byť použitý na dezinfekciu semien a následné ošetrenie rastlín proti chorobám.

postihnutých chorobami

Zber a skladovanie

Zber dobrej úrody veľkých koreňových plodín je potešením. Plody pestované na ľahkých pôdach môžu byť vytiahnuté vrcholom. Na zber koreňových plodín rastúcich v hustej a ťažkej pôde budete potrebovať vidličku, aby ste sa mohli kopať do zeme.

Čistenie sa vykonáva po zaschnutí suchého počasia. Koreňové plodiny s mechanickým poškodením, konzumované škodcami, so znakmi hniloby sa vyradia a kvalitné ovocie sa po usušení a odrezaní vrcholov odloží na uskladnenie.

dáva potešenie

Odrody reďkovky Daikon

Popis daikon, niekoľkých jeho obľúbených odrôd a odrôd pre stredný pruh vám pomôže pri výbere toho správneho. Nemali by ste sa s tým zdržať, pretože je ten správny čas na výsadbu japonskej reďkovky.

Pri výbere odrody zohľadnite dobu zrenia, ako dlho sa môže uchovávať? Na zimnú spotrebu je potrebné vybrať odrody, ktoré sa skladujú až šesť mesiacov. Na čerstvú konzumáciu v letnej a jesennej sezóne sú vhodné odrody daikon s skorým dozrievaním.

populárne odrody

Sasha je zaujímavá odroda daikon, ktorá dozrieva. Pestovateľská sezóna je krátka - od 35 do 45 dní. Jedná sa o okrúhlu koreňovú zeleninu s bielou pokožkou a mäsom. Hmotnosť plodov nepresahuje 400 g. V závislosti od podmienok pestovania sa hmotnosť môže pohybovať od 200 do 400 g. Priemer reďkovky je asi 10 cm, počas rastu je väčšina plodov nad povrchom pôdy.

Milovníkom valcovitého ovocia možno odporučiť odrodu Elephant Fang. Tento daikon je v polovici sezóny. Vytvorenie koreňovej plodiny s hmotnosťou 500 - 600 g trvá niečo viac ako 80 dní. Zelenina dosahuje dĺžku 18 - 25 cm s priemerom asi 8 cm Táto odroda je dobrá, pretože toleruje sucho a zaručuje stabilnú úrodu.

Pestovanie daikon nie je únavná úloha. Koreňová zelenina, ktorú urobíte sami, dodá strave rozmanitosť a prospeje vášmu zdraviu.

vegetácia krátka

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica