Ak potrebujete zozbierať daikon reďkovky zo záhrady na uskladnenie na zimu

V zime sú vitamíny, vláknina a iné užitočné mikroelementy k dispozícii v čerstvom ovocí zo záhrady za predpokladu, že je úroda správne zozbieraná a potom umiestnená. Aby korene zostali silné a šťavnaté mnoho mesiacov, je dôležité vedieť, kedy sa daikevná reďkovka zo záhrady vyberie na uskladnenie.

Zelenina má malé množstvo kalórií, je konzumovaná čerstvá alebo pridaná počas varenia do jedla.

Japonská reďkovka má tieto pozitívne vlastnosti:

 • zlepšenie aktivity gastrointestinálneho traktu;
 • antiseptické vlastnosti;
 • pomoc pri čistení pečene a obličiek.

Zbierame daikon na uskladnenie

Úroda sa zberá, keď prichádza chladné a suché počasie, ale mrazy ešte neprišli, pretože teploty pod bodom mrazu poškodzujú pôdnu časť koreňových plodín a budete musieť zabudnúť na dlhodobé skladovanie. Nemali by ste ich preexponovať do zeme, inak sa vo vnútri vytvoria dutiny a buničina stratí chuť a stane sa tvrdou.

zbierka daikon

Ak sa reďkovka pestuje na ťažkej pôde, počas zberu nemôžete vytiahnuť vrcholy, preto sa korenový systém ľahko zlomí.

Odporúča sa naberať zeleninu lopatou alebo vidlicou.

Keď je daikon úplne odstránený z lôžok, je potrebné dať plody do vzduchu, aby na nich zostala zemina. Aby sa nepoškodila tenká pokožka, neodporúča sa umývať a čistiť zozbieranú zeleninu, zvyšnú zeminu z nej je možné mierne otrasiť. Je potrebné chrániť reďkovky pred slnečnými lúčmi, pretože sa z nich ochudobňuje.

Ukladá sa daikon

Pred umiestnením zeleniny na zimu sa celá reďkovka zozbiera a preskúma. Plody ponechané na dlhodobé skladovanie by mali byť rovnomerné, hladké a nepoškodené. Vrchy sú starostlivo rezané nožnicami.

Daikon celé a rezané

Ako správne uchovávať daikon? Existuje niekoľko spôsobov, ako to urobiť.

V pivnici

Umiestnenie reďkoviek v suterénoch a pivniciach je jedným z najlepších riešení. Koniec koncov, práve tu sa vytvárajú optimálne podmienky pre zeleninu. Koreňové plodiny, ktoré sa zbierajú v posledných dňoch septembra - začiatkom októbra, sa uchovávajú najdlhšie.

Pred zberom sa drevené debny kupujú alebo vyrábajú samostatne, potom sa zaoberajú preosievaním hrubého riečneho piesku.

Zelenina sa pred dlhodobým skladovaním starostlivo kontroluje. Koreňové plodiny s poškodenou kožou a príznaky kazu sa okamžite eliminujú. Malá škvrna na povrchu iného odtieňa je jasnou indikáciou začiatku zhoršenia kvality produktu. Takáto reďkovka nebude trvať ani 1 mesiac, ale ľahko zničí úrodu, pretože je zdrojom baktérií.

v rukách reďkovky

Daikon je položený v rovnomerných vrstvách a pokrytý hojne vlhkým pieskom. Je dôležité, aby sa korene dotýkali iba piesku, nie navzájom. Škatule sa skladujú pri teplote + 1 ... + 5 stupňov. Vlhkosť by mala byť okolo 70 - 90%.

Ideálne podmienky na uskladnenie daikonu sú stabilný teplotný režim, žiadne slnečné žiarenie, udržiavanie vlhkosti v boxoch (pravidelného navlhčenia piesku pomôže dosiahnuť).

Suchý piesok je schopný čerpať vlhkosť z reďkoviek, čím sa poškodzuje plodina.

Japonský daikon v pivniciach je dokonale zachovaný vedľa mrkvy a krmovín.

V chladničke

Mnoho záhradníkov pestuje daikon v malom množstve. V zložení plodiny majú niekoľko koreňových plodín, ktoré je možné doma uložiť v kuchyni. Každá reďkovka je zabalená do vaku prepúšťajúceho vzduch. Môžete na ňom urobiť diery vidličkou. Všetka zelenina sa ukladá na spodnú policu v chladničke. Týmto spôsobom skladovania daikon môžete dosiahnuť čerstvosť zeleniny po dobu troch až piatich týždňov.

skladovanie reďkoviek

Pozor! Pred vložením reďkovky do chladničky ju navlhčite, nieto ju umyte. Koniec koncov, to rýchlo zničí úrodu. Koreňové plodiny sa môžu vysušiť a ľahko očistiť od zvyškov pôdy. Plody s poškodenou šupkou sa samozrejme konzumujú okamžite, nemôžu sa dlhodobo skladovať.

zmrazenie

Daikon sa dobre drží až do budúceho leta v mrazničke. Za týmto účelom sú korene rezané alebo mleté ​​na hrubom strúhadle. Ak je malý, reďkovka vylučuje šťavu a výsledkom je, že sa objaví zmrznutá zmrzlina, ktorá bude potom problematické jesť.

mrazená reďkovka

Vopred rozdrvený daikon sa vkladá do malých porcií do plastových vreciek alebo špeciálnych plastových nádob. To všetko sa umiestni do mrazničky.

Ak je potrebné reďkovku, pred použitím sa vyberie a rozmrazí pri izbovej teplote.

Dôležité! Táto metóda umožňuje zachovať prospešné stopové prvky v ovocí. Ak sa rozmrazený daikon znovu vloží do mrazničky, potom sa taký produkt bohatý na vitamíny stane chuťou pomalou hmotou, ktorá nemá úžitok.

konzervácia

Daikon sa dá použiť na výrobu občerstvenia a na zimu ich dať do pohárov. Šalát sa zvyčajne vyrába z čerstvej koreňovej zeleniny a mrkvy. K zmesi sa pridávajú prísady vo forme zeleniny a morských plodov.

konzervované reďkovky

Čerpacia stanica je vybraná nezávisle na výber:

 • zeleninový olej;
 • majonézy;
 • olej-citrón.

Príprava občerstvenia začína rozomletím daikona, môže sa trieť na hrubom strúhadle alebo nakrájať na kocky. Reďkev je zmiešaná s mrkvou, potom je všetko naliate marinádou a hermeticky dotiahnuté vekom. Banky sú držané na chladných miestach.

Na marinádu potrebujete nasledujúce prísady:

 • voda;
 • ocot;
 • soľ;
 • cukor;
 • korenie;
 • voňavé bylinky.

Výsledná zmes sa zahreje do varu a potom sa ochladí. Táto nakladaná zelenina slúži ako základ pre zimné šaláty, ako samostatné jedlo alebo sa pridáva do mäsa.

reďkovky v pohári

Pre daikona môžete urobiť ťažšiu marinádu. Najskôr sa zmiešajú octy z jablčného muštu a ryžový ocot, potom sa pridá citrónová kôra, kurkuma, cesnak a teplé korenie podľa vášho výberu. Plody sa nakrájajú na krúžky alebo polkrúžky. Tento predjedlo poteší domácnosť a prekvapí hostí.

Reďkovková šťava

Šťava obsiahnutá v daikon je neuveriteľne užitočná, zachováva všetky stopové prvky z koreňovej zeleniny. Ľudia, ktorých žalúdky sú podráždení vlákninou z reďkoviek, môžu piť túto šťavu a nemusia sa báť následkov.

reďkovková šťava

Ak nie je možné dlhodobo konzervovať koreňové plodiny alebo je plodina počas zberu poškodená, najlepším spôsobom spracovania prebytočnej zeleniny je zber daikonovej šťavy na zimu.

S pomocou odšťavovača sa pripraví nápoj, ktorý sa naleje do sterilizovaných sklenených pohárov alebo fliaš.Nádoba so šťavou sa pasterizuje vo vodnom kúpeli pol hodiny. Potom sa všetky nádoby pevne uzavrú vekom a uložia sa na chladné tmavé miesta na uskladnenie.

Japonská reďkovka je veľmi chutná a zdravá zelenina. Obsahuje veľké množstvo vitamínov a minerálov. Ak je úroda bohatá a nemôžete jesť všetko naraz, existuje niekoľko spôsobov, ako udržať korene čerstvé po mnoho mesiacov. Vďaka tomu sa nestratia výhody daikonu a chuť zostáva vynikajúca.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica