Opis odrody Daikon Minovashi, vlastnosti pestovania a starostlivosti

Daikon Minovashi, ktorý má niekoľko poddruhov, sa líši od reďkovky, ktorú Európania poznajú svojou chuťou, tvarom a obsahom živín. Plodiny koreňových plodín chovaných Japoncom zaberajú v tomto štáte rozsiahle oblasti. Obyvatelia krajiny vychádzajúceho slnka pripravujú obloha zo zeleniny, s radosťou jedia mladé výhonky, konzervujú a nakladajú listy a korene. Možno kvôli bohatému zloženiu daikónu majú Japonci úžasnú schopnosť pracovať a žiť dlho.

Opis odrody

Čelom je vzdialený príbuzný zeleniny v sezóne. Prekročením tejto zelenej reďkovky dostali Japonci koreňovú zeleninu, ktorú majú rovnako rozšírenú ako zemiaky v Európe a Amerike. V Rusku niekoľko letných obyvateľov rastie v Minovasi už takmer 10 rokov. Je to táto odroda, ktorá je prítomná v registri chovných úspechov.

Koreňová zelenina daikon je omnoho väčšia ako reďkev. Za 2 mesiace dorastá do výšky takmer pol metra. Priemer vrchnej časti zeleniny nepresahuje 10 cm, zužuje sa zdola. „Veľký koreň“ má:

 • valcový;
 • jemná a tenká pokožka;
 • šťavnatá a hustá dužina;
 • sladkastá chuť.

Rozrezané listy sú zložené do krásnej rozety. Rovnako ako koreňové plodiny nehromažďujú pesticídy, toxické látky a konzumujú sa v čerstvom stave. Zrenie zeleniny vedie nad záhradné lôžko a zhora sa skrýva sviežou zeleňou.

daikon minovashi

Osviežujúca dužina Minovashi obsahuje:

 • pektíny;
 • fytoncídov;
 • proteíny;
 • beta karotén;
 • stopové prvky.

Koreňová zelenina pomáha čistiť telo od toxínov a toxínov. Pri použití opuch vymizne, pečeň si obnoví svoje funkcie, odstránia sa rádioaktívne častice a zníži sa hladina cholesterolu. Zelenina urýchľuje liečbu chrípky, vyrovnáva sa s akútnymi respiračnými infekciami.

reďkovky na stole

rastúce

Minovashi patrí neskoro odrody daikon, dozrieva po 70 dňoch, ale koreňová plodina je dobrá a zelená. Priaznivé vlastnosti zrelej zeleniny pretrvávajú až do zimy. Na jej pestovanie potrebujete včasnú výsadbu a starostlivosť.

Ak zvolíte správny čas na siatie, koreň sa rýchlo vyvinie. V teplom a dlhom dennom svetle kvitnú kultúry a zelenina bude malá, nepoteší sa šťavnatosťou a chuťou.

Ak vysadíte Minovashi v marci alebo apríli, dozrieva až v júli a tento mesiac začína teplo, rastlina rastie šípkami. Na juhu je lepšie začať siatie v auguste. V strednom pruhu musíte sledovať počasie. Na dozrievanie koreňovej plodiny je žiaduce pestovať túto odrodu daikon v druhej polovici leta.

škodcov plodín

Po zasiatí po 15. júli nie je Minovashi napadnutý hmyzom. Krížovité blchy neznášajú chladné noci. Keďže vrchná časť zeleniny stúpa nad zem, je bahnitá alebo pokrytá poľnohospodárskym plátnom.Vďaka tomu mrazy, ktoré prichádzajú do Ruska po druhej dekáde septembra, túto rastlinu nepoškodia.

Skúsení záhradníci radia začiatočníkom, aby zasiali zeleninu v polovici leta a potom o pár týždňov neskôr. Toto vám pomôže nájsť optimálny čas výsadby pre Minovashi.

Príprava postelí a semien

Aby daikon odmenil veľké koreňové plodiny pozemkom, musíte si vybrať, kam slnečné lúče padajú celý deň. Je lepšie pestovať zeleninu tam, kde bola predtým vysadená:

kanva

 • paradajky;
 • zemiaky;
 • Cibuľa;
 • uhorky.

Krížové plodiny, reďkovky a kapusta sú neúspešnými predchodcami daikonov.

Odroda Minovashi je nenáročná na pôdu, ale je dosť ťažké vytiahnuť koreňovú plodinu z hliny. Na nápravu situácie to umožňuje uvoľnenie pôdy. Na tento účel sú vhodné rašelina a slama, piliny a suché listy, kosená tráva a sekaná kôra.

zalievanie reďkovky

Pred vykopávaním sa pôda v záhrade oplodní. Na štvorcový meter plochy odoberte pohár popola a vedro humusu. Na kŕmenie môžete použiť aj lyžicu superfosfátu, močoviny a vápenatej soli.

Otvory semien Minovashi sa označujú každých 20 centimetrov, medzi riadkami zostane až 70 cm. Niektorí záhradníci uprednostňujú schádzací systém 40x40. Pri kladení semien 20 mm korene rýchlo a priateľsky vyklíčia. Aby pôda v záhrade nebola pokrytá kôrou, obyvatelia leta sa správajú inak:

 1. Drážky sa vyrábajú vo vzdialenosti 60 centimetrov.
 2. Do nich sa naleje voda, vložia sa zrná.
 3. Nalejte zem hore.

biela reďkovka

Minovashi daikon nie je pestovaný sadenicami, pretože kultúra netoleruje úrodu. Veľká zelenina sa zberá z úrodných a ľahkých pôd, na kyslých pôdach je výnos oveľa nižší.

Pred vysadením semien Minovashi na záhrade sa rastliny umiestnia do vody, ktorej teplota je asi 50 stupňov, po 20 minútach sa prenesú na ľad. Potom sa na deň pošlú do chladničky. Po stratifikácii sa inokulum namočí do roztoku manganistanu draselného.

Ak sa výsadba uskutočňuje v júli, korene sa dlhodobo skladujú. Zberané na jeseň pred začiatkom mrazu.

Ošetrovacie funkcie

Keď sa objavia klíčky, Minovashi sa zvyčajne musí riediť. Pôda pod plodinou musí byť uvoľnená, napojená a burina musí byť odstránená. Nedostatok vlhkosti vedie k tomu, že v koreňových kultúrach sa objaví horkosť, pričom nadbytočné množstvo praskne.

reďkovka daikon

Keď zelenina stúpa nad pôdu, uchýli sa k hádzaniu. Takýto pracný postup môžete nahradiť kompostom alebo rašelinou. Zvyšte kultúru dvakrát týždenne, pri extrémnom horúčave a suchu, zvlhčovanie sa vykonáva každý druhý deň.

Na kŕmenie Minovashi nie je vhodná organická hmota, kde je veľa dusíka, pretože sa zvyšuje rast vrcholov. Je lepšie kúpiť komplexný hnojivo vo forme Biohumusu, Čistá bridlica, Agricola. Top dressing je kombinovaný s polievaním.

Výhody a nevýhody

V staroveku oceňovali Japonci chuť a jedinečné vlastnosti daikónu. Bez tohto produktu sa nemôže zaobísť ani jedna rodina, koreňové plodiny sa používajú v mnohých kuchyniach iných krajín, v ľudových receptoch na liečenie chorôb.

Odroda Minovashi sa nebojí tepla, trpí však poklesom teploty, má mnoho výhod vrátane:

 • jemná chuť dužiny;
 • nedostatok horkosti;
 • vysoká produktivita.

Jedia nielen koreňové plodiny, ale aj mladé vrcholy a listy. Jedna zelenina váži do 1,5 kg a zo štvorcového metra sa zozbiera viac ako 10 kilogramov. Minovashi sa vysádzajú vykopávaním zemiakov, cesnaku, zberom paradajok alebo cibule. Rastlina nehromadí toxíny, ale má liečivé vlastnosti. Koreňové plodiny majú čas dozrieť, aj keď sú vysiate v druhej polovici leta.

rastúca reďkovka

Významnou nevýhodou odrody je to, že pri dlhých hodinách denného svetla sa výnos výrazne znižuje, pretože sa vytvárajú šípy, vďaka ktorým sa zastavuje vývoj koreňových plodín.

Minovashi reaguje negatívne na nízke teploty vzduchu.

Chorobám a škodcom

Dodržiavanie pravidiel poľnohospodárskej technológie, dezinfekcie semien pred výsadbou a odstraňovanie burín pomáha predchádzať vzniku mnohých problémov v rastlinách. Minovashi niekedy trpí:

 • z plsti;
 • od čiernej nohy;
 • mukózna bakterióza;
 • mozaiky.

Koreňová zelenina sa drví, je tuhá a horká, keď je rastlina infikovaná Keelovou chorobou. Na jeho elimináciu sa používajú biologické produkty Planriz alebo Binoram. Na boj proti čiernej nohe je Minovashi napojená na Fitosporin.

reďkovková zelenina

Keď sa na posteli objavia slimáky, vykopávajú drážku, do ktorej sa nalieva drevný popol. Ak je kultúra poškodená mozaikou, pôda sa zalieva roztokom manganistanu draselného, ​​zničené rastliny sa zničia. Nechtíčky sa môžu vysiať okolo minovashiho výsadby, veľa hmyzu nemôže vydržať vôňu týchto kvetov.

Na zvládnutie vaskulárnej bakteriózy, vlhkej hniloby, sa rastliny ošetrujú fungicídmi Mikosan, Climate, Fytocide. Larvy chrobáka, drôtik lopatky lopatky spôsobujú veľké škody na koreňových plodinách. Prípravky Calypso, Actellik, Prestige, Masterpiece pomáhajú zbaviť sa hmyzu.

Zber a skladovanie

Aby ste mohli da Minovashi daikon použiť v šalátoch alebo prílohách, vykorená sa koreňová zelenina 2 mesiace po objavení klíčkov. Zrelá zelenina leží až do jari bez straty chuti a užitočných vlastností. Aby nedošlo k jej poškodeniu, z pôdy, je pôda napojená. Je nepravdepodobné, že bude možné vytiahnuť koreňovú plodinu bez lopaty.

Pred položením Minovashi v suteréne alebo pivnici, kde by teplota nemala byť vyššia ako 4 stupne Celzia, sa vrcholy odrežú, vysušia a vložia do škatúľ, posypané riečnym pieskom. Mrazená zelenina, koreňová zelenina s poškodenou pokožkou sa nebudú skladovať. Z nich sa pripravujú šaláty s kôprom a majonézou, Minovashi je dusená chobotnicami, nakrájaná na krúžky, nakladaná a solená. V Japonsku sa sushi podáva s ozdobou daikon.

Nízkokalorické korene sa odporúčajú ľuďom, ktorí chcú schudnúť. Zdravá a chutná zelenina Minovashi sa používa na varenie v mnohých krajinách, okrem liekov sa používa na liečenie prechladnutia, absorpcie opuchov, odstraňovania toxínov a žiarenia z tela.

recenzia
 1. Tamara
  5.05.2018 10:41

  Táto odroda sa mi veľmi páči - jediná, ktorú takto môžem bezpečne jesť, bez soli alebo rastlinného oleja. Sladkastý, šťavnatý. Minulý rok som sa ho snažil využiť pri jeho pestovaní BioGrow - takže plody reďkovky rástli, zatiaľ čo napriek mojim obavám boli tvrdé, ale zostali šťavnaté.

  Odpovedať
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica