Opis škodcov reďkovky (reďkovky) a boj proti nim

Každý záhradník pestujúci plodinu na mieste sa stretol s reďkovkami. V prírode je dosť ľudí, ktorí sa chcú sláviť šťavnatými koreňmi hmyzu.

Záhradník často nevenuje pozornosť stavu rastlín. Poškodené vrcholy - myslíte si, dosť pre každého. Niektorí sa držia pravidla: rastlina dosť, aby bolo dosť pre seba, priateľov a nepriateľov.

reďkovky škodcov

Niekedy je ich príliš veľa. V čase zrenia nie je nič, čo by sa malo odstrániť: reďkovka je malá, postavená, tvrdá. Kto je vinný? Škodcovia!

Skúsený záhradník však neunikne ani jednému detailu. Pravidelne kontroluje výsadbu. V prípade potreby sa prejaví okamžite. A úrodu poteší: korene sú hladké, šťavnaté. A je ich veľa: je tu čo zdieľať s priateľmi.

príliš veľa

Časté príznaky poškodenia reďkovky škodcom

Záhradník by mal kontrolovať výsadbu počas celého obdobia dozrievania koreňovej plodiny. Odporúča sa byť opatrný, keď:

 • poškodenie rastového bodu mladých rastlín;
 • dierované listy;
 • útlak sadeníc;
 • pomalý vývoj a rast vrcholov;
 • poškodenie vyčnievajúcej časti koreňových plodín.

mladé rastliny

Aj v ojedinelých prípadoch je potrebné identifikovať škodcu a vykonať prácu na ochrane kultúry.

Hlavné škodca reďkovky a ako sa s nimi vysporiadať

Reďkev patrí do rodiny ukrižovaných. Má spoločných škodcov s kapustou, vodnicami, rutabagami. Ak sú ovplyvnené súvisiace plodiny, mala by sa venovať pozornosť stavu výsadby.

vykonávať prácu

Krížovitý blší

Veľmi nebezpečný škodca. Dokážu zničiť sadenice skôr, ako skutočné listy dorastú späť.

Toto je skákacia chyba. Hibernácie sa nachádzajú v dospelosti v nezjasnených zvyškoch rastlín. Keď príde teplé počasie, stane sa aktívnym. Pred zasiatím pestovaných rastlín žije na divokých predstaviteľoch rodiny ukrižovaných. Po naklíčení reďkoviek sa repa kŕmia čerstvými listami.

skutočné listy

V chúlostivých rastlinách sa hlodá cez otvory. Na tých ťažších robí odsadenia. Obdobie činnosti: od rána do 13:00 a od 16:00 do 18:00 Horúce počasie podporuje rozmnožovanie.

Blšie kladie vajíčka do zeme. Larvy žijú na mladých koreňoch. Živia sa tiež nimi. Vykládky zmiznú.

Na prevenciu sa odporúča:

cez otvory

 • odstraňovať zvyšky rastlín;
 • kopať hlboko do zeme na jeseň;
 • aplikovať minerálne hnojivá do pôdy;
 • pozorovať striedanie plodín;
 • bojovať proti burinám;
 • aplikovať tesnenie výsadby ochranných rastlín.

Záhradníci prach hrebene popol a tabakový prach. V zložitých prípadoch sa odporúča používať insekticídy.

hnojenie v pôde

Húsenice bieleho motýľa

Tento hmyz pozná každý dospelý človek. Deti a mešťania sú ním dotknutí. Samotný motýľ nie je škodlivý pre reďkovky: živí sa nektárom kvetov (lucerna, púpava, ďatelina).

Ale kladie svoje vajcia na vrcholy. Z nich sa vyvinú nenápadné húsenice, ktoré sa živia listami. V pokročilých prípadoch úplne zničia reďkovky. Koreňová plodina sa prestane vyvíjať.

Záhradník by mal pravidelne kontrolovať výsadbu. Venujte pozornosť zadnej časti listov. Spojky na vajcia a húsenice okamžite zlikvidujte.

biele motýle

Odporúča sa kombinovať mechanické metódy ochrany s ošetrením výsadieb insekticídmi (podľa pokynov).

Existujú ľudové spôsoby ochrany rastlín pred bielym. Po obvode hrebeňa sa prilepujú tyčinky s polovičkami vaječných škrupín. Motýľ nemá rád konkurenciu a muchy kladie vajcia inde.

Niektorí záhradníci husto posypali výsadbou preosiatym popolom. Belyaka je čistý. Na špinavých listoch sa nebude množiť. Po daždi a vetre sa ochrana obnoví.

pestovanie insekticídov

Jarná kapusta

Vzťahuje sa na druh kvetinových mušiek. Hromadné roky začínajú od okamihu, kedy sa vyskytuje čerešňový a čerešňový kvet, ktorý končí po orgovánových kvetoch.

Samotná muška sa živí nektárom. Opeľuje rastliny. Ale jeho larvy škodia záhradníkom. Muchy kladú vajcia do pôdy pod výsadba reďkovky... Vyliahnuté larvy hlodajú jemné koreňové plodiny, stavajú tunely. Z vonkajšej strany reďkovka vyzerá depresívne, vrcholy začínajú uschnúť.

Pri prvých známkach poškodenia výsadby kvetmi je potrebné začať boj. Poškodené korene by sa mali vykopať a spáliť. Pôdu ošetrite insekticídom.

okamih kvetu

Prevencia poskytuje vynikajúce výsledky. Buriny musia byť z lokality odstránené. Ochranné opatrenia:

 1. Po obvode sa odporúča pestovať rastliny s štipľavou arómou: nechtíka lekárska, zeler. Budú vystrašiť muchy.
 2. Hrebene by mali byť zviazané hrubými štiepkami alebo pokryté tmavými netkanými materiálmi: mucha nemá klásť vajíčka.
 3. Natiahnite sieť s jemnými okami na pristátie: mucha neprekoná prekážku.

Niektorí záhradníci husto posypávajú lôžka kamenným popolom: to bráni škodcom pri kladení vajíčok.

netkaná látka

Cruciferous bug

Kapustová kalamita sa prezimuje pod troskami rastlín. Na začiatku tepla letí a žije na burinách krížencov. Po vzniku kultúrnych presunov k nim.

Samica kladie vajcia na zadnú stranu listu. Larvy sa živia šťavou z vrcholov. Na svetle sú viditeľné malé bodky, ktoré sa menia na bodky. List odumiera, rastlina oslabuje.

tégliky

Insekticídy sa používajú na boj proti škodcom. Prevencia poskytuje vynikajúce výsledky: ničenie burín, vykopávanie pôdy pred zimou.

Niektorí záhradkári priťahujú chrobáka kapusty: pestrú fázovú mušku a trisolkus na konzumáciu vajec... Prirodzene znižujú populáciu škodcov.

kapustová chyba

Kapusta zelená

Toto je nenápadný béžový motýľ. Živí sa nektárom. Jeho húsenice sú však schopné zničiť reďkovku.

Hneď ako sa škodca začne chvieť po hrebeňoch, mal by sa boj začať. Odporúča sa skontrolovať zadnú stranu listov a stred ružice. Housenky sa musia zbierať a ničiť, vajcia - vypláchnuť roztokom zeleného mydla. V prípade závažných lézií by sa výsadba reďkovky mala liečiť insekticídmi.

Niektorí záhradníci znižujú počet škodcov pomocou pascí. Na kúsok žltej lepenky alebo plastu sa nanáša dlhodobo schnúca látka (borovicová živica, lepidlo, mastnota). Na zloženie sa držia motýle. Pasce na hmyz sú zničené a nahradené novými. Táto metóda pomáha identifikovať ďalšie okrídlené škodca reďkovky..

béžová farba

Kapusta zelená

Toto je nočný škodca. Motýľ je natretý špinavo šedou farbou. Leží na spodnej strane vajíčka.Mladí húsenice vytvárajú v listoch reďkovky diery, zatiaľ čo silnejší hlodajú topánky. Potom húsenice odchádzajú do zime do zimy.

Preventívne opatrenia pomôžu zbaviť sa škodcov. Je potrebné kopať hlboko do pôdy, odstraňovať burinu, dodržiavať striedanie plodín a pravidlá susedstva.

Niektorí záhradníci vystrašili motýľa a položili medzi výsadbu kúsky syntetického materiálu namočené v petroleji alebo dechte. Insekticídy sa majú používať opatrne už na začiatku reďkovky.

kapusta

Repková píla

Ovipositor hmyzu je podobný vrúbkovanej pílke. Vďaka tomu samica prepichne listy na spodnú stranu a kladie vajíčka. Húsenice sa liahnu. Jedia vrcholy. Za nimi zostávajú z listov žily.

Najaktívnejší v teplom suchom počasí. Zrážky a prechladnutie sú pre nich deštruktívne. Húsenica čaká na krátky dážď na spodnej strane listov.

prepichne listy

Agronómovia odporúčajú vytváranie pozemkov s kvetináčmi s návnadou. Škodcovia sa k tomu sťahujú. Tráva je pokosená a spálená.

Osa jazdca je prirodzeným nepriateľom píly. Vkladá vajíčka do tela húsenice. Priaznivý hmyz by mal byť na lokalitu priťahovaný.

V daždivom počasí sa húsenice musia zbierať a ničiť. V prípade veľkých populácií škodcov sa odporúča používať insekticídy.

populácie škodcov

Repkový kvetný chrobák

Lesklý modro-zelený chrobák. Zima v zemi. Keď sa pôda zahreje na 10 stupňov Celzia, príde na povrch.

Aktívne od mája do konca júna. Jesť púčiky zvnútra. Uprednostňuje repku, ale poškodzuje všetky rastliny krížnika (a tiež reďkovky). Je schopný zničiť 70% plodiny. Pri prvých príznakoch výsadby sa odporúča liečiť insekticídom.

zahrievanie pôdy

slimáci

Poškodzujú vrcholy a časti koreňových plodín vyčnievajúcich nad povrch pôdy. Jedia v noci. Cez deň sa schovávajú pod doskami, zvyšky rastlín.

Na ochranu výsadby sa odporúča zbierať a ničiť škodcov počas dňa. Po obvode by sa mala naliať hrubá vrstva rozdrvených vaječných škrupín alebo vápna. Tým sa zabráni lezeniu mäkkýšov smerom k rastlinám.

povrch pôdy

vošky

Parazituje na jemných mladých reďkovkách. Nasáva šťavy a oslabuje rastliny.

Hmyz je pasívny. Prenášajú ju záhradné mravce na výsadbu reďkoviek. Vošky vydávajú sladkú šťavu a mravce sa to páči.

záhradné mravce

Na boj proti škodcom sa odporúča zničiť mravce. Dobrý výsledok sa dosiahne liečbou liekom „Muratsid“.

Vošky by sa mali z listov umyť zeleným mydlovým roztokom. Za účelom prilákania lienky sa zasadia vedľa reďkoviek hrebene nechtíka lekárske, nechtík lekársky a harmanček. Postrek infúziou tabaku alebo pomarančových šupiek pomôžu odradiť vošky.

lienky

Babanukha

Lesklá zelená chyba. Trávi zimu v horných vrstvách pôdy, pod hnojom, hromádami rastlín. Keď príde teplé počasie, stúpa.

Pozerá na listy. Rastlina oslabuje a prestáva sa vyvíjať. Ďalšie poškodenie: prenáša plesňové a bakteriálne choroby na zdravé rastliny.

Záhradníci bojujú s babanukha rôznymi spôsobmi:

zelená chyba

 • zozbierané ručne;
 • snažte sa nevynechať dátum výsadby reďkovky;
 • nastriekajte hrebene insekticídmi.

Aby sa znížilo riziko zamorenia škodcami, je potrebné pozorovať striedanie zeleniny a zvyšky rastlín.

zamorenie škodcami

Preventívne metódy ochrany

Kontrola škodcov trvá dlho. Záhradník vynakladá energiu na postrek a ručný zber hmyzu. Prevencia je omnoho efektívnejšia. Požadovaný:

 • zbavte miesto buriny;
 • priťahovať užitočný hmyz;
 • pozorovať striedanie plodín zeleniny;
 • pestovanie rastlín v blízkosti priateľských rastlín;
 • dodržať dátumy výsevu;
 • použiť minerálne hnojivá.

Odporúča sa dodržiavať agrotechnológiu pestovaných reďkoviek: silné a zdravé rastliny sú škodcami menej poškodené.

efektívnejšia prevencia

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica