Ako a kedy zasadiť, pestovať a starať sa o reďkev vonku

Rozšírená kultivácia starodávnej kultúry, ako je reďkev, je odôvodnená jej pozitívnymi vlastnosťami a výhodami. Rozpadajúca sa koreňová zelenina obohacuje ľudské telo o vitamíny, stimuluje tráviace procesy a pomáha liečiť žlčník a pečeň. Mnoho jedál sa dá pripraviť z reďkoviek a je ľahké ju zozbierať na akejkoľvek pôde, pod filmom, pod tryskou alebo na otvorenom poli.

Druhy a odrody

Hlavný druhy reďkoviek:

 • Japončina - daikon. Má najjemnejšiu a najjemnejšiu chuť.
 • Čínština - lobo. Chuť je jemná s horkosťou.
 • Európsky. Má bohatú, horkú chuť.

starať sa o reďkovky

Populárne odrody reďkovky:

 • Zima dlhá čierna. Podlhovasté čierne korene s bielou, šťavnatou chrumkavou dužinou. Zachovávajú si užitočné vlastnosti po dlhú dobu.
 • Okrúhla čierna. V polovici sezóny s vysokou chuťou a liečivými vlastnosťami. Biela šťavnatá dužina s jasnou štipľavou chuťou.
 • Zimná biela. Dužina je hustá, stredne korenitá. Svoju prezentáciu si uchováva na dlhú dobu.
 • Margelanskaya. Zelené ovocie so zelenkavým bielym mäsom s mierne štipľavou chuťou. Ležiaca známka.
 • Maiskaya. Na začiatku buničina nie je náchylná na stmavnutie, nežnosť, poloostrosť.
 • Pochúťka. Skoré zrenie s podlhovastou oválnou koreňovou zeleninou s mierne ostrou dužinou.
 • Odessa. Leto. Plody sú hladké, ploché, biele so zelenou hlavou. Poloostrá chuť. Sklon k praskaniu.
 • Poriadku. Raná odroda, ktorá vytvára kužeľovú koreňovú úrodu červenej farby. Jemná biela dužina pri koži je ružová.
 • Sultan. Stredne skoro. Dlhé biele kónické ovocie s bielou jemnou dužinou.

jemná chuť

Príprava osiva

Vzorky vysokej kvality sa vyberajú z materiálu osiva, ktorý sa odporúča dezinfikovať v roztoku mangánu. Po pol hodine sa semená premyjú vodou a položia na vlhkú handričku. Výsev sa vykonáva, keď semená napučiavajú a začínajú sa liahnúť.

kvalitné kópie

Kedy môžete zasadiť reďkovky

Výťažok tejto zeleninovej plodiny vo veľkej miere závisí od dodržiavania termínov výsevu. Je dôležité sa najprv rozhodnúť, prečo ste sa rozhodli pestovať reďkovky - na jar-leto alebo na záložku pre dlhodobé skladovanie. Nevyhnutným predpokladom sú krátke denné hodiny, ktoré chránia rastliny pred strieľaním, vyhadzovaním stopiek, v dôsledku čoho sa plody stávajú nevhodnými pre jedlo.

Musíte zasiať rôzne odrody v rôznom čase. Leto: od 10. do 25. apríla, zima: od 15. júna do 10. júla. V marci sa vysievajú skoré odrody, ktoré produkujú malé korene s šťavnatou, mierne ostrou dužinou. Táto reďkovka dosiahne technickú zrelosť za 45 dní.Letné odrody dozrievajú do 60 dní, zvyčajne sa vysievajú koncom apríla - začiatkom mája. Odolné voči poklesu teploty. Odrody zimnej sezóny v polovici sezóny pestované na dlhodobé skladovanie sú pripravené v deň 100. Včasný zber je možný, keď sa reďkovka pestuje od konca júna do prvej dekády júla.

zeleninové plodiny

Príprava pôdy

Agrotechnika pestovania reďkoviek umožňuje siatie na akejkoľvek pôde. Na piesočnatohlinitých a hlinitých pôdach by sa mali očakávať najmä šťavnaté koreňové plodiny s hustou dužinou. Pestovanie na ľahkých piesčitých plochách si bude vyžadovať väčšie zalievanie.

Príprava pôdy sa začína na jeseň: hrebene sa musia vykopať pomerne hlboko so zavedením kompostu alebo humusu v množstve 6 až 8 kg na meter štvorcový výsadby. Na jar sa ako hnojivo používa zmes močoviny a chloridu draselného v 20 g a 30 g superfosfátu na meter štvorcový.

šťavnaté korene

pristávacia

V otvorenom poli sa reďkovka pestuje so semenami rozmiestnenými v radoch 1–2 cm hlbokými, vo vzdialenosti 4–5 cm. Táto metóda zahŕňa riedenie. Semená, ktoré opuchli alebo sa vyliahli, sa môžu vysádzať v intervaloch 15 cm Pri výseve skorej reďkev sa krok medzi ryhami udržuje na hodnote 15 - 20 cm. Neskoré dozrievanie odrôd sa môže pestovať na dráhach so vzdialenosťou 25 - 30 cm.

pestované semenom

Pravidlá starostlivosti o reďkovky

riedenie

Riedenie je povinný postup, pretože zahusťovanie plodín zvyšuje riziko stopiek, deformácie a zrnitosti plodov. Najprv sa riedenie uskutoční po vytvorení pravých listov. Rastliny môžu byť odstránené úplne alebo štiepané, takže vzdialenosť 8-10 cm Potom sa reďkev riedi vo fáze tvorby 4-5 listov vo vzdialenosti 12-15 cm, pre zimné odrody - 20 cm.

výskyt stopiek

zalievanie

Pravidelné zalievanie zmierňuje ovocie ochabnutia, nadmernej horkosti a vzhľadu dutín. Jeden štvorcový meter reďkoviek vyžaduje 10-15 litrov vody. Potreba vlhkosti sa zvyšuje s tvorbou a plnením ovocia. V prípade prepadu sú korene vodnaté. Pri pestovaní reďkovky by sa mala pôdna vlhkosť udržiavať v rozmedzí 75 - 80%.

vznik dutín

Vrchný dresing

Počas vegetačného obdobia sa reďkovka musí kŕmiť dvakrát denne v intervaloch 2 až 3 týždňov. Prvýkrát - s tvorbou 2-4 listy.

Táto zeleninová plodina dobre reaguje na organické hnojenie vo forme roztoku fermentovanej trávy: liter pre 4–5 litrov vody alebo mulleínu: liter kalu pre vedro vody. V prípade neprítomnosti organických látok sa používajú hotové hnojivá určené pre zeleninu: 20 g na vedro vody. Na výsadbu 3 štvorcových metrov sa použije 10 litrov roztoku.

dvojnásobné kŕmenie

Ochrana pred chorobami a škodcami

Reďkev je najcitlivejšia na napadnutie škodcami, z ktorých najnebezpečnejšie sú:

 • Kapustová muška. Živí sa podzemnými orgánmi rastlín, čo v prípade vážneho poškodenia vedie k smrti rastliny. Známka porážky: modrofialové listy.
 • Krížovité blchy. Vredové listy naznačujú ich vzhľad. Mladý rast môže byť úplne zničený.

Časté choroby reďkovky: keela, phomóza, čierna noha, čierna pleseň, pleseň plesňová a vaskulárna bakterióza. Príčina týchto chorôb sa považuje za podmáčanie.

náchylný k útoku

Prevencia a kontrola škodcov a chorôb:

 • Implementácia agrotechnických techník. Dodržiavanie striedania plodín, ktoré prispieva k zlepšovaniu pôdy. Výsadba reďkovky na tom istom mieste je možná za 3-4 roky.
 • Neutralizácia kyslých pôd.
 • Hlboká jesenná orba lokality. Pravidelné uvoľňovanie rozstupov riadkov.
 • Dodržiavanie termínov výsevu, zohľadňujúc obdobie dozrievania. Hnojenie a iné opatrenia zamerané na urýchlenie vývoja rastlín.
 • Včasné buriny burín.
 • Ručný zber vajec, lariev a mladých hmyzích škodcov.
 • Včasné čistenie a kopanie areálu, ničenie zvyškov rastlín.

agrotechnické metódy

Zber a skladovanie

Zber skorých reďkoviek pri raste koreňových plodín. Pred začiatkom mrazu sa musí zozbierať zimná reďkovka. Pred skladovaním sa listy odrežú a stonka zostáva vysoká 1 cm. Korene sa nedotýkajú. Pôda z koreňových plodín sa dôkladne otriasa.

Po vysušení sa reďkovka ponorí do suchých pivníc a pivníc s podporou teploty vzduchu 0 - 1 СС a vlhkosti nie vyššej ako 90%.

Uchovávanie koreňových plodín je uvedené v neviazaných plastových vreckách alebo škatuliach s dvoma alebo tromi vrstvami.

pestovanie koreňových plodín

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica