TOP 9 receptov na kompot bielych ríbezlí na zimu a ako správne variť

Zvyčajne sa vyrábajú sladké prípravky na zimu z červeného a čierneho ríbezle. A len málo z nich sa rozhodne vybrať biele bobule. Biely ríbezle je priemer medzi červeným a čiernym. Od prvého som dostal kyslosť, od druhého - sladkosť. Z bieleho ríbezle sa pripravujú nielen džemy a konzervy, ale aj kompóty.

Vlastnosti výroby kompotov z bieleho ríbezle na zimu

Proces pozostáva z nasledujúcich krokov:

 • zber bobúľ;
 • príprava ríbezlí;
 • príprava nádob;
 • varenie;
 • valcovanie.

Kompot je pripravený rovnako jednoducho ako iné švy na zimu.

Zber a predbežná príprava bobúľ

Zber ovocia sa uskutočňuje za teplého a suchého počasia. Konzervovanie sa týka veľkých aj malých bobúľ. Hlavná vec je, že nie sú poškodené, vyzreté a prezreté.

Zberajú ovocie spolu s vetvami. Je možné zbierať každú bobuľu osobitne, ale bude to vyžadovať veľa času a úsilia. Zhromaždené ríbezle s vetvičkami sa musia prepravovať na veľké vzdialenosti.

Pripravená časť rybízu sa presunie. Odpadky, listy, hmyz, zelené a rozmazané bobule sa vyhodia. Odber bobúľ z konárov sa neodporúča, pretože to urýchli proces varenia.

biela angrešt

Cedník sa naplní roztriedeným rybízom a spustí sa do vody tak, aby hladina bola vyššia ako bobule. V tejto forme by plody mali byť od 10 do 25 minút, v závislosti od stupňa kontaminácie. Po odstránení cedníka z vody sa bobule premyjú pod tečúcou vodou s nízkym tlakom.

Následkom namáčania sa špina namočí a ľahšie sa umyje.

Pravidlá pre prípravu kontajnerov

Z nádob na varenie budete potrebovať veľkú panvicu na prípravu sirupu. Kompost je uzavretý v nádobách s objemom 1, 1,5, 2 a 3 litre. Nádoby musia byť čisté a sterilizované horúcou parou.

Ako pripraviť kompot z bieleho ríbezle?

Zatvorené podľa klasického receptu iba bobuľami alebo s pridaním iného ovocia. Nápoj sa môže pripraviť so sterilizáciou alebo bez nej. V obidvoch prípadoch je to vynikajúce.

džbán s kompotom

Jednoduchý recept na kompot

Varenie kompotu so sterilizáciou trvá počas prípravy viac času a je vhodné, ak sa nápoj plánuje dlhodobo skladovať. V tomto prípade nie je potrebné pridávať veľa cukru. Ako to vyzerá:

 1. Ovocie z ríbezlí sa naleje do pripravených bánk.
 2. Sirup z vody a cukru sa varí v panvici.
 3. Akonáhle sa tekutina po ochladení trochu vychladne, naleje sa do nádob.
 4. Spodná časť sterilizačnej misky je pokrytá rohožou, na ktorej sú umiestnené nádoby.
 5. Poháre sú zakryté vrchnákom a do panvy sa naleje voda. Hladina kvapaliny by mala zodpovedať bodu zúženia plechoviek.
 6. Po sterilizácii sa poháre jeden po druhom vytiahnu z panvy a zvinú sa s viečkami.

Dózy s objemom 1 liter stačí na sterilizáciu po dobu 20 minút. Najväčší je 3 litre, čas sa zvyšuje na 35 minút.

Rýchly recept

Ingrediencie pre nápoj:

 • biele ríbezle;
 • voda;
 • cukor.

rybízový kompot

Krok za krokom varenie:

 1. Sterilizované poháre sa naplnia 1/3 bobúľ.
 2. Voda sa zmieša s cukrom a privedie sa k varu.
 3. Kým sirup pokračuje vo vare aj po varení, poháre sa plnia a okamžite stočia.
 4. Hotový kontajner je otočený hore nohami a pokrytý prikrývkou.

Mnoho žien v domácnosti tvrdí, že kompot z bieleho ríbezle nemusí byť sterilizovaný. Kyselina vnútri bobúľ pomáha pri dlhodobom skladovaní nápoja.

S pridaním oranžovej

Citrusové plody dobre fungujú s ríbezľami. Na 3-litrovú nádobu zoberte 1 až 3 plátky ovocia. Kôra sa neodstráni, pretože obsahuje veľa živín.

angrešt s pomarančom

Malinová varianta

Biely ríbezle sú bezfarebné, takže maliny sa používajú viac ako len na chuť. Výsledný nápoj nadobúda jemný ružový odtieň. Je to vynikajúci prostriedok proti prechladnutiu. Nasýtené telo vitamíny v chladnom zimnom období.

S čerešňou

Rybíz a cherry kompot sú jednou z najúspešnejších kombinácií. Farba tekutiny závisí od množstva červených bobúľ. Čím viac čerešní, tmavších a bohatších nápojov bude. Ak sa pri otvorení pohára zistí, že kompot je príliš koncentrovaný, zriedi sa studenou vodou.

S jablkami a brusnicami

Pridanie sladkých jabĺk a kyslých brusníc pomôže vyraziť na chuť bieleho ríbezle. V závislosti od preferencií chuti sa prijíma akákoľvek paleta jabĺk. Pomery zložiek sa vyberajú jednotlivo. Najdôležitejšie by malo byť biele ríbezle. Potom prídu brusnice a nakoniec jablká.

S egreškami a malinami

Zrelé plody sa odoberajú na prípravu kompótu. Maliny sú vhodné ako žlté, tak červené. Egreše sa pred použitím očistia od chvostov.

plechovky s kompotom

Hotový nápoj má neuveriteľnú chuť. Po otvorení plechovky pocítite vôňu bobúľ. Ak sú maliny veľmi sladké, použite menej cukru.

S hrozienkami a škoricou

Nápoj sa pripravuje podľa klasického receptu. Spodok je pokrytý bobuľami ríbezlí. Jedna plechovka obsahuje od 10 do 20 kusov. sušené hrozno. Na konci sa pridá mletá škorica. Množstvo posledného komponentu je štipka.

Vďaka hrozienkam a škorici sa chuť kompótu ukázala byť pikantná.

S slivkami

Voňavé bobule sú namočené v horúcej vode. To je potrebné, ak je buničina príliš pevná. Po nasiaknutí slivky rozdajú všetky šťavy, keď je nádoba naplnená horúcim sirupom.

sušené slivky

Sušené slivky sa nakrájajú na kúsky alebo sa hodia do pohára. Zoberie sa malé množstvo ovocia, pri konzumácii by ste mali cítiť ľahké slivky. Pri príprave kompotu sa odoberú sušené slivky.

Ako a ako dlho sa produkt uchováva?

Role pripravená so zreteľom na všetky nuansy sa uchováva aj pri izbovej teplote. Aby sa predišlo problémom, prepravujú sa do pivnice alebo pivnice nádoby s nápojmi. Vydržia dlhšie v chladnej miestnosti. Police s nádobami by nemali byť vystavené priamemu slnečnému žiareniu.

Dávka kompótu by mala byť taká, aby sa mohla spotrebovať do jedného roka a ďalšie zbery sa uskutočnia budúcu sezónu. Nápoj zostáva použiteľný po dobu 3 rokov od okamihu valcovania. Ak je farba kompotu pochybná, tekutina je zakalená a veko je pokazené, zbavte sa ho.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica