Jednoduché a originálne recepty na výrobu kompót z červeného a čierneho ríbezle s angreštom na zimu

Každá žena v domácnosti sa snaží zásobovať vitamíny počas zimy, aby bola zelenina a ovocie čo najviac nedotknuté. Na tento účel existujú recepty na džemy, uhorky, marinády, zhromaždené mnohými generáciami, zhrnuté v zbierkach tipov a kníh o varení. A ako uvariť lahodný kompot z červených ríbezlí a zrelých egrešov na zimu, pre mnohých sa určite bude zaujímavé učiť - pre tento účel si musíte prečítať tento článok až do konca.

Funkcie varenia angreštu a ríbezlí

Varenie je takmer umením: jedna ďalšia zložka a chuť sa mení presne naopak. Aj keď sa verí, že takto vznikajú skutočné majstrovské diela. Vzhľadom na situáciu s kompótami egrešov a ríbezlí je potrebné vziať do úvahy skutočnosť, že oba produkty obsahujú veľké množstvo kyseliny askorbovej, je to aj vitamín C. To znamená, že bude potrebné „vyvážiť“ nadmernú kyslosť s cukrom, ale zároveň to nesmie prekročiť normu, aby sa priniesť výrobok na sladký. Je tiež nemožné variť zmes po dlhú dobu: vysoká teplota ničí väčšinu vitamínov a stopových prvkov a premieňa užitočný kompot na tónovanú sladkú vodu.


Preto sa nápoj vyrobený z bobúľ egrešov a ríbezlí pripravuje podľa osobitného receptu, tajomstvo skutočného obohateného kokteilu sa však odhalí o niečo neskôr.

Aké odrody ríbezle si vybrať

Aby sa kompót ukázal ako skutočne chutný, bohatý a čo je najdôležitejšie, aby si dlhodobo zachoval svoje užitočné vlastnosti, je potrebné zvoliť zrelé bobule, dodržiavať určité pravidlá - v opačnom prípade sa môže konečný produkt ukázať ako príliš kyslý alebo naopak prílišný, pretože potešenie z neho bude beznádejne pokazené.

Existuje veľké množstvo odrôd ríbezlí, ktoré sa množia, líšia sa veľkosťou a chuťou ovocia, ale hlavné druhy sa redukujú na 3 druhy:

 • čierna;
 • červená;
 • biely.

rôzne ríbezle

Chutný, bohatý na výživné látky vrátane vitamínov C, A, skupín B, P, E, cukru, éterických olejov, pektínov, organických kyselín a stopových prvkov, bobule je užitočný vo všetkých odrodách. Najviac zo všetkého v rybíkoch kyselina askorbová a retinol (vitamíny A a C) a biela je lepšia ako čierna v obsahu kyseliny listovej a karoténu.

A ovocie je bohaté na antioxidanty, vzťahuje sa na nízkokalorické potraviny (42 kalórií na 100 gramov). Preto je ťažké konkrétne odporučiť výber jedného alebo druhého typu.Je lepšie spoliehať sa na vaše osobné preferencie.

Dôležité. Bobule ríbezlí, bez ohľadu na odrodu a veľkosť, sú veľmi chutné, šťavnaté a tiež zdravé: obsahujú vitamíny A, C, B, organické kyseliny, antioxidanty a stopové prvky - skutočnú prirodzenú špajzu! Je nevyhnutné z nich pripraviť kompot.

rôzne ríbezle

Výber odrôd egrešov pred začiatkom procesu

Angrešt je jedinečná rastlina s charakteristickým prúžkovaným ovocím, ale jej hodnota je nielen vo forme, ale aj v obsahu. Z odrôd v Rusku sú známe tieto odrody: angličtina, smaragd, ruština, zmena, med, Moskva, jar, dezert a mnoho ďalších.

Bobule obsahujú provitamíny A, vitamíny B a C, ako aj polysacharidy, minerály, pektíny, stopové prvky. Tmavšie odrody sú bohaté na vitamín P, ktorý pomáha neutralizovať zlúčeniny ťažkých kovov.

zrelý angrešt

Vo všeobecnosti výber tohto alebo tohto druhu nie je taký dôležitý, ako je klasifikácia podľa stupňa zrelosti. Faktom je, že mierne nezrelé plody sú vhodné pre kompót, je žiaduce, aby boli približne rovnakej veľkosti. Vyzreté bobule sú vhodné na želé a konzervy, ale úplne zelené vám nedovolia odhaliť plný bohatý potenciál egrešov.

Dôležité. Existuje názor, že v angreštovom kompote, ktorý má zvláštnu chuť a bohatú sviežu arómu, prítomnosť rybízu zvyšuje tieto vlastnosti a farbu, pretože bez neho je infúzia veľmi ľahká, priehľadná.

Príprava hlavných zložiek

Pred prípravou chutného a zdravého kompótu musíte urobiť niekoľko jednoduchých a jednoduchých krokov. Zachovajú si vlastnosti bobúľ a tiež robia nápoj príjemným pre estetické vnímanie. Áno, áno, pretože odborníci na výživu sa domnievajú, že jedlo by nemalo byť len výživné, ale aj krásne, a preto sa venuje toľko pozornosti obsluhe v reštauráciách a sebaúcte v stravovacích zariadeniach.

čerstvé bobule

Algoritmus krok za krokom na spracovanie bobúľ:

 1. Zhromaždené egreše a ríbezle sa vytriedia, umyjú sa, odstránia sa chvosty, vytriedia sa zelené plody. Angrešt je mierne vztýčený, pretože má hustú pokožku (takže sa sirup dostane dovnútra a bobule sú dobre uvarené).
 2. Pripravte pokrmy. Ak sa má kompót spotrebovať okamžite, potom bude na skladovanie stačiť hrniec, potom budú potrebné sklenené nádoby na požadované množstvo a objem.
 3. Určite budete potrebovať granulovaný cukor, presne koľko - bude to jasné na základe konzumácie bobúľ.
 4. Poslednou zložkou sú poťahy (potrebné, ak hovoríme o polotovaroch na zimu).

dve plechovky

To sú všetky hlavné ingrediencie a ingrediencie, ktoré môže hosteska potrebovať pred varením kompotu.

Ako urobiť kompot z angreštu a ríbezlí doma

Existuje niekoľko receptov na prípravu chutného aromatického kompótu, ktorý je vhodný na chladenie v letnom horúčave, na jesť na raňajky alebo ako aperitív, ako aj do budúcnosti (na dlhú, chladnú zimu, keď telo obzvlášť potrebuje doplnok vitamínu). Líšia sa pomermi zložiek a niektorými ďalšími prísadami, ktoré zlepšujú chuť, ale vo všeobecnosti nepredstavujú žiadne zvláštne ťažkosti pri príprave.

egreše a ríbezle

Jednoduchý recept na zimu

Ak chcete implementovať jednoduchý spôsob, ako sa nechať rozmaznávať chutným, budete potrebovať: pozberané bobule, kastról vhodnej veľkosti a granulovaný cukor. Plody sa umyjú, chvosty sa odstránia (na obidvoch stranách egreše, sušené listy sa odstránia z rybízu) a pripravia sa na varenie. Celkovo budete potrebovať 1 pohár každého typu (to je asi 250 gramov), môžete experimentovať s ríbezľami: zmiešajte červený a čierny alebo čierny a biely v rovnakých častiach, chuť z toho bude mať len úžitok.

Studená voda (3 litre) sa naleje do čisto umytých nádob, pridá sa k nej cukor (200 gramov), premieša sa, privedie sa do varu, čím sa získa sirup.Je veľmi dôležité pochopiť, že konečným cieľom nie je variť bobule, ale mierne ho ošetriť horúcim roztokom.

kompotovať do pohára

Preto sa zmes ovocia v sirupe privedie do varu, potom sa udržuje na miernom ohni najviac 2 minúty, vyberie sa z kachlí a nechá sa variť. Angreštový kompot v priebehu času získava bohatú chuť a vôňu, preto vznikol posledný stav. Hotový nápoj sa potom ochladí, naleje do džbánu a skonzumuje - so sušienkami, buchtami, perníkmi alebo ako tonikum.

Bez sterilizácie

Tento recept je plný nejakého triku: stále musíte sterilizovať, ale nie hotový kompot, ale iba poháre s vekom. Budete musieť urobiť výpočet na určenie spotreby komponentov a množstva sklenených nádob. Bobule, voda a cukor budú potrebné približne v tomto pomere:

 • 200 gramov egrešov;
 • 300 gramov ríbezlí;
 • 300 gramov cukru;
 • 2,5 litra vody.

čerstvý ríbezle

Toto je výpočet pre jednu 3 litrovú plechovku. Pre menšie alebo väčšie objemy je nastavený. Môžete si vziať červeného ríbezle, v takom prípade opustia vetvičky. Ďalej sa súčasne so sterilizáciou nádoby pripraví sirup: privedie sa do varu a varí sa 2-3 minúty. Potom sa do pripravenej nádoby naleje horúci roztok v množstve asi 0,5 - 1 litra, naleje sa tam ovocie a na konci sa naplnia tekutinou pod krk.

Potom sa veko zvinie, hotový kompot sa obráti hore nohami (takto sa viečka lepšie vtiahnu), prikryjú sa prikrývkou a nechá sa jeden deň úplne vychladnúť.

kompotovať do pohára

Metóda je jednoduchá, ale účinná: v dôsledku interakcie s horúcim sirupom, blanšírovanie bobúľ, úplné zachovanie všetkých liečivých látok a neprítomnosť vzduchu v nádobe neumožňuje rozvoj fermentačných procesov.

S malinami

Ďalší originálny recept, ktorý má každé právo na existenciu. Na jeho implementáciu budete potrebovať (množstvo je uvedené v okuliaroch):

 • zrelé, ale silné egreše (2 lyžice);
 • maliny (3 lyžice);
 • granulovaný cukor (2 lyžice);
 • čistú vodu (10 lyžíc).

Dôležité. Variácie množstva cukru v prípade sladkého zuba sú povolené, nie však nižšie ako stanovená norma.

Bobule sa dostanú, odpadky, stopky a nepoužité ovocie sú od nej oddelené. Odporúča sa umývať angrešt a maliny v cedníku a nechať ich na konci postupu odtekať. Ďalej sa vykonáva štandardné spracovanie plechoviek: pranie, sterilizácia vo vriacej vode. Súčasne sa pripravuje sirup, proces spočíva v nalievaní cukru do horúcej vody za dôkladného premiešania, až kým sa úplne nerozpustí. Môžete to trochu uvariť, ale nie dlho (nie dlhšie ako 3 minúty).

kompot v pohári

Ovocie sa naleje do pripravenej nádoby (v rovnakých pomeroch), potom sa naleje horúcim roztokom cukru. Posledný stupeň zostáva - sterilizácia samotného kompotu: na panvici so širokým dnom sa umiestni uterák (aby sa zabránilo priamemu kontaktu dna plechoviek s kovom) a potom sa nainštalujú plechovky pokryté vrchnákmi. Hladina vody by mala dosiahnuť približne k závesom, varenie nádoby trvá 40 minút, čo je povinné pri najnižšej teplote. Potom sa plechovky opatrne odstránia, zvinú sa vekom, prevrátia sa dnom a ponechajú sa v tejto polohe asi jeden deň. Vynikajúci domáci kompot je pripravený na zimu.

S čerešňou

Tento recept je skutočným sortimentom chutí a farieb: tmavé čerešne sú v kontraste s ľahšími egrešmi a chuťové pocity tohto kompótu sa ťažko vyjadrujú slovami. Budete potrebovať:

 • čerešňa;
 • egreše;
 • cukor;
 • citrónová kyselina.

Varenie začína vytriedením bobúľ: chvosty, stonky, listy sa odstránia z egrešov a semená sa odstránia z čerešní. Plody sa umyjú v site alebo cedníku pod tečúcou vodou. 3-litrová sklenená nádoba sa premyje sódou alebo saponátom, opláchne sa, sterilizuje sa nad varnou kanvicou (para). Cínové veko na konzerváciu sa pripravuje osobitne, varí sa 5 minút.

kompotovať do pohára

Kompot sa pripravuje v dvoch fázach: najprv sa bobule naleje do pohára, naplní sa vodou predhriatej do varu a nechá sa vychladnúť. Potom sa voda naleje do panvice, pridá sa cukor, zmes sa za miešania varí, až kým sa nedosiahne homogénna kompozícia. Horúci sirup sa znovu naleje do nádoby, do nej sa naleje štipka kyseliny citrónovej (na špičku noža) a potom sa veko zvinie. Potom sa kontajner prevráti, zabalí a ponechá v tejto forme niekoľko hodín.

Spotreba komponentov na 3 litre je:

 • 200 gramov egrešov a čerešní;
 • 250 gramov granulovaného cukru;
 • štipka citróna.

kompot do pohárov

Ako dlho je kompot uložený

Je vhodné konzumovať hotový nápoj z čerstvých bobúľ čo najskôr: týmto spôsobom to prinesie viac výhod a ochutnávka nekončí otravou jedlom. Kompoty zvinuté v nádobách sú úplne iná vec: môžu sa bezpečne skladovať celý rok, až do novej úrody, nie je potrebné ich vkladať do chladničky. Ak však semená zostanú v bobuľkách, zníži sa ich trvanlivosť: v takýchto plodoch sa kyselina kyanovodíková v priebehu času hromadí - silný jed, ktorý je pre človeka nebezpečný.

Pravidlá skladovania egrešov a ríbezlí

Sterilizovaná konzervácia je uložená na tmavom mieste, chránená pred priamym slnečným žiarením - skrine, suteréne alebo pivnici. Na tieto účely môžete použiť aj chladničku, ale nie nevyhnutne: Bez prístupu vzduchu nebudú výrobky vo vnútri nádoby oxidovať, nepotrebujú navyše chlad.

A chutný a zdravý nápoj vyrobený zo šťavnatých bobúľ starostlivo pripravených vlastnými rukami sa určite hodí v letných horúčavách a chladných zimách - v ňom nájdete skutočný prísun vitamínov a minerálov.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica