Jednoduchý recept na jablko a hroznový kompot na zimu

Kompost vyrobený z hrozna a jabĺk je nápoj, ktorý je možné pripraviť na zimu. Plody idú dobre spolu, vzájomne sa dopĺňajú. Tesniaci kompot nezaberie veľa času. Tento postup je jednoduchý a zvládne ho aj ten, kto sa nikdy predtým krútením nezaoberal.

Odporúčania skôr, ako začnete vyrábať kompót z hroznových bobúľ

Skúsené ženy v domácnosti vedia, že dôležitou fázou prípravy odstreďovania na zimu je čistota a sterilita plechoviek. Mnoho čistiacich prostriedkov vám umožní umývať sklenené nádoby bez akýchkoľvek ďalších problémov. Najlepšie sú studená voda a sóda. Nástroj dokonale odstráni všetky nečistoty a nezanechá šmuhy na brehu.

kompot recept

Po umytí sa poháre sterilizujú v horúcej pare. To sa dá urobiť akýmkoľvek vhodným spôsobom:

 • používanie rýchlovarnej kanvice;
 • multicooker;
 • špeciálne zariadenie - kryty.

Veko s otvorom v strede si môžete kúpiť v železiarstve. Položí sa na panvicu a na vrch sa položí nádoba. Horúca para vstupuje do plechovky otvorom, a preto prebieha sterilizačná procedúra. Stačí 3-5 minút a nádoba bude čistá.

jablko hrozno

Ako si vybrať jablká pre kompot

Na prípravu nápoja sú vhodné všetky druhy jabĺk. Môžu byť biele, žlté alebo červené. Pokiaľ ide o kyslé odrody, pri varení sirupu sa pridá viac cukru, aby sa vyrovnala chuť. Pretože jablká nezafarbujú cukrový sirup, kompót sa môže ukázať ako ľahký. Môžete do nej pridať modré hrozno a nápoj sa zbohatne. Ak je hrozno zelené alebo ružové, kompot bude mať jemný odtieň.

Nie každý má rád tmavú farbu a jemne sfarbený nápoj vyzerá v plechovke skvele.

Okrem odrody a farby sa pozornosť venuje aj veľkosti plodu. Ak je veľký, nakrájajte ho na 4 kusy a vyberte jadro. Ak sú jablká stredné, hodia sa do pohára ako celok. Zároveň sa postarajú o to, aby bez problémov vyšplhali cez krk.

na pitie

Príprava hrozna

Na varenie kompot zobrať hrozno akéhokoľvek druhu. Môže byť biela, zelená, žltá alebo modrá. Tieň strapcov ovplyvní bohatosť nápoja. Celá partia sa vloží do pohára alebo sa bobule zbierajú.

Hrozno sa musí dôkladne umyť. Zväzky sú spravidla pokryté prachom a malými strednými stredmi. Tečúca voda ovocie úplne nevyčistí. Aby sa to dosiahlo, sú vetvičky vložené do misky a vyliaty do veľkého množstva vody. Po 30-40 minútach kontaminácia sama zmizne.

príprava hrozna

Recepty na varenie

Existuje veľa spôsobov, ako pripraviť ochutený nápoj na zimu.Zvolená metóda ovplyvňuje chuť kompótu. Niektorým trvá varenie dlhšie. Každý si vyberie to, čo sa mu najviac páči.

Jednoduchý recept na zimu

Pre kompot budete potrebovať:

piť na zimu

 • jablká;
 • hrozno;
 • voda;
 • cukor.

Príprava:

 1. Jablká umyte a nakrájajte na 4 kúsky. Jadro so semenami.
 2. Umyte a odstráňte hrozno z kefy.
 3. Do pripravených pohárov nalejte pohár hroznových bobúľ a 4 plátky jabĺk.
 4. V panvici zmiešajte cukor a vodu s výpočtom 1 polievková lyžica. cukor v 3 litroch vody.
 5. Miešaním vody rozpustite cukor.
 6. Priveďte do varu a nechajte pôsobiť 5 minút na miernom ohni.
 7. Nalejte vriaci sirup do pohára po malých častiach, potom, čo tam spustíte drevenú špachtľu. Zabráni to prasknutiu kontajnera.

dužina so semenami

Keď je plechovka plná, môžete ju zakryť vekom a zvinúť pomocou kľúča. Nádoby zakryte kompotom prikrývkou a nechajte úplne vychladnúť. Farba bude spočiatku svetlá, ale postupne stmavne. Nápoj si môžete vychutnať nielen v zime. Bude pitná 3 týždne po spájaní.

Bez sterilizácie

Táto metóda sa mierne líši od predchádzajúcej metódy:

rolujte s kľúčom

 1. Pripravené jablká sa budú musieť jemne nasekať - predpoklad receptúry.
 2. Rozdeľte strapec hrozna na niekoľko malých a všetko ovocie nalejte do čistej, ale nie sterilizovanej nádoby. Dóza by mala byť 1/3 plná obsahu jabĺk a hrozna.
 3. Valivé viečka vložte do vriacej vody a nechajte pôsobiť 5 minút.
 4. Pripravte vriacu vodu a nalejte ju do pohárov, zakryte vekom hore. Nechajte pôsobiť 10-15 minút.
 5. Potom nalejte vodu z pohárov do panvice a zapálte ju, aby znova uvarila. Pridajte cukor a varte sirup.
 6. Nalejte tekutinu do pohára a utesnite.

Keď sú všetky plechovky zrolované, otočte ich hore nohami a zabalte ich do prikrývky. Táto akcia je potrebná pre ďalšiu pasterizáciu. Keď sa nápoj úplne ochladí, vyberte ho na chladné miesto na uskladnenie. Spravidla už v 2 - 3 deň môžete plechovky otočiť a vziať ich preč.

sterilizovaná nádoba

S prídavkom citróna

Citrusové plody pridané do nápoja ho nasýtia čerstvými tónmi. Compote sa ukazuje byť sladký s kyslosťou. Zvlášť dobré je používať citrón, ak nápoj obsahuje hrozno a jablká, ktoré obsahujú príliš veľa cukru. Jeden môže potrebovať iba 2 plátky alebo 3 polkruhy. Sirup je potrebné uvariť a potom naliať obsah pohárov. Pred pridaním citrónu do zvyšku ovocia ho umyte v horúcej vode. To podporuje uvoľňovanie éterických olejov na povrch šupky. Nikdy by sa nemala odstraňovať. Niektoré ženy v domácnosti pridávajú namiesto citrónu kyselinu citrónovú.

sladké s kyslosťou

S prídavkom medu a korenia

K ovocnému kompotu sa môžu pridať rôzne koreniny. Najobľúbenejšie sú med, škorica a klinčeky. Dajú nápoju neuveriteľnú vôňu. Ak je kompot zvinutý sterilizáciou plechoviek, korenie sa naleje priamo do pohára na ovocie. Metóda bez sterilizácie vyžaduje ich varenie v cukrovom sirupe.

Klinček sa pridáva do ovocia a zeleniny. Korenie umožňuje nápoju lepšie ho konzervovať.

rôzne korenie

Skladovacie funkcie

Sklenice s kompotom sa vyberú do pivnice alebo suterénu. Miestnosť musí byť suchá a chladná. Sklenené nádoby sú umiestnené na stojanoch, ktoré nie sú veľmi blízko pri sebe, aby sa pri kontakte nerozbili. Kompost sa môže skladovať najviac 2 roky. Najlepšie je piť v zime a na jar av lete na prípravu na novú sezónu.

suché a chladné

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica