Jednoduché recepty na prípravu polotovarov brokolice na zimu doma

Mnoho pestovateľov zeleniny sa na svojich pozemkoch zaoberá pestovaním brokolice. Popularita tejto zeleniny je spôsobená tým, že sa považuje za jednu z najchutnejších odrôd kapusty. Ak si chcete užiť príjemnú chuť tejto rastliny po celý rok, musíte sa vopred oboznámiť s tým, ako správne zbierať brokolicu v zime.

Výhody brokolice pre zdravie

Početné vedecké štúdie opakovane dokázali, že takáto kapusta má prospešné vlastnosti, ktoré ju odlišujú od ostatnej zeleniny. Pred prípravou jedál z tejto rastlinnej rastliny sa každý musí oboznámiť s osobitosťami svojho účinku na ľudské telo.

Bojuje proti rakovine

Zloženie kapustového ovocia obsahuje veľké množstvo sterolu, ktorý zabraňuje výskytu onkologických ochorení, ktoré ovplyvňujú prsné žľazy dievčat. Táto zložka tiež chráni prostatickú žľazu mužov pred zhubnými novotvarmi. Okrem toho sa v zrelej zelenine hromadí veľa sulforafánu. Tento stopový minerál má antioxidačný účinok, ktorý zastavuje rozvoj rakovinových buniek v tele.

Ďalším prvkom v kompozícii, ktorý bráni rakovine, je vitamín C. Zabraňuje vývoju zhubných nádorov vďaka svojim protizápalovým vlastnostiam.

Zabraňuje chorobám tráviaceho ústrojenstva

Zrelá brokolica a čerstvo vylisovaná zeleninová šťava majú priaznivý vplyv na proces výroby žlče. Vďaka tomu ľudia s deformovaným žlčníkom trávia jedlo oveľa rýchlejšie. Pravidelná konzumácia čerstvej kapusty čistí žalúdočné baktérie, ktoré vyvolávajú žalúdočné vredy alebo gastritídu. Zelenina tiež zlepšuje pohodu ľudí, ktorí už tieto choroby majú. Obsahuje zložky, ktoré obnovujú sliznicu a eliminujú výrazné príznaky peptického vredového ochorenia.

brokolica v miske

Liečba chorôb kardiovaskulárneho systému

Blahodarné vlastnosti brokolice pomáhajú zbaviť sa väčšiny chorôb, ktoré ovplyvňujú fungovanie obehového systému. Ovocie obsahuje bielkoviny, ktorých zloženie je veľmi podobné bielkovinám z kuracích vajec.Zároveň je úplne bez cholesterolu, ktorý má pozitívny vplyv na krvný obeh.

Zelenina obsahuje cholín a metionín, ktoré čistia krv od prebytočného cholesterolu a rozširujú krvné cievy. V kapuste sa nachádza aj draslík a horčík, ktoré posilňujú srdcové svaly.

Bojuje s chorobami dýchacích ciest

Brokolica je známa tým, že odstraňuje škodlivé mikroorganizmy, ktoré vyvolávajú výskyt a vývoj pľúcnych chorôb. Lekári radia fajčiarom s dlhoročnými skúsenosťami, aby jedli viac kapusty, pretože ich ochranné funkcie tela sú oslabené. Sulforaphane je zodpovedný za ochranu svojho zdravia, ktoré je súčasťou rastlinných rastlín a bojuje proti infekčným chorobám.

Táto zložka tiež pomáha vyrovnať sa s:

  • chronická bronchitída;
  • exacerbácie astmy.

brokolica na tanieri

Pomáha schudnúť

Zrelé rastliny a odvary, ktoré sa z nich pripravujú, pomáhajú očistiť telo od toxínov a toxínov. Odborníci na výživu odporúčajú do jedla pridať brokolicu, pretože pomáhajú zbaviť sa ďalších kilogramov. Strata hmotnosti sa vykonáva v dôsledku skutočnosti, že produkt odstraňuje prebytočnú tekutinu z tela.

Pripravíme potrebné prísady

Než začnete zbierať brokolicu na zimu, ľudia sa musia zoznámiť s vlastnosťami prípravy tejto zeleniny. Po prvé, zaoberajú sa výberom ovocia najvyššej kvality, ktoré sú vhodné na prípravu konzerv. Pri výbere kapusty ju zdvihnú a pevne ju stlačia. Ak je tvar plodu pri zaťažení zdeformovaný, znamená to, že nie je úplne zrelý. Tieto hlávkové kapusty nie sú vhodné pre čerstvé šaláty a zaváraniny, pretože rýchlo zmäknú a ťažko sa rozpadnú.

Zrelé plody sa vyznačujú elastickými listami s príjemnou a aromatickou vôňou. Na zimné skladovanie sa vyberajú iba zdravé plody, na ktorých nie sú žiadne stmavnutia, praskliny alebo čierne bodky.

Na varenie nepoužívajte zeleninu, ktorá je presýtená dusičnanmi. Ak chcete odlíšiť takéto rastlinné rastliny od normálnych hláv kapusty, venujte pozornosť hrúbke listov. Kapusta s množstvom dusičnanov má pomerne silné listy. Pri identifikácii chemických prísad venujte pozornosť aj hmotnosti ovocia. Hlavy kapusty bez dusičnanov vážia oveľa menej.

brokolica zelená

Pestovatelia zeleniny nedoporučujú kupovať brokolicu s kvetmi kvetov a žltkastými hlávkami na konzervovanie. Takéto rastliny sú veľmi tvrdé a nevaria sa dobre. Pre prírezy na zimu sú vhodné plody sfarbené do zelena so slabým vínovým nádychom. Kvetenstvo kapusty vybrané na vytvorenie prírezov sa namočí na 20 až 40 minút v teplej vode a očistí sa od nečistôt.

Príprava brokolice

Každá gazdinka, ktorá miluje zimné skladovanie, sa doma pripravuje na prípravu brokolice. Existuje niekoľko receptov na prípravu chutných jedál z tejto zeleniny.

Kórejský šalát

Mnohé ženy v domácnosti považujú kórejskú kuchyňu za veľmi ťažkú, preto kórejské šaláty len zriedka uzatvárajú. Ľudia, ktorí sa oboznámili s receptom na takéto desiatu, však nemajú pri jeho príprave problémy.

Pri príprave kórejského šalátu nalejte vodu do malého hrnca, položte na plynový sporák a uvarte. Potom sa kapusta dôkladne umyje vodou a nakrája sa na niekoľko kvetov. Potom sa dve papriky nakrájajú na dve rovnaké časti a očistia sa od vnútorných semien. Po príprave hlavných zložiek sa nalejú do vriacej vody a pridá sa k nej 35 gramov soli. Zelenina sa varí 25 minút a potom sa naleje do misky.

Počas varenia kapusty sa nastrúhajú dve malé mrkvy a umiestnia sa na tanier. Potom pridajte dve zväzky kôpru a nakrájané strúčiky cesnaku. Potom sa všetky pripravené prísady zmiešajú, opäť nasolia a naleje sa 50 ml rastlinného oleja a octu.

Mrazová brokolica na zimu

Kapusta sa v mrazničke často zmrazuje na zimné skladovanie. Pre túto čerstvú zeleninu:

  • dať do misy;
  • naplňte ju vodou;
  • pridajte trochu soli.

brokolica vo vode

Po 35 až 40 minútach sa z nádoby odstráni kvetenstvo kapusty a premyje sa pod tečúcou vodou. Potom sa položia na rovný povrch, aby vyschli. Keď sa kapusta vyschne, prenesie sa do plastových vreciek a umiestni sa do mrazničky.

Solená brokolica

Ak chcete na zimu nakrájať desiatu, nakrájajte kapustu na malé kúsky a vložte ju do dvojlitrovej sklenenej nádoby. Potom sa nádoba naplní studenou tekutinou a nasolí sa 25 g soli. Následne sa nádoba s kvetmi kapusty prenesie do tmavej a teplej miestnosti. Zelenina trvá na tom, až kým sa v nádobách nezačne proces fermentácie.

Keď zmes začne kvasiť, soľanka sa naleje z nádoby, pridá sa 40 gramov cukru a naleje sa späť. Po pol hodine sa poháre kapusty premiestnia na tri dni do teplej miestnosti a potom sa uložia do chladničky na ďalšie skladovanie.

konzervovaná brokolica

nakladané

Aby rastlinná rastlina nestratila svoje užitočné vlastnosti, niektorí gazdinky ju radšej uberajú. Za týmto účelom sa kilogram kapusty dôkladne umyje studenou vodou, nakrája sa na malé kúsky a umiestni sa do pohárov, kde sa bude nakladať. Potom do každej nádoby pridajte dve nakrájané hlávky cesnaku, tri zväzky kôpru, dva bobkové listy a petržlenovú vňať.

Potom sa pripraví soľanka, ktorá sa naleje do pohárov s prísadami. Na jeho prípravu sa do 5 litrov vody pridá 20 gramov soli a cukru. Kvapalina sa varí 20-25 minút, potom sa naleje do pohárov. Valené kontajnery s kapustou sa premiestnia do pivnice.

nakladaná brokolica

Konzervované v bankách

Na dlhodobé uskladnenie zeleniny v zime ich ženy v domácnosti musia uchovať.

Za týmto účelom sa kilogram brokolice nasiakne soľankou a prepláchne sa vodou, aby sa rastlina očistila od špiny a stredných rastlín. Potom sa kvetenstvo rozreže a prenesie do nádoby na konzervovanie. Keď sa zelenina distribuuje medzi poháre, pripravuje sa marináda. Na jej prípravu nalejte vodu do panvice a pridajte do nej 40 - 50 gramov soli a cukru. Soľanka sa varí štyridsať minút a potom sa naleje do pohárov. Kontajnery z brokolice sa stočia do sterilných viečok a odnesú do pivnice.

Pri plnení paradajok

Na prípravu neobvyklého občerstvenia pripravuje veľa ľudí brokolicu s paradajkovou omáčkou. Pri vytváraní takejto misky sa narezá 800 gramov kvetov kapusty a vylejie sa do horúcej soľanky. Potom sa v mlynčeku na mäso rozomelie 100 gramov paradajok, 80 gramov korenia a dvoch hláv cesnaku. Výsledná zmes sa prenesie do hrnca, mieša sa s octom a varí sa 15 minút. Nasiaknutá kapusta sa potom pridá do nádoby s vriacou marinádou a pol hodiny sa varí na miernom ohni.

brokolica v škatuliach

Pripravená desiata sa naleje do pohárov a zvinie sa vekom.

S paprikou a karfónom

Medzi chutné recepty brokolice patrí občerstvenie pripravené s pridaním karfiolu a papriky. Najskôr olúpeme a jemne nasekáme dve cibule. Potom sa umyte pod tečúcou vodou s 500 g karfiolu a 600 g brokolice. Premyté ingrediencie sa nasekajú a umiestnia do hrnca. Potom nakrájajte 100 gramov papriky, olúpame ich semená a dusíme na panvici s nakrájanou cibuľou. Pripravená kapusta sa naleje do panvice a dusí sa 20-30 minút.

brokolica a korenie

Pripravený predjedlo položte na tanier a posypte zeleným kôprom.

V sladkej a kyslej marináde

Na prípravu predjedla kapusty v sladkej a kyslej soľanke ľudia vopred študujú osobitosti prípravy takéhoto jedla. Najskôr pripravte omáčku, v ktorej sa bude brokolica marinovať.Do misky pridajte 70 gramov sójovej omáčky, 50 ml octu, 10 ml kečupu, majonézy a 75 gramov cukru. Všetky zložky sa zmiešajú a umiestnia sa do mikrovlnnej rúry na 15 až 20 sekúnd.

Po príprave marinády sa kapusta nakrája a povarí sa asi hodinu. Varená zelenina sa zmieša s marinádou a rozdelí sa medzi poháre.

Žiadny recept na sterilizáciu

Na rýchlu prípravu zimných prírezov sa často používajú recepty bez sterilizácie. Najskôr sa kvetina kapusty umyje od nečistôt, suší sa a narezáva na malé kúsky. Potom nakrájajte dve cibule, jednu mrkvu a papriku. Všetky prísady sa zmiešajú a vložia do pohárov. Potom sa voda varí na plynovom sporáku 10-15 minút. Varená tekutina sa naleje do pohárov zeleniny a potom sa k nej pridá ocot so soľou a cukrom. Predjedlo sa zvinie s vekom a po ochladení sa prenesie do chladnej miestnosti.

čerstvá brokolica

nakladané

Na rýchle kvasenie kapusty je potrebné vyčistiť kvetenstvo od nečistôt a umiestniť ich do plytkej misky. Potom sa naplnia horúcou slanou vodou a umiestnia sa na plynový sporák. Po 40 minútach sa hlávková kapusta vyberie z vriacej vody a naleje sa do uhorky. Kapusta pripravená týmto spôsobom sa konzumuje po 25 - 40 dňoch.

Ako skladovať brokolicu na zimu

V zime sa polotovary brokolice premiestnia do pivnice alebo do inej miestnosti, v ktorej teplota nepresiahne 10 - 15 stupňov. Konzervovaná kapusta sa pri vysokých teplotách uskladňuje horšie a kazí sa rýchlejšie. Ak osoba nemá možnosť preniesť polovýrobky do pivnice, bude musieť mrazená brokolica v mrazničke.

záver

Mnoho ľudí chce jesť kapusta kvetenstvo nielen v lete, ale aj v zime. Aby sa zachovalo brokoličné občerstvenie v takom ročnom období, ľudia vopred študujú zvláštnosti prípravy zimných príprav z tejto zeleniny.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica