TOP 10 receptov na prípravu baklažánového šalátu Desať na zimu

Správne pripravený šalát z „baklažánu“ na zimu z baklažánu bude silnou vitamínovou rezervou a zároveň chutným jedlom. Keď niekto počuje o tomto mene prvýkrát, má otázku, prečo presne „Desať“. Je to kvôli množstvu prísad potrebných na jeho prípravu.

Vlastnosti a výhody jedla

Pred prípravou a preštudovaním receptu na „desať“ šalát musíte poznať jeho nasledujúce vlastnosti:

 • je lepšie nepoužiť zastarané alebo rozmaznané ingrediencie na šalát. Keďže miska musí byť na zimu uzavretá, bude to mať nepriaznivý vplyv na konzervačné a organoleptické vlastnosti;
 • každá použitá zelenina nie je príliš drahá, takže sa neoplatí šetriť;
 • v prvom rade je vo všetkých receptoch uvedené množstvo zeleniny. Je však potrebné zvážiť, že nie všetky z nich môžu mať vo vzťahu k sebe rovnakú veľkosť. Preto je lepšie zamerať sa na váhu;
 • každá žena v domácnosti vie, že baklažán obsahuje solanín. Pre človeka to nie je užitočné, aby sa čiastočne zbavil, je najlepšie nechať baklažán namočiť do slanej vody. Ak na tento postup postačuje jeden liter tekutiny, mala by sa tu umiestniť jedna lyžička soli. Po 1 hodine sa zelenina vyberie a premyje sa v čistej vode z vodovodu;
 • modré môžete použiť na varenie až po dobrom vyschnutí;
 • K šalátu sa tiež pridáva ocot, ale s mierou. Bude potrebné dať miske jemnú chuť. Je však potrebné si uvedomiť, že zložka môže ovplyvniť skrátenie doby použiteľnosti. Aby sa predišlo takýmto problémom, je lepšie dobre sterilizovať viečka a poháre, v ktorých bude šalát Ten zatvorený.


Ak sa všetko urobí správne a na varenie sa používajú iba čerstvé výrobky, bude mať človek pomocou tohto pokrmu možnosť zachovať si svoju imunitu v dobrom stave, čo ho ochráni pred nechcenými chorobami, ako je chrípka alebo zápal pľúc.

Pripravíme hlavné ingrediencie, spočítame proporcie

V čase nákupu surovín musíte pochopiť, že by ste sa nemali spoliehať na ich množstvo a na základe toho sa pokúste vypočítať proporcie. Ak recept hovorí, že na šalát musíte vziať iba 10 kusov, neznamená to, že si môžete kúpiť 10 modrých a napríklad rovnaký počet malých paradajok.

Výsledkom bude, že jedna zložka bude mať prednosť pred ostatnými, čo bude mať negatívny vplyv na celkovú chuť misky.

Aby ste sa nedostali do takej nepríjemnej situácie, odporúča sa spoliehať sa na hmotnosť výrobkov. Výsledkom bude, že množstvo nakúpenej zeleniny bude úplne odlišné a podiely 10 až 10 nebudú relevantné.

zrelý baklažán

Pred priamym varením sa oplatí dôkladne sa pozrieť na všetku zakúpenú zeleninu a ďalšie zložky šalátu, aby ste sa zbavili rozmaznaných alebo prezretých surovín. Ovocie by sa malo ďalej dôkladne umyť a pre pohodlie by sa malo rozprestrieť okolo nich.

Varianty varenia „Ten“ z modrej na zimu

S cieľom diverzifikovať modrý šalát môžete pridať ďalšie prísady, ktoré nie sú uvedené v štandardnom recepte. Najprv sa musíte spoľahnúť na svoje chuťové preferencie a nezabudnite, že pridaná zelenina by mala dobre fungovať spolu so zvyškom. V takýchto prípadoch už bolo vynájdených niekoľko receptov, pričom sa berie do úvahy vkus aj tých najodpornejších gurmánov.

desať šalátov

Klasickým spôsobom

Pre klasický recept musíte pripraviť tieto ingrediencie:

 • 10 baklažánov;
 • paradajky;
 • 100 gramov cukru;
 • 50 gramov soli;
 • 10 strúčikov cesnaku;
 • 200 gramov rastlinného oleja;
 • 10 kusov cibule;
 • paprika (10 kusov);
 • Mleté čierne korenie;
 • 9% stolový ocot.

zrelý baklažán

Proces varenia na konzerváciu je nasledujúci:

 1. Valčekové poháre by sa mali umyť sódou a sterilizovať v peci 10 minút. Potom, čo je potrebné ich vysušiť.
 2. Teraz môžete začať umývať baklažány odrezaním okrajov na oboch stranách. Nie je potrebné ich olúpať, nakrájať na veľké kocky a umiestniť na 30 minút do slanej vody.
 3. Ďalej by ste si mali umyť paradajky, odstrániť stonky a umiestniť ich do vriacej vody. Zelenina z blanku najviac na 2 minúty. Potom ich treba vytiahnuť a ostro premiestniť do studenej vody, až kým nevychladnú.
 4. Paradajková dužina sa tiež nakrája na kocky. Ďalej by ste mali umyť papriku, odrezať stonku a odstrániť všetky semená. Každé z týchto plodov je nakrájané na 4 kusy. Strúčiky cesnaku prechádzajú lisom, cibuľa sa olúpa a jemne naseká.
 5. Po 30 minútach by sa mali baklažány dobre umyť a vysušiť.
 6. V nádobe, kde sa bude variť desiata, sa olej zohreje. Potom musíte vložiť cibuľu a opečieme ju na 7 minút. Potom môžete pridať papriku nakrájanú na 4 časti a smažte ju ešte 5 minút.
 7. Potom môžete položiť paradajky, korenie a soľ všetky prísady. V rovnakom okamihu vytečie cukor a panvica sa uzavrie vekom.
 8. Dušte predjedlo asi pol hodiny, za občasného miešania.
 9. V ďalšej fáze musíte naliať ocot a vytlačený cesnak umiestniť do nádoby so zeleninou. V tomto stave sa misa dusí ďalších 10 minút.
 10. Po dokončení všetkých týchto krokov môžete vypnúť horúčavu a začať vkladať šalát do pohárov. Niektorí ľudia začínajú tým, že polotovary rovnomerne distribuujú desiatu po nádobách.
 11. Po zatvorení pohárov sa prevrátia, prikryjú uterákom a v tomto stave sa ponechajú jeden deň. Potom, čo môžu byť odstránené do suterénu.

tucet baklažánu na zimu

Pikantné modré občerstvenie

Spôsob prípravy koreneného receptu sa nelíši od vyššie uvedeného. Jediný rozdiel je v zložení. Tu sa používa toto:

 1. Paprika paprika Capsicum (100 gramov).
 2. Mleté čierne korenie (5 gramov).
 3. Zeleninový olej.
 4. Baklažán.
 5. Mleté červené korenie.
 6. Soľ.
 7. Cukor.
 8. Bulharský korenie.
 9. Mrkva.
 10. Ocot.
 11. Cibuľa (10 kusov).

tucet baklažánu na zimu

Pomery by sa mali dodržiavať rovnako ako v klasickom recepte. V poslednej fáze sa zelenina dusí bez octu, soli, cukru a oleja. Tieto zložky sa zmiešajú osobitne a umiestnia sa do hrnca so zeleninou na ďalších 40 minút. Počas tejto doby môžete mať čas na prípravu pohárov ich dobrou sterilizáciou spolu s viečkami.

Jednoduchý recept v bankách

Pre najjednoduchší šalát „Ten“ použite rovnaké prísady ako v klasickom prípade a proces varenia je nasledovný:

 • pranie zeleniny, šúpanie cibule a krájanie všetkých prísad na krúžky;
 • potom potrebujete panvicu, na ktorej spodnej časti sú umiestnené paradajky, baklažány, cibuľa a paprika. Vrstvy sa opakujú dovtedy, kým sa nedokončí zelenina;
 • medzi vrstvy sa pridá soľ a cukor. Olej, ocot a trochu vody sa nalievajú na vrch;
 • po uvarení zeleniny sa dusia asi 25-30 minút;
 • počas tejto doby sa oplatí začať pripravovať nádoby na spájanie. Preto musia byť plechovky sterilizované spolu s viečkami;
 • ak sú nádoby zatvorené, mali by sa skontrolovať tesnosť. Ak sa také miesta nájdu, znovu sa zvinú;
 • potom sa poháre prikryjú uterákmi a nechajú sa vychladnúť. Nasledujúci deň ich možno odstrániť na chladnom mieste, kde slnečné lúče nedosiahnu.

tucet baklažánu na zimu

S mrkvou

Na prípravu šalátu „Desať“ s mrkvou môžete pridať 10 z nich do jedného z vyššie uvedených receptov, ale odporúča sa používať zeleninu strednej veľkosti, pretože inak ju môžete preháňať. Vloženie mrkvy do hrnca na dusenie je rovnaké ako ostatné prísady, nakrájané na krúžky alebo kocky.

Nemusíte dodržiavať žiadnu špeciálnu technológiu varenia, proces vyzerá presne rovnako. Aby mrkva nezkazila jedlo, musíte si pred nákupom ubezpečiť, že ovocie je čerstvé a či nemá známky poškodenia. Je dôležité, aby prísada nebola mäkká a pomalá. Najlepším riešením pre šalát je použitie čerstvej zeleniny zo záhrady.

tucet baklažánu na zimu

S prídavkom korenia

Ak potrebujete do šalátu pridať korenie, mali by ste sa ubezpečiť, že toho nie je príliš veľa. Toto je horká prísada a mala by byť opatrná, pretože niektoré druhy zeleniny používané na rolovanie v klasickom recepte môžu tiež vyvolať horkú chuť.

Ak sa to nezohľadní, môžete pokaziť misku, po ktorej ju budete musieť vyhodiť. V tomto prípade neexistuje žiadna špeciálna technológia varenia - človek môže podľa vlastného výberu pridať korenie v určitých množstvách.

tucet baklažánu na zimu

Pravidlá ukladania

Aby sa šalát skladoval čo najdlhšie, oplatí sa používať iba čerstvé a neskazené prísady. Musíte tiež dodržiavať všetky pravidlá prípravy, pretože ak sa v tomto procese vyskytnú chyby, môže to mať negatívny vplyv na bezpečnosť misky.

Pred odoslaním do pivnice alebo iného tmavého miesta počkajte, kým úplne nezchladnú poháre šalátu. Ak sa všetko urobí správne, desať sa uloží tak dlho, ako zvyšok ochrany.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica