Recepty na morenie listov hrozna na zimu

Dolma sa tradične pripravuje z hroznových listov. Na rozdiel od podobných plnených kapustových kapustiek, ktorých ingrediencie možno nájsť v ktoromkoľvek ročnom období, spôsobuje, že sa Dolma stáva problematickou v zime a na jar. Zatiaľ čo kapusta sa v obchodoch predáva po celý rok, hroznové listy nájdete iba v lete. Na varenie dolmy musíte zbierať hroznové listy na zimu. Existuje niekoľko možností zberu hroznových listov na zimu.

Funkcie zberu hroznových listov na zimu

Na prípravu lístia na zimu musíte najskôr rozhodnúť o načasovaní. Pre dolmu sú vhodné mladé listy, ktoré sa začínajú objavovať pred rozkvetom viniča. Ak vezmeme do úvahy, že vinič rastie nepretržite počas celého vegetačného obdobia, potom sa zber listov začína koncom jari a končí na jeseň.

hroznové listy

Na varenie sa používa iba biele hroznové lístie. Takéto listy sú šťavnaté a jemné, ideálne pre dolmu. V červených odrodách sú listy suché a šľachovité. Mleté mäso v nich bude suché a samotné listy budú po varení tvrdé.

Výber a príprava hroznových listov

Na zber sa používajú hroznové listy, ktoré rastú ďaleko od cesty. Listy dolmy by mali byť šťavnaté a mladé, svetlého smaragdového odtieňa. Dajú sa ľahko odlíšiť od tých starých. Okrem toho musia byť bez poškodenia, hmyzu, škvŕn alebo plaku. Listy sú vybrané zdravé a odolné. Ak boli rastliny nedávno ošetrené chemikáliami, musíte sa zdržať zberu listov niekoľko týždňov.

listy viniča

Pred zberom lístia je potrebné ho najskôr pripraviť. Rezané listy sa umiestnia do hlbokej nádoby a vylejú sa studenou vodou z vodovodu. Každý list je potom dôkladne premytý a znovu preskúmaný. Keď sa všetko umyje, rozloží sa v tenkej vrstve v tieni a vysuší sa. Nie je potrebné silne sušiť, hlavná vec je, že iba voda zaschne a nie je mokrá.

Metódy zberu hroznovej zeleniny doma

Existuje niekoľko spôsobov, ako pripraviť hroznové listy na zimu. Každá metóda má klady a zápory. Vyberiete si ten, ktorý je ideálny pre každú gazdinku, iba ak vyskúšate všetky spôsoby zberu zeleného hrozna na prípravu tohto arménskeho jedla.

doma

zmrazenie

Najjednoduchší spôsob, ako pripraviť zeleninu na dolmu, je zmraziť ich v mrazničke. Pred zmrazením greeny v mrazničke sa umyjú a vysušia.Hlavná vec je, že listy sú suché, inak voda na listoch zamrzne a nebudú tak chutné. Zelení sú naskladané do stohov po 15 - 20 kusoch a vložené do plastového vrecka. Potom ju vložte do mrazničky.

Hlavnou nevýhodou tohto spôsobu je problém pri rozmrazovaní a používaní bylín na varenie. Mrazené listy sú veľmi krehké a zlomia sa pri nesprávnom pohybe.

varenie dolma

morenie

Hrozno greeny je možné nakladať aj na zimu. Najprv musíte pripraviť marinádu. Pre neho budete potrebovať:

 • 1 liter vody;
 • korenie (klinčeky, korenie);
 • Lavruška;
 • 1 polievková lyžica. l. bežná soľ a cukor;
 • 1 - 2 lyžice. l. octová kyselina.

Poháre sa najprv sterilizujú. Potom sa položí korenie a lavrushka na spodok, rozprestierajú sa hroznové listy. Nalejte vriacu vodu a po 3-4 minútach sa naleje do nádoby. Potom sa táto voda zapáli a privedie k varu. Pridajte soľ a cukor. Po rozpustení soli a cukru pridajte ocot a okamžite nalejte marinádu cez poháre. Poháre zavrite vekom. Táto metóda udrží listy neporušené. Môžu sa použiť akékoľvek koreniny. K listom dodajú vôňu a príjemnú pikantnú dochuť. Toto by sa malo zohľadniť, pretože takéto jedlo nie je pre každého a nie každému sa to bude páčiť.

použiť akékoľvek

Solenie v pohári

Hrozno môžete zavrieť do pohárov. Postup prípravy solenia v pohári je nasledujúci:

 • Listy zrolovať do skúmaviek (najviac 10 listov v jednej skúmavke).
 • Sterilizácia bánk.
 • Varte vodu.
 • Skúmavky preložte do pohára a naplňte vodou, po 10 až 12 minútach vypusťte vodu.
 • Potom do pohárov nalejte vriacu vodu.
 • Vypustite vodu znova, pridajte soľ a povarte.
 • Nalejte soľanku na listy a zatvorte poháre vekom.

Solenie v pohári

Počkajte, až poháre vychladnú a vložte ich do chladničky.

Suché konzervovanie

Uchovávanie hroznových listov pre dolmu na zimu pomocou suchej metódy je pomerne jednoduché. Listy sú zložené do obálok. Musíte si zvoliť zeleninu rovnakej veľkosti, potom sa rovnomerne zloží do pohára. Každá obálka obsahuje najviac 10 kusov.

Na tento recept nemusíte používať korenie, soľ ani vodu. Celé poháre sú pokryté viečkami, zabalené do teplého uteráka a ponechané na chladnom a tmavom mieste na jeden deň. Po 24 hodinách je potrebné získať nádobu. Ak je veko mierne opuchnuté, potom je to v poriadku, listy nezmizli. Ak je veko napučané silno, je potrebné znovu vykonať obrobok. Týmto jednoduchým spôsobom sú hroznové listy pripravené na zimu na výrobu šťavnatej arménskej dolmy.

suché konzervovanie

Konzervovanie suchým solením

Ďalším spôsobom, ako zozbierať zelené hrozno v zime, je pomocou suchého solenia. Existuje veľa receptov na výrobu zeleniny, ale tento je jeden z najjednoduchších. Je ľahšie zmraziť greeny v mrazničke.

Hroznové greeny sa premyjú pod tečúcou vodou a sušia sa niekoľko hodín v chladnej miestnosti.

Pri umiestňovaní lístia do pohárov je dôležité zabezpečiť, aby bol list úplne suchý. Soľné poháre sú sterilizované.

Listy sú zložené do skúmaviek alebo obálok. Hlavná vec je, že nie sú príliš silné. Potom sa prírezy naskladajú do plechoviek vo vrstvách. Keď je prvá vrstva dole, je pokrytá soľou. Potom rozotrite druhú vrstvu a posypte soľou. Toto by sa malo robiť, až kým nebude banka plná. Potom polotovary uzavrite vekom a vložte ich do chladnej miestnosti.

Recepty na morenie listov hrozna na zimu

skladovanie

Spravidla je najvýhodnejšie uchovávať poháre hrozna na zimu v chladničke alebo pivnici. Po ochladení nádob s bylinkami sa odstránia do spodných políc chladničky alebo sa spustia do suterénu. Výber tohto miesta nie je zásadný, hlavná vec je, že sú uložené v chladnej miestnosti, kde neklesne jasné slnečné svetlo.Polotovary musíte skladovať najviac jeden rok. Ak vydržia dlhšie, strácajú všetok vkus a dolma založená na takýchto grénoch sa zdá byť bez chuti.

Najmenej uložené obrobky sú v mrazničke. Ich trvanlivosť je iba šesť mesiacov. Ak ležia dlhšie, potom sú bezpečne vyhodení. Už nie sú vhodné na varenie. Po rozmrazení sú vodnaté a slizké.

úrody hrozna

Samozrejme aj za ideálnych podmienok skladovanie hrozna polotovary, arménska dolma založená na nich nie je tak chutná a šťavnatá ako z čerstvých. V tomto prípade sú kapusta listy tou najlepšou voľbou. Napokon, plnená kapusta a dolma sa príliš nelíšia. A je lepšie hodiť na dolmu v teplom období, keď sa hroznové listy zbierajú priamo z viniča. Mnohé ženy v domácnosti poznamenávajú, že listy zozbierané na zimu sú tvrdé a drsné, bez ohľadu na to, ako sú nakladané.

chutné a šťavnaté

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica