Recept na to, ako uvariť čučoriedkový džem na zimu tak, aby bol čerstvý

Lesné čučoriedky sú jedinečným prírodným liekom na prevenciu mnohých chorôb. Bobule má vazokonstrikčný účinok, zlepšuje zrakové a pamäťové funkcie, má antipyretické a protizápalové vlastnosti. Čučoriedkový džem vám umožní mať po ruke cenný produkt na udržanie tela v zime.

Jemnosti výroby čučoriedkového džemu

Je potrebné variť čučoriedky na miernom ohni, na tento účel použite oceľové alebo smaltované panvice. Výrobky z nehrdzavejúcej ocele dodávajú hotovému výrobku nepríjemnú „kovovú“ ​​chuť. Použitie hliníkových misiek povedie k vniknutiu oxidov do džemu, pretože film sa počas procesu výroby a zahrievania ničí.

V receptoch čučoriedok pôsobí cukor ako sladidlo, konzervačné činidlo a zahusťovadlo. Všeobecne akceptovaný pomer je pomer 1: 1, ale koľko cukru potrebujete, záleží na tom, aký sladký by mal byť dezert. Pri menšom množstve piesku klesá obsah kalórií v zákusku, ale súčasne sa môže ukázať, že jeho konzistencia je veľmi tekutá. Aby sa tomuto problému zabránilo, používajú sa ďalšie doplnky pektínu. Recepty sa líšia v čase varenia, existujú možnosti bez varenia.

Príprava hlavnej zložky

Na recepty sa používajú zrelé bobule lesných plodov alebo záhradných čučoriedok bez známok hniloby. Plody sa starostlivo vytriedia, odstránia sa cudzie zvyšky a predmety. Bobule sa musia umývať pod tečúcou teplou vodou. Čerstvé suroviny môžete vložiť do misky s vodou, v tomto prípade sa budú vznášať nečisté listy a vetvičky, ktoré sa môžu spolu s tekutinou vypustiť. Po umytí je potrebné, aby čučoriedky zaschli, preto sa na chvíľu vložia do cedníka.

čučoriedky v košíku

Recepty čučoriedkového džemu

Čučoriedkový džem sa môže variť iba z bobúľ, ale keďže množstvo takýchto surovín je obmedzené a môže byť ťažké zhromaždiť ich v dostatočnom množstve, v receptoch sa často používajú ďalšie prísady. Dochucovadlá ako škorica, klinček alebo koriander sa často pridávajú kvôli bohatšej chuti.

Recepty na uviaznutie holubice

Rýchly recept „Päť minút“

Bobule sú pokryté cukrom v pomere 1: 1 a vložené do chladničky na 12 hodín. Potom sa nádoba zapáli a privedie do varu. Zmes sa zahrieva na miernom ohni počas 5 minút a potom sa uloží do banky.

čučoriedkový džem

Jednoduchý recept na zimu

Na takýto recept musíte najskôr uvariť sirup, na 1 kg bobúľ musíte vziať 4 poháre cukru a 1 pohár vody. Kvapalina sa zahrieva a za miešania sa pridá cukor. Strúhané čučoriedky sa vylejú do výsledného sirupu, nádoba so zmesou bobúľ sa zapáli na 20 minút. Z času na čas je potrebné miešať a odstraňovať vytvorenú penu zhora. Horúci dezert sa naleje do pohárov, uzavrie sa kovovým vekom a nechá sa hore nohami vychladnúť.

džem v miske

Vo viacvrstvovom

Výhodou tohto receptu je nutnosť minimálneho času varenia, pretože na prípravu pochúťky nemusíte neustále miešať bobuľovú zmes a odstraňovať penu. Na dezert potrebujete 1 kg bobúľ a 0,5 cukru, ktoré sa nalejú do pomalého hrnca. Zariadenie na 2 hodiny správne zapnite do hasiaceho režimu.

cukor a čučoriedky

Bez varenia

Výhodou receptúry bez varenia je rýchlosť, pretože príprava jedla trvá niekoľko minút. Vybrané bobule sa pomelú v mixéri. Na 1 kg čučoriedok budete potrebovať od 1,3 do 2 kg granulovaného cukru, v závislosti od druhu sladkého džemu, ktorý musíte vyrobiť.

džem v pohári

S jahodou

Proces výroby džemu podľa tohto receptu je podobný ako pri možnosti „päť minút“.

Recept vyžaduje:

 • jahody 500 g;
 • čučoriedky 120 g;
 • citrónová šťava 2 lyžice l.;
 • granulovaný cukor 200 g;
 • pektínový cukor 200 g.

čučoriedky a jahody

Jahody sa uvedú do konzistencie pyré, zmiešajú sa s čučoriedkami, citrónom a zmes sa pokryje cukrom. Nádoba sa umiestni do chladničky na dobu 30 minút, počas ktorej sa šťava uvoľní. Potom sa panvica zohreje na mierny ohrev a obsah sa uvedie do varu, potom sa varí 5 až 10 minút. Keď je horúci, džem sa ukladá do pohárov.

Cukor čučoriedkový recept

Tento spôsob uchovania úrody vám umožňuje získať maximálny úžitok z bobúľ, pretože pri jeho používaní sú látky bobúľ zachované v plnom rozsahu. Na prípravu jedla potrebujete 1 kg bobúľ a 2 kg cukru. Čučoriedky sa ručne pokrčia a zmiešajú s cukrom a potom sa zozbierajú 15 minút. Sladká pochúťka sa položí do sterilizovaných pohárov a na vrch sa prikryje cukrom s hrúbkou 2 cm, načo sa navinie vekom.

Recept na čučoriedky

S oranžovou farbou

Tento džem je dobrým zdrojom vitamínov.

Džem môžete uvariť pomocou nasledujúcich prísad:

 • čučoriedky 1,2 kg;
 • pomarančová šťava 200 g;
 • citrónová šťava 200 g;
 • pomarančová kôra 1 polievková lyžica l.;
 • škoricová palička;
 • zrnitý cukor 6 pohárov.

čučoriedkový džem

V recepte môžete použiť nerafinovaný trstinový cukor, ktorý dodá džemu nezvyčajnú chuť a zloženie bude ešte užitočnejšie. Šťavy sa nalejú do hrnca, zohrejú sa a pridá sa k nim cukor, koža, škorica. Obsah sa zahreje na mierny ohrev, potom sa zníži intenzita plameňa a varí sa za stáleho miešania počas 10 minút. Panvica sa vyberie zo sporáka a nechá sa 12 hodín vychladnúť. Potom sa zmes privedie do varu a varí sa, až kým sa nedosiahne hustá konzistencia. Tyčinka škorice sa odstráni a lahodný džem sa naleje do pohárov.

S zhelix

Recepty s zhelfixom umožňujú získať džem, ktorý sa podobá želé v konzistencii.

Pre recept, ktorý potrebujete:

 • čučoriedky 1 kg;
 • cukor 0,5 kg;
 • gelix 40 g.

čučoriedková želé

Bobule sa umiestnia na sporák a zahrievajú sa, až kým sa neobjaví šťava. Čučoriedky prechádzajú miešačom a vracajú sa do nádoby na džemy. Na panvicu sa pridá želatína, vopred zmiešaná s 2 lyžicami. l. Sahara. Zmes sa zahrieva, musí sa to urobiť do varu, potom sa naleje cukor a povarí sa 5 minút. Keď je jamka správne pripravená, po ochladení bude vyzerať želé.

recenzia
 1. Nadezhda Nikolayevna
  5.05.2019 00:06

  Prečo pokaziť taký úžasný produkt varením na dlhú dobu. Je lepšie mraziť bobule. Zároveň sa zachovajú všetky užitočné vlastnosti. Ak chcete v zime niečo sladké, varte ho zo zmrazených bobúľ. Mimochodom, budete musieť pridať menej cukru.

  Odpovedať
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica