Jednoduché recepty na výrobu malinového a ríbezľového džemu na zimu

Úroda v zime je jedným zo spôsobov, ako konzervovať jedlo do jari. Malinový a ríbezľový džem, čierny alebo červený, je zdravý a chutný produkt, ktorý všetci milovali všetci dospelí a deti bez výnimky. Ako správne pripraviť tento lahodný dezert a udržať ho až do zimy?

Odporúčania na výrobu malinového a ríbezľového džemu

Na to, aby sa produkt skutočne ukázal ako chutný, musí byť správne pripravený, pričom sa musia dodržiavať všetky podiely ovocia a cukru. V domácnosti sa zvyčajne používa pomer 1: 1 (jeden kilogram cukru na jeden kilogram ovocia). Tento pomer sa však môže líšiť v závislosti od kyslosti a odolnosti voči dlhodobému skladovaniu (malinový džem, ak je pomer nesprávny, môže kvasiť a od červeného ríbezle bude kyslá, preto je potrebné viac cukru).

Tu je niekoľko ďalších tajomstiev:

 1. Ak v produkte zostávajú zvyšky, bobule sa musia umyť a vysušiť: na uterák sa položia čisté ovocie a nechá sa absorbovať vodou.
 2. Pri varení zvoľte nehrdzavúcu, čistú, najlepšie hliníkovú nádobu.
 3. Niekedy je potrebné pri varení premiešať zmes a na to je najlepšia drevená lyžica.
 4. Aby bobule zostali celé, je lepšie premiešať zmes, pretrepať panvicu, ale uistite sa, že sirup nespáli.
 5. Počas procesu varenia sa na povrchu vytvára pena, ktorá sa musí neustále odstraňovať.
 6. Nalejte horúcu alebo studenú pripravenú zmes do sterilných pohárov. Existujú dva populárne sterilizačné metódy: na pare a v peci.
 7. Veka by sa mali tiež uvariť.
 8. Pri plnení plechoviek sa uistite, že v nich nezostala žiadna voda, inak dôjde k plesneniu produktu.
 9. Bobule sa musia zbierať čerstvé, rovnako veľké, bez hnilob a čiernych škvŕn.

maliny a ríbezle

Ako si vybrať maliny

Maliny na džemy sa vyberajú podľa týchto ukazovateľov:

 • Zhromaždené v suchom počasí.
 • Maliny by mali byť stredne zrelé, nie nezrelé alebo prezreté. Nezrelý džem nebude voňavým džemom, ale ak je prezretý, ovocie sa uvarí a dostanete džem.
 • Pri kúpe na trhu sa pred varením umyjú pod tečúcou vodou.
 • Ak sa v malinách nájdu larvy malinového chrobáka, roztok solí sa ich zbaví. Na varenie potrebujete liter vody a lyžicu soli. Zmes sa mieša, kým sa nerozpustí a plody sa do nej ponoria tak, aby ich roztok zakryl jedným centimetrom. Bobule sa udržiavajú v roztoku asi 15 minút, potom sa larvy, ktoré sa objavili, odstránia lyžičkou.Potom sa premyje pod pomalým prúdom studenej vody.
 • Zhnité, pokrčené alebo sušené ovocie sa pred varením odstráni. Z nich sa ďalej pripravuje kompot alebo pena.

čerstvé maliny

Ako najlepšie vybrať ríbezle

Ak sa rozhodnete uvariť džem z ovocia čiernych ríbezlí, potom vám nasledujúce tipy pomôžu vybrať:

 1. Čierne ríbezle by mali byť čierne, zelené alebo červené nebude fungovať, pretože nezrelé bobule nezaručujú voňavosť. Vyzreté ovocie je tiež nevhodné na prípravu kvalitného výrobku, a preto sa pri zbere musia vyberať bobule strednej zrelosti.
 2. Po zbere sa plody vytriedia, odstránia sa stonky, zvyšky, zhnité alebo prezreté.
 3. Bobule zakúpené na trhu sa umývajú pod tečúcou studenou vodou.
 4. Opatrne roztriediť, aby nedošlo k narušeniu integrity škrupiny.
 5. Pri varení džemu z červeného ríbezle sa vyberú a okamžite použijú aj plody strednej zrelosti - inak bobule prezrú a džem nebude fungovať. Roztrieďte ich ručne alebo pomocou gázy - v takom prípade sa odstráni pokožka, kosti a všetky zvyšky a počas varenia sa objaví džem.

rôzne ríbezle

Jam recepty

Vybrali sme teda kvalitné bobule, pripravili sme ich a začali variť. Aby bol džem skutočne chutný a zdravý, musíte si vybrať správny recept. Zvážte niekoľko možností prípravy ovocia a bobúľ na zimu pomocou rôznych zariadení.

Jednoduchý recept na zimu

Na výrobu malinového a ríbezľového džemu na zimu potrebujete tieto prísady:

 • 1 kilogram malín;
 • 1 kilogram ríbezlí;
 • 2,4 kilogramu cukru.

ríbezle a maliny

Pred varením sa bobule pripravia. Do nádoby na varenie nalejte maliny a ríbezle. Na vrch prikryte granulovaným cukrom a nádobu nechajte, kým sa cukor nerozpustí a nevytvorí sa sirup. Potom sa nádoba s budúcim zaseknutím vloží na stredné teplo do varu. Varte asi 5 minút a znížte teplotu.

Varte na miernom ohni ďalších 20 - 25 minút a jemne miešajte, aby zmes nespálila na dno nádoby.

V procese varenia sa výsledná pena odstráni. Potom, čo sa nádoba odstráni z tepla a nechá sa stáť 5-10 minút. Počas tejto doby sa poháre a viečka sterilizujú.

molina jam

Pripravená zmes sa naleje do sterilných pohárov, uzavrie sa vekom a nechá sa vychladnúť v miestnosti. Varený džem skladujte na chladnom a tmavom mieste v zime. Zvyčajne sa jedná o podzemie alebo pivnicu.

Malinový ríbezľový džem "Pyatiminutka"

"Päť minút" je pripravený na tak krátku dobu, aby v ňom zostali všetky užitočné vitamíny a minerály. Na varenie budete potrebovať:

 • 1,6 kilogramu čierneho ríbezle;
 • 0,4 kilogramov malín;
 • 2,9 kilogramu cukru;
 • 300 gramov vody.

džem na zimu

Príprava: ovocie sa pripravuje, naleje do nádoby na varenie a pridá sa tam polovica celkového cukru. Pridajte vodu a zapálte, privarte a povarte 6 minút. Odstráňte z tepla, pridajte zostávajúce množstvo cukru a miešajte, kým sa úplne nerozpustí. Nalil do sterilných pohárov a zapečatil.

Malinový a ríbezľový džem v pomalom sporáku

Na varenie v pomalom hrnci potrebujete bobule, cukor a viac pohárov. Zoberte si jednu porciu:

 • 9 pohárov ríbezlí;
 • 3 šálky malín
 • 14 pohárov cukru;
 • 1,5 pohára pitnej vody.

čerstvý ríbezle

Príprava:

 1. Ošúpané a pripravené maliny prikryte polovicou cukru a nechajte na stole, aby vytvoril sirup.
 2. Zapnite multicooker, preneste maliny do misy a nastavte režim pečenia. Zatvorte a varte 5 minút, džem by mal prevariť. Po 5 minútach vylejte zvyšok cukru a pokračujte vo varení ďalších 5 minút.
 3. V tomto okamihu pripravte ríbezle a pridajte maliny. Nastavte hasiaci program na 60 minút. Hotový produkt nalejte do sterilných pohárov a zatvorte viečka.

ríbezľový džem

Rybízový a malinový džem bez varenia

Na výrobu ríbezle a malinového džemu bez varenia budete potrebovať:

 • 1 kilogram malín;
 • 2 kilogramy čiernych ríbezlí;
 • 4 kilogramy cukru.

džem na zimu

Roztriedte bobule, opláchnite a osušte. Potom v mixéri rozomleté ​​alebo drvené. Zakryte cukrom a dôkladne premiešajte. Počkajte, kým sa cukor nerozpustí. Hotový produkt nalejte do sterilných pohárov a uzavrite viečka.

Skladujte na chladnom mieste mimo slnečného žiarenia.

Rozmanitá džem z ríbezlí, malín a egrešov

Tento džem sa pripravuje takto:

 1. Vezmite bobule malín, ríbezlí, egrešov, ich proporcie sa môžu líšiť. Vytriedené a podľa potreby umyté. Potom sú všetky bobule premiešané, preotreté sitom alebo skrútené mlynčekom na mäso. Ak sa kosti dostanú do cesty, môžete sa pretiahnuť cez niekoľko vrstiev gázy. Výsledná zmes sa odváži. Množstvo cukru sa stanoví v pomere kilogramov na kilogram bobúľ.
 2. Cukor sa pridáva do bobúľ a kladie na nízku teplotu. Priveďte do varu a varte 5-10 minút.
 3. Tento recept môžete variť bez varenia: potom sa na kilogram cukru pridá pol kilogramu bobúľ.
 4. Varený džem sa naleje do sterilných pohárov a zvinie sa vekom.

ríbezle a malinový džem

Skladovacie funkcie

V závislosti od spôsobu prípravy sa džem skladuje rôznymi spôsobmi: varené - v pivnici alebo v podzemí. Bez varenia - tiež v pivnici alebo chladničke. Teplota vzduchu by nemala stúpnuť nad 5 stupňov. Z času na čas musíte skontrolovať, či v plechovkách nie sú huby. Ak existuje, takýto džem je pokazený a nevhodný na jedlo. Báječné jedlo môžete ukladať celú zimu.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica