TOP 10 receptov o tom, ako zmraziť brokolicu na zimu doma s varom aj bez neho

Brokolica je svojim vzhľadom podobná karfiolu, má iba jasne zelenú farbu. Je nabitý množstvom bielkovín, vitamínov, minerálov a aminokyselín. Mnoho lekárov odporúča pravidelné používanie brokolice pre ľudí trpiacich kardiovaskulárnymi poruchami a na prevenciu rakoviny. Mnohé ženy v domácnosti skladujú zeleninu a vedia, ako doma zmraziť brokolicu na zimu.

Mrazené zásoby

Brokolica je v lete. V chladnom období sa zelenina najlepšie nakupuje v supermarketoch. V lete je oveľa lacnejšie a bezpečnejšie zásoby na zimu. Čerstvá brokolica sa dlhodobo neuchováva, takže zmrazenie je najlepšou voľbou, aby sa zachovali prospešné vlastnosti výrobku takmer rok. Kapusta, rovnako ako mnoho iných druhov zeleniny, sa môže v mrazničke zmraziť. Ale pre správne skladovanie musí byť starostlivo pripravený.

Vlastnosti mrazu

Zmrazovanie, ako jedna z metód skladovania brokolice, má množstvo výhod, ktoré môže každá žena v domácnosti oceniť, ak sa týmto spôsobom pokúsi zásobovať zeleninu na zimu aspoň raz.

Medzi mnohými výhodami je potrebné uviesť:

 1. Racionálne využitie priestoru chladničky. Kapusta v mrazničke zaberá minimum priestoru bez toho, aby absorbovala zápach. Okrem toho sa v zelenine dlhodobo skladujú absolútne všetky užitočné látky.
 2. Ochrana mikroživín. Pomocou zmrazenia môžete úplne zachovať celú škálu užitočných charakteristík a chutí. Pri správnej príprave zeleniny na zmrazenie a dodržiavaní všetkých pokynov bude brokolica veľmi podobná čerstvej farbe a chuti, bohatá na vitamíny. Zmrazovanie je dôležité pre ľudí, ktorí v budúcnosti plánujú variť jedlá zo zdravej zeleniny pre svoje deti.
 3. Nepretržitá prítomnosť kapusty v chladničke. Nemusíte chodiť nakupovať hľadať brokolicu, zvlášť ak ju chcete jesť na raňajky. Produkt bude vždy po ruke a bude pripravený na tepelné spracovanie.
 4. Šetrenie peňazí. Sezónna zelenina je v zime podstatne lacnejšia ako v lete. Preto by ste mali začať zásoby, keď sú ceny minimálne. Používanie mrazenej brokolice pri varení v zime môže výrazne ušetriť váš rodinný rozpočet.

čerstvá brokolica

Mrazené zásoby si môžete pripraviť z takmer akejkoľvek zeleniny. Riaďte sa pokynmi, aby ste si zaistili, že vaše jedlo si zachová maximálne hladiny živín.

Nákup a príprava brokolice

K výberu by sa malo pristupovať tak zodpovedne, ako je to možné. Je chybou si myslieť, že môžete zmraziť jedlo v akomkoľvek stave. Zelenina nízkej kvality nie je pre tento druh skladovania vhodná. Brokolica by v prvom rade mala byť mladá a bohatá zelená.

Kvetenstvo by nemalo obsahovať hmyz ani stopy chorôb rastlín. V opačnom prípade sa kapusta poškodí a musí sa vyhodiť.

Najlepšie je zbierať a zmrazovať brokolicu z vlastnej záhrady. Bohužiaľ, nie každý môže mať tento luxus. Kvalitné a čerstvé kapusta si môžete kúpiť na trhu alebo v zeleninovej časti supermarketu.

čerstvá brokolica

Na zmrazenie by ste nemali užívať produkt s nasledujúcimi „príznakmi“:

 • vädnúce kvetenstvo;
 • hnilobné ložiská na stonkách alebo kveteninách;
 • prítomnosť škodcov;
 • žltkasté a suché časti.

Zelenina by mala byť pevná a pevná, bez chýb alebo poškodenia, jasne zelenej farby s bohatou arómou.

Príprava chladničky pred začatím procesu

Pred začatím mrazenia musí byť mraziaca komora zbavená iných výrobkov, dobre umytá a vysušená. Obaly s kapustou sa môžu ukladať výlučne v suchom obale.

vyčistiť chladničku

Ak má chladnička zabudovanú funkciu rýchleho zmrazenia, odporúča sa zapnúť ju na niekoľko hodín. Mrazenie sa tak vyskytuje omnoho rýchlejšie, čo má pozitívny vplyv na zachovanie prospešných vlastností zeleniny. Ak nie je k dispozícii funkcia „Quick Freeze“, teplota v mrazničke sa nastaví na 10 - 15 stupňov.

Kuchynské riady

Ak chcete zmraziť brokolicu na zimu vo vašej domácej kuchyni, budete potrebovať nielen brokolicové kvety, ale aj nejaké kuchynské náradie. Hosteska sa musí najprv pripraviť:

 • rezacia plocha;
 • panvica;
 • hlboká misa;
 • nôž;
 • kôš na naparovanie;
 • cedník.

mrazená kapusta

Po príprave všetkého príslušenstva by ste sa mali o nádobu s mrazničkou starať. V ideálnom prípade používajte špeciálne vrecká s mrazničkou. Ak neexistujú žiadne, urobia sa pravidelné plastové vrecká alebo nádoby, ktoré by mali byť dostatočne pevné.

Ako a prečo predblanchovať

Neodporúča sa mraziť brokolicu bez varenia. Parná kapusta je povinný krok mrazenia. Blanching ničí enzýmy, ktoré prispievajú k oxidácii. Pri ďalšom skladovaní v nádobe so zeleninou sa neobjaví nepríjemný zápach, chuť zostane.

Ak nepoužívate blanšírovanie, vo väčšine prípadov sa kvetenstvo v mrazničke rozpadne a zelenina sa musí po rozmrazení vyhodiť.

V panvici

V panvici je dovolené blanšírovanie. Pripravené kvetenstvo sa ponorí priamo do vriacej vody. Musíte variť maximálne dve minúty. Potom sa zelenina vyberie a ochladí sa.

blanšírovanie brokolice

V dvojitom kotli

Pre majiteľov parníkov je blanšírovanie brokolice oveľa jednoduchšie. Voda s citrónovou šťavou sa privedie do varu. Kapusta sa umiestni do špeciálneho koša, ktorý sa umiestni na nádobu s vriacou vodou a zakryje sa vekom. Tepelné spracovanie touto metódou trvá asi 5 minút.

Metóda domáceho mrazenia

Zmrazenie brokolice je zdĺhavý proces, ktorý si však nevyžaduje špeciálne zručnosti a zložité manipulácie. Aby sa dosiahol kvalitný výsledok, bude potrebné vykonať všetky kroky postupne. Najlepšie je kúpiť brokolicu v sezóne, ktorá spadá do mesiacov jún a júl. Kvetenstvo si musí zvoliť sýtu zelenú farbu, hustú na dotyk. Je lepšie brať zeleninu so škvrnami a hnilobou ložiská na uskladnenie na mnoho dní.

mrazená brokolica

Produkt je potrebné vyčistiť od nečistôt, pretože v budúcnosti ho nebude potrebné umyť.Okamžite sa tepelne upraví. Na úplné odstránenie hmyzu z kvetenstvo sa zelenina pol hodiny namočí do soľného roztoku. Paraziti umrú nielen, ale aj vznášajú sa na povrch. Potom by sa brokolica mala dôkladne umyť a ošúpať z listov.

Zelenina by sa mala rozdeliť na kvetenstvo s veľkosťou asi 2,5 cm. Kmeň je tiež nakrájaný na malé kúsky po 6 milimetroch. Tvrdá časť stonky musí byť vyhodená.Nasekaná brokolica sa umiestni do hlbokej nádoby, naplní sa čistou vodou a pridá sa citrónová šťava. V takomto roztoku nechajte variť 5 minút. Citrónová šťava zachováva zelenú farbu kapusty.

Kvapalina z misky sa naleje do panvice, pridá sa viac vody. Obsah by sa mal uvariť. Brokolica sa vloží do naparovacieho koša a ponorí sa do hrnca s vriacou vodou. Tiež pokrývajú všetko zhora vekom. Preto nechajte dusiť asi 5 minút. Zelenina sa ponorí priamo do vody, ak nie je k dispozícii parník. To redukuje proces blanšírovania na 2 minúty.

čerstvá brokolica

Kvetenstvo a stonky sa vyberú z panvy a okamžite sa ponoria do ľadovej vody. Ak v dvojitom kotli nie je kôš na varenie, výrobok ochlaďte pod tečúcou vodou. Chladená brokolica sa vyberie z vody, vysuší sa a uloží do vreciek alebo nádob na zmrazenie potravín.

Odporúča sa vypočítať množstvo kapusty na jeden prípravok jedla a toto množstvo zabaliť. Je zakázané niekoľkokrát zmraziť brokolicu, takže musíte zbierať toľko produktu, koľko plánujete použiť naraz. Pri opätovnom rozmrazení a zamrznutí kapusta rýchlo stratí farbu, štruktúru a chuť.

Je lepšie podpísať obaly - ak bola určitá časť zeleniny zmrazená. Mrazená brokolica sa konzumuje najlepšie v nasledujúcich deviatich mesiacoch, takže nálepky sú užitočným spôsobom, ako vám pripomenúť termíny.

brokolica vo vrecku

Zmraziť s blanšírovaním

Pred zamrznutím musí byť kapusta blanšírovaná. Tento druh úpravy pary je potrebný pri zmrazovaní. Počas blanšírovania pod vplyvom vysokých teplôt odumierajú enzýmy, čo môže viesť k oxidácii. Parená zelenina sa dlhodobo skladuje v mrazničke a nezhoršuje sa.

Zmrazovanie bez blanšírovania

Čerstvá brokolica sa nedá zmraziť bez blanšírovania. Keďže sú v mrazničke pod vplyvom nízkych teplôt, súkvetie obrobku sa premenia na prach a nebude možné ich použiť na ďalšiu prípravu. Šupinatenie v panvici alebo dvojitom kotli zachová štruktúru zeleniny, jej farbu a chuť.

mrazená brokolica

Skladovacie funkcie

Pri hlbokom zamrznutí sa aplikuje teplota -18 stupňov. V tomto teplotnom režime je mrazený obrobok uložený v mrazničke takmer celý rok. Ak sa teplota udržuje v rozmedzí 0-8 stupňov, potom by sa mala brokolica konzumovať v nasledujúcich troch mesiacoch.

Neodporúča sa znovu zmrazovať zeleninu. Toto by sa malo zohľadniť pri rozmrazovaní chladničky. V takýchto situáciách je kapustové vrecko zabalené do teplej prikrývky, ktorá udržuje nízku teplotu nevyhnutnú na konzerváciu produktu. Po vyčistení chladničky sa brokolica urýchlene vloží do mrazničky.

mrazená brokolica

Potrebujete rozmraziť

Pred varením nemusíte rozmrazovať brokolicu! Pri rozmrazovaní stráca svoj tvar, stáva sa mäkkým a vďaka miernemu tepelnému spracovaniu sa stáva neatraktívnym kašľom. Ak chcete vytvoriť kulinárske majstrovské diela pomocou zdravých kvetov, vyberte výrobok z mrazničky a ihneď začnite s varením.

Pravidlá varenia

Na zmrazenie sa musí pripraviť iba čerstvá kapusta. Iba v tomto prípade je možné zachovať chuť a výhody zeleniny na maximálnej úrovni.Na varenie používajte panvicu s vekom, multicooker a dvojitý kotol. Ak vyberiete panvicu, potom sa voda najskôr prevarí, nasolí. Potom umiestnite mrazenú zeleninu tak, aby ju voda iba zakrývala.

varenie brokolice

Čas varenia je ovplyvnený stupňom mrazená kapusta a veľkosť kusov. Vo väčšine prípadov varenie netrvá dlhšie ako 7 minút. V tomto procese sa odporúča skontrolovať pripravenosť kvetov vidličkou každých pár minút. Ak vidlička ľahko klesne do kmeňa, zelenina sa varí. Hotová brokolica z vriacej vody by sa mala okamžite ponoriť do studenej vody, aby sa zachovali jej chrumkavé vlastnosti.

Varenú kapustu je možné podávať ako nezávislé jedlo, posypané soľou a naviac obľúbené korenie. Syrová omáčka je pre túto zeleninu ideálna. Kvetenstvo vyprážané v cestíčku drobky a vajcia sú chutné. Miska sa tiež posype citrónovou šťavou a pridajú sa mandle. Varená brokolica sa používa na výrobu zdravej krémovej polievky s chrumkavými krutónmi a vyprážanou slaninou. Môžete tiež piecť v rúre.

čerstvá brokolica

Užitočné tipy

Ženy v domácnosti môžu použiť niektoré odporúčania, ktoré uľahčia proces zmrazenia bez straty užitočných vlastností produktu:

 • na zachovanie chrumkavej štruktúry a príjemnej chuti by sa malo dobre sušené kvetenstvo zmraziť;
 • tak, aby brokolica nestratila svoju farbu, je posypaná citrónovou alebo limetkovou šťavou;
 • na blanšírovanie je vhodné použiť parný kôš s držadlom držiaka;
 • v mikrovlnnej rúre je zakázané blanch;
 • zelenina sa nakrája na dosku, ktorá sa nepoužíva na krájanie surových rýb a mäsa.

Prijatím uvedených tipov môžete tento proces značne zjednodušiť a nakoniec získať kvalitný produkt.

Mraziaca brokolica je jednoduchý proces, ktorý vedie k zdravému výsledku. Je dôležité dôkladne pristupovať k výberu produktu a riadne ho pripraviť na proces zmrazenia. S takou zeleninou môžete príjemne diverzifikovať nudné zimné menu a nasýtiť ho užitočnými stopovými prvkami a letnými farbami.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica