Je možné na zimu zmraziť cesnak v mrazničke

Dobrá úroda cesnaku je pre záhradníka obrovskou radosťou, ale nie každý z nich vie, ako zmraziť cesnak na zimu. Zimné druhy môžu produkovať pomerne veľké množstvo hláv použitých pri solení zeleniny a príprave mnohých jedál. Problém skladovania vždy čelil hostesky, pretože bližšie k zime, hlavy začnú sušiť, kaziť, a hniť. Plody tejto rastliny sa až do budúceho leta takmer nikdy neuchovávajú čerstvé.

Na zachovanie úrody používajú skúsené ženy v domácnosti metódu zmrazenia. Nemusím nutne zmrazovať celú plodinu naraz. Na nejakú dobu sa môže uchovávať tradičným spôsobom - v pivnici alebo v chladničke a bližšie k zime, keď začnú vysychať hlavy, bude potrebné ich zmraziť.

Je dôležité, aby nebolo korenie zmrazené klinčekmi a hlávkami, pretože cesnak sa po rozmrazení premení na šťavu a stráca všetku chuť. Najlepšie je miešať korenie s bylinkami, aromatickým rastlinným olejom a bylinkami.

Použitie mrazeného cesnaku

Všetky svetové kuchyne používajú cesnak ako korenie. Obzvlášť relevantné cesnak v čínštine a stredomorské kuchyne. Šípky aj rastlinné cibule sa používajú ako potrava. Používajú sa na prípravu širokej škály jedál: polievok, marinád, dusených zeleniny a dezertov (v niektorých prípadoch).

Hlavné vlastnosti cesnaku sú tieto:

 • zvýšenie chuti a vône pripravenej misky;
 • výhody pre telo vďaka súboru vitamínov;
 • prebiotikum - má schopnosť zvyšovať množstvo prebiotík v tele, čím bráni ich deštrukcii ničivými mikroorganizmami.

Cesnakové šípky sú u gurmánov obľúbené: vydávajú sa na rôzne šaláty, vinaigrety, omáčky, ľahké občerstvenie a sendviče.

Mrazený cesnak sa používa na vytvorenie prvých jedál, omáčok ako korenie. Počas procesu praženia má klinček rovnakú chuť ako čerstvá.

Rastlinný olej dokonale absorbuje vôňu predtým zmrazených klinčekov. Pri pečení šišiek vykazuje korenie z mrazničky svoje najlepšie vlastnosti.

Výhody a nevýhody zmrazenia

Problémy so skladovaním sa dajú ľahko vyriešiť zmrazením. Tento spôsob má výhody aj zjavné nevýhody. Je potrebné poznať osobitosti takéhoto zberu zeleniny na zimu pred zmrazením celej plodiny alebo jej časti doma.

cesnakové vlastnosti

Výhody metódy:

 • zachovanie antibakteriálnych vlastností;
 • konzervácia vitamínového prostriedku;
 • zvýšená životnosť;
 • okamžitá pripravenosť na použitie.

Nevýhody metódy:

 • mierna strata arómy;
 • menej výrazná chuť v porovnaní s čerstvými klinčekmi;
 • strata vzhľadu po rozmrazení.

Tieto výhody a nevýhody sa ľahko kompenzujú. Každá žena v domácnosti musí nezávisle určiť vhodnosť zmrazenia strúčikov cesnaku. Alternatívne je možné zvoliť spôsob prípravy, ako je sušenie alebo morenie.

Zmrazovacie metódy

Cesnak sa zberá takto:

plátky cesnaku

 1. Úplne. Pre tento typ zmrazenia je obvyklé používať nevyčistené hlavy. Táto možnosť sa používa pomerne zriedka, pretože pri rozmrazovaní sa stratí tvar klinčeka, čistenie nebude možné. Ak sa napriek tomu rozhodne o tomto spôsobe zmrazenia, hlavy sa musia zložiť do vriec a vložiť do mrazničky.
 2. Plátky, predtým vyčistené. Po vybratí z mrazničky tento cesnak nemusí byť olúpaný a je pripravený na použitie ako korenie.
 3. Mletá hmotnosť. Táto možnosť sa považuje za najoptimálnejšiu. Na zachovanie korenia je potrebné cesnak rozomelieť a umiestniť do nádob. Vhodné sú aj malé vrecká so sponami, kde môžete zložiť jednu časť polotovaru. Ak sa používa nádoba, budete musieť ostrým nožom odstrániť požadovanú časť cesnakovej hmoty.

Je dôležité, aby ste pri zmrazovaní cesnaku v nádobe nemohli úplne rozmraziť obrobok. Masu podobnú kaši, ktorá sa tvorí pri rozmrazovaní, nie je možné znova zmraziť.

Ako zmraziť cesnak

Na zmrazenie voňavých hláv na zimu by ste mali pripraviť:

 • cesnak;
 • zeleň;
 • igelitky;
 • mrazák;
 • plastové nádoby;
 • papierové servítky alebo uteráky.

Postup by mal byť nasledujúci:

 1. Vyberte klinčeky vhodné na zmrazenie. Mali by byť bez hniloby a tmavých škvŕn.
 2. Strúčiky očistite, opláchnite a dobre osušte papierovými utierkami.
 3. Nakrájajte na malé plátky. Možnosť pridania kôpru, bazalky alebo petržlenu je možná.
 4. Rezané plátky rozmiestnite v vopred pripravených plastových vreckách alebo plastových obaloch. Pri balení by ste mali nechať trochu miesta, pretože cesnak sa počas procesu mrazenia mierne zvýši.
 5. Zvážte skutočnosť, že opätovné zmrazenie cesnaku nie je možné, preto je lepšie použiť malé balenie.
 6. Prilepte štítky s dátumom zmrazenia na vrecká alebo nádoby.
 7. Vrecká zarovnajte s materiálom pripraveným na zmrazenie. Potom bude vhodnejšie použiť korenie zmrazené. Je potrebné tvarovať vrece, ktoré sa má zmraziť.
 8. Umiestnite do mrazničky na podnos alebo plech na pečenie. Čím hladšie sú vrecká, tým lepšie.
 9. Po zmrazení preneste do iného kontajnera, ak to uľahčí použitie cesnaku.
 10. Korenie začnite používať na určený účel: ako prísada do polievok, marinád, omáčok, mäsových jedál. Cesnak môže byť nastrúhaný alebo jemne nasekaný nožom.

Cesnak môžete v mrazničke skladovať šesť mesiacov: po uplynutí tohto obdobia sa chuť iba zhorší a aróma môže úplne zmiznúť.

Zmrazte cesnakové šípky

Gurmáni sa uchýlia k zmrazeniu nielen klinčekov, ale aj šípov. Či je možné tento cesnak zmraziť na zimu v mrazničke, záhradníci to často nevedia. Voňavé greeny doplnia chuť jedál a do jedál prinesú rozmanitosť. Roztopenú cesnakovú hmotu je možné použiť na ochutenie horúcich jedál.

Pred prípravou zeleniny by sa mali umyť v studenej vode a usušiť, potom nožom nakrájať na malé prúžky: dĺžka každého z nich by mala byť 4 - 5 centimetrov. V prvej fáze musia byť prírezy výložníka uvarené po dobu 5 minút, po ktorých sa proces zastaví presunutím bylín do misky so studenou vodou.

Po blanšírovaní sa šípy balia do jednotlivých vreciek a zmrazia sa. V prípade potreby môžete materiál ešte viac rozdrviť: po rozmrazení bude výsledkom cesnaková pasta.

recenzia
 1. elena
  1.01.2018 09:29

  Páni, táto metóda je pre mňa nová, vždy som si cesnak ponechával v celom rozsahu, alebo len v chladničke alebo v pivnici, ale stále sa čiastočne zhoršoval a zmrazenie je jednoznačne ideálnou možnosťou.

  Odpovedať
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica