Čo sa dá vyrobiť z čučoriedok na zimu, ako zmraziť a uložiť, recepty

V lete sa každý aktívne začína pripravovať na zimu a zásobuje si bobule, ovocie a zeleninu. Prírezy sa vyrábajú v rôznych formách. Bobule sú napríklad mrazené čerstvé, kompóty, zaváraniny, džemy a rôzne sladkosti sa varia. Obzvlášť užitočné je zimné zásoby čučoriedok. Toto chutné a zdravé bobule obsahuje veľké množstvo užitočných vitamínov a minerálov. Ale okrem toho, čučoriedky vyrábajú chutné želé a džemy, ktoré nahrádzajú sladkosti.

Výber a príprava čučoriedok

Predtým, ako holub uvaríte alebo ho zamrznete v zime, musíte si vybrať a pripraviť ho správne. Uprednostňované by mali byť zrelé a veľké bobule bez známok poškodenia. Mali by byť zbavené škvŕn, hmyzu alebo iného poškodenia, ktoré by mohlo rýchlo pokaziť čučoriedky. Plody by mali byť pevné a pevné na dotyk, nie mäkké. Po jemnom stlačení bobule nezvrásnia alebo neprasknú, ale zostanú neporušené.

Je tiež dôležité plody riadne pripraviť tak, aby si počas mrazenia zachovali svoju chuť, arómu a užitočné vlastnosti. Na začiatku sa vyberajú čučoriedky a zostane len dobré ovocie. Poškodené sú okamžite vyhodené. Čím skôr sú čučoriedky vytriedené, tým je menej pravdepodobné, že rastú plesnivo.

Po tomto postupe sa bobule premyjú studenou vodou (voda by nikdy nemala byť horúca) a položili sa na rovný povrch v tenkej vrstve. Počas tejto doby čučoriedky vyschnú a nebudú rásť. Keď sú bobule suché, balia sa do vriec a odosielajú sa do mrazničky. Takéto bobule sa používajú na výrobu čajov alebo sa jednoducho konzumujú čerstvé.

Čo môžete variť s čučoriedkami na zimu?

Existuje veľa receptov čučoriedok. Používa sa na varenie konzerv, džemov, želé, marshmallows a iných sladkostí. Ovocie sa suší alebo mrazí, aby sa zachovali maximálne užitočné vlastnosti. Okrem sladkostí sa z čučoriedok vyrába aj domáce víno a likéry. Po varení je dôležité správne uchovávať výsledné čučoriedkové jedlá, aby sa čo najdlhšie zachovala ich chuť.

čučoriedky v miske

Sušené čučoriedky

Aby sa zachovali všetky prospešné vlastnosti čučoriedok, musí sa sušiť. Je celkom ľahké to urobiť aj doma.

Ak chcete variť sušené bobule, musíte mať doma rúru a to je všetko. Je to dosť.

Proces sušenia čučoriedok:

 • Čerstvé bobule rozotrite v tenkej vrstve na povrch plechu na pečenie. Pec je predhriata na 40 stupňov. Položte plech na pečenie a nechajte plody zaschnúť.
 • Teplota sušenia sa postupne zvyšuje na 60 stupňov.
 • Počas sušenia sa čučoriedky miešajú 2 až 3 krát, aby plody rovnomerne sušili.

sušené čučoriedky

Sušené ovocie sa odporúča skladovať v sklenenej nádobe mimo slnečného žiarenia, aby sa nezačalo zhoršovať. Môžete použiť takýto blank na výrobu vitamínových čajov.

Mrazené čučoriedky

Najjednoduchší spôsob, ako udržať čerstvé ovocie, dokonca aj v zime, je udržať ich v mrazničke. Aby sa zachovali prospešné vlastnosti bobúľ počas skladovania v chladničke, plody sú vopred pripravené. Je vhodné zmraziť iba zrelé a silné bobule, bez známok poškodenia. Pred zamrznutím sa vytriedia, kazí sa vyhodia.

Najjednoduchším spôsobom je zmrazenie v plastových vreckách. Pred mrazom sa ovocie umyje a potom vysuší. Na to, aby si plody zachovali všetky prospešné vlastnosti a aby sa po zmrazení nezmenili na ovsenú kašu, musia byť dobre vysušené. Čučoriedky by sa nemali opláchnuť pod tečúcou vodou, ale v hlbokej nádobe, aby nedošlo k poškodeniu tenkej pokožky.

mrazené čučoriedky

džem

Počas varenia džemu nebudete schopní zachovať všetky vitamíny, ale môžete si vychutnať lahodnú sladkosť.

Výroba džemu je celkom jednoduchá:

 • Roztriedte bobule a opláchnite vodou, položte na dno nádoby, v ktorej sa uvarí džem.
 • Do ohňa sa vloží 250 ml vody a postupne sa do neho pridá 850 g cukru, aby sa vytvoril hustý sirup.
 • Keď je sirup pripravený, nalejte na ne bobule a varte, zmes pravidelne premiešajte.
 • Džem sa varí na miernom ohni najmenej 20 minút.
 • Potom sa naleje na poháre, stočí sa a položí hlavou hore, aby vychladol.

čučoriedkový džem

Po ochladení pohárov na izbovú teplotu sa vyberú do pivnice alebo chladničky.

Čučoriedky vo vlastnej šťave

Na prípravu čučoriedok vo vlastnej šťave potrebujete iba ovocie a rovnaké množstvo cukru. Plody sa umyjú vo vode, nechajú odtekať prebytočná tekutina. Potom sa cukor vyleje tak, aby pokrýval bobule, a nechal sa jeden deň na chladnom mieste.

Tento spôsob varenia ušetrí viac vitamínov ako pri tepelnom spracovaní čučoriedok.

Počas dňa čučoriedky podávajú šťavu a namočené v cukre. Môžete použiť menej sladidla, aby sa čučoriedky príliš nesladili. Je chutený. Nasledujúci deň sa čučoriedky nalejú do pohárov a prikryjú sa vekom.

zrelé čučoriedky

kompót

Vynikajúcou prípravou na zimu bude holubica. Ovocie sa opäť umyje vo veľkej nádobe s vodou. Cukor sa do kompótu vkladá podľa chuti, ale je lepšie ho naliať viac, inak sa príliš klonujúci kompót zriedi čistou vodou.

Vložte bobule do hlbokej panvice a zakryte vodou. Potom sú pokryté cukrom. Varte 10-15 minút, kým kompot nezíska krásny bohatý odtieň. Keď je kompot pripravený, naleje sa na banky a zvinie sa. A keď sa plechovky ochladili, spustili sa do pivnice a nechali sa tam až do zimy.

čučoriedková šťava

vložiť

Na prípravu marshmallow musíte vziať:

 • 1 kg bobúľ;
 • 650 g granulovaného cukru;
 • 1 pohár teplej vody

Nalejte bobule do vody a zapaľujte na 20 minút, keď čučoriedky zmäknú, musíte ich pomelieť mixérom alebo ich pretrieť sitom. Potom položte tenkú vrstvu na plech a vysušte. Marshmallow sa pravidelne kontroluje. Hotový ibištek je flexibilný a nerozbije sa.

čučoriedka marshmallow

Čučoriedková šťava s dužinou

Čučoriedkové ovocie sa vytriedi a premyje sa pod vodou. Potom musíte prejsť mlynčekom na mäso alebo mletím v mixéri. Šťavu vytlačte, nalejte do hrnca a varte 10 minút na miernom ohni. Teraz musíte pripraviť cukrový sirup.

Keď je cukrový sirup pripravený, zmiešajte ho so šťavou a varte 20 minút. Po uvarení šťavy sa naleje na poháre a zvinie sa. A v zime si celá rodina môže pochutnať na lahodnej a zdravej šťave z čučoriedok. Ostatné ovocie alebo bobule sa tiež používajú ako príchuť spolu s čučoriedkami.

šťava s dužinou

alkohol

Likér sa vyrába z čučoriedok doma. Na jeho prípravu potrebujete:

 • 300 g ovocia;
 • 300 ml vodky;
 • kryštálový cukor;
 • 1 pohár vody.

Rozdrvte bobule, vložte ich do pohára a nalejte vodku. Nechajte v tejto podobe 10 dní v tmavej miestnosti. Čím dlhšie je tekutina vylúhovaná, tým je chuť bohatšia. Keď je alkohol pripravený, musíte cukrový sirup prevariť a všetko premiešať. Pred naliatím likéru do cukrového sirupu sa vyleje. Hotový likér uložte do chladničky.

čučoriedkový likér

víno

Na prípravu vína budete potrebovať:

 • jahody;
 • voda;
 • hrsť hrozienok;
 • 15 g kyseliny citrónovej.

Rozmiešajte bobule do ovsenej kaše. Do vody pridajte cukor a kyselinu citrónovú. Nalejte bobuľové pyré s vodou a pridajte hrozienka. Dôkladne premiešajte, aby sa pyré rozpustili vo vode. Nie je potrebné naliať všetok cukor. Obal zakryte vínom gázou a uložte na chladné miesto. Po niekoľkých dňoch víno začne kvasiť. Potom pridajte viac cukru a premiešajte. Je dôležité odvzdušniť fľašu. Po 5 dňoch sa výstup plynu odstráni. Po 3 dňoch sa víno pretrepe. Po 40 dňoch bude víno pripravené. Odtieň je svetlejší. Potom sa víno naleje do fliaš.

čučoriedkové víno

cukroví

Na varenie džemu sa používa citrónová šťava a želatína spolu s ovocím a cukrom. Ovocie nalejte vodou a varte maximálne 10 minút. Po uvarení sa plody hodia do cedníka a vytlačia sa zo šťavy, v ktorej sa potom želatína rozpustí. Ovocie samotné sa rozdrví pomocou mixéra s pridaným cukrom. Potom sa zmieša šťava so želatínou a bobuľová hmota a pridá sa citrónová šťava a citrónová kôra. Potom sa cukor naleje do pohárov a vloží sa do chladničky.

Čučoriedkový džem

želé

Lahodná želé sa pripravuje z čučoriedok. Na jej prípravu je potrebné naliať vodu na bobule a zapáliť. Varte, kým nie sú jemné a väčšina vody sa nevarí. Potom sa plody pretierajú cez sito, až kým nie sú hladké.

Znovu nasadili oheň, ale teraz nalievajú cukor do omše. Vařte 15 - 25 minút, aby sa želé zahustili. V tomto okamihu musíte riediť želatínu. Keď sa hmota uvarí, naleje sa do nej nariedená želatína a naleje sa do nádoby. Dajte želé do chladničky. Bude pripravená o niekoľko hodín.

čučoriedková želé

Čučoriedky, šťouchané z cukru, bez varenia

Ďalším spôsobom, ako konzervovať vitamíny holubice, je ich trieť cukrom. Najprv sa plody pomelú sitom, aby sa získala homogénna hmota. Potom sú pokryté cukrom. Po tom, čo ovocie dá šťavu, sa konzumuje ako džem alebo sa pridáva do čajov.

Úložné funkcie

Čerstvé čučoriedky sa uchovávajú v chladničke. Ale musíte to jesť čo najskôr. Ak zostane dlhý čas, potom sa po 1-2 dňoch začne plesnieť a zmizne.

Mrazené ovocie sa uchováva najviac 2 roky. Po dvoch rokoch, aj keď sú zmrazené, stratia všetku chuť a arómu.

Sušené ovocie sa ukladá do sklenených pohárov. Čas použiteľnosti nie je viac ako 2 roky. Po uplynutí tejto doby plody začínajú miznúť a nie sú vhodné na konzumáciu.

Džemy, kompóty a iné jedlá, ktoré boli uvarené, majú neobmedzený čas. Ale potom zase jesť čučoriedkové džemy Potrebujete to hneď, pretože čím dlhšie budú, tým menej budú chutí. Optimálna doba skladovania v pivnici je 3 roky. Džem sa musí uchovávať v pivnici alebo chladničke.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica