TOP 10 receptov na mrazenie cukety čerstvé a vyprážané doma na zimu

Počas letnej sezóny môže telo získať dostatok vitamínov a minerálov z čerstvej zeleniny a ovocia. S nástupom chladného počasia sa odporúča zamrznúť určité množstvo čerstvej zeleniny zo záhrady, aby ste mohli kedykoľvek získať všetky živiny. Nižšie sú uvedené podrobné informácie o tom, ako zmraziť chutné a zdravé cukety na zimu, aké sú možnosti receptov a ako správne uložiť prázdne miesta.

Je možné zmraziť cukinu

Predtým, ako začnú zásoby, majitelia vlastných záhrad si v prvom rade položia otázku - je cuketa všeobecne vhodná na mrazenie? Má zmysel ho uchovávať v mrazničke v nádeji, že nestratí vitamíny, ktoré obsahuje?

Odporúča sa zmraziť cukinu na zimu, ak v chladnom období chcete mať konzervovanú zeleninu, ktorej prospešné vlastnosti sa nedajú porovnávať s konzervami alebo dovážanými výrobkami ponúkanými na pultoch obchodov.

V skutočnosti iba u ovocia pestovaného nezávisle si môžete byť istí, že neobsahujú konzervačné látky, dusičnany a iné škodlivé látky, ktoré sa pridávajú do zeleniny a ovocia počas priemyselnej výroby.

A zmrazenie je skvelý spôsob, ako konzervovať úplne prírodné produkty a byť schopný ich jesť kedykoľvek v roku.

Ako si vybrať zeleninu na prípravu na zimu

Aby ste mohli jesť zdravo a chutne v zime, musíte si vybrať mrazenú zeleninu. Pri zbere by sa malo každé ovocie rozdeliť do dvoch kategórií - tie, ktoré sa najlepšie jedia teraz, čerstvé a tie, ktoré sú vhodné na mrazenie na zimu.

čerstvé cukety

Pri skladovaní v mrazničke budú najúspešnejšie mladé cukety alebo squashové tekvice. Odporúča sa zvoliť svetlofarebné plody malej veľkosti - neskôr, keď varíte mrazenú zeleninu, ukážu sa najlepšie - v príliš veľkých cukinách sa stredná vrstva vyvaří a pokožka bude tvrdá a suchá.

Malé mrazené cukety sa dajú uvariť rovnomerne a zachovať si chuť.

Cuketa sa nepovažuje za veľmi dobrú možnosť mrazenia v zime - takéto ovocie obsahuje príliš veľa tekutiny, ktorá nie je vhodná na skladovanie pri nízkych teplotách.Cuketa s najmenším množstvom tekutiny v nich je vhodná na mrazenie - potom uvarená zelenina nebude tvrdá a zachová si svoju dobrú chuť. Odporúča sa zvoliť cukinu s tenkou pokožkou a malými semienkami.

čerstvé cukety

Príprava chladničky

Pred vložením cukety do chladničky nie je potrebná žiadna osobitná starostlivá príprava, ale na zachovanie najlepšej chuti zeleniny sa musíte riadiť niekoľkými odporúčaniami:

 1. Vyberte z mrazničky alebo zo samostatného opuchu, kde sa budú cukety skladovať, všetky potraviny, ktoré vydávajú silný zápach. Ak sa príchute zmiešajú dlhšiu dobu, ovplyvní to chuť, a preto sa s cieľom zachovať čistú chuť ovocia odporúča uchovávať ich oddelene od ostatných výrobkov.
 2. Umiestnite mrazničku na nízku teplotu, aby sa vytvoril efekt zmrazenia stresu (táto metóda zachováva arómu a vitamíny cukety). Na primárne zmrazenie by sa cuketa mala poslať buď do oddielu „Fast / Super freeze“ alebo nastaviť najnižšiu teplotu v spoločnej komore a po určitom čase ju zvýšiť na zvyčajnú.
 3. Ďalším dôležitým bodom je príprava nádob, v ktorých sa bude skladovať zelenina. Za najlepšiu možnosť sa považujú plastové vrecká, z ktorých je potrebné čo najviac odstrániť vzduch (to umožní, aby zelenina prežila dlhšie).

mrazenie cukety

Spôsoby, ako zmraziť cukinu doma

Nižšie sú uvedené niektoré z najpopulárnejších spôsobov mrazenia cukety na zimu, pričom sa zachováva jej dobrá sladká chuť a všetky užitočné vlastnosti.

Zmrazenie čerstvých cukiet s krúžkami

V skutočnosti neexistuje jediná možnosť, ako správne zmraziť cukinu na zimu. Moderné varenie pozná niekoľko metód a výber jednej z nich závisí od zámerov ďalšej prípravy mrazenej zeleniny a, samozrejme, od individuálnych preferencií.

Jednou z najpopulárnejších možností uloženia cukety v mrazničke je mrazenie zeleninynakrájané na krúžky.

Táto voľba bude vhodná pre ďalšie varenie jedál s cuketou (napr. Vyprážané bočné jedlá alebo kastroly) a dá sa ľahko vykonávať.

čerstvé cukety

Podrobná inštruktáž:

 1. Premytú a dobre vysušenú zeleninu nakrájajte na krúžky, ktorých hrúbka by sa mala meniť v rozmedzí jeden až jeden a pol centimetra.
 2. Položte krúžky na predtým pripravenú misku (odporúča sa zakryť ju plastovým obalom alebo sáčkom, aby sa vylúčila možnosť zmrznutia zeleniny na riad).
 3. Ak máte v úmysle zmraziť veľa cukín, sú usporiadané do niekoľkých vrstiev, ktoré sú od seba oddelené polyetylénom, takže plody medzi sebou nezamrznú.
 4. Vložte misku do mrazničky. Odporúča sa používať „stresové“ zmrazenie.
 5. Po zmrazení zeleniny by sa mala z misky vybrať a uložiť do osobitného vrecka alebo nádoby na uskladnenie.

mrazenie cukety

nakrájaný

Zmrazenie cukiny v kockách nie je o nič ťažšie ako použitie krúžkov. Hlavný rozdiel je iba vo forme krájania zeleniny - pri tejto metóde by sa mali krájať na malé kocky rovnakej veľkosti (1,5 - 2 centimetre). Uchovávanie tohto typu mrazenia sa odporúča po častiach, pretože malé kocky sa budú od seba ťažko oddeliť pri pridávaní do riadu.

So zeleninou a ryžou

Jednou z možností prípravy plnotučnej cuketovej misky v mrazničke je zmrazenie zeleninovej zmesi ryžou. Získate tak hotovú prílohu, ktorá nepotrebuje ďalšie prísady - je ideálna na mäso alebo ako nezávislá strava.

mrazenie cukety

Spôsob varenia:

 1. Pripravte zeleninu: cibuľa, mrkva, cuketa, paradajky. Nakrájajte na kocky rovnakej veľkosti.
 2. Zelenskú zmes v panvici dusíme olivovým olejom. Čas hasenia je približne pol hodiny pri nízkej teplote.Podľa chuti pridajte soľ, korenie a korenie.
 3. Dušenú zeleninu zmiešajte s prevarenou ryžou. Dušu ochlaďte a dajte ju do porcií do samostatných nádob, potom ju nechajte zmraziť.

S greeny

Ak chcete lepšie zachovať chuť čerstvých cukiet a dať mu špeciálne kúzlo, môžete zmraziť zeleninu s čerstvými bylinkami. Metóda varenia nie je príliš komplikovaná - všetko sa robí rovnakým spôsobom ako pri bežnom zmrazovaní krúžkami. Jediným rozdielom je, že pred zaslaním zeleniny do mrazničky sa musí posypať bylinkami (pokiaľ možno kôporou, ide o najúspešnejšiu kombináciu na varenie).

mrazenie cukety

Na detskú výživu

Môžete si pripraviť jedlo pre dieťa z cukety na zimu - vyrobené zo zeleniny zo záhrady, vyjde chutnejšie a zdravšie ako jej náprotivky. Na prípravu detskej stravy sa jemne nasekané cukety pomelú v mixéri a nalejú sa do foriem na ľad.

V tejto forme sa zelenina odosiela na primárne zmrazenie, potom by sa výsledné formy mali po častiach zložiť a nechať na skladovanie v mrazničke. Na jednu dávku postačia dve alebo tri kocky pre dieťa.

mrazenie cukety

Zmrazené vyprážané cukety

Ďalším populárnym spôsobom je zmrazenie hotových vyprážaných cukiet. V takom prípade bude potrebné jedlo pred použitím ohriať v mikrovlnnej rúre. Pred vyprážaním sa cuketa musí ošetriť potrebným korením (soľ, korenie) a na obidvoch stranách previnúť múkou. Po vyprážaní sa musia ochladiť a potom poslať do mrazničky, pričom každá vrstva zeleniny sa oddelí polyetylénom.

Strúhané cukety a tekvica

Zmrazené cukety nastrúhané zahŕňajú použitie všetkých druhov ovocia bez ohľadu na veľkosť a množstvo tekutiny v nich.

mrazenie cukety

Pred varením je potrebné odstrániť všetky veľké tvrdé semená a šupy z veľkého ovocia (to je možné na mladých cukinách). Zelenina sa strúha na hrubom strúhadle a zo zmrazenej buničiny sa odstráni vlhkosť. Cuketa pyré sa zmrazí rovnakým spôsobom a pridá sa k nej ďalšia koreňová zelenina, napríklad mrkva alebo tekvica.

Teplota a trvanlivosť

Hlavným pravidlom pre skladovanie je, že mrazené cukety nemôžu byť z mrazničky vyňaté dlho a potom tam znova odoslané. Pokles teploty je mimoriadne nežiaduci, inak zelenina stratí svoju chuť a užitočné vlastnosti. Optimálna teplota na trvalé skladovanie je 10 až 20 stupňov Celzia. Skladovateľnosť - nie viac ako 10 mesiacov.

Pravidlá rozmrazovania cukety

Aby bol obrobok správne rozmrazený, musí sa umiestniť pri izbovej teplote. Mrazenú zeleninu sa neodporúča okamžite nanášať na horúci sporák - mrazený ľad sa zmení na vodu, čo ovplyvní chuť a kvalitu jedla. Výnimkou je zeleninový guláš, ktorý je vhodný na dusenie až do varenia priamo z mrazničky.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica