Ako správne zmraziť tekvicu doma na zimu

Ženy v domácnosti majú často problém s mrazením tekvice na zimu doma. Ak máte pochybnosti o tom, či je možné tekvicu zmraziť, mali by ste vziať do úvahy rady skúsených záhradníkov. Zber a mrazenie tekvice na zimu je samozrejme možné a potrebné, hlavnou vecou je to podľa odporúčaní skúsených remeselníkov.

všeobecné informácie

Tekvica je ovocie, ktoré sa dá dokonale konzervovať bez kazenia až 20 mesiacov. Na to, aby ste to dosiahli, stačí po zbere na zimu v pivnici správne zložiť plodinu. Ale iba vtedy, ak je zelenina skladovaná v perfektnom stave. Ak v šupke chýbajú praskliny, škrabance alebo stopky, tekvica nikdy nevydrží dlho. Platí to aj pre tie odrody, ktoré nie sú určené na dlhodobé skladovanie.

Ďalším problémom pri udržiavaní tekvice doma je, že zelenina často dosahuje veľkú váhu a objem. Veľké ovocie je ťažké používať naraz a po ľahnutí v chladničke v reze rýchlo stráca svoje cenné vlastnosti.

V takýchto prípadoch vzniká problém - ako ušetriť tekvicu na zimu? Najlepším moderným spôsobom je zmrazenie. Mnohí veria, že po zamrznutí ovocie stratí väčšinu vitamínov, najmä karoténu, ktorý je tak bohatý.

Existujú tiež ženy v domácnosti, ktoré sú si istý, že po skladovaní v mrazničke sa buničina stane bez chuti, takmer nejedlou.

Existuje niekoľko jednoduchých riešení s jednoduchým algoritmom činnosti. Aby ste pochopili, ako zmraziť tekvicu, je dôležité vopred určiť, ako sa tento polotovar v budúcnosti použije:

rezaná tekvica

  • pre deti alebo náplne do koláčov je vhodný zmrazený slepý pokus vo forme zemiakovej kaše;
  • na príbory - mrazené vyrezané kúsky buničiny;
  • na palacinky a pečivo - strúhané;
  • najuniverzálnejším spôsobom je zmraziť surové kocky.

Zoberme si každú možnosť podrobnejšie.

Proces mrazenia pre domácich majstrov

Na zber úrody v zime budete potrebovať:

  • krájacia doska;
  • ostrý nôž;
  • Plastové nádoby na šťouchané zemiaky (špeciálne nádoby, plechovky na mliečne výrobky alebo obyčajné plastové poháre);
  • plastové vrecká (pravidelné alebo so šmýkačom).

tekvica príprava

Ak je všetko, čo potrebujete, po ruke, musíte zeleninu spracovať skôr, ako ju určíte na dlhodobé skladovanie.

Príprava surovín

Aby sa mrazená tekvica lepšie zachovala doma v zime, musíte si vybrať zrelé plody podlhovastého oválneho tvaru muškátových odrôd s jasne oranžovou šťavnatou dužinou.Vybrané vzorky by sa mali umyť pod tečúcou vodou, vymočiť obrúskom a nechať ležať, kým nie sú úplne suché, a potom sa ošúpať z tvrdej šupky.

Najpohodlnejším spôsobom čistenia je odrezať vrcholy, položiť zeleninu na stôl vodorovne a ošúpať ho ostrým nožom. Tekvica narezaná na dve časti sa dôkladne očistí od semien a nepožívateľného jadra.

Odporúča sa nasekať dužinu na veľké kúsky a usušiť v sušiarni, čím sa hmota stáva sladšou, chutnejšou a menej vodnatou, čo výrazne ušetrí priestor v mrazničke. Semená nemôžu byť vyhodené, ale tiež sušené v peci. Získate chutné a zdravé ošetrenie.

Zmraziť ako pyré

Zelenina sa nakrája na stredne veľké kúsky. Kôra nie je odrezaná. Rozložte na plech a vložte do predhriatej rúry. Pečieme na miernom ohni asi hodinu. Pripravenosť sa kontroluje prepichnutím kusov vidličkou. Ak je buničina pečená dobre, stáva sa mäkkou.

Pečená zelenina sa ľahko odlupuje. Ovocie sa olupuje a šľahá v mixéri, kým sa nedosiahne hustota homogénneho pyré. Rozložia sa po častiach v predtým pripravenej nádobe, zakryjú sa priľnavou fóliou (ak neexistujú žiadne viečka) a pošlú sa do komory na zmrazenie.

Táto metóda je užitočná pre deti s malými deťmi. Pri použití tejto metódy je tekvica obvykle zmrazená na detskú výživu a dokonca aj na prípravu prvej doplnkovej stravy, ktorá kombinuje produkt s inými rastlinnými zmesami.

Zmrazenie po blanšírovaní

Táto metóda pomôže optimálne zachovať tekvicovú príchuť a všetky nutričné ​​výhody. Pri použití tejto metódy sa zelenina nemusí lúpať. Vybrané vzorky sa nakrájajú na kúsky a potom sa blanšírujú vo vriacej vode počas 3 až 4 minút. Potom sa ponoria do veľmi studenej vody približne na rovnakú dobu. Pre uľahčenie sa tieto manipulácie môžu vykonať skladaním surovín v cedníku. Hlavná vec je nechať vodu vytiecť po blanšírovaní.

tekvica v sáčkoch

Potom sa polotovar položí na podnos, takže jednotlivé časti sa navzájom nedotýkajú, inak sa môžu zlepiť a tekvica zostane v mrazničke. Jednoducho môžete položiť celofán na spodnú časť mraziaceho priestoru a vložiť kusy. Po zmrazení sa opatrne zabalia do vreciek a tekvica sa odošle späť do mrazničky na uskladnenie na zimu.

Zmrazenie po nastrúhaní

Zelenina sa nakrája na stredne veľké kúsky, ktoré sa potom nastrúhajú na hrubé alebo stredné strúhadlo. Pripravená hmota sa uloží do vriec so lyžičkou a zanechá malé množstvo vzduchu. Vrecká sa ľahko stlačia, aby boli rovnejšie a umiestnili sa do mrazničky.

Tekvica zmrazená týmto spôsobom sa zvyčajne používa na kastróly, polievky, ako náplň do tekvicových koláčov a dokonca sa uvarí želé.

Zmraziť na kusy

Ako správne zmraziť nakrájanú tekvicu? Ovocie je potrebné nakrájať na tyčinky a kocky - ich veľkosť závisí od toho, na aké jedlo je polotovar určený:

zmrazenie na kúsky

  • ak sa má pri pečení použiť blank na plnenie, nakrájajte na menšie kúsky;
  • ak je tekvica určená na varenie - vo väčších častiach.

Malo by sa pamätať na to, že nakrájané kúsky tekvice, ktoré sa majú skladovať spolu, by mali mať približne rovnakú veľkosť. Potom sa položia na akýkoľvek kuchynský povrch a nechajú sa trochu vyschnúť z nadmernej vlhkosti. Predmrazené rovnakým spôsobom ako blanšírovaná tekvica. Potom sa balia do jednotlivých porcií.

Vrecká sa ľahko stlačia naplocho a zložia sa do mrazničky. Táto metóda je ideálna na prípravu rôznych mliečnych kaší - ryže, prosa a dokonca aj krupice.

Tipy pre ženy v domácnosti

Mrazená tekvica by sa nemala rozmrazovať pred varením. Stačí pridať potrebnú časť do pripravenej misky.Pomôže to minimalizovať stratu cenných látok, ktoré zelenina obsahuje, a zachovať chuť.

Odporúča sa, aby ste pri skladovaní tekvice v mrazničke zapísali dátum zmrazenia do každého vrecka so zmrazeným jedlom. Týmto spôsobom budete vedieť, kedy sa majú obrobky vypršať. Môžete podpísať, že ide o tekvicu, aby ste sa nezamieňali s mrazenou mrkvou - táto zelenina je vo forme polotovarov veľmi podobná.

záver

Zmrazenie tekvice je vynikajúcou možnosťou ukladania, ak nie je k dispozícii žiadny suterén. Pomôže to pri diverzifikácii jedálneho lístka, vďaka čomu je strava užitočnejšia v zime, keď telo prežíva akútny nedostatok vitamínov. Je užitočné zásobiť sa takýmto cenným výrobkom pre budúce použitie pomocou tajomstiev, ako správne skladovať tekvicu na zimu.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica