Druhy a odrody rozmarínu s názvami, pestovaním a starostlivosťou

Liečivé vlastnosti stálezelenej trvalky, jej aróma sa oceňuje už v staroveku. V závislosti od odrôd rozmarínu, arómy eukalyptu, gáfor je zmiešaný s tónmi citrónu, borovice, citlivosti mora. Kríky trávy sa nachádzajú prirodzene na pobreží Stredozemného mora v okolitých horách a lesoch. Rastlina sa hodnotí a pestuje kvôli ozdobným kvetinám, ale skôr kvôli použitiu korenín na jedlo a na liečebné účely.

Charakteristika rastliny

Evergreen trvalka rozmarín sa prekladá z latinčiny ako morská rosa, rastlina je zástupcom rodiny Yasnotkov. Vzpriamené výhonky trávy dosahujú výšku 0,5 až 2 metre. Sú husto listnaté. Lineárne listy kožovitého typu sú dlhé 1,5 až 3 centimetre. Dosky sú úzke so zakrivenými okrajmi. Hore uvedené ihličkovité listy sú lesklé, zelené, tmavé alebo svetlo tónované a dospievajúce nižšie. Lístie sa nachádza na tmavo sivých výhonkoch oproti.

charakteristika rastliny

V aktívnom období života sú kríky pokryté malými kvetmi, zozbierané v hustej kúsky fialovej, menej často bielej. V druhej polovici leta rastlina dodáva semená, malé, hnedej farby.

Medzi hlavné biologické vlastnosti korenenej kultúry patrí:

  • tolerancia sucha;
  • náročnosť na svetlo;
  • precitlivenosť na nízke teploty;
  • odolnosť voči chorobám a škodcom.

malé kvety

Hoci rozmarín rastie prednostne na priepustných pôdach, znesie aj suchú piesočnatú a štrkovú pôdu. Kríky sa vysádzajú na svahoch na úpravu terénu a konsolidáciu pôdy.

Kvitnutie okrasných trvaliek trvá 3 až 4 týždne, počnúc aprílom. Semená sa môžu zbierať koncom leta.

Rozmarín sa používa na južných svahoch záhrady bez burín. Počas vegetačného obdobia potrebuje kŕmenie. Od druhého roku života sa výsadba voňavých korenín na jeseň privádza superfosfátom a na jar síranom amónnym v mieste koreňového systému kultúry.

priepustné pôdy

Zozbierané korenené bylinky boli zozbierané v júli až auguste, keď zasadili 3 až 4 roky... Éterický olej sa extrahuje z výhonkov a listov. Zhromaždené listy sa sušia v tieni pod baldachýnom a pridávajú sa k nápojom a jedlám. Trávu môžete udržiavať suchú 3 roky.

Užitočné vlastnosti rastliny

Listy a vrcholy kvitnúcich výhonkov kríka obsahujú éterický olej, ktorý je súčasťou liekov. Skladá sa z pinénu, gáfénu, cineolu, gáforu a ďalších látok a používa sa na výrobu parfumérie, alkoholických nápojov.

plantáž sa splní

Infúzia trvalých listov pomáha vyrovnať sa s:

  • bolesti hlavy;
  • nachladnutie;
  • dysfunkcia žlčníka;
  • kŕče v čreve;
  • nedostatok mlieka u dojčiacich matiek;
  • neuralgické a reumatické bolesti.

Bylina sa pridáva do fajčiarskych zmesí na odstránenie astmatických záchvatov. Vonkajšie použitie infúzie listov je nevyhnutné na boj proti zápalom úst a krku, varu, akné. Roztok sa pridáva do kúpeľa na neuritídu, zápal pohlavných ciest u žien a mužov.

bolesti hlavy

V kozmetike sa byliny používajú na zlepšenie stavu pokožky a vlasov. Je účinný pre plešivosť.

Ako súčasť korenených kompozícií je rastlina nevyhnutná na ochutenie hydinových pokrmov, omáčok. Pridajte bylinu do čaju.

Druhy rozmarínu

V prírodných podmienkach existuje niekoľko druhov vždyzelených trvaliek. Ale dva druhy sa používajú v záhradníctve a záhradníctve: liečivé alebo obyčajné, rozmarín a prostata.

korenené kompozície

Liečivý rozmarín

Táto bylina je najbežnejšia. Vzpriamené kríky, dosahujúce výšku 1,5 - 2 metre, s hustými úzkymi listami, sa nachádzajú v záhradách, v kvetináčoch na parapetoch. Rastie rozmarín obyčajné alebo liečivé, na konzumáciu ako korenie. Jeho listy a výhonky sú cenné, pretože sa používajú v ľudových liekoch na liečenie chorôb. A éterický olej uvoľnený z častí rastliny dokonale zjemňuje, pomáha predlžovať mladosť a zotavuje sa z choroby.

Liečivá bylina sa používa ako dekoratívny dizajn pre letné chaty a záhrady. Kríky sú na jar prikryté pancierami modrej, fialovej, ružovej a bielej kvetenstvo. Špecifická aróma rastlín priťahuje užitočný hmyz.

dosahujúci výšku

Rosemary otvorené

V južných oblastiach sa môžete stretnúť s rozľahlým kerom s guľovou korunou. Strely, ktorých dĺžka nie je väčšia ako 70 centimetrov, rastú tak, že sa rozširujú o 1,5 až 2 metre. Listy tohto druhu, ktoré sú tenké ako ihly, majú tendenciu meniť farbu zo svetlozelenej na jar na modrastú na jeseň.

Vďaka svojej schopnosti rásť sa krík používa na vytváranie živých plotov alebo na vymedzenie zón na území vidieckeho domu.

južné regióny

Odrody rozmarínu

Chovatelia vyvinuli nové odrody rozmarínových trvaliek, ktoré zdobia záhrady a domy. Navonok nemôžete okamžite rozlíšiť jednu odrodu od druhej, stále sa však líšia v oblasti listu, jeho farbe, tvare a odtieňoch farieb. Väčšina odrôd je liečivý rozmarín.

rozmarínové trvalky

Rosemary Corsican Blue

Evergreen trvalka Corsican Blue má silný koreňový systém, ktorý preniká hlboko do 3-4 metrov. Protiľahlé listy sú sivozelené. Malé modré kvety sa zbierajú v hustých latách. Kvitnutie odrody začína koncom apríla - začiatkom mája a trvá 20 dní.

Táto odroda rastlín sa používa na liečebné účely. Je vysadená v kvetinových záhonoch, sú ohraničené hranice. Krík je vhodný na upevnenie svahov nádrže. Je vhodnejšie vysadiť rastlinu na piesočnatých pôdach. Trvalka sa obáva oblastí s kyslou a bažinatou pôdou.

Korzická modrá

Rosemary Blue Winter

Odroda okrasných kríkov sa cení pre svoje modrozelené ihličnaté listy. Rastlina je odolná v zime a toleruje mrazy až do -17 stupňov. Rozmarín sa aktívne používa vo voňavých záhradách, kde rastie citrónový balzam, harmanček a mäta spolu s korením. Na trávnik môžete použiť šedozelené výhonky s fialovými kvetmi vo forme jednotlivých kompozícií. Trvalka slúži ako zázemie pre kríky ruží, pivoniek.

Modrá zima

Rosemary Crimean

Už v 19. storočí začali pracovníci Nikitského záhrady Krymského polostrova pestovať rozmarín. Krík trpaslíkov začína kvitnúť vo februári. V tomto čase sa zozbierajú listy a vrcholy výhonkov. Rastlina je asi 1 meter vysoká a pokrytá kožovitými listami vo forme ihiel šedo-zelenej farby.Vyžarujú neporovnateľnú vôňu, ktorá spája vôňu mora, sviežosť, levanduľa.

Na Kryme nájdete rozmarínové kríky na skalnatých svahoch, v dizajne hraníc rabatki. Na liečebné účely sa rozmiestnia rozmarínové plantáže, ktoré sa nachádzajú na slnečných miestach polostrova.

Odroda sa obáva aj mierneho poklesu teploty, takže na zimu je lepšie privádzať vonné kríky do miestnosti.

pestovať rozmarín

Rosemary Tenderness

Dekoratívne kvetinové trvalky majú tenké listové ihličky dlhé až 3 až 3 centimetre. Na jeseň sa zelená farba listov zmení na sivomodrú. V apríli má odroda rastlín štetce z modrých krehkých kvetov.

Výhonky úspešne rastú na záhrade, ale v oblastiach so studenou zimou sú pre ne vhodné podmienky bytu alebo domu. Bylinná plodina miluje slnečné miesta s dobrým vetraním čerstvého vzduchu.

Pre pestovanie plodín v nádobách sa vyberajú keramické vázy naplnené živnou pôdou... Kyslosť pôdy by mala byť neutrálna alebo mierne zásaditá.

ihly na listy

Rosemary Rosinka

Vytrvalá odroda patrí k liečivým druhom rastlín korenia. Dosahuje technickú zrelosť 63 - 65 dní po klíčení. Výhonky rastliny sú husto pokryté listami, výška stoniek dosahuje najviac 40 centimetrov. Listy s vysokým obsahom éterických olejov majú tmavozelenú farbu, lineárne kopinaté.

Vhodný na pestovanie v kvetináčoch. Celková hmotnosť zelenej hmoty dosahuje 50 g z jedného kríka.

korenistá rastlina

Rosemary White

Vzácna rastlina s bielymi kvetenstvami. Počas vegetačného obdobia sa môže skutočnou ozdobou záhrady stať kvitnúci krík s výškou 0,5 až 1 meter. Odtiene krásy trvalky, snehovobiele kvetenstvo s jasne zelenými ihličnatými listami. Odroda patrí do liečivého rozmarínu. Listy a výhonky sú vylúhované a používané na zvýšenie vitality a sily.

biele kvetenstvo

Rosemary Ampelny

Rozšírenú formu kvitnúceho kríka predstavuje trvalka Ampel. Rastlinné výhonky pestované v nádobách sa skrútia a fantasticky visia pozdĺž steny od hrnca. Vodopád krútiacich konárov pokrytých zelenými dlhými a úzkymi listami môžete použiť na vytvorenie „živej“ steny. Ozdobte nádherný výhľad na rozmarín a skalnaté záhrady.

Keďže odroda netoleruje ani malé mrazy, je lepšie pestovať ju v interiéri.

mierny mráz

Rosemary Biryusa

Husté listnaté výhonky vždyzelených kríkov sa stanú skutočnou ozdobou záhrady a domu. Trvalý ker si vždy udrží sviežosť svojich listov, lesklý, so zvlnými okrajmi. Medové kvetenstvo na vzpriamených výhonkoch sa objaví v marci, opäť v septembri. Malé kvety sa nachádzajú v osách horných listov a majú farebný rozsah od svetlo modrej po fialovú.

Charakteristickou vlastnosťou odrody je odolnosť voči suchu, citlivosť na nízke teploty. Je lepšie pestovať rastlinu vo vani, ktorá ju v zime prináša do chladnej a svetlej miestnosti.

nízke teploty

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica