Výhody a poškodenia sliviek pre zdravie ľudského tela, kontraindikácie a vlastnosti

Slivka sa dnes pestuje na mnohých ruských farmách pre domácnosť. Vďaka vedcom a chovateľom bolo vyšľachtených viac ako 2 000 odrôd, ktoré sa líšia štruktúrou a veľkosťou plodov, štruktúrou dužiny a farbou, chuťou a chemickým zložením. Ak chcete z hodnotného produktu vyťažiť čo najviac, je dôležité poznať prínosy pre zdravie a poškodiť slivky.

Vitamíny, stopové prvky a makronutrienty v zmesi

Medzi širokou škálou sliviek sú tmavo fialové, červenkasté a žltkasté farby ovocia. Všetky sú spojené jedinečným chemickým zložením, ktoré sa môže mierne líšiť pre každú z odrôd. V priemere je 80% sliviek voda. Zloženie ovocia obsahuje veľa vlákniny, pektínu, organických kyselín, vitamínov skupín A, B, C, E. Ovocie obsahujú vysoký obsah makronutrientov - draslík, vápnik, horčík a mnoho ďalších. Sú zdrojom stopových prvkov - železo, jód, mangán, zinok.

V modrej slivke

Tmavomodrá odroda sliviek sa zvyčajne nazýva maďarská, takéto odrody majú hustú šťavnatú dužinu, preto sa často používajú na výrobu sliviek. 100 g modrého ovocia obsahuje 42 kcal.

V červenej farbe

Červené slivky sú majstri kyseliny listovej a bohatí na železo. Pomáhajú urýchľovať metabolické procesy, odstraňujú z tela soli a prebytočnú tekutinu.

100 g červeného ovocia obsahuje iba 46 kcal.

čierna

Tmavé odrody sliviek obsahujú veľké množstvo flavonolov, antokyanov, leukocyanínov, ktoré majú jedinečné vlastnosti vo forme pozitívneho účinku na steny krvných ciev a ich posilnenie.

slivka v miske

žltá

Žlté slivky obsahujú veľké množstvo keratínu a pokiaľ ide o vitamín E, nie sú horšie ako ružové boky. Odrody tohto typu sú účinné pri liečbe priedušiek, aterosklerózy a hypertenzie.

Ako si vybrať dobrý produkt

Pri výbere sliviek by ste sa mali riadiť vzhľadom ovocia. Bez ohľadu na farbu šupky by mali byť rovnomerne zafarbené. Keď ovocie dozrieva, odtieň sa stáva intenzívnejším.Mali by ste venovať pozornosť neprítomnosti trhlín, jamiek, škvrnitých útvarov.

Odporúča sa tlačiť na povrch šupky. Nadmerná tvrdosť naznačuje nedostatočnú zrelosť ovocia, príliš jemná dužina povedie k rýchlemu znehodnoteniu produktu. Zrelosť je určená bohatou vôňou, čím výraznejšia je, tým zrelšie sú slivky.

čerstvá slivka

Priaznivé vlastnosti

Užitočnosť sliviek pre organizmus sa vysvetľuje chemickými prvkami, ktoré sú v tele prítomné. Pektíny podporujú lepšiu elimináciu rádionuklidov a karcinogénov. Pri konzumácii ovocia sa pozorujú nasledujúce účinky:

 • riedenie krvi;
 • posilnenie stien krvných ciev a zníženie rizika krvných zrazenín;
 • zlepšenie práce srdcových svalov;
 • zníženie hladín cholesterolu;
 • normalizácia tlaku.

Slivka podporuje odstraňovanie tekutín a žlče, je považovaná za preháňadlo. Na odstránenie problému so zápchou stačí jesť niekoľko druhov ovocia denne.

čerstvá slivka

Pre deti

Pre dieťa sú slivky cenným zdrojom vitamínov, a preto, keď sú zahrnuté v ponuke, je riziko nedostatku vitamínov výrazne znížené. Deti často trpia zápchou a pomocou ovocia alebo odvarov z nej založených sa normalizácia stolice dá dosiahnuť bez použitia liekov.

Pre mužov

Slivky by mali byť súčasťou stravy mužov, ktorí milujú mastné a nezdravé jedlo, zneužívajú alkohol. Ovoce pomáha znižovať hladinu cholesterolu, ktorá sa nevyhnutne zvyšuje pri nesprávnej strave. Ovocie pomáhajú normalizovať pečeň odstránením škodlivých látok z žlče. Srdcové choroby sú jednou z najbežnejších príčin smrti u mužov a slivky pomáhajú znižovať pravdepodobnosť infarktu a mozgovej príhody.

čerstvá slivka

Pre ženy

Ovocie normalizuje prácu nervového systému ženy, ktorý pomáha telu vyrovnať sa so stresom úspešnejšie. Ovocie sa považuje za účinný prostriedok, ktorým sa dosiahne účinok regenerácie tkanív, preto sa táto vlastnosť výrobku aktívne používa v kozmetike.

Slivky sa používajú na výrobu masiek, krovín a rôznych produktov starostlivosti o pleť.

Vzhľadom na schopnosť sliviek zlepšiť tráviace procesy, zrýchliť metabolizmus a odstraňovať toxíny, sú často prítomné v ponuke ľudí, ktorí regulujú hmotnosť alebo chcú schudnúť. Vláknina z ovocia pomáha pri rýchlom znižovaní telesnej hmotnosti a pri jej ďalšom udržiavaní v norme.

čerstvá slivka

Počas tehotenstva a dojčenia

Používanie sliviek pri preprave dieťaťa nie je zakázané. Kyselina listová prítomná v buničine prispieva k správnemu vývoju dieťaťa. Mnoho tehotných žien trpí opuchom a kvôli prítomnosti draslíka v ovocí je prebytočná tekutina prirodzene odobratá. Vláknina z ovocia zlepšuje trávenie, ktoré pôsobí ako prevencia proti zápche. Vitamín C pomáha vyrovnať sa s vírusovými infekciami, ktorých výskyt je počas takého obdobia nebezpečný.

Počas kŕmenia sa odporúča dávať pozor na prítomnosť sliviek v potrave. Prítomnosť takého produktu v ponuke matky môže u dieťaťa spôsobiť hnačku, ktorá je pre deti pomerne zložitá.

čerstvá slivka

Použitie v tradičnej medicíne

Slivka je často prítomná v receptoch na tradičnú medicínu. Používa sa ako prísada do odvarov na zmiernenie zápchy a normalizáciu trávenia.

Aplikácia cukrovky

Pacienti s cukrovkou by mali byť opatrní pri konzumácii ovocia. Slivka nepatrí do kategórie potravín s vysokým rizikom pre organizmus. Nízky obsah kalórií a nízky glykemický index umožňujú jeho zaradenie do stravy diabetikov v skorých štádiách ochorenia. Pacienti s touto diagnózou často trpia tlakom, zhoršeným zrakom a problémami s obličkami a použitie sliviek pomáha tieto problémy vyriešiť.Zároveň nie je možné zneužiť príjem ovocia, diabetikom sa neodporúča prekročiť dennú normu 200 g.

čerstvá slivka

S pankreatitídou

Pri diagnostikovaní pankreatitídy nie je použitie sliviek zakázané, ale je potrebné ovocie olúpať. Obsahuje hrubú vlákninu a kyselinu, ktoré môžu zhoršovať choroby žalúdka.

S onkologickými chorobami

Štúdie ukázali, že kyselina fenolová v slivkách môže spomaliť rast nádorov. Takáto látka je jed, ale keď vstúpi do tela, ovplyvňuje iba rakovinové bunky. Pravidelná konzumácia sliviek pomáha predchádzať rakovine prsných žliaz, žalúdka, hrubého čreva a dýchacích orgánov. Do stravy sa odporúča zaradiť nielen čerstvé a sušené ovocie, ale aj smoothies.

čerstvá slivka

Recept vyžaduje:

 • 5 sliviek;
 • 1 banán;
 • 10 malín;
 • 1 lyžička med;
 • 1 2 šálky vody
 • škorica podľa chuti.

Hlavné ingrediencie sú šľahané mixérom. Tento nápoj dodá energiu a má pozitívny vplyv na všetky orgány a systémy života. Pri nedostatku tráviacich problémov môžete namiesto vody vziať pomarančový džús, ktorý nasýti telo ešte väčším množstvom vitamínu C.

S diabetes mellitus

Slivka obsahuje pomerne veľké množstvo cukru, takže jej zahrnutie do stravy pacientov s diabetes mellitus môže spôsobiť zhoršenie stavu. Mali by byť zvlášť starostlivo začlenené do stravy ľudí s typom 2. Pre diabetikov je lepšie nepoužiť sušené slivky vo svojej strave, pretože má vyšší glykemický index, je lepšie uprednostniť čerstvé zrelé ovocie.

čerstvá slivka

Nepochybné výhody sliviek pre športovcov

Slivka je kvôli malému množstvu kalórií často prítomná v ponuke tých, ktorí schudnú alebo športovcov, ktorí sa uchýlia k programom „sušenia“ tela. Zároveň z dôvodu bohatého zloženia chemických prvkov sa pri konzumácii ovocia znižuje riziko ich nedostatku v tele.

Je slivka dobrá na chudnutie

Slivka na chudnutie sa považuje za jedinečný produkt. Kombinácia nízkokalorického obsahu a vysokého obsahu živín vám umožní rýchlejšie dosiahnuť cieľ chudnutia. Zlepšenie trávenia a urýchlenie metabolických procesov prispieva k rýchlejšej likvidácii tukových usadenín.

čerstvá slivka

Aký je najlepší spôsob konzumácie produktu?

Slivka je univerzálne ovocie. Ovocie sa konzumuje čerstvé a sušené. Sú vhodné na výrobu konzerv, džemov a pyré. Šťavy, smoothie a kompóty sa pripravujú z ovocia.

vysušený

Sušené slivky sa nazývajú sušené slivky. Má rovnaký obsah živín ako čerstvé ovocie. Ak potrebujete rýchle občerstvenie, je to skvelý šetrič hladu.

sušená slivka

čerstvý

Pitie čerstvých sliviek je najjednoduchší spôsob, ako zlepšiť vašu pohodu, pretože nevyžaduje žiadne úsilie pri spracovaní produktu. Nevýhodou čerstvo zozbieraného ovocia je krátka trvanlivosť, preto sa na jeho predĺženie často používajú metódy tepelného spracovania.

Kompoty a konzervovanie

Kompoty sú vynikajúcim spôsobom využitia cenných vlastností sliviek v zime. Takýto nápoj je vždy po ruke av prípade potreby ho možno použiť na zníženie tlaku alebo na odstránenie opuchu.

slivka

Výhody a použitie sliviek

Na ošetrenie sa používajú slivkové jadrá. Obsahujú nebezpečnú kyselinu kyanovodíkovú, aby sa znížila jej koncentrácia, zrná sú vopred vyprážané. Obsah semien sa používa na prípravu odvarov, ktorých príjem pomáha zaistiť antioxidačný účinok. Infúzie pomáhajú zbaviť sa črevných parazitov.

Miera spotreby produktu

Pre deti sa do stravy vkladajú slivky od 3 rokov. Ovocie je potrebné podávať postupne, počnúc 1 kusom.V takom prípade, ak sa objaví hnačka, nadúvanie alebo kolika, liek sa musí zlikvidovať. Pri absencii negatívnych reakcií sa počet sliviek postupne upraví na 3-4 za deň.

čerstvá slivka

Norma pre dospelých závisí od prítomnosti kontraindikácií a individuálnych charakteristík osoby. V priemere by denné množstvo nemalo prekročiť 300 g. Počas tehotenstva by ste sa mali obmedziť na 6 druhov ovocia denne.

Kontraindikácie a negatívne účinky

Nadmerná konzumácia sliviek môže spôsobiť zažívacie ťažkosti. Ak máte hnačku alebo hnačku, nemôžete produkt zaradiť do diéty, pretože to situáciu ešte zhorší. Do stravy nemôžete zaradiť ovocie, ak máte nasledujúce indikácie:

 • mladšie detstvo;
 • reuma;
 • žlčové kamene;
 • problémy s priechodnosťou žlčových ciest.

Ak máte alergickú reakciu na produkt, nemôžete použiť slivky. Zanedbanie takéhoto obmedzenia môže viesť k negatívnym následkom, od drobného svrbenia až po anafylaktický šok.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica