Prečo majú slivky červy vo svojich plodoch a ako ich možno spracovať

Zber ovocných stromov sa často stáva škodcom. Záhradníci sú nútení vopred premýšľať, ako spracovať slivku od červov v ovocí tak, aby nepoškodili všetky plody. Preventívne postrekovanie sa už stalo nevyhnutnosťou starostlivosti o stromy. Skúsení letní obyvatelia už s istotou vedia, v akom časovom období a aký liek je lepšie používať na udržanie zdravej záhrady.

Prečo je slivka červová

Dôvodom výskytu červenej slivky na strome je negatívny vplyv škodcov, konkrétne:

 • záhradný roztoč;
 • piliarka;
 • vošky;
 • morská záhrada;
 • slivka;
 • jablkový med.

Najnebezpečnejšia je slivka.

Larvy sú schopné preniknúť do plodu a úplne jesť jadro kosti. Postihnuté ovocie prestane rásť, dozrieva a spadne.

Píla nie je o nič menej nebezpečná. Húsenica najskôr zje malé ovocie, potom prenikne do väčších plodov a žerú. V dôsledku toho sa plody drobia a hnijú. Veľké nebezpečenstvo predstavuje aj iný hmyz. Spoločne vedú k tomu, že záhradník môže zostať úplne bez plodiny. Najlepšie je zabrániť výskytu škodcov na odtoku a včas prijať preventívne opatrenia.

Ako striekať slivku od červov

Doteraz existuje mnoho spôsobov a prostriedkov určených na boj proti záhradným škodcom. Strom je chránený nielen liekmi chemického pôvodu, ale aj ľudovými metódami, a tiež sa uchyľuje k inštalácii špeciálnych pascí. Ale ak už je slivka červivá, čo robiť a ako zachrániť zvyšky plodiny?

slivka maďarská

Uchovávajte drogy

Obchody ponúkajú širokú škálu liekov, ktoré sa používajú na ošetrenie sliviek od škodcov. Môžu to byť bežné dusíkaté hnojivá a karbofos, z ktorých sa pripravujú roztoky, a vážnejšie prostriedky. Najlepšie sú „Horus“ a „Oxyhom“, medzi ktoré patrí meď. Je užitočné do nich pridať Inta-Vir. Vynikajúci výsledok ukazujú chemikálie, ktoré zahŕňajú:

 • durspan;
 • phosphamide;
 • metathione;
 • cydial;
 • Zolone.

Ľudové lieky

Na zabránenie výskytu červov na slivkách sa bežne používa ľudová metóda. Hneď ako príde jar, sú všetky trhliny a trhliny pokryté hlinou alebo vápnom. Prebudení škodcovia sa nebudú môcť dostať zo zimovísk. Je užitočné zavesiť vtáky na záhrade tak, aby vtáky jedli larvy a samotný škodlivý hmyz.

slivka

Sušené paliny sa kladú na vetvy slivky alebo sa vysádzajú špeciálne pod stromom. Zároveň sa vyrezávajú kvety pelynky skôr, ako majú čas dozrieť. Aby sa zabránilo objaveniu červa na slivkách, je dobré striekať infúziou cesnaku alebo tabaku, ako aj odvar z rebríčka.

Feromónové pasce

Feromónové pasce sa začínajú umiestňovať do záhrady na začiatku kvitnutia a pokračujú v tejto činnosti až do samotnej úrody. Princíp jeho činnosti spočíva v tom, že výdajný stojan s vôňou samičej mory je umiestnený v škatuľke s lepivým dnom. Motýle reagujú na zápach, lietajú do pasce a držia sa na dne. Táto technika je úplne bezpečná pre zvieratá a ľudí, nepoškodzuje životné prostredie. Pasca sa vymieňa za novú každých 5 týždňov. Môžete si ho kúpiť v dôveryhodnom záhradníctve alebo si ho objednať online. V tomto prípade by ste si mali dávať pozor na falzifikáty.

slivka na záhrade

Kedy striekať slivky

Ak sa na strome objaví červovitá slivka, ako by ste mali riešiť tento problém a uložiť úrodu? Je dôležité nielen zvoliť účinný nástroj na ničenie škodcov slivky, ale tiež si nechať ujsť čas na spracovanie. Práce sa spravidla vykonávajú niekoľkokrát za sezónu.

Na začiatku jari

Pred začiatkom toku miazgy a rozkvetu sliviek sa ošetria prípravkom „Inta-Vir“ na vošky a priadky morušové. Ružica ružová sa bojuje spracovaním stromu s karbofosom. V prípade potreby sa toto činidlo nahradí inými účinnými látkami podobnými:

kŕmenie jadrom sliviek

 • "Nitrofén";
 • chlorophos;
 • benzophosphate.

Je vhodné postrekovať slivku slabým roztokom síranu meďnatého a zmesi Bordeaux, aby sa zabránilo vzhľadu úhynov. S nástupom prvého horúčavy sa kmeň stromu zabalí do hrubej látky, aby naň húsenica lezla.

Počas kvitnutia

Počas kvitnutia sa slivka postrieka prípravkami, ako sú:

 • "Kartotsid";
 • Khomycin;
 • "Kuprozan".

Záhradníci niekedy používajú namiesto toho síran meďnatý.

Slivkový kvet

Po odkvitnutí

Po ukončení kvitnutia slivky zopakujte ošetrenie s Inta-Vir, aby sa zabránilo výskytu priadky morušovej. Uskutočňuje sa tiež opätovné rozprašovanie síranom meďnatým. Počas tohto obdobia sa používa liek „Decis“.

Na jeseň

Po zbere sa slivky ošetria zmesou Bordeaux. Aby odstránili mol a húsenicu, vykopávajú zem v kruhu blízkeho kmeňa, odstránia lístie a burinu.

transplantácia sliviek

Schéma a technológia spracovania

Prvé spracovanie sliviek sa vykonáva pred zlomením púčikov. Počas tohto obdobia sa používajú chemické prípravky a ľudové liečivá. Môže ísť o infúzie alebo roztoky so silným charakteristickým zápachom, ktorý odpudzuje škodcov:

 • infúzia paliny;
 • infúzie ihiel;
 • mydlový roztok;
 • tabakový prach;
 • horčice.

Slivka sa počas sezóny lieči insekticídmi niekoľkokrát. Dávka a presný počet požadovaných ošetrení sú uvedené v pokynoch pre zvolené liečivo.

slivovožltá

Ak je veľký počet škodcov na slivke, postrek sa vykonáva každých 10 dní.Berú do úvahy skutočnosť, že počas kvitnutia je zakázané používať chemikálie.

Posledné ošetrenie sa uskutoční najmenej 25 dní pred zberom. Pri vykonávaní práce by sa mali prísne dodržiavať požiadavky návodu na použitie. V opačnom prípade dôjde k poškodeniu stromu namiesto očakávaných prínosov.

V priemere každý odtok dospelých vyžaduje 4 litre roztoku. Pôda okolo rastliny sa tiež oplatí kultivovať. Pri každom postreku sa musí použitý prostriedok zmeniť tak, aby sa nestal návykovým.

Preventívne opatrenia

Vždy je ľahšie zabrániť problému, ako ho vyriešiť. Platí to aj pre ošetrenie sliviek proti objaveniu sa červov.Bude potrebné nielen včas prijať potrebné ochranné opatrenia, ale tiež zabezpečiť stromu plnohodnotnú starostlivosť, ktorá okrem iného zahŕňa sanitárne čistenie, čistenie padlých listov, riedenie zosilnenej koruny a kopanie kmeňa kmeňa.

Postrek sliviek tekutinou Bordeaux na jeseň znižuje pravdepodobnosť výskytu škodcov v zime na záhrade... Dobrým preventívnym opatrením je pestovanie rastlín so silným a štipľavým zápachom:

Slivkový kvet

 • nechtík;
 • nechtík;
 • mäta;
 • palina.

Vtáčiky zavesené v blízkosti sliviek nielen uľahčia záhradu, ale priťahujú k nej aj vtáky, ktoré pomáhajú v boji proti škodcom, jedia nielen samy seba, ale aj larvy. Na jar sa odporúča bieliť kostrové vetvy a spodnú časť kmeňa slivky. Aby bola prevencia efektívnejšia, musia sa všetky činnosti vykonávať pravidelne a je lepšie to robiť spolu so susedmi v tejto oblasti.

Neustále vyšetrenia a pozorovania pomôžu zabrániť výskytu škodcov a poškodeniu slivkového ovocia. Prvé známky objavenia sa hmyzu zistené v čase vám umožnia včasne reagovať, zvoliť si správny liek a vykonať ošetrenie.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica