Ako zastrihnúť a tvarovať korunu slivky na jar, v lete a na jeseň

Takmer každý záhradník má záujem o to, ako správne nakrájať slivku. Tento strom je dosť nenáročný, mnohé odrody sa množia koreňovými výhonkami. Vždy môžete získať toľko sadivového materiálu, koľko potrebujete. Ale potom začínajú problémy: strom dáva hojný ročný rast. A to neznamená, že sa dosiahne dobrá úroda: ďalšie výhonky zahusťujú korunu, zatienia plody. Krém jednoducho nedozrie. Aby sa zabezpečilo pravidelné rodenie plodín, pestovateľ by mal pestovať slivky.

Ciele prerezávania sliviek

Na dobrú úrodu sliviek musia byť splnené tieto základné podmienky:

 • zabezpečiť dozrievanie ovocia s dostatočným slnečným žiarením (to sa nedá dosiahnuť bez toho, aby sa koruna zoslabila);
 • nechajte drevo ovocných výhonkov úplne dozrieť (na tento účel by mali byť vyrezané slabé);
 • chrániť strom a ovocie pred škodcami (pri pravidelnej kontrole je potrebné odstrániť nadbytočné konáre);
 • predchádzať možným chorobám (je neúčinné vykonávať preventívne postrekovanie zahustenej koruny);
 • aby sa zabezpečila možnosť rovnomerného plnenia a dozrievania ovocia (na tento účel sa odporúča korunu korigovať, slabé výhonky odstrániť jemným krémom).

Po silnom vetre, snehu alebo daždi je v záhrade veľa poškodených vetiev. Mali by byť tiež vyrezané.

sanitárne

Tento druh prerezávania sliviek vykonávajú všetci záhradníci. V priebehu rokov strom:

 • trpí zlým počasím;
 • vetry rozbíjajú vetvy;
 • sneh sa drží na výhonkoch a spôsobuje poškodenie;
 • škodlivý hmyz parazituje v kôre a dreve a spôsobuje vyschnutie výhonkov;
 • zimná zima spôsobuje smrť plodníc.

S cieľom zachovať rozmanitosť a predĺžiť plodenie sa vykonáva sanitárne prerezávanie. Správna implementácia zabezpečí zdravé úrody.

prerezávanie slivky

Sanitárne prerezávanie sa vykonáva kedykoľvek v priebehu roka. Teplota vzduchu by však nemala klesnúť pod -5 stupňov Celzia.

riedenie

V priebehu života slivka uvoľní príliš veľa výhonkov. To platí najmä pre odrody ľudového výberu a staré druhy. Nie všetky výhonky začnú v budúcnosti prinášať ovocie a odoberú silu zo stromu.Mnohé vetvy sa krížia, trú o seba. Výsledkom je, že kôra je poškodená a infekcia preniká do rán. Rastlina začína bolieť, plodu sa zastaví. Následne strom môže odumrieť. Veľké množstvo výhonkov vedie k zatieneniu koruny a dozrievaniu ovocia.

Okrem toho je dôležité pochopiť: slabé konáre nemôžu produkovať zdravé a veľké bobule.

Strom by mal nasmerovať výživu a vlhkosť na dozrievanie ovocia. A musíte sa podeliť s zbytočnými pobočkami. A v tomto prípade žiadne množstvo potravy a napájanie neposkytne záhradníkovi slušnú úrodu sliviek. Riedenie sa vykonáva s cieľom zabrániť poškodeniu stromu a zabezpečiť stabilnú produkciu ovocia.

prerezávanie slivky

formatívne

Tento druh prerezávania sa uskutočňuje, aby dal stromu ideálny tvar koruny kvôli ľahkej údržbe a zabezpečeniu hojného plodu. Malo by sa začať od okamihu vysadenia stromu na záhrade. Dobre tvarovaná koruna dodáva slivke dekoratívny efekt. Formatívne prerezávanie sa často kombinuje s prerezávaním a sanitárnym prerezávaním. Stáva sa to v prípade nepredvídateľných rozmarov prírody alebo s neočakávane veľkým nárastom.

Formatívne prerezávanie je pre strom stresujúce. Uskutočňuje sa, keď tok miazgy ešte nezačal (vo februári - marci) alebo sa už zastavil (október - november).

Proti starnutiu

Hrubý postup. Odporúča sa to, keď záhradník chce obnoviť plodenie cennej odrody slivky.

prerezávanie slivky

Podstata tejto operácie:

 • odstránia sa všetky staré vetvy;
 • mladí sú vyrezaní (kríženie, trenie o seba, zatienenie koruny, rastúce vnútri koruny);
 • Zvyšok je skrátený o 1/3 dielu.

Strom vníma situáciu ako kritickú, život ohrozujúcu. Po takomto postupe odtok buď umrie alebo obnoví plodenie. Nemali by ste však očakávať zázrak: strom bude mať priemernú výnosnosť 1 až 2 roky a plodenie sa potom znova zastaví.

Potrebné náradie a materiály

Pred vykonaním postupu sa odporúča pripraviť všetko, čo potrebujete. Záhradník bude potrebovať:

 • ostré záhradnícke nožnice na rezanie konárov do priemeru 0,7 cm;
 • videl pílu s jemným rozstupom;
 • kliešte na odstraňovanie nepríjemných vetiev;
 • ostrý nôž na čistenie plátkov;
 • záhradný rebrík na spracovanie vysokých stromov;
 • dezinfekčný roztok na dezinfekciu nástrojov (alkohol, vodka, manganistan draselný);
 • kôš na rezané výhonky;
 • rukavice na ochranu rúk pred poranením;
 • záhradné ihrisko so špachtľou alebo olejovou farbou s kefou na zakrytie častí s priemerom 1 cm alebo väčším.

prerezávanie slivky

Pred vykonaním operácie by ste mali určiť, aký typ orezania sa vykoná, a prečítajte si pokyny.

Dátumy konania

Záhradníci majú záujem o to, ktorý mesiac je najlepší na prerezanie slivky. Závisí to od typu prerezávania, veku stromu a klimatických podmienok. Tvarovanie sa výhodne uskutočňuje pred začiatkom toku miazgy alebo po jeho ukončení. To isté platí pre postup proti starnutiu.

Sanitárne prerezávanie sa vykonáva podľa potreby kedykoľvek v priebehu roka. Nečakajte, až koncom jesene vyrežete poškodené alebo scvrknuté konáre. V lete je užitočné vykonať malú korunu pre slivky. Riedenie oreže pomôže zbaviť strom výkrmu zbytočných výhonkov.

prerezávanie slivky

Je dôležité si zapamätať: čím staršia je slivka, tým skôr sa začne tok miazgy, čo znamená, že orezávanie sa musí začať skôr.

Funkcie jarného prerezávania

Botanici tvrdia, že skoro na jar je ideálny čas na formatívne prerezávanie a omladenie stromov. Z sliviek sa vystrihnú zbytočné výhonky a namiesto toho sa položia ovocné puky. Postup však musí byť ukončený pred konečným prebudením stromu, pretože akýkoľvek zásah do slivky je vnímaný ako stres. Teplota počas prevádzky by nemala klesnúť pod -5 stupňov Celzia. Neodporúča sa prerezávať slivky za dažďa alebo snehu.

Jesenné prerezávanie

Po plodení sa strom pripravuje na ťažké obdobie svojho života - zimu. Odporúča sa rezať nezrelé výhonky: počas chladného počasia zamrznú. Príliš dlho treba skrátiť.

prerezávanie slivky

V tomto okamihu môžete vykonávať procedúry tvarovania a omladzovania. Na tento účel by ste si mali zvoliť pokojný deň, pretože plesňové spóry a patogénne baktérie sú často prenášané vzdušnými prúdmi. Nemalo by dôjsť ani k dažďu: huba sa ľahko usadí pod vrstvou záhradného laku na mokrom dreve. Potom preniká do dreva a poškodzuje strom.

Na jeseň je užitočné riedenie orechov. Aj keď ešte nie všetky listy padli, je jasné, ktoré výhonky zahusťujú korunu.

Formácia v lete

Ostatné jadrové plody nie sú v lete orezávané. Výnimkou je hygienické prerezávanie. Ale slivka dokonale toleruje zásah záhradníka. Koncom júna alebo júla je užitočné vykonať ľahkú korunu. V tomto okamihu sa odstránia výkrmové vrcholy, príliš dlhé výhonky sa skrátia o 1/3 dĺžky. Takéto operácie zvyšujú osvetlenie plodníc a poskytujú im jedlo. V lete sa vysekávajú aj sušené konáre, ktoré neboli zaznamenané na jar: sú zreteľne viditeľné počas tohto obdobia.

prerezávanie slivky

Populárne tvary koruny

Pre začínajúcich záhradníkov je dôležité zistiť, aká bude ich slivka. A až potom sa začne správne formovať. Nie je možné opraviť chyby, ktoré sa urobia, bez zníženia výnosu.

miska

Slivka takto vyzerá neobvykle. Výhoda uloženia koruny: rovnomerné osvetlenie dozrievajúcich plodov v strede. Ako získať tvar misky:

 1. Vo výške 50 - 60 cm sa vyberú 3 až 4 silné výhonky. Mali by byť v uhle 60 stupňov k trupu. Sú skrátené o 1/3 dĺžky a zvyšok je vyrezaný.
 2. Koruna rastliny (centrálny vodič) je úplne vyrezaná.
 3. V nasledujúcich rokoch sú všetky výhonky rastúce vo vnútri koruny vyrezané. Kostrové vetvy sú skrátené.

prerezávanie slivky

Výhody orezania: ľahkosť a rýchlosť tvorby. Chýbajúca koruna: pri silných snehových zrážkach sneh prilieha na konáre a je poškodený.

úrovne

K vytvoreniu tohto typu koruny dochádza do 5 rokov. Optimálny počet vrstiev je 3, prípustná výška stromu je 2,5 m. Táto forma umožňuje ľahké vykonávanie prerezávania a sanitárneho prerezávania, postrekovania a zberu. Etapy vytvorenia koruny s dlhými vlascami:

 1. V prvom roku je stredný vodič odrezaný vo výške 1,5 m od povrchu pôdy. Bočné výhonky sa nakrájajú na krúžok vo výške 0,6 m.
 2. V druhom roku sa položí 1 rad pobočiek. Ak to chcete urobiť, vyberte 3-4 silné výhonky rastúce v uhle 60 stupňov alebo viac ku kmeňu. V prípade potreby sa skrátia o 1/3 dĺžky a zvyšok sa nakrája na kruh. Stredový vodič je skrátený na najsilnejšiu obličku.
 3. V treťom roku sa vytvorí druhá úroveň. Je založená na silných výhonkoch, vzdialených 20-30 cm od vetiev 1. stupňa Postup spočíva v skrátení 3-4 vybraných výhonkov a nastrihaní zvyšku na prsteň. Stredný vodič je znovu prerušený cez silnú obličku. Nezabudnite na rednutie a sanitárne prerezávanie.
 4. V nasledujúcich rokoch tvoria tretiu úroveň. V prípade potreby môže záhradník tvoriť korunu 4 až 5 úrovní.

prerezávanie slivky

Tento druh koruny je tradičný. Orezané slivky sa najčastejšie vyskytujú v záhradách.

pyramidálne

Začiatočník záhradník ľahko zvládne vytvorenie pyramídovej koruny. Princípy práce:

 1. Stredný vodič je nezostrihaný. Skráti sa iba vtedy, ak slivka nerastie dobre.
 2. Vetvy, ktoré tvoria korunu, by sa mali zmestiť do kmeňa. Na nich sa tvoria ovocné puky. Výrezy rastúce smerom von sú vystrihnuté.
 3. Príliš dlhé výhonky sa skrátia o 1/3 dĺžky.

Pri vytváraní pyramídovej koruny nezabudnite vykonať hygienické a riediace kúsky.

prerezávanie slivky

krík

Tento spôsob tvorby koruny sa používa v prípade nezvratného poškodenia kmeňa.Niekedy záhradník prichádza na miesto na jar a vidí, že ústredný vodič bol zahryznutý myšami alebo zajacami a nedá sa obnoviť.

V takom prípade môžete skúsiť odrodu uložiť. Ako postupovať:

 1. Odrežte alebo orezajte kmeň pod poškodením. Rez pílku zakryte záhradnou alebo olejovou farbou.
 2. Naplňte a zalejte zvyšný pahýl.
 3. Po chvíli sa spiace puky prebudia a budú strieľať.
 4. Z týchto výhonkov sa vytvorí nová koruna.
 5. Najsilnejší zostanú, slabí sú vyrezaní.
 6. Na konci sezóny sa výhonky mierne skrátia: táto operácia stimuluje rast postranných výhonkov.

prerezávanie slivky

Ďalšia tvorba koruny je znížená na zanechanie silných výhonkov, riedenie kríkov a sanitárne prerezávanie.

Schémy a formy koruny mladých stromov

Správne prerezávanie mladého krému v prvých rokoch života na záhrade zabezpečí, aby sa rodenie začalo včas. Starostlivosť o takéto stromy je ľahké, vrátane neskoršieho prerezávania.

Prerezávanie sadeníc pri výsadbe na jar

Účelom počiatočného prerezávania sadenice je uľahčiť rast v záhrade. Pri pestovaní mladých sliviek na jar sa odporúča:

 • odrežte všetky výhonky do výšky 0,5 m od povrchu pôdy;
 • skráťte stredný vodič vo výške 1,5 m.

V dôsledku toho bude koreňový systém mladého stromu schopný prenášať živiny a vlhkosť do zvyšných výhonkov. Počas leta bude závod vytvárať silné podzemné a pozemné časti.

prerezávanie slivky

Ako tvarovať v prvom roku

Po roku života stromu v záhrade by sa malo vykonať druhé prerezávanie. Za týmto účelom je stredný vodič preťatý cez najväčšiu obličku. Zároveň sa príliš dlhé výhonky skrátia o 1/3, zahusťujú sa a zakrivené výhonky sa vystrihnú. Účel podujatia: urobiť korunu pohodlnejšou pre ďalšiu prácu so stromom.

Prerezávanie 2 ročnej slivky

V druhom a nasledujúcich rokoch sa prerezávanie vykonáva podľa algoritmu:

 • centrálny vodič je rezaný cez najväčšiu obličku (zatiaľ čo dĺžka centrálneho vodiča by nemala presahovať 2,5 m);
 • stredný vodič musí byť rovný;
 • skrátiť príliš dlhé vetvy;
 • vystrihnite výhonky rastúce dovnútra;
 • odstráni sa vetvičky, ktoré sa navzájom trú;
 • výrezy na výkrm.

prerezávanie slivky

Je dôležité pamätať na pravidelné prerezávanie stromu.

Technológia pre prerezávanie ovocných sliviek

Niekedy letný obyvateľ získa pozemok s už existujúcimi slivkami. Sú dosť mladí a prinášajú ovocie. Orezávanie sa však už dlho neuskutočnilo. Čo robiť v takýchto prípadoch:

 1. Pozrite sa pozorne na strom. Možno bude možné zistiť, aký bol pôvodne tvar koruny. V tomto prípade stačí vykonať sanitárne a riediace prerezávanie.
 2. Ak je strom vážne poškodený a zanedbaný, môžete skúsiť znova vytvoriť korunu. Povedzme, že nie je možné obnoviť viacvrstvový tvar koruny, ale ukázalo sa, že na základe toho starého sa vytvorí pohárovitý tvar. V takom prípade sa prerezávanie uskutočňuje vo viacerých etapách: je dôležité, aby rastlinu bolo prinavrátené minimálne zaťaženie.
 3. Ak má strom na záhrade dobre tvarovanú korunu a pravidelne sa vykonáva prerezávanie, potom stačí urobiť sanitárne a rednúce prerezávanie.
 4. Na obnovenie plodov sliviek starších ako 15 rokov sa odporúča omladzujúce prerezávanie.

Slivka je strom s aktívnou tvorbou výhonkov. Ponechanie koruny bez dozoru znamená stratu významnej časti plodiny.

prerezávanie slivky

Omladzovanie starých stromov

Ak je strom mladší ako 15 rokov, ale neprináša ovocie, omladenie prerezania situáciu neopraví. Na zvýšenie výnosov sa omladzujú slivky staršie ako 15 rokov. Operáciu nevykonávajte, ak má zariadenie poškodené kostrové vetvy a centrálny vodič.

Ako vykonať operáciu:

 • vyrezať stredný vodič do 2,5 m;
 • vystrihnúť najstaršie kostrové vetvy;
 • odstrániť slabé konkurenčné výhonky;
 • strihané vrcholy a výkrmové výhonky;
 • skráťte príliš dlhé vetvy.

Koruna stromu by mala mať tvar mladej (6-7 ročnej) slivky.Rastlina zvyčajne reaguje na takúto udalosť so zvýšeným plodením. Aby ste zvýšili účinnosť udalosti, po prerezávaní ju zalejte vodou a nakŕmte ju.

prerezávanie slivky

Nezvyčajné metódy

Jednou z najpopulárnejších neštandardných metód orezávania sliviek je v zime. Ideálnym mesiacom je február. Teplota vzduchu často prechádza cez 0, denné hodiny sa zvýšili a prebudenie rastliny ešte neprišlo. V takomto prípade je užitočné vykonávať sanitárne a riediace prerezávanie. Sú pre strom najmenej traumatické.

V takom prípade je dôležité dodržiavať pravidlá: vyrežte prebytočné výhonky na krúžku, vyčistite otrepy a spracujte rezy záhradným lakom alebo olejovou farbou.

Ako tvoriť stĺpcové odrody

Stĺpcové slivky sú rýchlo rastúce, krátko rastúce rastliny. Dokonca aj začínajúci záhradník sa ľahko poradí s prerezávaním koruny. Pri vykonávaní postupu sa odporúča dodržiavať tieto zásady:

 • bočné vetvy by sa mali skrátiť na 20 cm;
 • centrálny vodič je orezaný v prípade spomalenia rastu (orezanie sa vykoná na presmerovanie a vytvorenie nového vodiča);
 • vystrihnite konkurenčné výhonky (najsilnejšie zvyšky).

prerezávanie slivky

V krátkosti, pestovateľ si musí zachovať charakteristický pyramidálny tvar slivky.

Ako prerezávať žltú slivku

Hlavný rozdiel medzi žltoplodou slivkou je osobitná farba ovocia. Neexistujú žiadne ďalšie botanické rozdiely. Záhradníci si preto môžu zvoliť pre orezávanie akúkoľvek metódu, ktorú majú radi.

Je potrebné odrezať dolné konáre

Pri formovaní prvej vrstvy sa všetky dolné konáre rozrežú na krúžok vo vzdialenosti 50 - 60 cm od zeme. Mali by sa odstrániť aj vetvy, ktoré sú poškodené a rastú paralelne s pôdou.

Ako odstrániť vrcholy

V procese rastu a vývoja sa v slivke tvoria vrcholy. Tvoria ich spiace obličky.

prerezávanie slivky

Charakteristické črty rotujúcich vrcholov:

 • rastú zo spiacich kmeňových pukov, niekedy z kostrových vetiev;
 • rast vertikálne nahor;
 • majú veľké listy;
 • vyzerajú silnejšie ako rodiace výhonky;
 • nikdy neprinášajte ovocie (ovocné puky nie sú položené).

Vrcholy sa môžu použiť na vytvorenie koruny v prípade vážneho poškodenia stromu, ktoré môže ohroziť smrť. Vo všetkých ostatných prípadoch musia byť vypnuté. Prevádzka sa vykonáva počas celého roka, a to aj v lete. Mladé vrcholy sa vypuknú ručne, pestované sa nakrájajú na prsteň. V tomto prípade je dôležité neopustiť pahýľ: v budúcnosti sa na tomto mieste vytvorí dutina.

Starostlivosť o prerezaný strom

Správne prerezávanie vyžaduje súbor opatrení na starostlivosť o stromy.

Po operácii by ste mali:

 • očistiť otrepy vzniknuté pri orezávaní;
 • rezy viac ako 1 cm, mastnota tenkou vrstvou vyhrievaného záhradného laku alebo natieranie olejovou farbou;
 • vodu a nakŕmiť strom hnojivami vhodnými pre sezónu;
 • mulčujte kmeň stromu (na jarné prerezávanie).

Keď sa konajú udalosti skoro na jar, mali by ste si zvoliť čas, kedy sa rastlina prebudí. Jesenné práce sa musia dokončiť 2-3 týždne pred stanovením stabilných negatívnych teplôt.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica