Opis odrody slivky Medovaya, výsadbová technika, starostlivosť a prerezávanie, opeľovače

Slivka Medovaya získala svoju popularitu vďaka svojej vynikajúcej chuti - medovej dochuti a odolnosti voči nepriaznivým okolitým vplyvom. Táto ovocná odroda je tiež medzi záhradníkmi známa ako vysoko výnosná, mrazuvzdorná rastlina so sviežou rozkvetou. Na pestovanie medovej slivky musíte dodržiavať základné pravidlá poľnohospodárskej technológie a zvoliť si mimoriadne zdravé sadenice.

História pôvodu odrody

Medovkaya, takzvaná slivka Medovaya, bola získaná výberovou prácou začiatkom 50-tych rokov na základe Doneckej vetvy Ústavu záhradníctva UAAS. Jej autorom bola Lilia Ivanovna Taranenko, ktorá už vyvinula viac ako 50 odrôd ovocných plodín. Rodičovským párom slivky medu sa stal americký veľkoplodý Jefferson, z ktorého sa získala odolnosť voči mrazu a chorobám, a západoeurópska broskyňa, ktorá mu poskytla skorú zrelosť a vysokú produktivitu.

Medovo žltá slivka sa často nazýva aj medová biela, ale je správne nazvať ju ranou Renklode. Pôvodne bola táto odroda adaptovaná na klímu stepnej zóny Ukrajiny, ale kvôli dostatočnej odolnosti proti mrazu sa začala pestovať aj v iných regiónoch. Medovka zvyčajne rastie a vyvíja sa v stredných zemepisných šírkach Ruska, ale odroda nie je uvedená v štátnom registri tejto krajiny.

Opis a charakteristika medovo žltej slivky

Charakteristickou črtou slivky Medovaya je jej výška, strom dorastá do 7 metrov a má šíriacu sa korunu, čo naznačuje veľkú plochu pre jej pestovanie. Koruna má priemer takmer 5 metrov, ale rastlina nemá tendenciu zhustnúť. Podľa opisu odrody medovo žltá slivka tvorí plody s hmotnosťou 55 gramov. Vystupujú v guľovom tvare s voskovým povlakom, keď dozrievajú, ich farba sa mení z bielej na žltú s jantárovým odtieňom.

Buničina slivky je celkom sladká, šťavnatá, s mierne kyslosťou. Plne zrelé ovocie má výraznú slivkovú arómu. Ochutnávka známka 4,5 bodov z 5.

Slivková dužina

Výhody a nevýhody

Skúsení záhradníci rozlišujú medzi pozitívnymi vlastnosťami odrody sliviek:

 • Nenáročnosť rastlín na podmienky pestovania.
 • Dostatočná úroveň odolnosti proti mrazu (do -30 stupňov) a vratné jarné mrazy.
 • Odolné voči suchému počasiu, teplu.
 • Vysoké výnosy (z jedného stromu je možné odstrániť 35 - 40 kg ovocia).
 • Začína prinášať ovocie 3-4 roky po pristátí na trvalom mieste.
 • Vynikajúce spotrebiteľské a obchodné vlastnosti.
 • Plodina sa nebojí diaľkovej prepravy.
 • Plody majú univerzálny účel.
 • Odolnosť proti monilióze.

Z dôvodu schopnosti poskytnúť stabilnú a bohatú úrodu sliviek, med potrebuje rekvizity, inak sa môže trup rozdeliť.

Pollinátory pre rôzne odrody

Slivovica žltá je samooplodná rastlina, bez ďalšieho opelenia je nepravdepodobné, že bude možné získať maximálny možný výnos. Za účinné opeľovače sa považujú odrody slivky, ako je Vengerka Donetskaya skoro, Vengerka Donetskaya a Renklod Karbysheva. Ak je miesto malé, potom sa požadovaný účinok dá dosiahnuť štepením špecifických odrezkov. Prípadne na ploche 50 - 60 metrov môžete zasadiť ďalšie odrody sliviek s časným začiatkom kvitnutia.

žltá slivka

Pestovanie stromu

Správne vykonané výsadbové práce zvyšujú šance na získanie vysokých výnosov.

Výber a načasovanie miesta pristátia

Je optimálne zasadiť mednú slivku skoro na jar - v marci, keď je teplo. Propagované sadenicami. Prípravné činnosti sa uskutočňujú v októbri. V južných oblastiach sa výsadba sliviek môže vykonávať na jeseň, čo je najdôležitejšie, čo je dôležité, oplodniť miesto humusom a vápnom dva týždne pred dňom výsadby.

Slivka Medovaya rastie lepšie a prináša ovocie v mýtinách dobre osvetlených a chránených pred vetrom, kde je hladina podzemnej vody nízka. Pôda na výsadbu slivky Medovaya môže byť hlina alebo piesok. Aby plody boli sladké a šťavnaté a strom neubližoval, je potrebné medzi susednými výsadbami a touto odrodou udržiavať vzdialenosť 3 až 5 metrov.

zrelá slivka

Je vhodné umiestniť medovú slivku do blízkosti bazy čiernej, ktorá ju chráni pred voškami, tiež môžu byť susedmi: čerešňa, sladká čerešňa, broskyňa, marhuľa a jabloň. Kríky ríbezlí, hrušiek, brezy, vlašských orechov a ihličnanov však s medovou slivkou nevychádzajú.

Prípravok na sadenie

Odporúča sa kúpiť medovú slivku v škôlkach alebo v špecializovaných maloobchodných predajniach. Pri výbere sadeníc by ste mali venovať pozornosť koreňovému systému, musí byť dobre vyvinutý, bez stôp po plesni a chorobách.

Kmeň by nemal obsahovať žiadne poškodenie, na konáre by mali byť živé ovocné púčiky. Výška mladej slivky Medovaya by nemala byť vyššia ako 1,5 metra.

Ak zasadíte vysoké sadenice, potom proces adaptácie, zakorenenie bude pre túto rastlinu pomalý a bolestivý. Pri kúpe slivky s uzavretým koreňovým systémom sa výsadba uskutočňuje spolu s hlinenou zrazeninou. Pred výsadbou sa odporúča ošetriť exponované korene roztokom Kornevina a ponechať ich v ňom 2-3 hodiny.

slivky slivky

Technológia pristátia

Algoritmus akcií týkajúcich sa výsadby slivky Medovaya na trvalom mieste stanovuje:

 • Kopanie jamy. Vrchná vrstva pôdy s hrúbkou 30 centimetrov sa odstráni na stranu a zvyšok sa úplne odstráni, nie je vhodný na odvodnenie. Rozmery jamy sú 60 × 60 centimetrov.
 • Inštalácia dreveného kolíka do jamy na podväzok slivky Medova, ak sú jej korene otvorené.
 • Pokládka drenážnej vrstvy z tehál, drveného kameňa. Vlhkosť by nemala stagnovať v zemi.
 • Zavedenie výživovej zmesi z úrodnej pôdy, kravského hnoja (2 vedrá), drevného popola (500 gramov), superfosfátu (100 gramov) a chloridu draselného (85 gramov).
 • Umiestnenie sadenice do stredu jamy. Ak je podzemná časť otvorená, korene by sa mali narovnať do strán.
 • Kropenie medových sliviek. Nemá zmysel prehĺbiť koreňový golier, mal by byť o 5 centimetrov vyššie od úrovne pôdy. Pôda je dôkladne zhutnená, aby sa predišlo dutinám.
 • Zavlažovanie pomocou 2 vedier vody.

Aby sa zachovala vlhkosť v kmeni kmeňa a od buriny, pôda sa preosieva rašelinou.

výsadba slivky

Pravidlá starostlivosti

Aby záhradná výsadba neuškodila a nepriniesla ovocie, je potrebné jej venovať náležitú starostlivosť.

Polievanie a hnojenie

Po fáze kvitnutia, vo fáze tvorby vaječníkov, dozrievania ovocia a pred zimovaním je potrebné soklovú pôdu navlhčiť. Spotreba pre každú výsadbu dospelých je 5 vedier vody, pôda by mala byť navlhčená 40 cm hlboko. Frekvencia zavlažovania závisí od poveternostných podmienok, ak je malé množstvo zrážok, potom sa postupy vykonávajú častejšie.

Prvýkrát sa medové slivky kŕmia rok po výsadbe. Na jar sa pridá močovina (180 gramov na 30 litrov vody), v lete pracovná tekutina Nitrofoski (200 gramov na 30 litrov vody). A na jeseň zmes superfosfátu a síranu draselného (50 gramov každého produktu).

V prípade ovocných sliviek Honey sa postup kŕmenia vykonáva pred fázou kvitnutia s použitím močoviny (180 gramov), síranu draselného (180 gramov) a vody (30 litrov). Druhá manipulácia sa vykonáva počas obdobia dozrievania ovocia pomocou zmesi močoviny (180 g), Nitrofoski (220 g) a vody (30 litrov).

Postup prerezávania

Prvé prerezávanie medovej slivky sa vykonáva rok po určení na trvalé miesto. Odstránia sa všetky nekompetentné časti koruny. Takéto manipulácie sa vykonávajú trikrát ročne. Mladé rastliny sa orezávajú skoro na jar, skôr ako sa začne tok miazgy.

prerezávanie slivky

Centrálny vodič jednoročných rastlín je skrátený na 1,5 metra a postranné vetvy, ktoré sú 50 centimetrov od zeme, sú úplne odstránené. Postup letného tvarovania koruny zahŕňa odrezanie bočných vetiev o 20 centimetrov. Pred zimovaním sa orezávajú plody a poškodené konáre. Omladzujúca manipulácia sa vykonáva, keď slivka dosiahne vek 15 rokov.

Príprava na zimné obdobie

Pred zimou je potrebné zavlažovať vodou, zakryť pôdu vrstvou mulča 15 centimetrov, na tento účel použiť rašelinu alebo hnoj. Prípravné opatrenia zahŕňajú aj bielenie nielen kmeňa stromu, ale aj jeho kostrových konárov. Na ochranu rastlín pred mrazom pomôže papier a pytlovina, ktoré sú omotané okolo slivkového kmeňa.

Liečba proti chorobám a škodcom

Slivkový med, hoci sa vyznačuje zvýšenou imunitou proti závažným chorobám a škodlivému hmyzu, musí byť stále ošetrený špeciálnymi prípravkami. Pre preventívne účely je proti hmyzu, hmyzu z mierky, vošiek a nosorožcov efektívne používať riešenie Karbofos, Nitrafen, Chlorophos. A lieky ako síran meďnatý a zmes Bordeaux dobre fungujú proti hrdzi, plesňovým infekciám a perforovaným škvrnám.

slivkové konáre

Zber a skladovanie plodín

Medová slivka sa zberá od polovice júla do začiatku augusta. Úroda vo večerných hodinách a za suchého počasia, počnúc nižšími úrovňami. Plody sa ukladajú do drevených škatúľ a skladujú sa vo vnútorných priestoroch pri teplote 0 - 1 ° C a vlhkosti vzduchu 86 - 90%. Čas použiteľnosti je 2 mesiace.

Slivkový med je vynikajúcim riešením pre oblasti so silnými mrazmi. Pestovanie plodne rastúceho stromu nie je také ťažké, ak sa budete riadiť základnými pokynmi pre výsadbu a údržbu.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica