Opis odrody slivky Štartér, opeľovače, kultivácia a starostlivosť

Starter slivka je odroda, ktorá má bohatú úrodu, takže táto odroda je medzi mnohými záhradníkmi žiadaná. Plody sú voňavé, šťavnaté, sladké. Stromy majú silnú imunitu proti chorobám a škodcom. Odroda si nevyžaduje osobitnú starostlivosť, môže ju pestovať aj neskúsený letný obyvateľ. Najskôr by ste sa mali oboznámiť so všetkými nuansami výsadby a starať sa o rastlinu.

Ako sa chovala odroda slivky Startovaya

Odrodová odroda slivky Startovaya vyšľachtili pestovatelia kvetín G. Kursakov, R. Bogdanov, G. Nikiforov a T. Pisanova. Spojili Eurasiu-21 a krásu Volhy. V dôsledku toho sa objavila slivka Startovaya, ktorá bola v roku 2006 zaradená do štátneho registra. Rastlina sa pestuje nielen v Rusku, ale aj na Ukrajine, v Estónsku a Gruzínsku.

Opis stromu

Slivka Startovaya je strom strednej veľkosti s hustou guľovou kríkom. Rastie až do výšky 3 metrov. Výhonky ovocnej rastliny sú stredne silné, mierne zakrivené, hnedasto-červené, niekedy so strieborným povlakom. Púčiky mierne ustupujú od stonky, hnedá farba.

Listy tmavozeleného odtieňa, dosahujú veľké veľkosti, široké so špicatým, rebrovaným okrajom. Povrch sa vyznačuje vráskami, stopkami s jemnou pigmentáciou. Odroda kvitne vo veľkých kvetoch, bielej farby. Kvetinové šálky sú zvonovitého tvaru. Prašník sa nachádza pod stigmou piestu. Slivka bude nádhernou ozdobou záhrady počas peľového obdobia.

Kultúrne charakteristiky

Ovocie dorastá až do 60 gramov, oválneho tvaru s malou fossou. Dostali degustačné skóre 4,7 bodu. Na povrchu je modrastý kvet s fialovým podtónom.

slivkové ovocie

Počiatočná slivková dužina je známa nasledujúcimi vlastnosťami:

 • jantár;
 • bohatá, šťavnatá, sladkokyslá chuť;
 • nektár je priehľadný, vodnatý.

Zrelé plody sa ľahko oddeľujú od stonky.

Odolné voči nízkym teplotám a suchu

Slivka toleruje mrazy až do -40 stupňov, výhonky pre dospelých nevyžadujú prístrešie. Je to jedna z najodolnejších odrôd. V dôsledku zvýšenej odolnosti voči nízkym teplotám sa strom pestuje v severných oblastiach av strednom pruhu.

Vystavenie parazitom a chorobám

Slivka Startovaya je jednou z odrôd so silnou imunitou. Rastlina netrpí štandardnými chorobami, ako sú chrasta, hniloba ovocia, tok ďasien, kokosykóza. Škodcovia to tiež nejedia. Nevyžadujú sa žiadne preventívne liečby.

opeľovače

Odroda slivky Starter patrí medzi samooplodné rastliny, ale tvorí malé množstvo vaječníkov. Z tohto dôvodu potrebuje opeľovače. Patria medzi ne Eurasia-21 a krása Volhy.

Slivkové ovocie

Produktivita a plodnosť

Slivka dozrieva skoro, prinesie asi 61 centov bobúľ na hektár. Jeden strom nesie až 50 kilogramov ovocia do 3 rokov po výsadbe odrezkov av šiestom roku, ak sa počas výsadby použilo osivo. Bobule nespadajú asi 1-2 týždne, čo hrá do rúk letných obyvateľov. Čím dlhšie ovocie sedí na strome, tým sladšie je. Tiež sa oplatí čakať pri zbere, je vhodné zbierať plody 2-3 dni po dozretí.

Použitie ovocia

Slivky Starter pre univerzálne použitie, používané v priemysle a na výrobu domácich prípravkov. Bobule sa široko používajú na výrobu džemu, džemu, vína, kandizovaného ovocia, kompót. Ľahko prežívajú mrazom, môžete ich ozdobiť zmrzlinovými klinmi.

Sladká a kyslá chuť ovocia dodá dezertu nádych exotiky. Ovocie sa môže skladovať najviac 25 dní. Pred zamrznutím sa slivka vytriedi, rozmaznané alebo poškodené ovocie sa vyhodí, umyje, vysuší. Ak do mrazničky vložíte sušené bobule, zmení sa na ovsenú kašu.

Split slivka

Prečo je táto odroda dobrá: oplatí sa výsadba na mieste?

Odroda Startovy slivka má množstvo výhod, vďaka čomu sa do nej záhradníci zamilovali. Medzi klady patria:

 • skoršie rodenie;
 • bezproblémová preprava, skladovanie;
 • odolnosť proti chorobám, škodcom, mrazu;
 • univerzálnosť použitia.

Medzi nedostatky sa rozlišuje iba nedostatok samoopelenia. Slivka by mala byť vysadená na mieste jednoznačne, tento typ je zvlášť vhodný pre letných obyvateľov.

Technológia pristátia

Začatie peria neznamená špeciálne výsadbové technológie. Technika je rovnaká ako v prípade iných odrôd. Je potrebné zvoliť správne miesto, pripraviť pôdu. Sadenice sú upevnené pomocou podpery.

Optimálny čas na vylodenie

Skúsení záhradníci radia vysádzanie slivky Starter v apríli alebo októbri pred mrazom. Za 2 roky stonka dorastie do veľkosti sadenice. Môže sa presadiť do inej oblasti alebo nechať rásť na rovnakom mieste. Rastlina vysadená na jar dokáže vyvinúť podzemok pred mrazom, ľahko prežije chladné obdobie.

Na jeseň mladé výhonky nereagujú na poškodenie podzemku, je dôležité kúpiť iba kvalitný materiál. Pri výsadbe na jeseň je potrebné na zimu pokryť sadenice. Pred mrazom nebude mať čas na vytvorenie koreňového systému.

Výber správneho miesta

Počiatočná slivka by mala byť vysadená na dobre osvetlenom mieste, kde severný vietor nefúka. Rastlina uprednostňuje hlinitú, úrodnú pôdu s kyslosťou 6,5 - 7 pH. Hladina podzemnej vody by nemala ležať bližšie ako 2 metre k vrcholu.

slivka

Aké plodiny môžu a nemôžu byť vysadené v okolí

Záhradníci vyzdvihujú množstvo stromov, ktoré majú pri susedstve slivovice Startova negatívny vplyv. Berú užitočné stopové prvky z pôdy, narúšajú vývoj podzemku.

Odroda by sa nemala pestovať vedľa takýchto plodín:

 • vlašský orech;
 • hazel;
 • jedľa;
 • brezy;
 • topoľ.

Ťažké vzťahy sa vyskytujú aj s hruškou. Ostatné plodiny môžete pestovať v blízkosti slivky Start, ale vo vzdialenosti 10 metrov. Potom budú stromy hojne prinášať ovocie.

Príprava sadenice

Starter slivka sa zvyčajne pestuje zo sáčku. Výsev semien je lacnejší, ale rodenie nastáva po dlhšej dobe. Je lepšie kúpiť sadbu s vlastnými koreňmi pre výsadbu, z nej vyrastie plodný strom. Vhodné sú 2 - 3 ročné sadenice.Mali by mať 3-5 hlavných koreňov, dlhých 25-30 centimetrov.

Sadenice sliviek

Proces pestovania sliviek

Pokiaľ ide o jarnú výsadbu, jamy sa pripravujú na jeseň. Uložte vykopaný materiál. Ak je výsadba naplánovaná na jeseň, pripravte dieru za mesiac.

 1. Je vhodné zasadiť začínajúce slivky vo vzdialenosti 3 - 4 ma 5 - 6 m medzi radmi.
 2. Vykopte diery s priemerom 70 - 80 cm a hĺbkou 70 cm.
 3. Ak je pôda rašelinová alebo piesočná, do jamky nalejte hlinu do výšky 10 cm.
 4. Vykopte tyčinku 110 cm do dna, vložte tam vaječné škrupiny, prikryte 2/3 kombináciou pôdy a hnojiva.
 5. Rozložte korene Počiatočnej slivky a umiestnite sadivový materiál do jamy.
 6. Zakryte pôdou až do konca, dôkladne stlačiť.
 7. Okolo sadenice posypeme spodnou vrstvou zeme.
 8. Pripevnite výhonok k kolíku a nalejte hojne 3 vedre vody.

Najprv by ste mali nakŕmiť zem. To sa deje pomocou 2 vedier humusu, kompostu a rašeliny. Tento postup pomôže sadenici lepšie zakoreniť. Koreňový systém sa nesmie hlboko prehĺbiť, aby sa korene nezablokovali a nezhniteli. Mala by stúpať o 3-4 cm nad zemou.

výsadba slivky

Ako sa starať o strom

Starostlivý dohľad je obzvlášť dôležitý v prvých 2 rokoch života Starter Plum. Kruh kufra zaberá priemer 2 metrov a vyžaduje nasledujúce opatrenia:

 • pravidelné zavlažovanie;
 • odstránenie buriny;
 • strihanie;
 • top dressing.

Mulčovanie sa vykonáva okolo kmeňa po každom zalievaní. Na tento účel používajú seno, suchú trávu, piliny. Procedúra stimuluje rast a vývoj stromu. Pred mulčovaním musíte tiež uvoľniť pôdu, aby sa v pôde uskutočnila výmena vzduchu.

Tvorba a prerezávanie koruny

Mladé slivky vyžadujú prerezávanie v 2. roku po výsadbe. Poškodené, oslabené alebo skrútené konáre odstráňte dezinfikovaným prerezávačom. Na prvej farbe sú kvety odrezané tak, aby v nasledujúcom období slivka priniesla veľa ovocia. Mali by ste tiež odstrániť rast koreňov, pretože to vyčerpá silu stromu odrody Starter. Akcia sa koná 4-5 krát v lete.

Pravidelnosť zavlažovania

Slivka Starter dobre rastie so správnou vlhkosťou. Musí byť napojená hojne a včas. Zavlažovanie na jar sa vykonáva 2-3 krát týždenne pre mladé sadenice, pretože pôda v teplom počasí rýchlo schne. Dospelé slivky sa polievajú raz týždenne, 5 - 6 vedier na strom. Plodnica sa zavlažuje 10 litrami vody.

zrelá slivka

Na jeseň môžete vodu Starter Plum zalievať dvakrát mesačne. Nalejte vodu pomaly, aby nedošlo k stagnácii vody. Nemala by byť ľadová alebo horúca, stredná teplota.

oplodnenie

Slivku musíte nakŕmiť v apríli, polovici júna a po zbere ovocia. Močovina, drevný popol, dusík, hnojivá fosforu, organické látky a superfosfát sa používajú. Na jeseň sa do pôdy vnášajú všetky organické látky. Nakúpiť hnojivá zriedite presne podľa pokynov, výsledok závisí od toho.

Choroby a škodcovia

Plum Startovaya je známy pre svoje pretrvávajúce ochranné vlastnosti, ktoré odolávajú patogénom húb. Nebojí sa škodcov. Zrelé stromy sa nemusia ošetrovať chemikáliami. Kvôli včasnému prerezávaniu, zalievaniu, slivky dávajú stále vysoký výnos.

Príprava rastliny na zimu

Nie je potrebné chrániť počiatočný odtok pred mrazom. Po vytvorení drôteného rámu sa mladé sadenice prikryjú netkanou textíliou, ako napríklad pytlovina.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica